Kubeczek menstruacyjny i endometrioza

Kubeczek menstruacyjny i endometrioza

Czy kubeczek menstruacyjny oraz uprawianie sportu może mieć wpływ na rozwój endometriozy? Słyszałam kilkakrotnie takie teorie, ponieważ jedną z hipotez na temat tej choroby jest przemieszczanie się endometrium z macicy przez jajowody m.in. do jamy otrzewnej podczas krwawienia wstecznego. 

Ostatnio, przeglądając stare numery „Wysokich Obcasów”, natknęłam się na rozmowę na temat endometriozy. To choroba mówiąc w skrócie polegająca na tym, że endometrium (błona śluzowa macicy, wydalana wraz z krwią miesięczną) znajduje się w innych organach, np. w jamie otrzewnej czy nawet opłucnej. Podczas menstruacji takie zabłąkane komórki także krwawią, powodując ból. Przypadłość może być też przyczyną niepłodności. Szacuje się, że na endometriozę cierpi co dziesiąta miesiączkująca osoba.

90 proc. kobiet w czasie miesiączki ma krwawienie wsteczne przez jajowody do jamy otrzewnej, ale większość nie choruje [na endometriozę]

– powiedziała dr Dagmara Filipecka-Tyczka, ginekolożka-położniczka, perinatolożka ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w rozmowie z Magdaleną Karst-Adamczyk, „Wysokie Obcasy” nr 45 (1008), 17 listopada 2018.

Endometrioza a krwawienie wsteczne

Byłam zaskoczona informacją, że krwawienie wsteczne to właściwie norma podczas okresu! To znaczy, że nie mamy tak naprawdę wpływu na to, czy nam się ono przydarzy, czy nie (może przecież nastąpić podczas snu). Nie jestem lekarką i mogę tylko polegać na tym, co mówią specjaliści_stki. Na szczęście nie zmagam się z endometriozą (choć cesarskie cięcie zwiększa ryzyko tej choroby). Jednak straszenie endometriozą podczas używania kubeczka menstruacyjnego i uprawiania sportu wydawało mi się nie do końca oparte na nauce.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Joanna Baranowska (@joanna_na_rurce)

Miesiączka a joga

Spotkałam się z różnymi argumentami, które odradzały wykonywanie pewnych asan podczas okresu. Zwłaszcza pozycji odwróconych i napinających mięśnie brzucha oraz ściskających brzuch. Pojawiały się argumenty dotyczące zaburzeń w przepływie energii oraz dotyczące krwawienia wstecznego i… oczyszczania się z toksyn.

Nie odniosę się do twierdzenia o przepływie energii (że podczas okresu energia idzie w dół i nie należy odwracać ciała do góry nogami, aby tego procesu nie zaburzać). Nie mam na ten temat żadnej wiedzy, ale też nie mam przekonania, że nasza energia, jakakolwiek jest i skąd pochodzi, miałaby być zaburzona przez grawitację.

Natomiast nie ma żadnego dowodu na to, że okres to oczyszczanie się ciała z toksyn. Nauka i badania temu przeczą (przebadano pod tym kątem miesiączkę i żadnych toksyn w niej nie znaleziono). Czas przestać traktować menstruację jako coś brudnego!

Lubię swój okres
Lubię swój okres

Jeśli chodzi o krwawienie wsteczne, badania również wskazują na to, że dochodzi do niego u niemal wszystkich miesiączkujących osób. Nie udowodniono, że jest to przyczyna endometriozy (ale jest taka hipoteza).

Podaję Wam te informacje, żebyście mogły_li podejmować samodzielnie decyzję, czy okres jest dla Was wyjątkową sytuacją i czy chcecie wtedy odpoczywać, chodzić na jogę, jeździć na rowerze czy tańczyć na rurze.

Miesiączka a pole dance

O tym pisałam już parę słów tutaj:

Pole dance i kubeczek menstruacyjny

Według mnie kubeczek menstruacyjny to najwspanialsze rozwiązanie na czas okresu, a w połączeniu z majtkami menstruacyjnymi daje rewelacyjny komfort. W dodatku jest wielorazowy i nieodpadowy. Sama nie widzę problemu z tym, żeby ćwiczyć z nim nawet pozycje odwrócone. To jest jednak moja decyzja!

Napisałam o tym na blogu, żeby podzielić się z Wami wiedzą zaczerpniętą od specjalistki. Wprawdzie nie mówi o na bezpośrednio o kubeczkach menstruacyjnych, ale o samym okresie i endometriozie.

Krwawienie wsteczne i endometrioza
Krwawienie wsteczne i endometrioza

Jeśli macie wiedzę na ten temat albo doświadczenia (pozytywne lub negatywne) z kubeczkiem podczas uprawiania sportu, napiszcie!

Może przeczytasz także:

Majtki menstruacyjne Soft Moon

Majtki menstruacyjne Soft Moon. Jak zacząć, co wybrać?

Majtki menstruacyjne Soft Moon: myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy. Ale Paweł z Better
Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Ile państw jest w Azji?

Ile państw jest w Azji? Wyzwanie

Ile państw jest w Azji? Kilka lat temu na święta wymyśliłam wyzwanie dla nas, żeby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge