Mleko owsiane stało się w naszym domu produktem spożywczym pierwszej potrzeby, odkąd mamy pewność, że 4/4 naszej rodziny absolutnie nie może mieć nic wspólnego z mlekiem krowim i kozim (przeczytaj: „Alergia na mleko i błąd erzacu”). Mleko owsiane pijemy wszyscy (zamiennie z ryżowym) i do niedawna po prostu je kupowałam.
Lubiłam wersję wzbogaconą w wapń, ale tu przeczytałam, że wapń spowalnia wchłanianie cennych składników mleka owsianego, takich jak cynk, choć z drugiej strony wapń neutralizuje fityniany (obecne m.in. w surowych ziarnach zbóż; również zaburzają wchłanianie np. żelaza i wapnia).
Mleko roślinne służy u nas jako: mleko do kaszki dla S., napój do picia dla J., mleko do kawy dla mnie i męża. Kawa z mlekiem owsianym smakuje wybornie, w ogóle nie żal mi odstawienia krowiego!
Dlaczego warto pić mleko owsiane? Krótko mówiąc, owies zawiera dużo dobrych składników, takich jak magnez, potas, sód, fosfor, a także wapń. Nie jest jednak wskazane dla osób z celiakią (zawiera białko podobne do glutenu, jest też zanieczyszczone żytem). My używamy jednak płatków owsianych bezglutenowych.
W pewnym momencie mleko w kartonie nam się skończyło, a było potrzebne. Od czego mam mój ukochany robot kuchenny? Swoją drogą myślę, że ekologiczniej i taniej jest zrobić je samemu zamiast kupować karton z przetworzonym produktem…
Jest kilka sposobów na uzyskanie domowego mleka owsianego, choć różnice są nieduże. Przedstawię Wam dwa, a zacznę od sprawdzonego (a zarazem zawierającego rozwiązanie problemu fitynianów).
Mleko owsiane robione na zimno
Składniki (eko):
- 3/4 szklanki płatków owsianych*,
- woda do namoczenia płatków,
- 2 lub 3 szklanki wody.
Opcjonalnie:
- łyżeczka oleju,
- szczypta soli,
- odrobina miąższu wanilii
- kilka daktyli.
* Płatki owsiane w zależności od wielkości dają różne efekty. Na zdjęciach widzicie duże płatki, które łatwo odcedzić. Płatki górskie, drobne, zatykają sitko, ale drobniejsze kawałeczki przechodzą przez oczka. Efekt – mleko jest gęstsze i bardziej aksamitne niż z dużych płatków, ale jest więcej roboty z cedzeniem.
Zalewamy płatki owsiane na noc wodą – może być to np. przefiltrowana woda z kranu, jeśli taką pijecie. Dzięki namoczeniu fityniany są neutralizowane. Według niektórych opinii wodę po płatkach należy odlać, według innych enzym fitynaza skutecznie rozłożył sole kwasu fitynowego i nawet to, że znajdują się one w wodzie, nie powoduje nic złego. Podsumowując: nie odcedzam płatków, bo to mija się z celem. Płatki muszą być mokre, żeby było z nich mleko!
Napęczniałe płatki wkładamy do blendera kielichowego, dolewamy 2-3 szklanki wody (i ewentualne dodatki), włączamy i pozwalamy im się mielić kilka minut. Dla tych, co mają ręczny blender – można zmiksować płatki w jakimś wysokim naczyniu, żeby nie chlapały na kuchnię.
Uzyskujemy w ten sposób upragniony napój owsiany. Teraz wystarczy przelać go przez sitko/gazę/pieluchę itp. do czystego naczynia.
Mleko owsiane trzymamy w lodówce do dwóch dni. Będzie się rozwarstwiać – to naturalne, wystarczy je zamieszać przed użyciem.
W zależności od rodzaju płatków i ilości wody uzyskamy napój mniej lub bardziej gęsty, ale zawsze będzie miał delikatny smak owsa. Dodatki w postaci cukru waniliowego (który najlepiej chyba zrobić samemu – trzymać cukier w słoiku z kawałkiem laski wanilii) dla niektórych mogą okazać się niezbędne.
Mleko owsiane – sposób na ciepło (nie sprawdzałam)
Składniki – jak w sposobie pierwszym
Płatki owsiane (i ewentualnie cukier, jeśli chcemy) zalewamy wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem na kwadrans. Następnie wrzucamy do blendera (dodajemy sól i olej, jeśli chcemy), miksujemy z wodą (2-3 szklanki). Odcedzamy i już, mleko gotowe.
Co nam pozostało
Miazga owsiana świetnie nadaje się na batony tandemy (przepis tutaj).
Smacznego!
Witam !
Również nie piję mleka od jakiegoś czasu, ale nigdy nie próbowałam owsianego. A co sadzicie o mleku sojowym ?
no niestety, chłopcy są uczuleni na soję (ja nie), więc póki karmię, nie zbliżam się do niej :)
Właśnie zastanawiałam się nad zmianą sojowego na owsiane, ale ciekawi mnie jaka jest różnica w smaku, pomiędzy sojowym a owsianym ? Zastanawiam się nad kupnym.
różnica jest, ryżowe mleko też inaczej smakuje – musisz sama spróbować
a ja mam takie pytanie od jakiego wieku można podawać takie mleczko dziecku?
ja mam synka 12 mcy i szukam jakiegoś mleczka na którym mogłabym przygotować mu kaszkę bo serce mnie boli jak co wieczór krowie mu podaje :( próbowałam już migdałowe ale jakoś nie idzie mu. Bardzo proszę o poradę.
Ja podaję synkowi, odkąd wprowadziłam gluten (a wprowadzałam około 8. miesiąca). Można spróbować też ryżowego lub orkiszowego. Te gotowe mleka są słodsze od robionych, nie wiem, czym są słodzone. W razie potrzeby można dodać odrobinę karobu albo miodu.
dziękuję bardzo za odp spróbuje mu je podać, często doskwiera mu kaszel mokry a słyszałam, że krowie mleko dodatkowo zaśluzowuje organizm więc mam kolejny powód by go nie podawać. Od paru dni przeglądam tę stronę i bardzo mi się podoba :) jestem początkującą eko mamą a raczej staram się nią być :) gorzej z moim mięsożernym mężem i córką ale może choć syna od początku uda mi się na swój sposób odżywiania naprowadzić :)
Mam pytanie – z Pani doświadczenia, których płatków owsianych najlepiej używać? Robiłam juz z dwóch różnych firm, smak był podobny, ale z jednych bardziej słodki. Ciekawa jestem, które Pani preferuje. Pozdrawiam
Najbardziej lubię bezglutenowe płatki firmy Pięć Przemian, wersja Jumbo. Pozdrawiam :)
Czy do płtków dolewamy gorace czy zimne mleko?
Dolewamy wodę, nie mleko, chłodną.
Witam. Czy ma Pani jakąś wiedzę lub doświadczenie z mlekiem konopnym (z łuskanych nasion konopi siewnej)? Czy to mleko może być alergizujące jak inne mleka roślinne np. z migdałów, nerkowców?
Dzień dobry, wszystko zależy, na co ma się alergię. Taki napój roślinny można zrobić samemu albo kupić – ale czy będzie dobrze tolerowane, zależy od tego, czy mamy alergię na konopie.