Śmieciowa zupa czosnkowa – przepis

Śmieciowa zupa czosnkowa to nic innego jak bulion warzywny (lub warzywno-mięsny) z dodatkiem czosnku. Różni się od zwykłej zupy tym, że przygotowujemy ją na resztkach: pieczołowicie zbieranych obierkach, głąbach, łupinach itd. oraz ewentualnie kościach czy innych mięsnych odpadkach. 

Zupa czosnkowa to świetny posiłek rozgrzewający, a dzięki dużej zawartości czosnku – wręcz leczniczy. To idealna zupa na jesień i zimę, niezwykle prosta w przygotowaniu.

Co dla mnie ważne, zazwyczaj używam resztek warzyw, które nie są pryskane ani nawożone inaczej niż ekologicznie (lub wcale). W skórkach wielu roślin gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, dlatego nie polecam takiej zupy na bazie resztek z upraw konwencjonalnych.

Moja śmieciowa zupa czosnkowa – przepis

Ostateczny smak zupy zwykle jest niespodzianką. Różna zawartość warzyw i innych dodatków będzie wpływała na ostateczną postać zupy, nie tylko smak, ale także kolor i zapach. Dlatego warto pamiętać, żeby przyprawiać ją na samym końcu, kiedy już wiemy, czy będzie słodka, słona, a może gorzkawa.

Składniki:

  • resztki warzyw i ziół, chomikowane pracowicie przez parę tygodni,
  • kilka ząbków świeżego czosnku,
  • woda,
  • sól,
  • zioła i przyprawy do smaku*,
  • opcjonalnie dodatek startego żółtego sera.

* mam zapas freegańskich ekologicznych kostek ziołowych do zup, więc czasem z nich korzystam.

Zapasy (czystych) obierków warzywnych, kości, liści i ziół, które systematycznie zamrażam, z czasem przyrastają do takich ilości, że w zamrażalniku nie ma już miejsca na nic innego. Wówczas wyjmuję torebki lub słoiki (mrożę w tym i w tym), przekładam ich zawartość do wielkiego garnka, zalewam wodą i stawiam na gazie. Jeśli w resztkach nie było kości czy mięsa, do garnka wlewam odrobinę oliwy, aby w zupie znalazł się tłuszcz (dzięki niemu lepiej przyswajamy niektóre witaminy).

To będzie zupa czosnkowa
To będzie zupa czosnkowa

Co składa się na nasze zapasy? Najwięcej jest obierków czosnku i cebuli, poza tym kości z drobiu, zielenina, której nie mieliśmy szansy zjeść na czas, brzydsze kawałki marchewki itp.

Zazwyczaj pozwalam resztkom spokojnie się rozmrażać na małym ogniu, a potem gotować przez 3 godziny. Nieraz jeszcze dorzucam jakiś dodatek, skórkę czy odkrojony kawałek marchewki, nadwiędniętego pora czy głąb kapusty. Do zupy czosnkowej można dodać obierki z czosnku, który dodamy na koniec.

W garnku jest ciasno, wody wcale nie mieści się dużo, więc wywar wychodzi aromatyczny i mocny.

Kiedy uznaję, że czas gotowania minął, zestawiam garnek z gazu i czekam, aż zawartość przestygnie. Wtedy mogę spokojnie odcedzić zupę przez gęste sitko. To, co na nim zostanie, przebieram, żeby wybrać resztki mięsne, a reszta jest przeznaczana na kompost na działce (w domowym kompostowniku najprawdopodobniej by zgniła).

Klarowny wywar z warzyw można teraz posolić, popieprzyć, dodać kurkumy, chili, co kto lubi.

Polski czosnek ekologiczny twardołodygowy
Polski czosnek ekologiczny twardołodygowy

A na koniec czosnek. Obrane ząbki (w zależności od upodobań 5 lub więcej na litr zupy) siekamy, trzemy na tarce lub przeciskamy przez praskę. Żeby wykorzystać jak najlepsze właściwości czosnku, po rozdrobnieniu należy poczekać 10 minut, zanim go podgrzejemy (przeczytaj: >> Czy dobrze kroisz czosnek?).

Śmieciowe inspiracje

Śmieciowa zupa czosnkowa to tylko jeden z wariantów przygotowania wywaru z resztek. Zerknijcie na poniższe linki, jak gotują inni:

A Wam zdarza się gotować z resztek? Jeśli tak, koniecznie się pochwalcie!

Może przeczytasz także:

Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"
Plastik w gumie do żucia

Nie żuj zwykłej gumy, bo żujesz plastik

– Ale że żujesz gumę? – zapytał mnie kpiąco znajomy. – Czasami... – odpowiedziałam, marszcząc
Pole dance

Pole dance i kubeczek menstruacyjny

Kiedy pierwszy raz zapisywałam się na zajęcia z pole dance (taniec na rurze, choć tak

5 thoughts on “Śmieciowa zupa czosnkowa – przepis”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge