Menu Zamknij

Kupuję kosmetyki w szkle, a Ty?

Ekos Pierpaoli kosmetyki w szkle

Kosmetyki w szkle? Czy to ma większy sens niż plastik? Intuicyjnie chętniej sięgam po produkty opakowane w szkło (kosmetyki i żywność), choć producenci opakowań, ale też producenci żywności i kosmetyków, podkreślają, że jest to kłopotliwe i drogie rozwiązanie. A jednak szkło, którego produkcja znana była już 5 tysięcy lat temu, ma niepodważalne zalety. Dlatego między innymi marka Pierpaoli zdecydowała się wprowadzić część swoich kosmetyków w szklanych opakowaniach.

Czy rzeczywiście lepiej jest kupować kosmetyki w szkle? Przeanalizowałam bardzo różne wypowiedzi specjalistów i uznałam, że należy poruszyć następujące kwestie:

 • Produkcja opakowania: w jaki sposób obciąża środowisko?
 • Cechy opakowania (trwałość, ciężar, wygoda użycia)
 • Recykling opakowania i możliwość wykorzystania na nowo

Produkcja plastiku i szkła

Zacznijmy od miejsca, gdzie opakowanie powstaje. Zazwyczaj nie wiemy, czy produkt jest w opakowaniu wyprodukowanym lokalnie, czy np. w Chinach. Zdarza się, że producent kosmetyku potrzebuje określonej buteleczki (np. w konkretnym kolorze) i sprowadza je z innego kraju. Ponieważ są to sprawy bardzo indywidualne, trudno mi uwzględnić ten czynnik przy ogólnej analizie.

Natomiast przykład Ekosa jest nam znany: producent zamawia szklane opakowania produkowane we Włoszech, czyli jest to produkcja lokalna.

Pierpaoli Ekos, żel do mycia ciała w szkle
Pierpaoli Ekos, żel do mycia ciała w szkle

>> Żel do mycia ciała z aloesem w szklanej butelce kupisz w Better Land

Plastik

Produkcja plastiku jest w zasadzie ubocznym skutkiem wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Pozyskiwanie paliw kopalnych to temat rzeka, ale nie jest tajemnicą, że ma to ogromny, szkodliwy wpływ na środowisko. Rafinacja ropy naftowej jest procesem związanym z uwalnianiem się szkodliwych związków, a także używaniem do procesów oczyszczania takich substancji, jak chlor czy kwas siarkowy. Sama produkcja plastiku w uproszczeniu polega najpierw na rozdzieleniu nafty na węglowodory, a następnie łączeniu ich w długie łańcuchy polimerowe.

Gdyby zaprzestać wydobycia ropy, plastik zapewne przestałby być aż tak popularny i tani. Natomiast dzisiejsze technologie umożliwiają produkcję polimerów również z roślin (np. skrobi kukurydzianej). Mogą być to tworzywa nadające się do recyklingu lub do kompostowania. Tu rodzi się pytanie, czy rzeczywiście uprawy kukurydzy w celach produkcji plastiku powinny zajmować ziemię, którą można wykorzystać pod uprawę żywności.

Recykling tworzyw sztucznych jest szansą na ograniczenie zanieczyszczeń związanych z plastikiem. Żeby jednak był skuteczny, potrzebne są dobre rozwiązania zapewniające dostawy surowca do recyklerów. W Polsce odzysk tworzyw sztucznych szacowany jest na jakieś 40%. Co się dzieje z resztą? Wędruje do spalarni (tzw. odzysk energii) i na składowiska. Z pewnością zwiększenie odzysku byłoby możliwe dzięki systemowi kaucyjnemu, którego wprowadzenie w Polsce jest rozważane (>> tu więcej informacji).

Recykling plastiku, choć pozwala zaoszczędzić sporo energii (nie wymaga bardzo wysokich temperatur, około 200oC – 260oC), nie może odbywać się w nieskończoność. Łańcuchy polimerów stają się coraz krótsze i w końcu nie nadają się do użycia. Dlatego plastik w końcu wyląduje w spalarni lub na składowisku (lub w oceanie…), gdy nie będzie nadawał się już do przetwarzania.

Pierpaoli Ekos szampon w szkle
kosmetyki w szkle: szampon Pierpaoli Ekos

>> Szampon z rumiankiem w szklanej butelce kupisz w Better Land

Szkło

Szkło jest produkowane z naturalnych surowców. Potrzeba do tego: piasku, węglanu wapnia i węglanu sodu. Natomiast musimy pamiętać, że zasoby tych surowców nie są nieskończone, a sam proces wytapiania szkła jest energochłonny i wiąże się z powstawaniem odpadów (oczywiście dzisiejsze huty szkła stawiają na odpowiednie filtry i odzyskiwanie wszystkich surowców, które da się odzyskać).

Dlatego tak ważny jest recykling stłuczki szklanej. Pamiętajmy, że recyklingowi podlega wyłącznie szkło opakowaniowe: butelki, słoiki i opakowania po kosmetykach. Nie wolno wrzucać do pojemników na odpady szklane innych odpadów (szklanek, szyb, kryształów, odpadów ceramicznych itp.), ponieważ zanieczyszczają one stłuczkę. Jeśli takie zanieczyszczenie zostanie wyłapane na etapie sortowania odpadów, pół biedy – może zostać usunięte. Ale jeśli dostanie się do partii przekazanej do huty i znalezione już w hucie, cała partia jest zwracana sortowni! Najgorzej, jeśli takie zanieczyszczenie nie zostanie wyłapane i znajdzie się w przetapianej stłuczce. Wtedy powstają wadliwe produkty, co jest stratą zarówno energii, jak i pieniędzy.

W recyklingu przeszkadzają też sztywne plastikowe owijki wokół szyjek butelki, ponieważ uniemożliwiają stłuczenie butelki (a huta wykorzystuje właśnie stłuczkę szklaną). Podobnie jest z ciemnymi nadrukami czy opornie schodzącymi etykietami.

Według badań w Polsce w 2018 roku zebrano i poddano recyklingowi 63% stłuczki szklanej. Według GUS-u w 2020 roku zebrano 733 tys. ton stłuczki, w porównaniu do 2017 roku (463 tys. ton) widać wzrost ilości zebranego surowca. Ma to bardzo duże znaczenie w obliczu kończących się zasobów piasku – musimy recyklingować szkło, jeśli chcemy, żeby choć częściowo zastąpiło plastik.

Zarówno produkcja, jak i recykling szkła wiążą się z dużym zużyciem energii, ponieważ do przetopienia tego surowca potrzeba wysokiej temperatury, znacznie wyższej niż w wypadku plastiku. Znalazłam jednak bardzo ciekawe dane, jak bardzo recykling szkła jest ważny pod względem niekorzystania z nowych zasobów:

 • 1 kg stłuczki szklanej zastępuje 1,2 kg surowców (piasku kwarcowego, węglanu wapnia i węglanu sodu).
 • 10% dodatku stłuczki szklanej w produkcji może obniżyć zużycie energii o 2,3-2,8% (ponieważ można obniżyć temperaturę topnienia z 1200oC-1300oC do 1000oC).
 • Przy używaniu stłuczki szklanej jest mniejsza emisja szkodliwych chloru i fluoru.
 • Używanie stłuczki szklanej pozwala zaoszczędzić do 25% energii w produkcji szkła, co przekłada się na emisję Co2 (do 220 kg dwutlenku węgla na tonę recyklingowanej stłuczki).
Żel pod prysznic z organicznym ekstraktem z fiołka trójbarwnego
Żel pod prysznic z organicznym ekstraktem z fiołka trójbarwnego

>> Żel pod prysznic z fiołkiem trójbarwnym w szklanej butelce kupisz w Better Land

Szkło czy plastik?

Według źródeł, które znalazłam, produkcja szkła od podstaw wiąże się z emisją 3,0 g CO2 na 1,0 g. Tymczasem w wypadku plastiku jest to 3,8 g CO2 na 1 g, ale trzeba pamiętać, że opakowania plastikowe są cieńsze i lżejsze. Więc jeśli mówimy o produkcie powstającym z nowych surowców, szkło ma większy ślad węglowy.

Podsumowując:

 • Powstawanie plastiku łączy się ze szkodliwymi procesami wydobycia ropy naftowej i jej rafinacji.
 • Powstawanie szkła łączy się ze zużywaniem naturalnych surowców takich jak piasek.
 • Przy obu procesach używane są szkodliwe substancje lub powstają odpady.
 • W obu wypadkach bardzo ważny jest recykling, przy czym: szkło można przetwarzać w nieskończoność, plastik tylko kilka razy.
 • Recykling szkła jest bardziej energożerny niż plastiku.
 • Gdyby zostawić szklane i plastikowe opakowania obok siebie, żeby uległy rozkładowi, pierwsze mogłoby przetrwać tysiące lat, z kolei drugie mogłoby leżeć 500 – 800 lat.

Uwaga na koniec – część stłuczki szklanej nie jest wykorzystywana ponownie do produkcji opakowań, a trafia jako surowiec do budowy dróg.

Kosmetyki w szkle: Pierpaoli Ekos
Kosmetyki w szkle: Pierpaoli Ekos

 

W Better Land kupisz kosmetyki w szkle: >> żel do mycia twarzy i rąk, a także >> miętowy płyn do higieny intymnej

Cechy opakowań plastikowych i szklanych

Dlaczego niektóre kosmetyki zawsze były pakowane w szkło? Z bardzo prostego powodu: szkło lepiej chroni zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Do najważniejszych czynników, które mogą nieodwracalnie zniszczyć np. krem, należą:

 • promienie UV,
 • inne światło (np. jarzeniowe),
 • temperatura.

Szkło nie wchodzi w interakcję ze składnikami kosmetyków, a plastik może (na przykład pod wpływem temperatury). Nie mamy pewności, czy produkty, zanim do nas dotarły, były przewożone w niskich temperaturach. Dodatkowo niektóre składniki po prostu nie mogą być przechowywane w plastikowych opakowaniach (tych z oznaczeniem od 3 do 7) – tak jest w wypadku rozpuszczalników, choćby alkoholu.

Szkło jest nieprzepuszczalne, bezpieczne i obojętne dla swojej zawartości. Tej pewności nie mamy jeśli chodzi o opakowania plastikowe.

A co z wygodą używania? Według mnie szkło jest nieco mniej wygodne, nie da się np. zgiąć opakowania, żeby dostać się do zakamarków i wydobyć resztkę kosmetyku. Za to szklane opakowania są stabilniejsze od plastikowych (które lubią się przewracać). Myślę jeszcze o tym, że jeśli ktoś ma problemy z rękami czy dłońmi, ma jakąś niepełnosprawność, może mieć zupełnie inne preferencje (stabilne, ale ciężkie szkło, lekki, ale niestabilny plastik).

Największym zarzutem producentów kosmetyków czy żywności wobec opakowań szklanych jest ich ciężar oraz kruchość. I choć niektóre produkty są w szkle ze względu na swoje właściwości, tak część kosmetyków może śmiało być pakowana w plastik, bo nie ma ryzyka, że np. się stłucze.

Paweł Poloch z Better Land podał mi jednak bardzo ciekawy argument z życia wzięty: w jego hurtowni miesięcznie pojawiają się tysiące kosmetyków, zarówno w szkle, jak i plastiku. I odsetek tych uszkodzonych nawet częściej dotyczy plastikowych produktów. Plastik, szczególnie ten gorszej jakości, często ulega pęknięciom czy rozdarciom (to dotyczy tzw. doypacków). Odsetek zniszczonych szklanych opakowań jest znacznie mniejszy. Oba rodzaj zabezpieczamy podobnie. Przy plastikowych opakowaniach znacznie częściej dochodzi też do wycieków, podczas gdy szklane opakowania są szczelniejsze.

Produkcja opakowań wciąż idzie do przodu i dzisiejsze szklane butelki czy słoiki są o 30% lżejsze niż te produkowane 40 czy 50 lat temu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że transport szkła jest trudniejszy niż plastiku i wymaga więcej energii (a więc zostawia większy ślad węglowy).

Co natomiast z opakowaniami zwrotnymi, które w założeniu są używane ponownie? Tych nie znajdziemy zbyt wiele (poza wyjątkami takimi jak >> Shy Deer). Producentom zazwyczaj nie opłaca się odzyskiwać buteleczek czy słoiczków, bo ich ponowne użycie łączy się ze specjalnym czyszczeniem opakowań. Potrzebne jest mycie, sterylizacja i płukanie takich opakowań. Nowe opakowania, które są brane prosto z huty, są tylko myte.

Przy dużej ilości zwrotnych opakowań konieczna jest specjalna linia produkcyjna do czyszczenia. To wymaga nakładu finansowego lub korzystania z infrastruktury konkurencji. Rynek opakowań zwrotnych w wypadku napojów to około 3,5% w skali Europy. Nie jest to dużo. Najwyraźniej producentom bardziej opłaca się kupowanie nowych opakowań niż czyszczenie starych.

Ciekawostka: w projekcie ustawy dotyczącej ewentualnego systemu kaucyjnego w Polsce nie uwzględniono w ogóle szkła! Uważa się bowiem, że odzyskiwanie stłuczki szklanej jest na wystarczającym poziomie. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste dąży jednak do tego, żeby i szkło znalazło się w tym zapisie (aczkolwiek nie chodzi tu o ponowne użycie tych samych opakowań, a o pozyskanie surowca do recyklingu).

Szkło czy plastik?

Podsumowując:

 • Opakowania szklane są kilka – kilkadziesiąt razy cięższe od plastikowych (przykład litrowej butelki: do 800 g szkło, 40 g plastik, inny przykład: szklany słoik 60 ml i podobny słoik z HDPE ważą odpowiednio około 82 g i 13 g). To wpływa na koszty transportu.
 • Szkło jest surowcem obojętnym dla zawartości, łatwiej też utrzymać je w czystości. Do ponownego użycia wystarczy je wyparzyć, nie trzeba przetapiać.
 • Szklane opakowania zwrotne mogą być wykorzystywane nawet kilkadziesiąt razy. Jeśli ulegną uszkodzeniu, można przekazać je do przetopienia.
 • Plastikowe opakowania są lżejsze, ale niekoniecznie bardziej wytrzymałe od szkła. Części tworzyw sztucznych nie można wykorzystywać do przechowywania kosmetyków.
 • Opakowania z plastiku nie chronią tak dobrze zawartości przed czynnikami zewnętrznymi jak szklane.
Pierpaoli Ekos, odżywka do włosów w szklanej butelce
Kosmetyki w szkle. Pierpaoli Ekos, odżywka do włosów w szklanej butelce

Recykling szkła i plastiku

W zasadzie o tym już napisałam wyżej, ale podsumuję to w kilku punktach:

 • Plastik możemy poddawać recyklingowi ograniczoną liczbę razy.
 • Szkło może być recyklingowane w nieskończoność.
 • Zbiórka surowców wtórnych w wypadku plastiku jest wciąż na niskim poziomie (około 30%).
 • Recykling szkła ma się w Polsce bardzo dobrze, choć wciąż za mała jest wiedza, co dokładnie można wrzucać do pojemnika na odpady szklane.
 • Proces recyklingu jest mniej energożerny w wypadku plastiku.
Do kosmetyków w szkle Pierpaili Ekos warto dokupić pompkę (do wielokrotnego użycia)
Do kosmetyków w szkle Pierpaili Ekos warto dokupić pompkę (do wielokrotnego użycia)

Kupuję kosmetyki w szkle, a Ty?

Przede wszystkim używam niewielu rodzajów kosmetyków, a część z nich robię sama. To pozwala mi uwalniać się od zbędnych opakowań. Nie wszystkie jednak produkty chcę i mogę przygotować własnoręcznie.

Jeśli mogę, wybieram kosmetyki w szkle, szczególnie takie, których producenci przyjmują opakowania z powrotem. Nie ma ich jeszcze wielu, niestety. Część opakowań przekazuję koleżance, która prowadzi warsztaty kosmetyczne i wykorzystuje na nich puste butelki czy słoiki. Część wykorzystuję sama.

Dlaczego wybieram szkło, choć czasem przez takie opakowanie cena kosmetyku jest droższa?

Przede wszystkim dlatego, że wiem, że właściwości szkła są znane i sprawdzone od tysięcy lat. Szkło dobrze chroni zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Poza tym jest także kwestia estetyki. Szklane opakowania są o wiele ładniejsze niż plastikowe! Po użyciu można wykorzystać je w różny sposób, również jako opakowanie na kosmetyki, które robię sama.

Jednak jeśli potrzebuję jakiegoś kosmetyku i jest on jedynie w opakowaniu plastikowym, trudno, kupuję go. Staram się jednak szukać produktów w papierze lub aluminium.

Zawsze też pamiętam o prawidłowej segregacji odpadów.

A jak jest u Was? Zwracacie uwagę na opakowanie kosmetyku?

Wpis powstał we współpracy z Better Land i zawiera linki afiliacyjne. Z kodem rabatowym ORGANICZNI na zakupy w >> Drogerii Ekologicznej Better Land uzyskacie 5% zniżki.

Better Land nie ingeruje w treść tekstów.

Wybrane źródła:

Opublikowano wekodylematy, kosmetyki i pielęgnacja, kosmetyki i pielęgnacja, recenzje

Podobne wpisy

7 komentarzy

 1. Iwik

  Wolałabym kupować produkty w szkle. Takie staram się kupować kosmetyki, ale też produkty żywnościowe. Już dawno nie kupowałam np. soku pomidorowego w tetrapaku. Zawsze kupuję w szkle. Jak było u mnie przez jakiś czas w sklepie mleko Robico w szkle, to też kupowałam. Ostatnio przyglądałam się śmietanom, ale niestety te, które są w szklanych opakowaniach, mają zatrważający skład, a tu nie chodzę na żadne kompromisy i skład zawsze będzie najważniejszy. Kukurydzę, groszek, cieciorkę kupuję tylko w szkle, bo puszki w środku też mają warstwę plastiku. Szkoda, że w moim sklepie ryby są zamiast w szkle — w puszkach, a widziałam, że mogą być w szklanych słoiczkach. Wolę szkło i nie chodzi tu tylko o odzysk surowca, ale po prostu szkło jest obojętne dla zawartości, nie wchodzi w reakcje z produktami, które są w środku, więc jest bezpieczniejsze dla naszego zdrowia :)

  • joanna

   Dzięki za Twój komentarz! Wprawdzie piszę tu o kosmetykach, nie o jedzeniu, ale fakt, szkło jest bezpieczne i dla jednego, i dla drugiego.

   • Iwik

    A, no fakt. Trochę się zagalopowałam :)
    Obecnie kosmetyki kupuję albo w szkle, albo w ogóle bez opakowania w postaci stałej (mydła, szampony). W plastiku kupuję jeszcze tylko pastę do zębów dla męża, bo pasta na bazie oleju nie przechodzi Mu przez zęby :)

 2. Joanna

  To ja jeszcze dorzucę do listy producentów kosmetyków, którzy zbierają szklane (i nie tylko) opakowania zwrotne do powtórnego użycia: La-Le (Kraków) oraz Zuzove (Rzeszów) :)

 3. ewelina

  Ja też kupuję kosmetyki w szkle, szkoda, ze przez to są droższe niż te w plastiku.
  Fajna pasta do zębów w szkle jest firmy Ben & Anna, używam i mogę polecić.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies