Menu Zamknij

Czy jesteśmy ofiarami klocków Lego?

Klocki lego

Klocki Lego to produkt, którego wszechobecność traktujemy dziś naturalnie. Co więcej, przez wyznawców ideologii zero waste są cenione jako trwałe i uniwersalne. Duńska firma jest największym producentem zabawek w Europie, największym producentem opon na świecie, jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek. Jej produkty są czynnikiem wpływającym na rozwój naszych dzieci, które za naszą zgodą ulegają manipulacjom kulturowym. Sama bawię się lego ponad 30 lat.

Klocki, które znamy i tak kochamy, są produkowane od 1949 roku. System ich łączenia został opatentowany w 1958 roku, a gdy po 50 latach patent wygasł, okazało się, że żadna konkurencja nie dorówna jakością duńskiemu oryginałowi. Mimo uwolnienia wzoru łączenia klocków i wysypu konkurencyjnych marek wciąż wybieramy oryginalne Lego.

Klocki lego posortowane na kolory
Klocki lego posortowane według kolorów

Nasza kolekcja

Kiedy kończy się lato i wieczory stają się dłuższe, nasi synowie poświęcają więcej czasu na bawienie się w domu. Co jakiś czas przeprowadzamy wspólnie wielką akcję sortowania klocków lego, dzięki czemu możemy zbudować zestawy według instrukcji. Inaczej nie jest to możliwe, ponieważ znalezienie odpowiednich klocków w mieszaninie kształtów i kolorów to zadanie niewykonalne.

Nasza kolekcja zawiera kilkadziesiąt zestawów, najstarsze mają ponad 30 lat. To świadczy o tym, jak trwałe i uniwersalne są klocki, które (jeśli się nie pogubią) przetrwają spokojnie kolejne 30 lat. Nie ukrywam, że część elementów została zniszczona za sprawą działalności naszych synów (co widać na zdjęciu na samej górze). Nie zmienia to faktu, że klocki służą kolejnemu pokoleniu i – mam nadzieję – zostaną przekazane jeszcze kolejnemu.

Choć niestety, nie wszystko jest równie pozytywne.

Domek pochodzi z zestawu z moich lat dziecinnych.
Domek pochodzi z zestawu z moich lat dziecinnych.

Podziały

Klocki lego dzielą się na uniwersalne i… nazwijmy to, dedykowane. Nie mówię tu o podziałach ze względu na wiek, konieczny z uwagi na rodzaj konstrukcji i elementów. Część, jeśli nie większość zestawów jest wyraźnie skierowana do konkretnej płci. Początki klocków były uniseksowe, jednak najwyraźniej badania rynku kazały projektantom myśleć zgodnie ze schematem: chłopcy bawią się klockami częściej (więcej zestawów dla nich, trudniejsze konstrukcje), dziewczynki rzadziej (prostsze elementy, mniejszy wybór).

„Za moich czasów”, czyli w latach 80. ubiegłego wieku, podział ten już istniał i zaczynał się pogłębiać. Nie przeszkodziło mi to jednak kolekcjonować zestawów z rycerzami czy piratami (bardzo skromnymi, bo klocki były bardzo drogie i trudno dostępne). Nawet dziś podziały są rażące. Trudno nie zauważyć dysproporcji płci wśród ludzików, próżno szukać np. pani złodziejki czy kobiety za kółkiem większego auta. Wyjątkiem wydają się zestawy Lego Friends, pomyślane z kolei dla dziewczynek.

Wśród ludzików lego dominuje płeć męska
Wśród ludzików lego dominuje płeć męska

Dziś w naszej kolekcji z rzadka pojawiają się też zestawy, których elementy bezpośrednio nawiązują do popkultury i współczesnych trendów („Gwiezdne wojny” i „Auta”). Jestem ich przeciwniczką, ponieważ bardzo zawężają możliwość zabawy, a niektóre elementy konstrukcyjne często okazują się przydatne w jednym tylko zastosowaniu (zgodnym z instrukcją). W dodatku uniwersalność tych zestawów jest fikcją, zależy bowiem od popularności danego filmu. Czy za 30 lat ktoś będzie wracał do „Aut”?

Lego Zero Waste

Trwałość i uniwersalność klocków Lego (sposób łączenia nie zmienił się od początku, dzięki czemu wszystkie, nawet najstarsze zestawy, pasują do siebie) zachwycają nawet część zatwardziałych piewców życia bez plastiku. Nie powiem, że wszystkich, bo znam przeciwników łączonych klocków z tworzywa (sztuką jest bowiem budowanie z drewnianych klocków niełączonych, aby konstrukcja się utrzymała). Sama jestem gdzieś pośrodku: nie uważam, że lego są ideałem, jednak wciąż czuję dużą radość z budowania, a nawet sortowania klocków. Pamiętam też emocje związane z moimi pierwszymi klockami (przywiozłam je z Węgier, był 1986 rok). Zgodzę się, że sporo tych emocji było wywołanych otoczką kultowego i trudno dostępnego produktu. Dziś już tak nie myślimy o wszechobecnej marce.

Popularność lego jest tak ogromna, że firma nieustannie rozwija swoją produkcję. Zapewnia jednocześnie, że przyświecają jej ideały odpowiedzialnego biznesu. Nie mniej istotne są wyznacznik środowiskowe. Dwa przykłady:

 • W 2018 roku Lego wypuściło pierwsze klocki z bioplastiku (zwykłe klocki są produkowane z kopolimeru ABS), informacja: >> tutaj,
 • Do 2030 roku ma wdrożyć politykę zero waste (zlikwidowanie problemu śmieci w fabrykach, biurach i sklepach), informacja: >> tutaj.

Ciekawe, że na potrzeby Lego powstaje ponad 318 milionów opon rocznie, co czyni firmę największym producentem ogumienia na świecie. Oczywiście w skali mikro.

Nie ma to wiele wspólnego z prawdziwym zero waste, które opiera się konsumpcji. Lepsze są klocki ze starego zestawu niż bioplastiku (nawet jeśli bioplastik jest ekologiczny). 

Lego jest największym producentem opon na świecie
Lego jest największym producentem opon na świecie

Zbudujesz nawet obóz koncentracyjny

W 1996 roku jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych Zbigniew Libera zaprezentował pracę wykonaną z klocków: słynny dziś już na cały świat „Lego. Obóz koncentracyjny”.

Libera użył autentycznych klocków (przysłanych mu przez Lego) do skonstruowania siedmiu zestawów o tematyce ostro kontrastującej z przesłaniem duńskiej firmy. (Lego nie wiedziało, na jaki projekt przeznacza klocki; zaprotestowało przeciw podawaniu informacji, że jest sponsorem pracy, i nawet doszło do rozpoczęcia procesu w Polsce, przerwanego na skutek nacisków duńskiej opinii publicznej).

Fot. Bartosz Stawiarski, dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Fot. Bartosz Stawiarski, dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

O pracy Libera mówił:

Wygląda na to, że Lego straciło kontrolę nad własnym produktem, oczywiście przy moim wydatnym udziale. Przypomina to znane z historii przypadki wymykania się spod kontroli racjonalnie konstruowanych i rzekomo bezpiecznych technologii, produktów, idei. Rzecz znamienna w obliczu faktu, że obecnie wojny prowadzi się nie tylko przy pomocy broni, ale również konsumpcji i kultury.

Cytat za: Culture.pl. Pracę Libery można obejrzeć w warszawskim >> Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Czy jesteśmy ofiarami klocków lego?

Z pewnością nie bardziej niż innych elementów naszej kultury. Wszechobecność klocków to z jednej strony zasługa ich jakości oraz emocji, których dostarcza zabawa łącząca pokolenia. Z drugiej strony nie da się pominąć ogromnej machiny marketingowej, napędzającej sprzedaż. Przyjęło się, że lego to uniwersalny prezent na każdą okazję – każde dziecko się ucieszy. Nawet jeśli zestaw będzie nietrafiony, to duża szansa, że klocki przydadzą się do innej, wymyślonej budowli. I to jest duży plus.

Klocki lego
Klocki lego

My jako rodzice jesteśmy ofiarami lego (a konkretnie przemyślanej strategii marketingowej bazującej na emocjach), bo nie dość, że klocki dostarczają rozrywkę naszym dzieciom, to jeszcze przypominają nam własne dzieciństwo i radość budowania. A jednak widzę, że klocków mamy już za dużo. Wierzę oczywiście, że zostaną dla kolejnego pokolenia, mimo to chciałoby się powiedzieć: starczy. Wiadomo jednak, że machina się nie zatrzyma i powstaną kolejne zestawy, jeszcze ciekawsze, które będą nęcić dużych i małych.

Prawdziwe zero waste polegałoby na niekupowaniu nowych zestawów, a nawet odsprzedawaniu swoich (bywa trudne w obliczu gubienia się elementów). Może przynajmniej podejmiemy jakieś ograniczenie do jednego większego zestawu rocznie? Może z odzysku? Nie jest to łatwe, skoro zostaliśmy wychowaniu w czasach lego w Peweksie.

Tak, czuję się ofiarą klocków lego! Jako matka i jako moje wewnętrzne dziecko.

Dodatkowo do poczytania

Opublikowano wzabawy i zabawki, zero waste

Podobne wpisy

18 komentarzy

 1. Polenka

  Na allegro można kupić tonę używanych klocków, tylko ciężko z tego coś ułożyć. Też słyszałam, że lego pracuje nad nowym, ekologicznym materiałem. Trzymam kciuki, żeby powstał jak najszybciej.

 2. Dorota

  Póki co maleństwo bawi się klockami LEGOduplo odziedziczonymi po znajomych, których dzieci już z tego wyrosły. Bardzo lubię uczestniczyć w tych zabawach!

  Nie zgodzę się jednak z opinią, że klocki LEGO przestały być rarytasem. Moim zdaniem to wciąż droga zabawka, na którą wielu nie stać. U mnie na wsi, wiele mam mówi, że niestety LEGO jest dla nich za drogie. Nie da się tego porównać z latami 80′, gdy wyczynem było zdobyć jakikolwiek zestaw, ale ja wciąż traktuję ja jako towar luksusowy.
  Dorota ostatnio pisze o…Sierpień i wrzesień 2018 oraz próba podsumowania trzeciego roku w Beskidzie.My Profile

 3. Madka roku

  Bardzo ciekawe. Słyszałam o tym projekcie, jakim było zbudowanie obozu koncentracyjnego z klocków LEGO, i trochę się nie dziwię, że firma się wkurzyła :) my osobiście jesteśmy bardziej na etapie Duplo. Klocki większe i mniejsze ryzyko, że najmłodszy je połknie :)

 4. Places and Plants Blog

  Pamiętam jak za komuny marzyłam o lego. Dzieci sąsiadów miały z USA. Marzył mi się zestaw z domkiem, kwiatkami i zwierzątkami podobny do tego co m in mieli. W końcu któregoś dnia tata mi przyniósł mały zestaw… katapultę dla chłopców. Nie wiem, czy tylko taki zdobył, czy tylko na taki było go stać. Ale wtedy pierwszy twz poczułam co to są mieszane uczucia :D A te dedykowane zestawy i Friends strasznie mi się nie podobają.

 5. Sylwia z Młoda mama pisze

  Sama pamiętam, że bawiłam się Lego, ale wówczas były jeszcze takie najzwyklejsze. Teraz córka jest póki co na etapie Lego Duplo. Cóż, jestem średnio ekologiczna, więc nie przeszkadza mi, że są plastikowe.

 6. Maga

  Trochę masz rację z tym byciem ofiarą. Ja mam autentyczny problem i trochę nie wiem, co robić. Syn niemalże na każdą okazję (bez okazji raczej nie kupujemy zabawek) życzy sobie kolejny zestaw lego. Mamy tych klocków już bardzo dużo i z jednej strony chętnie bym powiedziała „dość”. A z drugiej – on się tymi klockami naprawdę bawi, buduje coraz to nowe konstrukcje, jest w tym bardzo twórczy. To właściwie jest jedyna zabawka, która go zajmuje na długo i do której zamiłowanie nie przemija z czasem, a syn ma już 12 lat. I co tu robić?

 7. Ag

  Mój mąż wyciągnął klocki sprzed niemal 30 lat z pawlacza i nasze dziecko się uwielbia nimi bawić. Nawet elementy na baterie wciąż działają. Są to klocki z serii Basic i można ułożyć wszystko. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, i tak powstaje: sklep, kawiarnia, basen, komisariat z więzieniem, stajnia z oświetleniem ba całe miasta. Z 30 letnich klocków. hahaha

  • joanna

   Bardzo mnie to cieszy! Klocki Lego są naprawdę trwałe, choć moje dzieci udowodniły już, że wszystko da się zepsuć ;)

 8. koti

  Mam 43 lata. Pamiętam jak pisałem list do mikołaja aby przyniósł mi zestaw lego (to chyba był Technic firmuła 1, b duży zestaw). Na drugi dzień nic nie było ;-). Kiedy ja bawiłem się tymi klockami to były czasy gdy kto miał dojście z zachodu to miał klocki. Łza się w oku kreci. Potem co rusz kupowałem te zestawy synowi.

 9. Mat

  Cześć,
  Podoba mi się ten artykuł. Oddaje różne emocje związane z klockami LEGO. Ja mam jeszcze inne przemyślenia – takie swoje, po czasie dzieciństwa.
  W domy -jak coś majstrowałem jako dzieciak, to tata nie bardzo kwapił się do ukierunkowania moich pasji. Widział np., że budowa domku dla lalek nie idzie zgodnie z planem. Ściany się nie trzymały. Niestety nie przyszedł mi z pomocną dłonią. Elementy domku wylądowały w koncie i w późniejszym czasie w piecu.
  Pracownicy Lego – choć nigdy ich nie widziałem, potraktowali mnie poważnie. Dostarczali produkt z instrukcją! Dla mnie to było coś! Wyjaśnili mi w nich swój system i pokazali jak łączyć elementy. Później można było dokładać elementy z nowych zestawów i budować swoje MOCe na podstawie zasad LEGO.
  Moja konkluzja: możliwe, że dziś bałbym się naprawiać różne rzeczy, gdyby nie LEGO. A ja to uwielbiam! :D
  Pozdrawiam

  • joanna

   Dzięki za Twoją opowieść! Ja też bardo lubiłam układać zgodnie z instrukcją, w przeciwieństwie do moich dzieci, które wolą po swojemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies