Przez popcorn do morderczej zarazy

Ach, ten paskudny popcorn! Śmierdzi, włazi w zęby i jest… smaczny. Może to nie jest szczególnie wyszukane jadło, ale przyjemnie się go chrupie (w domu, nie w kinie), pasuje do piwa, więc na luźne domówki jak znalazł. Wielu ludzi nie lubi popcornu, bo trauma z seansów kinowych z pechowym sąsiedztwem jest zbyt mocna. A ja lubię! A ja się nie wstydzę! Lubię niewyszukane, plebejskie chrupanie smacznej prażonej kukurydzy. To tyle może o sobie… Czy są jakieś pytania?

Ważne pytanie – skąd na takim ekoblogu tekst o takim syfie, jak popcorn? Otóż stąd, że istnieje popcorn ekologiczny, który wcale nie jest takim syfem. Wierzcie mi albo nie wierzcie, róbcie sobie, jak tam chcecie, ale ja Wam mówię przecie – taki popcorn smakuje lepiej niż ten z supermarketu. Wygląda tak samo…

organiczni4

…a smakuje inaczej. Tajemnica tkwi oczywiście w tym, z czego się go robi. Podobnie, jak w przypadku nieekologicznego odpowiednika, popcorn robi się z ziarna. Tylko to ziarno powstaje w trochę innych warunkach.

organiczni3

Chrupiąc popcorn, który zrobiłem na użytek sesji zdjęciowej, wlazłem na portal dla rolników i przeczytałem sobie ciekawy i pełen entuzjazmu tekst na temat nieekologicznych sposobów ochrony upraw kukurydzy przed chwastami. Chrupałem, chrupałem i było mi bardzo miło, że nie zajadam się tymi wszystkimi cudami, których nazwy padły w tamtym tekście. A teraz uwaga, bo padną brzydkie słowa!

Kukurydzę w rolnictwie nieekologicznym przed zachwaszczeniem chronią herbicydy. Wprawdzie nazywają się zupełnie inaczej, jednak już Wikipedia nie pozostawia złudzeń – herbicydy to pestycydy. Różnica w nazwie bierze się stąd, że pestycydy to mordercza zaraza (nazwa pochodzi od łacińskich słów pestis i caedere, czyli zaraza i zabijać), a herbicydy to tylko mordercy trawy (herba – trawa). No dobra, więc z nieekologiczną kukurydzą (nie tylko w formie popcornu) spożywamy pestycydy. Pozwólmy im więc przedstawić się z imienia i nazwiska!

Przez dziesiątki lat na plantacjach kukurydzy stosowano herbicydy, których substancją aktywną była atrazyna. Atrazyna działała świetnie, tępiła wszystko, co miała tępić, niestety okazało się, że nie poprzestawała na chwastach. Kilkanaście lat temu uczeni odkryli, że atrazyna upośledza zdolności rozrodcze płazów. W dodatku okazało się, że raz użyta atrazyna nie ulatnia się, tylko zostaje na długo w wodach gruntowych. Od 2005 roku stosowanie tej trutki jest na terenie Unii Europejskiej nielegalne.

Współcześnie stosuje się więc inne środki, na razie legalne. Należą do nich herbicydy na bazie terbutyloazyny (brzmi smakowicie!) i acetochloru (zawsze chciałem jeść takie coś!). Genetycznie modyfikowaną kukurydzę (normalna tego nie przeżyje) można też chronić środkami, w których substancją aktywną jest glifosat. Ten ostatni to bardzo ciekawy środek. Jest legalny, ale też bardzo niebezpieczny. Zgodnie z Rozporządzeniem CLP środki zawierające glifosat na terenie UE muszą być oznaczone jako żrące i niebezpieczne dla środowiska. Jako szczegółowe zagrożenia producent musi na opakowaniu wymienić oślepienie (oj tam, oj tam, to tylko jeden ze zmysłów) i toksyczne działanie na organizmy wodne (a kogo one obchodzą?). Co ciekawe, glifosatu nie wolno uwalniać do środowiska. Zatem pewnie uprawy chronione tą trucizną znajdują się poza środowiskiem… Ale zaraz, gdzie to jest? Dawka śmiertelna tego smakołyku to ok. 10 gramów dla dorosłego mężczyzny i jeden gram dla małego dziecka.

Do ochrony kukurydzy stosuje się także S-metolachlor, mezotrion, flutenacet, izoksaftutol, propizochlor i petoksamid. W dodatku czasem równocześnie, w takich trujących koktajlach o pięknych nazwach handlowych. Ponieważ mam już dość tego tematu, wrócę do resztki mojej prażonej kukurydzy, która na szczęście nie miała styczności z tymi wszystkimi wynalazkami i wciąż jest kukurydzą.

Może przeczytasz także:

Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"
Plastik w gumie do żucia

Nie żuj zwykłej gumy, bo żujesz plastik

– Ale że żujesz gumę? – zapytał mnie kpiąco znajomy. – Czasami... – odpowiedziałam, marszcząc
Herbaty Clipper

Herbaty Clipper: ekologiczne, etyczne, a nawet bezkofeinowe. Sprawdzamy!

Od paru lat piję prawie wyłącznie sypane herbaty ze Sprawiedliwego Handlu. Odkąd przeprowadziłam małe >>

5 thoughts on “Przez popcorn do morderczej zarazy”

  1. Coś nie bardzo chce mi się wierzyć ,że można gdzieś nabyć kukurydzę nie GMO uprawianą ekologicznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge