Majtki menstruacyjne są wciąż pewną nowością na rynku produktów okresowych. Nic dziwnego, majtki okresowe, które dziś możemy kupić, to dość nowy pomysł. Zaczęły powstawać dopiero w XXI wieku! Mamy już dostępne różne modele, różnych marek i z różnych materiałów, jednak zasada ich działania jest bardzo podobna.
Wiem, że póki się nie spróbuje, trudno sobie wyobrazić, jak to działa. Zbierałam Wasze pytania na temat bielizny menstruacyjnej i poniżej przedstawiam odpowiedzi. Gdyby jednak zabrakło jakiejś ważnej dla Was informacji, koniecznie napiszcie w komentarzu lub wyślijcie mail!
Jeśli szukacie dużego wyboru produktów wielorazowych przeznaczonych dla osób menstruujących, zachęcam Was do zerknięcia na >> ofertę Better Land. Są tam do wyboru nie tylko majtki okresowe, ale także kubeczki menstruacyjne czy podpaski wielorazowe.
Majtki menstruacyjne w pytaniach i odpowiedziach
Dlaczego warto wypróbować majtek okresowych?
Uważam, że jest to jedno z ciekawszych i wygodniejszych rozwiązań na czas okresu. Majtki są wielorazowe, dzięki czemu inwestycja w taką bieliznę to zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na podpaski jednorazowe czy tampony. Jest to także rozwiązanie ekologiczne, bo raz wyprodukowane majtki starczą na wiele lat.
Bielizna menstruacyjna jest bardzo wygodna. Producenci mają swoje sposoby, żeby uszyć ją właściwie. Niektóre majtki są wręcz tak ładne, że ich noszenie może sprawiać przyjemność – a nawet zachęcać do celebrowania okresu. Jednym słowem, jeśli macie w szafie „majtki okresowe” (czyli te gorsze, które mogą się poplamić i których nie szkoda), to majtki menstruacyjne mogą Was zaskoczyć swoją jakością i projektem.
Na jak długo starczają takie majtki?
W zależności od wielkości wkładki chłonącej, majtki menstruacyjne mogą pomieścić od 3 do 5 łyżek okresu. Tak więc zazwyczaj zaleca się nosić je w momencie, kiedy okres jest średnio obfity lub skąpy. Można też założyć je w momencie, kiedy spodziewamy się okresu, ale nie wiemy dokładnie, kiedy się on pojawi.
Jeśli okres jest średnio obfity, ale krew pojawia większymi falami, majtki mogą napełnić się już przy pierwszym wypływie takiej fali. Przy mało obfitym okresie majtki starczą na kilka godzin. Jeśli zakładamy je tylko asekuracyjnie np. do kubeczka menstruacyjnego, mogą posłużyć przez cały dzień albo całą noc.
Jeśli natomiast chodzi o to, na ile użyć starczą majtki okresowe, to producenci deklarują, że przy postępowaniu według zasad pielęgnacji może to być nawet 5 lat.
Czy majtki menstruacyjne nie przeciekają?
Owszem, przeciekają, kiedy ich chłonność zostanie wyczerpana. Miałam dwa doświadczenia z przeciekaniem bielizny menstruacyjnej: po całym dniu noszenia, bardzo powoli, pojawiła się plama od spodu wkładki, oraz w dość nieoczekiwanym momencie, kiedy przeciekł mi kubeczek, a wkładka nie dała rady wchłonąć już więcej krwi. Za drugim razem krew zaczęła przeciekać szwami po bokach wkładki (co widzicie na zdjęciu).

Czy w tych majtkach czuć wilgoć?
Jeśli bielizna jest prawidłowo prana, nie traci chłonności, to powinna nadążać z wchłanianiem wilgoci wewnątrz wkładki. Zazwyczaj majtki menstruacyjne są tak uszyte, żeby zawierać warstwę chroniącą przed przeciekaniem od spodniej strony (tzn. od zewnątrz majtek). Niemniej jednak warstwy chłonące nigdy nie dorównają SAP-owi obecnemu w plastikowych podpaskach jednorazowych i jeśli jesteśmy przyzwyczajone_jeni do takiego poziomu braku wilgoci, to do majtek okresowych trzeba się będzie trochę przyzwyczaić.
Jest to bardzo podobne rozwiązanie do podpasek wielorazowych – więc jeśli macie z nimi doświadczenie, to nic Was nie zaskoczy.
Jak są zbudowane majtki menstruacyjne? Jak działają?
Majtki okresowe mają kształt majtek: mogą być figami, bokserkami, są nawet stringi. Różni je to, że mają wszytą wewnętrzną wkładkę (zazwyczaj jest to wkładka zintegrowana z całością, wyjątek spotkałam w majtkach Genial Day).
Same majtki mogą być uszyte z materiałów dobrze nam znanych: spotkałam się z czysto bawełnianymi majtkami, majtkami z modalu (ekologiczna wersja wiskozy, znana też pod nazwą TENCEL) oraz z majtkami z nylonu i elastanu (80/20%).
Warto zwracać uwagę na to, czy użyte materiały (zwłaszcza te, które mają kontakt ze skórą) mają certyfikat OEKO-TEX. Uważam, że bielizna powinna być zawsze najwyższej jakości, a ten certyfikat daje nam gwarancję, że np. użyte barwniki są dla nas bezpieczne.
W wypadku takich materiałów, jak modal czy bawełna, najlepiej, aby były to certyfikowane ekologiczne materiały. Jeśli chodzi o samą wkładkę chłonącą krew, zazwyczaj jest ona uszyta na podobieństwo podpasek wielorazowych.

Czy wkładkę chłonną czuć podczas noszenia? Czy ją widać?
Wkładka chłonna jest wszyta w majtki i szew mocujący ją jest widoczny także z zewnętrznej strony. Może delikatnie się odznaczać. Osoby bardzo wrażliwe na to, jak zachowuje się ubranie, mogą usłyszeć, że wkładka lekko szeleści (choć to bardzo zależy od modelu). Jest ona sztywniejsza od reszty materiału i zachowuje się po prostu inaczej.
Wkładka jest niemal niewyczuwalna. Ma grubość około trzech warstw materiału.
Spotkałam się z różnymi zaleceniami producentów. Genial Day zachęca, żeby majtki były dodatkową ochroną podczas używania tamponów, kubeczka menstruacyjnego czy podpaski. Te majtki mają specjalne miejsce na skrzydełka podpasek, które można schować pod pasek materiału, natomiast nie mają warstwy chłonnej. Jest to jednak wyjątkowe rozwiązanie. Większość producentów podaje informacje na temat chłonności bielizny (mniej więcej). Żadne majtki okresowe nie przetrwały bez przecieku mojego najbardziej obfitego momentu okresu, chociaż stosowałam je jednocześnie z kubeczkiem (który po prostu przeciekł, bo pojawił się skrzep). Tak. To rozwiązanie o wiele wygodniejsze od podpaski, która podczas intensywniejszych ruchów może się przesunąć. Są też bardzo dobrym zabezpieczeniem dodatkowym (tampon, kubeczek), przydatnym, kiedy np. nie możemy iść do toalety w dowolnej chwili. Majtki Sis Underwear w wersji sport (>> tych używam) są specjalnie uszyte z myślą o uprawianiu sportu. Mają bardzo dopasowany fason i ładne wykończenie – tańczyłam w nich na rurce i posłużyły za element stroju, bo są tak ładne. Minus tego rozwiązania: jeśli poczujemy, że majtki już są przepełnione, musimy przebrać się w nowe. Według zaleceń producentów: Z mojego doświadczenia wynika, że przy obfitym okresie, kiedy krew spływa większą falą, majtki trzeba wymieniać dość często (co 2-3 h), dlatego wtedy lepiej stosować coś jeszcze. Jako osoba, która zmieniała majtki menstruacyjne na szlaku w Tatrach, mogę śmiało powiedzieć – nie ma rzeczy niemożliwych. Natomiast zmiana majtek poza domem nie jest tak wygodna jak zmiana podpaski. Zamiast przekładać tylko podpaskę, musimy się rozebrać z tego, co mamy na sobie (jeśli to są spodnie czy rajstopy, mamy do wykonania bardziej skomplikowaną gimnastykę). Jeśli już się na to decydujemy, zużyte majtki wkładamy do jakiegoś woreczka i zanosimy do domu. Lepiej, żeby sobie schły poza workiem, ale oczywiście jeśli nie mamy takiej możliwości, trzymamy je najpierw w zamknięciu. Potem możemy je wyjąć i przełożyć np. do kosza na bieliznę. Płuczemy przed samym praniem. Wszystkie trzy rodzaje majtek menstruacyjnych z Better Land mają tę samą zasadę prania (piszę o tym dlatego, że nie wszystkie firmy zalecają to samo, niektóre majtki można prać w wysokiej temperaturze). Ogólne zasady pielęgnacji majtek menstruacyjnych: Jeśli chcecie mieć większy komfort psychiczny, że majtki są odkażone mimo niskiej temperatury prania, możecie używać specjalnych odkażaczy przeznaczonych do pieluch wielorazowych (np. >> Nappy Fresh). Jeżeli chcemy używać wyłącznie majtek menstruacyjnych i wiemy, że one nam odpowiadają, warto zainwestować w kilka par. Jeśli pierzemy je w trakcie okresu, możemy założyć, że wystarczą nam dwa komplety po 3 sztuki – bardzo uśredniam takie obliczenia, bo to naprawdę zależy od obfitości miesiączki oraz tego, czy stosujemy jeszcze np. kubeczek menstruacyjny. Better Land nie ingeruje w treść tekstów.
Czy i kiedy warto stosować dodatkowe środki ochronne przy bieliźnie okresowej?
Czy taka bielizna sprawdza się podczas uprawiania sportu?
Jak często zmieniać majtki menstruacyjne, jeśli nie stosujemy innych środków higieny osobistej?
Co zrobić z majtkami poza domem?
Jak prać majtki menstruacyjne?
Ile par trzeba kupić?
Ciekawa jestem jakby się sprawdziły na mikrowyprawach. Zwłaszcza tych zimowych.
Myślę, że tak samo, jak podpaski wielorazowe (jeśli używasz). Z tą różnicą, że są wygodniejsze, ale trudniej je zmienić.
A co w przypadku dużej utraty wagi (10-20 kg w zależności od początkowego dopasowania)? Da się je zwęzić, czy trzeba kupić nowe?
Myślę, że przy dużym spadku wagi majtki będą za luźne, nie są aż tak obcisłe.