Kompostownik na działce i w ogrodzie: odległości

Kompostownik na działce i w ogrodzie: odległość od innych obiektów

Masz kompostownik na działce albo w ogrodzie? Czy wiesz, że przepisy regulują, gdzie możesz go postawić oraz że nie może on śmierdzieć? Wprawdzie przepisy te są dość ogólne i nie mówią wprost o kompostowaniu, jednak stosuje się tu zasady określone Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dział II: Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej).

Interesuje nas dokładnie Rozdział 7: Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe , ponieważ tak kwalifikowane są odpady kompostowane. A jeszcze dokładniej, część poświęcona  zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Joanna Baranowska (@organiczni_eu)

Kompostownik na działce i w ogrodzie

Odległości, o których mowa w rozporządzeniu, to co najmniej:

  • od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi – 5 m,
  • od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 2 m.

To oznacza, że jeśli mamy kompostownik przy samej granicy działki, na przykład przez płot z sąsiadem, któremu to wcale nie przeszkadza i którego kompostownik też stoi przy tym płocie, to jest to niezgodne z rozporządzeniem!

Jak rozumiem, zasady te mają na celu ochronę osób, które przebywają w pobliżu naszej działki, przed przykrym zapachem albo widokiem… Jeśli nasz kompostownik (nawet odpowiednio usytuowany) uprzykrza życie sąsiadom (poznajcie piękne słowo immisja), czyli po prostu śmierdzi, to sąsiedzi mogą poskarżyć się do nadzoru budowlanego. Tylko że kompost nie powinien śmierdzieć ani źle wyglądać, jeśli zajmujemy się nim umiejętnie.

Mam wielką nadzieję, że przepisy dotyczące kompostowania zostaną jednak choć minimalnie zmienione, żeby nie być przede wszystkim martwym przepisem (bo tak to chyba trochę wygląda).

Kompostuj, a Twoje życie stanie się łatwiejsze!
Kompostuj, a Twoje życie stanie się łatwiejsze!

Zmiana miejsca kompostownika

Jeśli widzisz, że Twój kompostownik nie spełnia wymienionych zasad, zacznij od poszukania miejsca, które będzie spełniać wszystkie zalecenia. (W małym ogrodzie spełnienie tych wymogów może być pewnym wyzwaniem, które zakłada, że trzeba mieć jakieś 7 metrów odległości między domem a granicą działki. Ale tak zapisano w rozporządzeniu…).

Przeniesienie kompostownika często jest dla niego bardzo korzystne, ponieważ wymaga przerzucenia pryzmy, co wspaniale ją napowietrzy. O tym dobrze pamiętać: tlenu w kompoście nigdy za dużo!

Listopad jest znakomitym momentem, żeby wybrać gotowy kompost i rozsypać go na grządki. A więc przy okazji przenosin kompostownika możesz zrobić dwa w jednym i przykryć nawozem ziemię na zimę.

Jak kompostować? To proste! – druk eko

Kompostownik w ROD (Rodzinnych Ogródkach Działkowych)

Jeśli chodzi o Rodzinne Ogródki Działkowe, sprawa ma się nieco inaczej. Regulamin ROD nakazuje bowiem zakładanie kompostownika w każdym ogródku, natomiast zasadą jest odległość co najmniej 1 metra od granicy działki.

ROD podlegają jednak innej ustawie, traktowane są bowiem jako tereny zielone.

Źródła:

Może przeczytasz także:

Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
„Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo przyjazne planecie” Dave’a Goulsona

Czy z przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie?

Czy można przepoławiać dżdżownice, żeby je rozmnażać? Czy z jednej przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie? Czy
Ile dżdżownic potrzeba do wermikompostownika

Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika?

Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika? Planujecie wermikompostownik, ale nie macie pojęcia, ile kalifornijek kupić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge