Menu Zamknij

Kubeczek menstruacyjny z drugiej ręki: za i przeciw

Kubeczek menstruacyjny z drugiej ręki?

Kubeczek menstruacyjny z drugiej ręki… Czy higienicznie jest używać kubeczka menstruacyjnego po kimś? Czy używany kubeczek ma szansę być tak oczyszczony po poprzedniej właścicielce, że możemy bez obaw go np. odkupić, wygotować i założyć? Zapytałam o to trzy kobiety, które mają różną perspektywę, ale ogromną i odpowiednią wiedzę: położną, Proseksualną i cupfiiterkę, a także przedstawicielki dwóch polskich marek kubeczków menstruacyjnych.

Zacznijmy od tego, że ze zdumieniem odkryłam handel używanymi kubeczkami. W dodatku, kiedy opublikowałam >> tekst na temat popularnych mitów dotyczących kubeczków, okazało się, że wiele kobiet nie widzi w tym nic złego. Przecież kubeczki można wygotować, oczyścić, przetrzymać, aż wszystkie wirusy i bakterie wyginą… A to takie zero waste, zamiast wyrzucać niepasujący kubeczek, przekazać go potrzebującej kobiecie…

Hm.

Nie zdecydowałabym się na użycie kubeczka po kimś, tak jak nie zdecydowałabym się współżyć z nowym partnerem bez wykonania badań na obecność chorób wenerycznych. Kubeczek menstruacyjny wkładamy do pochwy, która jest wyściełana błoną śluzową, bardzo delikatną barierą, przez którą do naszego organizmu mogą dostać się bakterie i wirusy, mogą również osiedlić się np. grzyby.

Choroby przenoszone drogą płciową – nie tylko przez współżycie

Wszystkie choroby, którymi możemy zarazić się przez stosunek seksualny, mogą być także przenoszone przez bardzo osobiste przedmioty używane przez osoby chore. Mowa o przedmiotach, których raczej nie użyjemy przez przypadek: irygator, gadżety erotyczne, kulki Kegla czy właśnie kubeczki menstruacyjne.

Do tych najbardziej niebezpiecznych chorób należą:

AIDS (wirus HIV)

Wirus HIV ginie w temperaturze 60°C. Przenosi się przez płyny ustrojowe takie jak krew. Poza organizmem, w krwi, może przetrwać nawet tydzień.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C

Wirusy wywołujące te choroby przenoszą się przez krew, a w wypadku HBV także drogą płciową.

Poza organizmem człowieka wirus HBV może przetrwać nawet kilka miesięcy, niektóre źródła mówią o latach! Aby pozbyć się go z narzędzi, konieczne jest poddanie ich sterylizacji suchym powietrzem w temperaturze 160°C przez 60 minut lub sterylizacji w autoklawie przez 30 minut.

Podobnie wirus HCV zginie dopiero poddany temperaturze około 140°C.

Choroby wywoływane przez wirusy HPV

Wirusów HPV jest około 150 rodzajów i niektóre odmiany są wyjątkowo groźne – kancerogenne. O dziwo, nie mamy jasnych danych, jak dokładnie zachowują się te wirusy poza organizmem człowieka, dlatego trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy wygotowanie kubeczka menstruacyjnego po nosicielce takiego wirusa jest wystarczające, aby się go pozbyć.

Choroby bakteryjne

Kiła, rzeżączka, chlamydioza to choroby przenoszone drogą płciową przez bakterie. Bakterie są mniej odporne na temperaturę niż wirusy i giną w 60-70°C. Jednak to nie znaczy, że wygotowanie kubeczka menstruacyjnego we wrzącej wodzie daje nam gwarancję zabicia wszystkich bakterii.

Kubeczki menstruacyjne mogą się bardzo różnić między sobą
Kubeczki menstruacyjne mogą się bardzo różnić między sobą

Kubeczek menstruacyjny z drugiej ręki – wypowiedzi ekspertek

Ponieważ sama nie czuję się ekspertką w kwestii wirusów i bakterii oraz chorób przenoszonych drogą płciową, poprosiłam kilka osób o to, żeby wypowiedziały się z pozycji bardziej doświadczonych i odpowiednio wyedukowanych ekspertek.

Długo się zastanawiałam, czy po lekturze ich wypowiedzi zmieniło się w jakikolwiek moje zdanie na temat przekazywania używanych kubeczków menstruacyjnych kolejnym kobietom. Myślę, że tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że jest to niewłaściwe, choć być może, przy odpowiednim wysterylizowaniu kubeczka, mniej groźne niż sądziłam. Drogie użytkowniczki kubeczków: same podejmujecie decyzję i same ponosicie ryzyko, że oddajecie lub bierzecie potencjalne źródło chorób wenerycznych.

Zwróćcie uwagę, że w wypowiedziach rozmawiamy na temat sterylizacji kubeczków menstruacyjnych wykonanych z silikonu. Inne tworzywa, takie jak TPE czy kauczuk, nie będą tak skutecznie sterylizowane.

Oczywiście możemy też, a nawet powinnyśmy używać co jakiś czas specjalnych odkażaczy, które usuwają część bakterii i wirusów na zimno. Jednak tylko specjalistyczny sprzęt do sterylizacji (autoklaw, sterylizacja plazmą), który jest raczej poza zasięgiem większości z nas, zrobi to skutecznie, a przynajmniej w najlepszy możliwy sposób.

Proseksualna.pl

Natalia Grubizna – autorka bloga proseksualna.pl, sekspertka, nauczycielka przyjemności. Prowadzi podcast „nat & seks”. Od wielu lat jest związana z branżą gadżetów erotycznych.

Puszczanie dalej w obieg gadżetów erotycznych oraz innych intymnych akcesoriów, takich jak kubeczki menstruacyjne, cieszy się coraz większą popularnością. Wymienianie się czy odsprzedawanie tego typu przedmiotów pozwala dać im drugie życie i zmniejszyć ilość produkowanych odpadków, w tym elektrośmieci, jeśli mamy do czynienia z wibratorami. To również spora oszczędność i okazja, aby nabyć dany produkt znacznie taniej lub całkowicie za darmo.

Czy jest to działanie bezpieczne? Tak, jeśli akcesoria wykonane są z nieporowatych materiałów, podlegających całkowitej sanityzacji. Wśród z nich znajdują się: silikon, plastik ABS, stal nierdzewna, porcelana czy szkło. Zrobione z nich gadżety, pozbawione uszkodzeń mechanicznych, można dokładnie wyczyścić, a nawet wygotować, jeśli nie mają wbudowanego mechanizmu wibrującego, zapewniając sobie higienę i całkowite bezpieczeństwo korzystania z intymnych akcesoriów z drugiej ręki.

Przestrzegam jednak przed oddawaniem i przyjmowaniem używanych gadżetów z materiałów porowatych, takich jak kauczuk, TPE, cyberskóra, żel. Ich struktura sprawia, że w niewidocznych gołym okiem rowkach gromadzą się zanieczyszczenia, w tym potencjalnie niebezpieczne bakterie, grzyby i pleśń. Porowatość sprawia, że dokładne wyczyszczenie tych akcesoriów jest niemożliwe. I o ile jeszcze używamy ich w pojedynkę, zachowując zasady higieny i monitorując stan gadżetów, tak dzielenie się nimi stanowi zbyt duże ryzyko zdrowotne.

Kubeczek Mooncup po lewej, Yuuki po prawej
Kubeczek Mooncup po lewej, Yuuki po prawej

Cupfitterka

Małgorzata Jackowska-Poloch, pierwsza na świecie cupfitterka doradzająca kobietom w doborze odpowiedniego kubeczka menstruacyjnego. Współwłaścicielka drogerii ekologicznej Better Land.

Odkąd doradzam kobietom w sprawach kubeczków menstruacyjnych, zawsze odradzam wymienianie się kubeczkami, noszenie kubeczka po kimś, przymierzanie kubeczka siostry czy przyjaciółki.

Odradzając taki drugi obieg kubeczków, brałam pod uwagę zdanie wirusologów i mikrobiologów, żeby nie korzystać z przedmiotów intymnych, które były używane przez inne osoby. Rozumiem, że kobiety decydują się na używane kubeczki, żeby zaoszczędzić na zakupie nowego kubeczka czy też sprawdzić, czy u nich takie rozwiązanie będzie wygodne. Moje doświadczenie jest jednak takie, że po uzyskaniu dobrego doradztwa i dokonaniu świadomego wyboru odpowiedniego modelu kubeczka, kobieta będzie zadowolona z zakupu.

Tylko naprawdę niewielki odsetek osób, które dobrały kubeczek do swoich potrzeb jest niezadowolone z rezultatu. Większe niezadowolenie bierze się z powodu wybrania nieodpowiedniego modelu, złej marki, taniej podróbki. W Polsce kubeczki, które najczęściej polecam to Mooncup, Lunette, Yuuki, LadyCup, Organicup i PerfectCup.

Położna

Weronika Piekutowska-Kowal, położna pracująca w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytut Matki i Dziecka.

Zacznijmy od tego, że kubeczki menstruacyjne nie są sprzedawane jako jałowe, więc na pewno należy je wygotować przed pierwszym użyciem.

Osobiście nie zdecydowałabym się na zakup kubeczka używanego, bo on ma dziurki. Skąd możemy wiedzieć, na ile się uda go dokładnie wyczyścić? Jeśli chodzi o gadżety erotyczne, jeśli jest to przedmiot jednorodny, bez zakamarków, gdzie mogą pozostać resztki materiału biologicznego, wydaje mi się, że można go odpowiednio oczyścić np. w autoklawie, jeśli pozwala na to materiał, z którego jest zrobiony.

Myślę, że to nie jest 100% bezpieczne używać kubeczków albo zabawek używanych wcześniej przez kogoś innego.

A co, jeśli pada argument, że przecież penisów nie wkładamy do autoklawu, a jest używane są czasem przez kilka partnerek?

Wiemy, że penisy przenoszą jednak różne wirusy, takie jak HPV, które mają powinowactwo do raka szyjki macicy. Przenoszą też rzeżączkę, kiłę, chlamydię. To nasze ryzyko z jakiego penisa korzystamy… Stąd prezerwatywa jest polecana jako sposób zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. (Wiadomo, że HPV nie jest zatrzymywany przez prezerwatywę, choć zmniejsza ryzyko zakażenia).

Otworki są konieczne, aby kubeczek był szczelny. Trzeba pamiętać o ich czyszczeniu
Otworki są konieczne, aby kubeczek był szczelny. Trzeba pamiętać o ich czyszczeniu

W imieniu marki Perfect Cup

Magdalena Jankowska, Produkt Manager

Nasze kubeczki produkowane są z najwyższej jakości silikonu medycznego Silpuran, z którego produkowane są wymagające wyjątkowej sterylności produkty medyczne. Ten rodzaj silikonu jest bardzo odporny na chemię oraz temperaturę, może być poddawany sterylizacji nawet w temp. do 180°C, także w autoklawie. Ta cecha czyni go bardziej trwałym i bezpiecznym materiałem w porównaniu na przykład z kauczukiem i TPE.

Jako producent kubeczków menstruacyjnych odradzamy używanie jednego kubeczka przez różne osoby. Używając kubeczków z drugiej ręki, nie mamy gwarancji sterylności produktu. W naszej ocenie używanie kubeczka, który nosiła inna osoba, może mieć potencjalnie przykre konsekwencje zdrowotne.

Natomiast z punktu widzenia ekologii, nienadający się do użytku kubeczek można odesłać do producenta w celu zapewnienia jego odpowiedniej utylizacji.

W imieniu marki Your Kaya

Kaja Rybicka, Co-founder & Chief Brand Officer

W tym wypadku otrzymałam tylko odpowiedź na jedno z pytań, o możliwość sterylizowania kubeczka w autklawie.

Nasze kubeczki zrobione są z certyfikowanego przez ISO 10993 medycznego silikonu, dzięki czemu mogą być też sterylizowane w autoklawie.

Kubeczki menstruacyjne: LadyCup (żółty), Intimina (różowy), Mooncup, Yuuki, Merula (niebieski) MeLuna (fioletowy)
Kubeczki menstruacyjne: LadyCup (żółty), Intimina (różowy), Mooncup, Yuuki, Merula (niebieski) MeLuna (fioletowy)

Czy te wypowiedzi rozwiały w jakiś sposób Wasze wątpliwości? A może wręcz przeciwnie, uważacie, że strasznie bakteriami i wirusami nie ma sensu? 

Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja, zero waste

Podobne wpisy

7 komentarzy

 1. Katarzyna

  Nie używam kubeczka, dla mnie to nie jest higieniczne i wydaje się średnio przyjemne… Jestem wierna starej metodzi i nosze podpaski. Gdy mam okres noszę w torebce biobidet gruszkę, w razie potrzeby mogę w każdej chwili iść do łazienki i się podmyć.

  • joanna

   Kubeczka nie czuć wcale, tak jak nie czujemy tamponu. Co do higieniczności, tu wszystko zależy od nas, czy przestrzegamy podstawowych zasad. A podpaski – polecam wielorazowe, żeby nie zaśmiecać naszej planety kolejnymi odpadami.

  • Kasia

   Żeby się merytorycznie wypowiedzieć na temat komfortu i wygody używania kubeczka, trzeba jednak go użyć i poświęcić czas na dobór modelu przed kupnem. To jest na tyle indywidualna sprawa, że nie da się przewidzieć, czy w rzeczywistości to będzie wygodne czy nie.
   Ale może być wygodniejszy od tamponów – sama zauważam, że dopóki tampon nie nasiąknie to go czuć, zwiększa też bóle menstruacyjne, natomiast dobrze dobranego kubeczka nie czuć w ogóle. Za twardy utrudnia za to sikanie. Przeszłam przez 4 modele (co do pierwszego błędnie założyłam, że mi nie pasuje, ale po prostu jeszcze go nie umiałam używać, drugi jest jedynym złym – za twardy, trzeci był wygodny ale za mały na pierwsze dni okresu, czwarty to większy rozmiar trzeciego, na końcu okazało się, że pierwszy jednak też mi pasuje, więc używam trzech poza tym jednym za twardym).

 2. Asia

  Kubeczki czy podpaski wielorazowe mogą mieć jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Dłuższy czas nie mogłam pozbyć się bakterii, które były leczone wyniki wychodziły dobre a potem znowu wracały. Jak się okazuje domowe czyszczenie, pranie czy wygotowanie nie daje nam gwarancji ,że taki przedmiot nam już nie zagraża. W przypadku nawracajacych infekcji bakteriami mimo wszystko wtedy najlepiej wymienić na nowe ponieważ u mnie spowodowało to 3 krotny powrót bakterii pomimo sterylizacji tzn umycia mydlem i wygotowania.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies