Mooncup, najbardziej uniwersalny kubeczek menstruacyjny

Mooncup powstał w 2002 roku i był pierwszym na świecie wielorazowym kubeczkiem menstruacyjnym z silikonu (wcześniej kubeczki produkowano z gumy). Dziś jest prawdopodobnie najbardziej popularnym kubeczkiem, a zarazem najbardziej uniwersalnym. Ponieważ miałam okazję próbować różnych kubeczków menstruacyjnych, mogę porównać Mooncup do innych i powiedzieć Wam, czym się od nich różni.

Mooncup to brytyjska firma, zatrudniająca w swoim zespole prawie same kobiety. To nie tylko feministyczne przedsięwzięcie: Mooncup wspiera różne brytyjskie organizacje – na przykład działające na rzecz zapobiegania samobójstwom. Jasne, możecie powiedzieć, że nawet etyczna firma może produkować coś, co się nie sprawdzi. Dlatego przygotowałam garść informacji o kubeczkach menstruacyjnych Mooncup.

>> Więcej o moich doświadczeniach z różnymi kubeczkami menstruacyjnymi przeczytacie tutaj

Kubeczek menstruacyjny Mooncup kupujemy w zestawie z bawełnianym woreczkiem
Kubeczek menstruacyjny Mooncup kupujemy w zestawie z bawełnianym woreczkiem

Kubeczek menstruacyjny Mooncup

Gdzie kupić: Better Land, >> rozmiar A, >> rozmiar B

Cena: 124,99 zł

Miejsce produkcji: Wielka Brytania

Jak dotąd, najlepiej dobranym do mojej budowy kubeczkiem był Yuuki w wersji twardej. Podczas jakichś targów, przy stoisku Better Land, wzięłam do ręki Mooncup i zaczęłam porównywać jego rozmiar czy miękkość. Pomyślałam, że skoro różne kobiety na całym świecie używają jednego z dwóch rodzajów tego kubeczka, to może i dla mnie będzie dobry?

Informacje producenta Mooncup

Zanim napiszę więcej o właściwościach kubeczka, chciałabym podkreślić wyjątkową rzecz: kubeczek Mooncup ma certyfikat Vegan, dzięki czemu mamy pewność, że producent nie testował kubeczków na zwierzętach. Może brzmi to kuriozalnie, ale jeśli zapytacie innych producentów kubeczków menstruacyjnych, czy też tego nie robią, odpowiedź nie musi być oczywista. (Aż mnie korci, żeby przeprowadzić ankietę wśród producentów!).

Zakładanie kubeczka nie jest takie trudne!
Zakładanie kubeczka nie jest takie trudne!

Kubeczek jest wykonany z silikonu do zastosowań medycznych.

Do kubeczka dołączona jest szczegółowa ulotka w języku polskim, w jaki sposób używać kubeczka, jest w niej także ostrzeżenie o zespole wstrząsu toksycznego (wiązanego raczej z tamponami, ale zdarzały się przypadki również u użytkowniczek kubeczków menstruacyjnych).

Kubeczki dostępne są w dwóch rozmiarach: A i B. Rozmiar A jest przeznaczony dla kobiet po 30. roku życia i po porodzie naturalnym. Rozmiar B jest dla kobiet poniżej 30. roku życia i nierodzących jeszcze drogami natury.

Dlaczego mimo porodu naturalnego wybrałam rozmiar B – o tym niżej.

Jak dobrać kubeczek Mooncup
Jak dobrać kubeczek Mooncup

Jak dobierałam kubeczek Mooncup

Mooncup jest dostępny tylko w dwóch wersjach, co wielu kobietom umożliwia łatwą decyzję, jaki wybrać.

Kobiety są różne, mają różną budowę – wzrost, szerokość bioder, ale także wielkość organów wewnętrznych. Tak więc choć możemy kierować się pewnymi ogólnymi zasadami, warto sprawdzić kilka rzeczy. Przewodnik napisany pod okiem Gosi Jackowskiej-Poloch dotyczący kubeczków znajdziecie >> tutaj. Ale Gosia sama nazywa mnie ewenementem, ponieważ moje kubeczki „nie zgadzają się” z tymi wytycznymi.

Wysokość szyjki macicy ma znaczenie przy wyborze głębokości (długości) kubeczka. Im wyżej znajduje się nasza szyjka macicy (co warto sprawdzić palcem podczas okresu, w dniu najobfitszego krwawienia), tym dłuższy może być nasz kubeczek – nie liczymy łodyżki, którą w razie potrzeby możemy skrócić. Kubeczek, który sprawdza się u mnie, ma 49-50 mm długości, czyli jest to zupełnie średni rozmiar.

Kubeczki menstruacyjne: LadyCup (żółty), Intimina (różowy), Mooncup, Yuuki, Merula (niebieski), MeLuna (fioletowy)
Kubeczki menstruacyjne: LadyCup (żółty), Intimina (różowy), Mooncup, Yuuki, Merula (niebieski), MeLuna (fioletowy)

Średnica zależy m.in. od tego, jak luźne jesteśmy w środku. Przebyte porody czy po prostu budowa pochwy mogą wpływać na to, jak dobrze kubeczek się utrzyma albo przeciwnie, czy wystarczająco się otworzy. Co w teorii ma znaczenie przy wyborze średnicy? Wiek poniżej lub powyżej 30 lat (im starsza kobieta, tym większa średnica, fakt, czy uprawia się seks (dla dziewic kubeczki powinny być mniejsze), mięśnie dna miednicy (silne mięśnie – kubek może być mniejszy), porody (im więcej naturalnych porodów, tym większy kubeczek).

Średnica kubeczka dla mnie to 42-43 mm, czyli znowu średni rozmiar. Jestem po dwóch porodach, z których drugi był naturalny, oceniam swoje mięśnie dna macicy raczej przeciętnie, no i bliżej mi do 40 niż 30 lat… W tym wypadku ważniejszy jest mój „rozmiar wewnętrzny”, który owszem, zmienił się po porodzie, ale nie na tyle, żebym szukała większych kubeczków.

Ostatnim elementem istotnym dla mnie jest twardość kubeczka. Według mnie wybór pod tym kątem warto przemyśleć w taki sposób: czy mam wrażliwe ścianki pochwy? Czy trudno mi włożyć tampon z powodu dyskomfortu? Czy mam problem z wkładaniem czegokolwiek do pochwy (palca, dildo etc.)?

Jak wspomniałam, nie oceniam swoich mięśni dna miednicy jako wyjątkowo silnych, a mimo to potrzebuję twardego kubeczka. Miękkie nie rozkładały się do końca, często wędrowały gdzieś w górę, nie trzymały fasonu jak trzeba, przeciekały, choć nie były pełne.

Kubeczek Mooncup jest miększy od Yuuki Classic, ale wystarczająco twardy, żeby się sprawdzić u mnie.

Kubeczek Mooncup po lewej, Yuuki po prawej
Kubeczek Mooncup po lewej, Yuuki po prawej

Moje wrażenia

Ten kubeczek jest na pewno delikatniejszy od Yuuki, dzięki czemu będzie pasował nie tylko tym paniom, które lubią twarde kubeczki, ale także tym, które są delikatniejsze. Przy pierwszym użyciu byłam zaskoczona, że jest miększy od tego, do którego się już przyzwyczaiłam. Musiałam też nauczyć się zakładania kubeczka, który nie odskakuje tak elastycznie jak twardy Yuuki, czasem musiałam mu pomóc w rozłożeniu się w środku.

Kubeczek jest w dotyku delikatny i łatwo dopasowuje się do ciała. Choć mogę mówić tylko w swoim imieniu, uważam, że jest to produkt bardzo wysokiej jakości i na tyle uniwersalny, że będzie odpowiedni dla wielu kobiet. Pasuje nawet mnie, dość wymagającej osobie pod względem twardości kubeczka. Obok Yuuki to mój ulubiony kubeczek menstruacyjny.

Wpis powstał we współpracy z Better Land i zawiera linki afiliacyjne. Z kodem rabatowym ORGANICZNI na zakupy w >> Drogerii Ekologicznej Better Land uzyskacie 5% zniżki.

Jeśli skorzystacie z kodu lub linku, dostaję prowizję, dzięki czemu mogę pisać więcej ciekawych tekstów.

Better Land nie ingeruje w treść tekstów.

Może przeczytasz także:

Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

10 thoughts on “Mooncup, najbardziej uniwersalny kubeczek menstruacyjny”

  1. Kubeczki menstruacyjne też są w drogeriach sieci na R., za 40zł! Nie wiem, czy we wszystkich, raczej w tych większych. Ogólnie polecam, są ok, i cena bez konkurencji. Trochę miękkie na mój gust, za to zaletą jest zakończenie „gałką” zamiast gałązki. W moim pierwszym kubeczku mam gałązkę i troszkę uwiera momentami, podczas manipulowania nim. Drugi kubeczek wybrałam w największym dostępnym rozmiarze, bo przy pierwszym średnim stwierdziłam, że praktycznie wcale go nie czuję, a większy na dłużej starczy. Jestem leniwa.
    Nie wiem, dlaczego „siła mięśni” ma znaczenie, ani nie wiem po czym poznać jak silne są moje mięśnie. Nie mam żadnych problemów z nietrzymaniem moczu, ale też „ch*** nie urywa”, czyli zakładam, że w szeroko pojętej normie. Mam dwa kubeczki, jeden twardy, drugi miękki, i nie czuję różnicy. Szczelność zdaje się zależeć wyłącznie od tego, jak dobrze założę.

    1. Siła mięśni ma znaczenie, bo może się okazać, że ścianki pochwy są mocno zaciśnięte podczas normalnych aktywności i miękki kubeczek jest spłaszczony tak, że nic się w nim nie gromadzi. A jeśli chodzi o kupowanie w sieciach, zdecydowanie wolę wydać więcej kasy na produkt, za którym stoi etyczna, feministyczna firma. No i ważne dla mnie, by produkt był nietestowany na zwierzętach.

  2. Wciąż zastanawiam się nad kubeczkami menteuacyjnymi, przwde wszystkim mam obawy czy będę w stanie odpowiednio je założyć…

  3. Długo się wahałam, skusiłam się po namowach koleżanki na Selenę. Wybrałam rozmiar L, ponieważ jestem po trzech porodach sn i czasami mam problem z mięśniami pochwy. Jak na razie próbuję się przyzwyczaić, wydaje mi się, że silikon jest trochę twardy, choć bardzo dobrze się trzyma (po kilku próbach założenia). Sądzę, że zaprzyjaźnię się z nim, zobaczymy, czy ten obecny się sprawdzi, czy będę próbować z inną firmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge