Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak młodych osób, które chodzą jeszcze do podstawówki? A może kubeczki menstruacyjne są przeznaczone dla osób, które już uprawiają seks? No i przede wszystkim, jak sobie poradzić z kubeczkiem w ciasnej szkolnej toalecie?

Wpis powstał we współpracy komercyjnej z Better Land i zawiera linki afiliacyjne. Z kodem rabatowym ORGANICZNI na zakupy w >> Drogerii Ekologicznej Better Land uzyskacie 5% zniżki.

Jeśli skorzystacie z kodu lub linku, dostaję prowizję, dzięki czemu mogę pisać więcej ciekawych tekstów. Better Land nie ingeruje w treść tekstów.

Korzystałam ostatnio z ciasnej toalety w słowackiej restauracji, gdzie chciałam opróżnić kubeczek menstruacyjny, ale okazało się to niemożliwe. To znaczy nie byłam przygotowana na to, że żadna toaleta nie będzie miała bezpośredniego dostępu do umywalki i choć wybrałam specjalne miejsce dla matek z dziećmi, to i tak musiałam korzystać ze wspólnej przestrzeni do mycia rąk. Nie odważyłam się dotąd płukać kubeczka menstruacyjnego w publicznej toalecie przy innych osobach.

Wtedy uświadomiłam sobie, że przecież miałam od dawna gotowe rozwiązanie na takie sytuacje i nawet polecałam je różnym osobom, a sama jakoś o nim nie pamiętałam. To rozwiązanie pozwala na to, żeby spokojnie zmieniać (tak, zmieniać!) kubeczek menstruacyjny w szkole, w podróży, w pracy. Wreszcie bez niespodzianek typu: za mało prywatności, nie ma pod ręką umywalki, nie ma niczego.

Kubeczek menstruacyjny razy dwa

Higiena na pierwszym miejscu – tyle powiem, jeśli chodzi o kubeczek menstruacyjny. Bardzo dbam o to, żeby mój kubeczek co miesiąc przed pierwszą aplikacją wygotować i zdezynfekować, natomiast podczas okresu zazwyczaj tylko go opróżniam, myję i wkładam na nowo. To ważne, aby nie wkładać do pochwy niechcianych drobnoustrojów, które mogą wywołać np. stan zapalny. To oczywiście tak samo dotyczy tamponów.

Sytuacje bywają różne i toalety też. Dodatkowo zdarzają się sytuacje, że musimy awaryjnie opróżnić kubeczek, bo już zaczął przeciekać, a w pobliżu nie ma żadnej porządnej łazienki.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest noszenie zapasowego kubeczka menstruacyjnego. On także musi być idealnie czysty, najlepiej w miarę świeżo wygotowany i przechowywany w sterylnym pudełku. Pudełko nie musi być specjalne, sama używam zakręcanego pudełeczka, który był dodatkiem do jakiejś śniadaniówki.

Zapasowy kubeczek to może być taki, który mniej lubimy, tańszy, mniej wygodny – nie chodzi wcale o to, żeby od razu kupować całą szafę nowych produktów, tylko mieć pod ręką zestaw ratunkowy.

Moje dwa kubeczki: Yuki i Mooncup
Moje dwa kubeczki: Yuki i Mooncup

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Tak, kubeczek menstruacyjny sprawdzi się także w szkole, nawet podstawowej. Gosia Jackowska-Poloch, cupfitterka, doradczyni w sprawie doboru kubeczków, którą zapytałam o zdanie, podkreśla, że nie ma minimalnego wieku jeśli chodzi o używanie kubeczków. Można zacząć korzystać z nich od pierwszej miesiączki, tak samo jak tamponów. Mogą go także używać osoby z fałdą dziewiczą (hymen).

Jednak dorastające ciało dopiero się rozwija, a młode osoby, które obserwują jego zmiany, uczą się, co i jak. Sama miesiączka jest czymś nowym, z czym trzeba się dopiero oswoić. A poznawanie ciała, w tym narządów płciowych, powinno przebiegać w sposób komfortowy.  Dlatego – podpowiada Gosia Jackowska-Poloch – warto zacząć od kubeczków wąskich i miękkich, takich jak >> Claripharm. Są także specjalne krótkie kubeczki >> MeLuna Shorty, zaprojektowane z myślą o niedużych pochwach.

Jak przygotować się do noszenia kubeczka w szkole? – Na początek najlepiej potrenować w domu zakładanie i wyjmowanie kubeczka (można to robić poza okresem, ale lepiej z użyciem jakiegoś lubrykantu). – Przy wkładaniu i wyjmowaniu rozluźnij się, nie spiesz – mówi Gosia. – Po kilku razach dojdziesz do wprawy i wtedy używanie kubeczka w szkole nie będzie dla Ciebie stresujące.

Moje pudełko na drugi kubeczek menstruacyjny pochodzi z jakiejś śniadaniówki
Moje pudełko na drugi kubeczek menstruacyjny pochodzi z jakiejś śniadaniówki

Można nawet w dniu spodziewanej miesiączki założyć kubeczek z rano, przed wyjściem z domu, i mieć ten komfort, że nie zaskoczy nas plama na bieliźnie.

A co ze szkolną toaletą, krótką przerwą między lekcjami, brakiem prywatności? Tu właśnie przyda się zapasowy kubeczek oraz chusteczki dezynfekujące do rąk. Ponieważ koniecznie trzeba mieć czyste ręce przed wyjęciem i włożeniem kubeczka, a nie zawsze uda się umycie rąk i zamknięcie się w kabinie bez użycia palców u rąk (poza tym trzeba jeszcze zdjąć część garderoby), taka chusteczka może uratować całą operację. Poza tym pełny kubeczek może pobrudzić palce  krwią, więc warto mieć coś, czym wstępnie wyczyścimy ręce w kabinie.

Kubeczek menstruacyjny w szkolnej toalecie

  • Umyj ręce
  • Wejdź do kabiny, rozbierz się i zdezynfekuj ręce.
  • Przygotuj kubeczek na wymianę.
  • Wyjmij kubeczek z pochwy, opróżnij go, wyczyść np. papierem toaletowym, możesz też użyć chusteczki >> Lunette.
  • Wyjmij z pudełka czysty kubeczek, włóż do pudełka użyty kubeczek.
  • Włóż do pochwy świeży kubeczek.
  • W razie potrzeby zdezynfekuj ręce.

Zamiast dodatkowego kubeczka można skorzystać z chusteczek >> Lunette i oczyścić kubeczek w toalecie lub spróbować użyć butelki z wodą do jego przepłukania.

Czy brzmi to skomplikowanie? Mam nadzieję, że nie. Pod wieloma względami warto spróbować kubeczka menstruacyjnego, ale tylko pod warunkiem, że jest się otwartym na naukę czegoś nowego. Okres sam w sobie bywa stresującym wydarzeniem w życiu młodej osoby, dlatego wybór produktów, które będą chłonąć lub zbierać krew miesięczną, nie powinien dokładać kolejnych stresów. Mam jednak nadzieję, że dzięki Gosi Jackowskiej-Poloch udało mi się trochę zmniejszyć ewentualne obawy o to, czy szkoła i kubeczek menstruacyjny to dobre połączenie.

Czy macie swoje doświadczenia z kubeczkiem i mniej przyjazną toaletą?

Mooncup, najbardziej uniwersalny kubeczek menstruacyjny

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Lucy Jones, „Lisy, Historia miłości i odrazy”, wydawnictwo Marginesy

„Lisy, Historia miłości i odrazy”

Z czym kojarzą Wam się lisy? Mam dla Was propozycję krótkiej zabawy. Weźcie kartkę i ołówek

1 thought on “Kubeczek menstruacyjny w szkole”

  1. Dobre rady, dobre uwagi, to może działać. Myślę, że potrzeba sporo determinacji by pozostać wiernym kubeczkowi nawet w hardcorowych warunkach. Kiedy chodziłam do szkoły, nie było takich rzeczy. Obecnie po prostu noszę największy rozmiar i starcza mi zwykle na 8-10 godzin. Ewentualnie na dłuższy pobyt poza domem przerzucam się na podpaski (niechętnie, bo kubeczek to jednak komfort).
    Wydaje mi się, że kubeczek jak najbardziej może zniszczyć „błonę dziewiczą”, co moim zdaniem nie jest żadną stratą, nawet korzystnie pozbyć się tego kiedy się i tak krwawi, ale jeśli dla kogoś to ma znaczenie, to może warto wiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge