Menu Zamknij

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Jak kupić etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na głowę. Z pewnością jestem osobą, która ciągnie te statystyki do góry. Jestem też osobą, która zwraca baczną uwagę na to, jaką czekoladę kupuje. Co nie zmienia faktu, że nigdy nie mam 100% pewności, na ile etycznie wyprodukowano spożywane przeze mnie kakao. 

Na początek kilka niewygodnych faktów. Dzisiejsza uprawa kakao, w której przodują dwa zachodnioafrykańskie państwa: Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Ghana, jest rabunkowa dla środowiska oraz nieetyczna.

Producenci wyrobów czekoladowych zdają sobie sprawę z faktu, że:

  • pod uprawy kakao wycina się cenne lasy,
  • uprawy kakao stają się monokulturami (zamiast tradycyjnej uprawy w cieniu wyższych roślin, np. drzew, stosuje się uprawę w słońcu, która wymaga większych nakładów środków ochrony roślin oraz niszczy glebę, natomiast daje szybsze plony,
  • Wybrzeże Kości Słoniowej jest państwem prosperującym dzięki uprawom kakao i kawy; na plantacjach pracują imigranci (niechronieni prawem) oraz dzieci.
  • mimo że kakao przynosi ogromne zyski, rolnicy nie są w stanie wyjść z ubóstwa, czemu winne są uwarunkowania społeczne (postkolonializm, słaby dostęp do edukacji, silne rozwarstwienie społeczne, brak wsparcia państwa).

Powstają więc kolejne organizacje, które próbują zmienić sytuację u źródła. Część tych organizacji wspierają producenci słodyczy, część z nich powstaje dzięki tym producentom, część organizacji działa niezależnie.

Zachęcam Was do przeczytania książki „Gorzka czekolada” Błażeja Popławskiego i Katarzyny Szeniawskiej, wydanej w 2013 roku przez Polską Akcję Humanitarną (>> dostępna za darmo). Książka nie jest nowa i część informacji na temat obecnej polityki Wybrzeża Kości Słoniowej jest nieaktualna, ale można sporo dowiedzieć się o ciężkim dziedzictwie kolonializmu, z jakim zmaga się to państwo.

Kiedy zrozumiemy, że nasze wyobrażenie o pochodzeniu czekolady jest absolutnie mylne, może inaczej spojrzymy na słodycze.

To, co chciałabym, żebyście zapamiętały_li z tego tekstu, to fakt, że jesteśmy zależne_i od dwóch zjawisk.

  • Kolonizacja i jej skutki ukształtowały świat według podziału bogata Północ – zależne Południe, z którego jak dotąd żadnemu postkolonialnemu krajowi nie udał się wyrwać.
  • Globalizacja handlu odcięła konsumentki i konsumentów od prawdy, co właściwie kupują.

Płacąc za czekoladę, nigdy nie macie pewności, że kakao nie było zbierane przez dzieci lub przez imigrantów zmuszanych do pracy. Wybierając najbardziej luksusowe marki, nie zapłacicie za pewność, że rolnik dostał godziwą zapłatę za swoją pracę. Albo że kakao nie wyrosło na miejscu cennego lasu, ściętego pod kolejne pole. Wierzę w wysiłki podejmowane przez wielkie koncerny i współpracujące z nimi organizacje, ale zdaję sobie sprawę, że skala takich zjawisk, jak praca dzieci, przymuszanie do pracy imigrantów, zmuszanie plantatorów do sprzedawania plonów po niekorzystnej cenie, wykluczenie kobiet, przerasta obecne możliwości kontroli.

A co z certyfikatami? Fairtrade czy Rainforest Alliance, najbardziej znane certyfikaty mające zapewniać, że produkt powstał w sposób etyczny i zrównoważony, nie są idealne. Żadna organizacja certyfikująca nie jest wszechmogąca i wszechwiedząca, system kontroli da się oszukać. Co nie oznacza, że zniechęcam do patrzenia na certyfikaty, wręcz przeciwnie. Daję tylko znać, że razem z nimi nie kupimy pewności.

Zapytałam producentów, czy kupują etyczne kakao

Kiedy wysyłałam do największych producentów czekolad obecnych w Polsce pytanie o etyczność kakao w ich produktach, nie spodziewałam się tak naprawdę niczego. Już kiedyś mierzyłam się z tym tematem i doszłam do wniosku, że jako konsumentka z Europy Środkowo-Wschodniej nie mam najmniejszych szans na dotarcie do całkowicie pewnych informacji. Musiałabym śledzić drogę ziaren kakaowca od (najprawdopodobniej) afrykańskiej plantacji, przez giełdę, pośredników, a na końcu producentów i jeszcze sprawdzić, czy na rynek środkowoeuropejski trafia taki sam towar, co do Europy Zachodniej.

W książce „Gorzka czekolada” Błażeja Popławskiego i Katarzyny Szeniawskiej przywołane są liczby i fakty dotyczące Wybrzeża Kości Słoniowej, największego producenta kakao na świecie. Międzynarodowy raport z 2011 roku mówi o 1,8 mln dzieci, które pracują przy uprawach kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie, inne dane mówią o 600 tys. dzieci na iworyjskich plantacjach kakao (s. 288-9), i to w wieku już od 6 lat.

Co w takim razie zrobić, kiedy chcemy kupić sobie albo komuś czekoladę, ale nie mamy ani wiedzy, ani czasu na drążenie tematu etyczności kakao? Czytać, pytać, sprawdzać.

Wysłałam pytania do następujących producentów: Ferrero, Lidl, Lindt, Milka (Mondelēz), Nestlé, Ritter Sport, Rossmann, Wedel (LOTTE Wedel). Wśród moich pytań znalazło się również jedno dotyczące kontynuowania prowadzenia biznesu w Rosji. Jak myślicie, kto mi odpisał i co?

Zupełnie inne kakao: kakao ceremonialne
Zupełnie inne kakao: kakao ceremonialne

Dodam, że dałam producentom bardzo dużo czasu na odpowiedź, większość zapytań wysłałam 3 miesiące temu. Te firmy, które odpowiedziały mi w sposób profesjonalny, nie zwlekały z odpisaniem na moją wiadomość. W przypadku takich marek jak Rossmann czy Lidl otrzymywałam automatyczne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, a potem długo, długo nic. Albo w ogóle nic.

Uwierzcie mi, to, jak firmy odpisują konsumentkom i konsumentom, ma kolosalne znaczenie. Jeśli nawet nie przepadam za jakąś marką, ale mam bardzo dobry kontakt z jej przedstawicielami, mogę nawiązać ciekawą relację i dowiedzieć się więcej o ich działaniu. Jeśli moje pytania pozostały bez odpowiedzi, mogę się tylko zastanawiać, czy były za trudne, a może po prostu nie jestem wystarczająco ważną osobą, żeby je zadawać. Wnioski możecie wyciągnąć same i sami.

Oto przegląd odpowiedzi producentów lub dystrybutorów, informacji, które można znaleźć na opakowaniu produktów, informacji, które można znaleźć w internecie na oficjalnych stronach. Plus moja subiektywna ocena tego, na jakiej pozycji jest konsument_ka, kiedy chce dowiedzieć się więcej o kakao, za które płaci.

Ferrero

Producent m.in. Nutelli, Ferrero Rocher czy serii Kinder. W odpowiedzi na moje pytania otrzymałam bardzo zdawkowe odesłanie do strony internetowej Ferrero Sustainability. Nie dowiedziałam się z niej, czy firma prowadzi dalej biznes w Rosji.

Ferrero i biznes w Rosji 19.12.2022
Ferrero i biznes w Rosji 19.12.2022

Według wyszukiwarki ActAgainstWar firma Ferrero kontynuuje prowadzenie biznesu w Rosji.

Na opakowaniu produktów Ferrero nie znalazłam żadnej wskazówki na temat pochodzenia kakao (ale obejrzałam tylko serię Kinder). Program Ferrero Sustainability poznałam jedynie z materiałów umieszczonych w >> internecie. Pobrałam raport z działań firmy w 2021 roku i przebiwszy się przez piękne ogólniki, dotarłam do informacji, że Ferrero:

  • pozyskuje około 90% kakao od grup rolników, które wspiera w ramach programu zrównoważonego rozwoju. Wielu z nich zaopatruje Ferrero od kilku lat.
  • większość kakao pozyskuje z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany, a także z Nigerii, Kamerunu, Ekwadoru i Kolumbii.
  • twierdzi, że jest w stanie prześledzić dostawy kakao i dotrzeć do plantacji, skąd ono pochodzi. Dzięki temu może monitorować, czy nie dochodzi tam do pracy przymusowej, pracy dzieci czy nadmiernego wylesiania.
  • deklaruje, że widzi problem ubóstwa, pracy dzieci i wylesiania. Nie deklaruje, że kakao, które kupuje, pochodzi z plantacji, w których nie dochodzi do tych nadużyć.
  • informuje, że współpracuje z organizacją Save the Children; dotarło do 194 000 osób z informacją o prawach dzieci i do 95 000 osób z informacją o przymusowej pracy dorosłych; monitorowało 101 000 gospodarstw domowych i 151 000 dzieci za pośrednictwem systemów ochrony dzieci, pomogło uzyskać oficjalne akty urodzenia 4700 dzieci, w roku 2020/21 zbudowało lub wyremontowało 19 szkół i dziewięć stołówek szkolnych, rozdało wyprawki szkolne 31 000 dzieci.
  • deklaruje, że poprawia warunki życia drobnych rolników i społeczności rolniczych, szanuje prawa dzieci, chroni środowisko i ulepsza je poprzez zrównoważone praktyki rolnicze.
  • należy do World Cocoa Foundation (WCF), International Cocoa Initiative (ICI) oraz założyło Cocoa & Forests Initiative (CFI).

Nie dowiedziałam się:

  • w jaki sposób deklaracje Ferrero są audytowane przez zewnętrzne organizacje,
  • w jaki sposób firma reaguje na łamanie praw człowieka, w szczególności dzieci,
  • czy pozyskiwane kakao przechodzi jakiś inny niż wewnętrzy proces certyfikacji.
Deklaracje Ferrero dotyczące kakao
Deklaracje Ferrero dotyczące kakao

Zupełnie subiektywnie: dostałam odpowiedź, w której było tylko odesłanie do materiałów. W internecie dostępny jest raport z działalności firmy. Brakuje informacji na opakowaniu o etyczności kakao. Z uzyskanych informacji wynika, że firma prowadzi biznes w Rosji. Jako konsumentka czuję się niepoinformowana o tym, jakie kakao znajduje się w produktach Ferrero.

Lidl

Z Lidla dostałam dwie odpowiedzi. Jedna dotyczyła tylko sprawy Rosji, Białorusi i Ukrainy. Zostałam zapewniona, że Lidl nie prowadzi sprzedaży z Rosją i Białorusią, nie sprzedaje także produktów, które pochodzą z tych krajów.

Lidl nie prowadzi biznesu w Rosji 19.12.2022
Lidl nie prowadzi biznesu w Rosji 19.12.2022

Druga odpowiedź już nie była konkretna, zostałam odesłana do >> strony internetowej. Ze strony Lidla dowiedziałam się, że:

  • producent zna zagrożenia związane z uprawą kakao w postaci pracy dzieci, pracy przymusowej, naruszanie praw pracowników i dyskryminacja.
  • od 2006 roku Lidl wprowadza do produktów marki własnej kakao certyfikowane Fairtrade.
  • do końca 2022 roku Lidl zamierza używać w swoich produktach 100% kakao Fairtrade (produkt lub surowiec), BIO lub Rainforest Alliance.
  • w ramach wspierania Fairtrade Lidl angażuje się w pomoc rolnikom: w likwidacji nierówności płac, w wypłacanie premii w formie finansowania szkoleń, zapewnienie ceny minimalnej za plony oraz od 2022 roku wypłacanie premii gotówkowej.
  • w 2019 roku Lidl rozpoczął projekt Way To Go, realizowany z Fairtrade Germany, NGO Rikolto i największą spółdzielnią rolniczą z Ghany Kuapa Kokoo; celem jest transparentność dostaw kakao oraz prowadzenie programów edukacyjnych dla kobiet na temat zrównoważonej uprawy kakao oraz zróżnicowania źródeł dochodu.
  • w 2012 roku Lidl we współpracy z Niemieckim Towarzystwem Współpracy Międzynarodowej i Krajową Agencją Wspierania Rozwoju Obszarów Wiejskich założył w Wybrzeżu Kości Słoniowej szkołę rolniczą (dotąd odbyło się 8000 szkoleń dla ponad 18000 rolników).
  • Lidl jest członkiem Forum Zrównoważonego Kakao.

Ponieważ wiem sporo na temat Fairtrade, znam słabości i zalety tego certyfikatu, w zasadzie nie potrzebowałam już o nic pytać. Mogę to podsumować tak: Lidl jest zaangażowany i rzeczywiście w jego produktach znajdziemy kakao Fairtrade. W porównaniu do innych firm ten producent zdecydował się na wzięcie gotowca, czyli już certyfikowanego kakao, na które dostaje odpowiednie papiery. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że certyfikat Fairtrade jest rozpoznawany i raczej ceniony, skala zaś produkcji pozwala Lidlowi na sprzedawanie czekolad w atrakcyjnej cenie.

Zupełnie subiektywnie: dostałam odpowiedź, w której było tylko odesłanie do materiałów. W internecie dostępny jest raport z działalności firmy. Na opakowaniu czekolady jest certyfikat Fairtrade, Lidl w produktach marki własnej używa certyfikowanego kakao. Firma nie prowadzi biznesu w Rosji. Jako konsumentka znam certyfikat Fairtrade, dzięki czemu wiem, że kakao w produktach Lidla (marka własna) pochodzi z kontrolowanych źródeł.

Lindt

Lindt nie odpisał mi na moje pytania, choć kilka lat temu miałam kontakt z polskim przedstawicielem i wówczas dostałam odpowiedzi na przesłane zagadnienia.

Lindt nie prowadzi działań biznesowych w Rosji.

Lindt nie prowadzi biznesu w Rosji 19.12.2022
Lindt nie prowadzi biznesu w Rosji 19.12.2022

Informacje, które zebrałam, są dostępne na >> stronie internetowej. Wynika z nich m.in., że:

  • prowadzony jest Lindt & Sprüngli Farming Program, który obejmuje rolników z Ekwadoru, Peru, Dominikany, Ghany, Papui-Nowej Gwinei. Działa od 2008 roku.
  • celem programu jest stworzenie godnych i stabilnych warunków życia dla obecnych i przyszłych rolników uprawiających kakao i ich rodzin oraz zrównoważona intensyfikacja rolnictwa.
  • program ma ułatwiać wyższą produktywność gospodarstw rolnych, dywersyfikację dochodów gospodarstw domowych, zachowanie różnorodności biologicznej i naturalnych ekosystemów, zmniejszanie ryzyka pracy dzieci oraz poprawę infrastruktury w społecznościach.
  • program obejmuje 100% wykorzystywanych ziaren kakaowych i opiera się na modelu „od ziarna do batonika”.
  • w 2021 roku w program było zaangażowanych ponad 91 000 rolników i zespół 559 pracowników terenowych na całym świecie.
  • od 2008 roku firma Lindt & Sprüngli zainwestowała 61,4 miliona franków szwajcarskich w program rolniczy, z czego 15,1 miliona franków szwajcarskich zainwestowano w 2021 roku.
  • program obejmuje system monitorowania pracy dzieci i środków zaradczych (CLMRS).
  • Lindt & Sprüngli zobowiązał się do zaprzestania pozyskiwania kakao z obszarów chronionych oraz do unikania przekształcania cennych gruntów leśnych pod produkcję kakao w łańcuchu dostaw do 2025 r. (do tej części są dostępne osobne raporty z postępów).
  • Lindt publikuje raporty na temat odpowiedzialności swoich działań, najnowszy dotyczy 2020 roku.
  • Lindt należy do World Cocoa Foundation, Cocoa & Forest Initiative, Earthworm Foundation, National Initiatives on Sustainable Cocoa in Europe (ISCOs), UN Global Compact.

Nie znalazłam informacji, czy działania programu rolniczego są audytowane przez zewnętrzne organizacje.

Opakowanie czekolady Lindt
Opakowanie czekolady Lindt

Zupełnie subiektywnie: nie dostałam odpowiedzi na moje pytania. W internecie dostępne są informacje o pozyskiwaniu kakao przez Lindt. Na opakowaniu czekolady jest oznaczenie Cocoa Farming Program. Firma nie prowadzi biznesu w Rosji. Jako konsumentka uważam, że Lindt nie informuje wystarczająco na opakowaniu czekolad o pochodzeniu kakao. Czuję się też zlekceważona, ponieważ nie odpowiedziano na moje pytania.

Milka (Mondelēz)

Producent takich słodyczy, jak Milka, Alpen Gold, Toblerone czy Cadbury, nie odpisał mi na pytania, choć nawet udało mi się dodzwonić do polskiej siedziby firmy i poprosić o odpowiedź (dostałam też namiary na agencję PR zajmującą się Milką, niestety moje pytania pozostały bez odzewu).

Według danych z Act Against War Mondelēz wciąż prowadzi biznes w Rosji.

Mondelēz prowadzi biznes w Rosji 19.12.2022
Mondelēz prowadzi biznes w Rosji 19.12.2022

Na opakowaniu czekolad Milka znajduje się znaczek sugerujący specjalny program dotyczący kakao Cocoa Life. Sądzę, że osobie nieobeznanej z tematem etycznego kakao taki znaczek nic nie powie, o ile ktoś zwróci na niego uwagę. Sama poszukałam odpowiedzi na swoje pytania na stronie >> Cocoa Life. Można tam przeczytać:

Cocoa Life to globalny program zrównoważonego rozwoju kakao firmy Mondelēz International, uruchomiony w 2012 r. w celu zapewnienia dostaw bardziej zrównoważonego kakao.

Czego m.in. dowiedziałam się ze strony Cocoa Life:

  • do 2022 r. zaplanowano zainwestowanie 400 mln dolarów, aby wzmocnić pozycję co najmniej 200 000 plantatorów kakao i dotrzeć do miliona członków społeczności.
  • celem jest zwiększenie ilości pozyskiwanego kakao i współpraca z 300 000 hodowców kakao w ramach programu Cocoa Life do 2030 r.
  • celem jest również ograniczenie emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością firmy o 10% do 2025 r.
  • Cocoa Life pomaga społecznościom rozwijać się w sześciu kluczowych miejscach uprawy kakao — Ghanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Indonezji, Indiach, Republice Dominikany i Brazylii. Pomaga im zdobyć wiedzę i umiejętności, aby poprawić ich warunki życia, wzmocnić ich społeczności i zainspirować następne pokolenie hodowców kakao.
  • do 2025 r. wszystkie marki Mondelēz International mają zaopatrywać się w kakao za pośrednictwem Cocoa Life.
  • zasady, jakie przyświecają programowi, to m.in. zwiększenie przejrzystości dostaw, promowanie samowystarczalności rolników, szanowanie praw człowieka, szczególnie praw dziecka, wzmocnienie pozycji kobiet.
  • Mondelēz współpracuje z lokalnymi władzami i partnerami, aby do 2025 r. wprowadzić Child Labour Monitoring and Remediation Systems w 100% społeczności Cocoa Life w Afryce Zachodniej. Do końca 2021 r. osiągnięto około 61% zasięgu CLMRS w społecznościach Cocoa Life w Afryce Zachodniej.
  • Milka ma nowe opakowania z logo Cocoa Life od sierpnia 2018 roku.
  • program jest poddawany zewnętrznej kontroli przez organizacje Ipsos i FLOCERT.
  • do 2021 roku 75% użytego kakao pochodziło z programu Cocoa Life.

Nie znalazłam pełnych raportów z kontroli Ipsos czy FLOCERTU, na stronie są jedynie wyrywki zawierające pochwały. Chciałabym przeczytać taki raport.

Cocoa Life, znak na opakowaniu Milki
Cocoa Life, znak na opakowaniu Milki

Zupełnie subiektywnie: nie dostałam żadnej odpowiedzi na moje pytania, mimo skierowania ich bezpośrednio do agencji PR. W internecie można znaleźć informacje o programie Cocoa Life. Brakuje informacji na opakowaniu o etyczności kakao. Mondelēz nie wycofało biznesu z Rosji. Jako konsumentka uważam, że Milka nie informuje wystarczająco na opakowaniu czekolad o pochodzeniu kakao. Czuję się także zlekceważona, ponieważ nie odpowiedziano na moje pytania.

Nestlé

Jest to producent takich marek, jak Gerber, KitKat, Nesquik, Nałęczowianka, Winiary. Kontakt z Nestlé Polska należał zdecydowanie do najbardziej profesjonalnych. Otrzymałam odpowiedzi na moje pytania, co pewnie powinno być standardem (a nie jest).

Jeśli chodzi o informację na temat prowadzenia biznesu w Rosji, oficjalne stanowisko brzmi:

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie nasza działalność w Rosji będzie skupiała się na dostarczaniu niezbędnych produktów, takich jak żywność dla niemowląt oraz żywność medyczna – nie na osiąganiu zysków. (…) Podejmujemy kolejne kroki i zatrzymujemy działalność znanych marek należących do Nestlé. Są wśród nich m.in. KitKat, Nesquik i inne. Już wcześniej zatrzymaliśmy eksport i import z i do Rosji produktów niebędących niezbędnymi. Zrezygnowaliśmy z wszystkich działań reklamowych i wycofaliśmy wszystkie inwestycje kapitałowe w tym kraju. W pełni stosujemy się do wszystkich międzynarodowych sankcji wobec Rosji.

Nestlé prowadzi biznes w Rosji 19.12.2022
Nestlé prowadzi biznes w Rosji 19.12.2022

Jeśli chodzi o pytania dotyczące pozyskiwania kakao, dowiedziałam się m.in., że:

  • do 2025 roku 100% kakao użytego w produktach Nestlé ma być pozyskiwane w ramach Nestlé Cocoa Plan.
  • Nestlé Cocoa Plan zakłada wspieranie rolnictwa poprzez rozwój zrównoważonych praktyk rolniczych, odmładzanie plantacji i przeciwdziałanie wylesianiu, a także wspieranie lepszego życia społeczności przy wzmocnieniu pozycji kobiet oraz zróżnicowanie dochodów rolników dzięki różnorodności upraw.
  • kakao kupowane przez Nestlé pochodzi ze źródeł zrównoważonych,
  • partnerami programu są: International Cocoa Initiative, Fair Labor Association, Jacobs Founation oraz Rainforest Alliance.
  • w 2021 roku, dzięki współpracy z 152 000 plantatorami, w ramach Nestlé Cocoa Plan pozyskano 50,6% kakao.
  • w 2022 roku ogłoszono plan bezpośredniego wsparcia plantatorów kakao – aby zwiększyć ich dochody, podnieść poziom życia rodzin i przyspieszyć wdrażanie praktyk rolnictwa regeneracyjnego. Gospodarstwa uprawiające kakao są premiowane nie tylko za ilość i jakość plonów, ale również za pozytywny wpływ na środowisko i lokalną społeczność. Gospodarstwa stosujące dobre praktyki takie, jak m.in. posyłanie dzieci do szkoły czy stosowanie optymalnych metod upraw, otrzymują dodatek finansowy (500 franków szwajcarskich rocznie). Do 2030 roku Nestlé zainwestuje w ten program 1,3 miliarda franków szwajcarskich.
  • raport z 2022 roku można przeczytać >> tutaj.
Certyfikat Rainforest Alliance na opakowaniu czekolady Nestle
Certyfikat Rainforest Alliance na opakowaniu czekolady Nestle

Zupełnie subiektywnie: dostałam rzetelne odpowiedzi na moje pytania od polskiego przedstawiciela firmy. Kakao, z którego powstają produkty Nestlé, jest certyfikowane przez  Rainforest Alliance, oznaczenie tego certyfikatu znajduje się na opakowaniach produktów. Niestety Nestlé nie wycofał biznesu z Rosji. Jako konsumentka uważam, że Nestlé w miarę dobrze informuje o pochodzeniu kakao.

Ritter Sport

Ponieważ marka nie ma swojej siedziby w Polsce, kontaktowałam się z dystrybutorem Novi. Miałam bardzo dużą przyjemność wymiany korespondencji z przedstawicielką Novi. Przyznaję, że do momentu wybuchu wojny w Ukrainie Ritter Sport była jedną z moich ulubionych marek.

Ritter Sport prowadzi biznes w Rosji 19.12.2022
Ritter Sport prowadzi biznes w Rosji 19.12.2022

Niewiele jednak wiedziałam o programie Our Cocoa, o którym informują napisy na opakowaniu czekolad.

W materiałach, które otrzymałam od polskiego dystrybutora, znalazłam informacje:

  • kakao w każdej tabliczce Ritter Sport jest tylko z jednego kraju pochodzenia – Ghany, Nikaragui lub Peru – i jest w 100% certyfikowane, pochodzące ze zrównoważonych upraw.
  • w 2018 r. Ritter Sport zaczął zaopatrywać się w 100% certyfikowane kakao, pochodzące ze zrównoważonych upraw, ma certyfikat zrównoważonego rozwoju, zgodny z Rainforest Alliance oraz programem Fairtrade dla całej gamy RitterSport.
  • od 1990 roku Ritter Sport wspiera plantację CACAONICA w Nikaragui, która powstała przy wsparciu firmy.
  • W 2012 roku powstała El Cacao, własna farma Ritter Sport w Nikaragui, gdzie kakao jest uprawiane w zrównoważonym systemie rolno-leśnym. To obszar 2500 ha, jest to jedna z największych plantacji kakao na świecie. Na 900 ha zasadzono już 900 000 drzew.
Opakowanie czekolady Ritter Sport, certyfikat Rainforest Alliance
Opakowanie czekolady Ritter Sport, certyfikat Rainforest Alliance

Zupełnie subiektywnie: dostałam odpowiedzi na moje pytania od polskiego dystrybutora. Tym, co według mnie wyróżnia tę firmę, jest własna plantacja kakao w Nikaragui, i myślę, że jest to bardzo ciekawy temat do zgłębienia. Na opakowaniu czekolad znajduje się certyfikat Rainforest Alliance i OUR COCOA. Niestety Ritter Sport nie wycofał biznesu z Rosji. Jako konsumentka uważam, że Ritter Sport dość dobrze informuje o pochodzeniu kakao w czekoladach.

Rossmann

Nie mam żadnych informacji otrzymanych bezpośrednio od Rossmanna. Wiem, że nie prowadzą biznesu w Rosji.

Rossmann nie prowadzi biznesu w Rosji 19.12.2022
Rossmann nie prowadzi biznesu w Rosji 19.12.2022

Jeśli chodzi o kakao w produktach marki własnej Rossmanna, dowiedziałam się tylko tyle, ile jest na opakowaniu. Czyli że czekolada jest produkowana z kakao certyfikowanego Fairtrade. To oczywiście dobry sygnał, ale według mnie o wiele za mało dla dociekliwej konsumentki.

Certyfikat Fairtrade na opakowaniu czekolady Das Exquisite z Rossmanna
Certyfikat Fairtrade na opakowaniu czekolady Das Exquisite z Rossmanna

Zupełnie subiektywnie: Rossmann nie odpowiedział na moje pytania. Na opakowaniu czekolad znajduje się certyfikat Fairtrade. Rossman nie prowadzi biznesu w Rosji. Jako konsumentka czuję się zlekceważona, ponieważ nie odpowiedziano na moje pytania.

Wedel (LOTTE Wedel)

Od Wedla dostałam bardzo wyczerpującą odpowiedź na moje pytania, za co jest ogromnie wdzięczna. Co ciekawe, na pytanie na temat działalności w Rosji odpowiedź brzmi:

Napaść Rosji na Ukrainę i nasz zdecydowany sprzeciw wobec tej sytuacji wpłynęły istotnie na obszar dotychczasowej współpracy z rynkiem rosyjskim. W związku z tym, zaledwie kilka dni po wybuchu wojny, zdecydowaliśmy o zawieszeniu współpracy handlowej z Rosją i Białorusią i to embargo niezmiennie obowiązuje. Firma Wedel należy do japońskiej części grupy LOTTE, która również wycofała się z tego rynku.

Co jest ważne (a co wymagało dodatkowego wyjaśnienia z Wedlem, więc ten fragment jest aktualizowany):

Spółka LOTTE Wedel Sp. z o.o. należy do LOTTE Co. Ltd, która z kolei stanowi część japońskiej LOTTE Holdings Co. Ltd. z siedzibą w Tokio, która nie prowadzi działalności w Rosji. Odrębną strukturą jest natomiast koreańska grupa, która zaczyna się od LOTTE Corporation. Jest ona notowana na giełdzie i wymienia wszystkie spółki zależne na swojej stronie internetowej. W raportach finansowych i podmiotach powiązanych nie występuje jednak LOTTE Holdings, ani żadna inna japońska spółka – to dwa odrębne byty. W Internecie można natrafić na kilka artykułów, które nie uwzględniają odrębnej struktury LOTTE Corporation (Korea) i LOTTE Holdings (Japonia) i błędnie używają sformułowania LOTTE Group, jednak są to dwie osobne spółki występujące pod nazwą LOTTE.

Zgodnie ze strukturą funkcjonowania, LOTTE Wedel jest niezależną spółką samodzielnie podejmującą decyzje na temat rynków, na których działa. Firma zdecydowała o wycofaniu się i zaprzestaniu jakiejkolwiek działalności w Rosji już kilka dni po inwazji tego kraju na Ukrainę. Od tamtego czasu nie prowadzimy tam biznesu.

W pierwotnej wersji tekstu powołałam się na ActAgainstWar, które złączyło LOTTE w całość, stąd powstała nieścisłość, że właściciel Wedla jednak prowadzi biznes w Rosji.

Dzięki odpowiedzi biura prasowego firmy Wedel dowiedziałam się, że:

  • surowce kakaowe (miazga i proszek kakaowy) zawarte w czekoladach E. Wedel pochodzą z upraw w Ghanie (stąd na opakowaniu znajduje się informacja: kakao z Ghany).
  • uprawy spełniają wysokie standardy jakości, a dostawcy prowadzą działania na rzecz zrównoważonych upraw, wspierając lokalne społeczności.
  • w najbliższym czasie Wedel planuje wdrożenie nowej certyfikacji Rainforest Alliance 2020 (bazujący na UTZ i Rainforest Alliance Certified) i sukcesywny rozwój w tym kierunku w kolejnych latach.
  • Wedel wspiera ghanijskie społeczności za pośrednictwem fundacji Omenaa Foundation, dzięki wedlowskiemu wsparciu w Temie powstała szkoła Kids Heaven School przy ośrodku wspierającym dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej.

O szkole w Ghanie można przeczytać np.>>  tutaj.

Opakowanie czekolady Wedel z oznaczeniem "Kakao z Ghany"
Opakowanie czekolady Wedel z oznaczeniem „Kakao z Ghany”

Zupełnie subiektywnie: dostałam rzetelne odpowiedzi na moje pytania. Wedel zamierza wprowadzić kakao certyfikowane przez Rainforest Alliance 2020. Nie dotarłam do żadnego raportu dotyczącego upraw kakao w Ghanie, mam nadzieję, że dzięki certyfikacji będzie można powiedzieć o tym więcej. Według różnych źródeł LOTTE nie wycofało całej działalności biznesowej w Rosji. Jako konsumentka uważam, że Wedel za mało informuje o pochodzeniu kakao w słodyczach.

Podsumowanie

To nie koniec tematu. Zajmuję się nim od lat i staram się ugryźć go z różnych stron. Mimo to wciąż mam poczucie, że dopóki nie zobaczę na własne oczy, że kakao, które ląduje na moim stole, powstało w etyczny sposób, nie będę o tym do końca przekonana. Mimo zapewnień producentów.

Mam wrażenie, że w ciągu kilku ostatnich lat trochę zmieniło się to, w jaki sposób komunikowany jest przekaz o pochodzeniu kakao. Producenci mówią wyraźnie, że zderzają się z problemami związanymi z uprawą kakaowców, takimi jak praca dzieci czy wylesianie. Pokazują też (nie zawsze wystarczająco wyraźnie), że wykonują różne ruchy w kierunku rozwiązania tych problemów. To dobry znak.

Nie jestem jednak uspokojona.

A Wy?

Opublikowano wFair Trade - Sprawiedliwy Handel, słowo od autora

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies