Kwercetyna – moc czerwonej cebuli

Aktualizacja 2.10.2014 r.

Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią czerwoną cebulę! Mam wrażenie, że jest ona traktowana po macoszemu i jeśli się jej już używa, to ze względów estetycznych (np. do sałatki). Tymczasem jej łupiny zawierają bardzo pożyteczny składnik, kwercetynę. Jak pisze Jo Robinson w książce „Dzika strona jedzenia” (Białystok 2014):

Ogólna zasada mówi, że rośliny o najbardziej intensywnym ubarwieniu mają najwięcej wartości odżywczych. Istnieje też hierarchia barw. Jak na ironię, najzdrowsze jarzyny dostępne w sklepach i marketach nie są zielone, a czerwone, fioletowe, lub czerwono-brązowe. (s. 30)

"Dzika strona jedzenia"
„Dzika strona jedzenia”

Czerwone odmiany roślin (czerwona cebula, purpurowa marchew, czerwona cykoria) mogą dostarczyć nam znacznie więcej zdrowych składników odżywczych niż ich zieloni krewni, ponieważ zawierają więcej antocyjanów (nadających tenże kolor). Antocyjany to przeciwutleniacze, chroniące przed poważnymi chorobami, takim jak nowotwory.

Co ciekawe, im mniejsza cebula, tym mniej wody zawiera, a więcej – pożądanych fitoskładników. Autorka „Dzikiej strony jedzenia” wymienia kilka rodzajów cebul, z których czerwona ostra wydaje się niezwykle cennym źródłem zdrowych substancji. Jo Robinson radzi, aby wybierać cebule okrągłe lub podłużne – ten gatunek jest ostry w smaku i o to chodzi.

kwercetyna

Kwercetyna jest flawonoidem – związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który ma zastosowanie jako barwnik, przeciwutleniacz, naturalny środek ochrony roślin przed owadami i grzybami. To ostatnie zwłaszcza jest cenną wskazówką dla tych, którzy uprawiają ogródek i nie chcą stosować pestycydów. Do tego jeszcze wrócimy (przepis na ekowywar chroniący rośliny).

Ten związek chemiczny ma kilka właściwości, z których jedna mnie szczególnie zainteresowała. Kwercetyna działa przeciwalergicznie, ponieważ blokuje uwalnianie się histaminy, dzięki czemu można ograniczyć objawy alergii. Może właśnie stąd bierze się zwyczaj przykładania krążka cebuli na miejsce, gdzie użądliła osa czy pszczoła?

Poza tym kwercetyna wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego (działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalne, uszczelnia naczynia krwionośne), jest przeciwutleniaczem, działa przeciwnowotworowo. Samo zdrowie! Jednak nie należy przesadzać z ilością flawonoidów, ponieważ mogą spowodować zbyt niskie ciśnienie krwi, a także zaburzenia jej krzepliwości.

Kwercetynę znajdziemy też m.in. w jarmużu, skórce jabłek, szalotce, truskawkach, żółtych kabaczkach, ciemnych winogronach, zielonej herbacie i czerwonym winie (z winogron). W białej cebuli także jest obecna (czy nie stąd piękny czerwony kolor jaj gotowanych w łupinach?), jednak czerwona cebula ma jej więcej.

Warto wrzucać czerwoną cebulę do gotującej się zupy, żeby kwercetyna do przeniknęła do wywaru. Najwięcej kwercetyny znajduje się w zewnętrznych łupinach cebuli, więc dobrze rozbierać ją tylko troszeczkę lub włożyć do zupy łupiny, a przed podaniem dania – wyjąć. Ten związek chemiczny nie jest podatny na wysokie temperatury, co ciekawe, smażenie i pieczenie cebuli zwiększa ilość kwercetyny w cebuli. Inaczej jest podczas gotowania – kwercetyna przechodzi właśnie do wywaru.

Kwercetyna jest sprzedawana jako suplement diety np. dla sportowców (pomaga w zwalczaniu zmęczenia i stresu). Chyba jednak zdrowiej i smaczniej jest zjeść ją w naturalnej postaci. Jestem pewna, że zachęciłam Was do kupienia czerwonej cebuli!

Ciekawostka: dlaczego niektórzy nie mogą jeść cebuli i czosnku

Jak pisze Jo Robinson, niektóre osoby cierpią na nietolerancję składników cebuli i czosnku i po ich spożyciu mają wzdęcia czy bóle brzucha (czasem jest tak po surowych warzywach, a czasem – podanych w każdej postaci). Przyjmuje się, że może być to spowodowane allicyną, bardzo zdrowym składnikiem cebuli i czosnku, który u niektórych oddziałuje jednak na żołądek i powoduje przykre zgagi. Inną przyczyną bywa wrodzona nietolerancja pewnych węglowodanów złożonych (organizm nie umie ich strawić), ponieważ wydziela za mało enzymu alfa-galaktozy.

Niestrawione cukry docierają do jelita grubego, gdzie fermentują, wydzielając gazy powodujące bóle i wzdęcia (s. 66)

W takim wypadku należy rozważyć ograniczenie spożywania cebuli (są również suplementy diety zawierające brakujący enzym, ale nie wiem, czy można je dostać w Polsce).

Może przeczytasz także:

Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"
Plastik w gumie do żucia

Nie żuj zwykłej gumy, bo żujesz plastik

– Ale że żujesz gumę? – zapytał mnie kpiąco znajomy. – Czasami... – odpowiedziałam, marszcząc
Herbaty Clipper

Herbaty Clipper: ekologiczne, etyczne, a nawet bezkofeinowe. Sprawdzamy!

Od paru lat piję prawie wyłącznie sypane herbaty ze Sprawiedliwego Handlu. Odkąd przeprowadziłam małe >>

5 thoughts on “Kwercetyna – moc czerwonej cebuli”

  1. Nie przepadam za czerwoną cebulą jednak może przemogę się i zacznę jej częściej używać w kuchni, nigdy nie wiedziałam że jest tak zdrowa! Świetny blog, na pewno zostanę tu na dłużej :)

    1. Dzień dobry, a czemu czerwona cebula Ci mniej pasuje? :) Chyba smak ma taki sam jak biała, a jak widać, jest ciut zdrowsza. Można ją wrzucać do zupy :)

  2. Uwielbiam właśnie czerwoną cebulę! Jest świetna, a lekko zeszklona smakuje dosyć słodko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge