Menu Zamknij

Herbaty Clipper: ekologiczne, etyczne, a nawet bezkofeinowe. Sprawdzamy!

Herbaty Clipper

Od paru lat piję prawie wyłącznie sypane herbaty ze Sprawiedliwego Handlu. Odkąd przeprowadziłam małe >> śledztwo na temat, z czego naprawdę są wykonane herbaciane torebki i czy możemy je wyrzucać na kompost, jeszcze bardziej uważam na herbaty w saszetkach. Po tym ciężkim roku dałam się jednak namówić kolorową odmianę i przetestowałam pakowane herbaty Clipper. Oto, co trzeba wiedzieć o herbatach w torebkach.

Herbata to napój, bez którego trudno wyobrazić mi sobie dzień. Kawa mi szkodzi, więc rytualną filiżankę napełniam czajem, tak z kilkanaście razy. Zazwyczaj mamy nastawiony czajniczek z mocną esencją, którą rozrzedzamy gorącą wodą. Fusy po 3 zalaniach lądują w kompoście. Odzwyczaiłam się od torebek, które można zalewać maksymalnie dwa razy i zawsze trzeba sprawdzić, czy można je kompostować.

Herbata w torebkach ma jednak swoje zalety. Na przykład taką, że nie musimy iść na kompromisy z innymi domownikami i pić jeden rodzaj, który wszystkim odpowiada. Każdy może zaparzyć sobie swój ulubiony smak we własnym kubku. Sama nieczęsto mam okazję pić earl greya, moją ulubioną herbatę, bo Tadek jej nie lubi. Teraz mogłam cieszyć się herbatą Clipper o tym smaku (choć akurat w wersji bezkofeinowej).

Duże opakowania herbat Clipper zawierają torebkę z folii laminowanej
Duże opakowania herbat Clipper zawierają torebkę z folii laminowanej

Herbaty Clipper: zacznijmy od opakowania

Jestem ogromnie sceptyczna wobec wszystkiego, co jest sprzedawane w opakowaniach, zwłaszcza gdy w tych opakowaniach znajdują się kolejne opakowania. W dodatku w tych kolejnych opakowaniach są saszetki z zawartością. Aby wyrazić się jasno: herbata jest zapakowana w torebkę, która ma opakowanie, a to opakowanie znajduje się w kartoniku zbiorczym. Czyli taka herbaciana matrioszka. Dlatego tak cenię herbatę sypaną!

Herbatę zaczęto pakować w torebki ponad 110 lat temu w Stanach Zjednoczonych i początkowo było to coś wyjątkowego. Najpierw używano jedwabnych saszetek, potem z gazy, a w końcu z papieru. Dziś niestety często jest to tworzywo sztuczne. W każdym razie z towaru w wersji luksusowej herbata w torebkach zmieniła się w najpopularniejszy sposób podawania herbaty: prawie 90% rynku!

Produkty certyfikowane muszą być pakowane w taki sposób, żeby nie było możliwości ich podmiany. Szczególnie produkty z certyfikatem Fairtrade są trudne do znalezienia w wersji na wagę, możemy ich szukać w sklepach sprzedających produkty do własnych opakowań. A że herbata to produkt, który łatwo wietrzeje i wymaga właściwego przechowywania, to jej opakowanie powinno chronić aromat jak najdłużej.

Torebki z herbatami Clipper
Torebki z herbatami Clipper

Jak opakowane są herbaty Clipper?

Mniejsze opakowania (20 sztuk) zawierają niebielone saszetki ze sznurkiem i tekturową zawieszką – na szczęście nie mają zszywek. Większe opakowania (40 sztuk) mają w kartoniku zbiorczą plastikową torebkę. W niej znajdują się niebielone saszetki złączone po dwie, bez sznurków i etykietek.

Podsumowując, jak wykonane są torebki z herbatą:

 • torebki herbat Clipper są niebielone (naturalnie beżowe), wykonane z celulozy papierowo-drzewnej,
 • torebki są uszczelnione PLA (polilaktydem roślinnym, biodegradowalnym),
 • sznurek jest wykonany z bawełny organicznej,
 • zawieszka jest papierowa.

Torebki z herbatą Clipper można kompostować, choć ta drobna domieszka PLA może kompostować się długo – raczej tego nie zauważymy w stercie odpadków.

Opakowanie herbaty Clipper
Opakowanie herbaty Clipper

Opakowanie herbaty Clipper:

 • małe koperty, w których umieszczone są torebki, są z papieru,
 • kartoniki zbiorcze są wykonane z kartonów,
 • torebka z większego opakowania (40 sztuk) jest wykonana z folii laminowanej, która raczej nie nadaje się do recyklingu. Producenci deklarują, że zmienią tę folię na opakowanie biodegradowalne.

A więc paradoksalnie mniejsze opakowanie, które zawiera tylko papierowe opakowania, może być bardziej ekologicznym wyborem niż opakowanie większe, ale zawierające folię laminowaną.

O herbacie Clipper przeczytacie także na stronie BioKuriera:

https://biokurier.pl/akcja-promocyjna/herbaty-clipper-naturalne-fair-i-pysznie-poznajmy-sie/

Smak

Mamy do wyboru herbaty czarne, zielone i biała, a także napary bez zawartości herbaty (roiboos czy mieszanki takie jak Happy Monday). Herbaty mają najróżniejsze dodatki wpływające na smak: imbir, skórkę cytryny, skórkę pomarańczy, naturalne aromaty. Wszystkie herbaty są bardzo smaczne, mnie szczególnie przypadły do gustu zielone

(Tadeusz uznaje wyłącznie czarne herbaty, więc testował tylko dwie).

Próbowanie różnych wersji herbat sprawiło nam dużą przyjemność, zwłaszcza mnie – bo rzadko pijam inną herbatę niż czarną. Nie muszę pewnie wyjaśniać, że smak herbat w torebce jest mniej intensywny niż sypanej, więc na początku czułam się dziwnie – czemu ten napar jest taki słaby?

Zaparzenie sobie herbaty z dodatkiem aromatu jest bardzo miłym urozmaiceniem, takim świątecznym akcentem. Nie porzucę jednak sypanej herbaty liściastej na rzecz jakiejkolwiek herbaty w torebkach. Myślę, że przewaga herbaty sypanej jest po prostu nie do pobicia, zarówno pod względem głębi aromatu, jak i ekonomii, etyki i ekologii (podkreślam, że kupuję ekoherbatę sypaną ze Sprawiedliwego Handlu).

Herbatę bez teiny (kofeiny) mogą pić dzieci
Herbatę bez teiny (kofeiny) mogą pić dzieci

Dlaczego pić herbatę organiczną?

Odpowiedź najprostsza: ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do ochrony klimatu.

Jeśli decydujemy się na kupowanie herbaty, niestety rosnącej w innej strefie klimatycznej, musimy być świadomi, że łączy się to z transportem z innego kontynentu. Konwencjonalne uprawy łączą się z używaniem silnych środków ochrony roślin i wyjaławiających glebę nawozów, które spływają z deszczami do rzek i zatruwają środowisko. Ekologiczne uprawy są prowadzone w taki sposób, aby zachowywać naturalną żyzność gleby, a także wspierać bioróżnorodność i lokalną przyrodę, w tym owady tak niezbędne do naszej egzystencji. Co ciekawe, taka zdrowa gleba wiąże lepiej CO2 niż las!

Wszystkie herbaty i herbatki Clipper są ekologiczne
Wszystkie herbaty i herbatki Clipper są ekologiczne

Tak: najbardziej ekologiczne jest zrezygnowanie z picia herbaty i wybieranie lokalnych herbatek ziołowych czy owocowych. Zaprawdę, próbowałam. Jednak bez tej minimalnej dawki kofeiny nie funkcjonowałam za dobrze! Właśnie dlatego, że doskonale wiem o nielokalności herbaty, kupuję świadomie produkty certyfikowane: zarówno eko, jak i fair trade.

Wszystkie herbaty i herbatki Clipper mają certyfikat eko. Przy wyborze smaku zwróćcie uwagę, czy na opakowaniu znajduje się też logo Fairtrade.

Dlaczego wybierać herbatę ze Sprawiedliwego Handlu?

Krzewy herbaty rosną w krajach globalnego Południa. Są to kraje borykające się z dużymi trudnościami gospodarczymi: chciałyby być równie bogate co kraje zachodnie, ale spadek postkolonializmu, usytuowanie geograficzne i potencjał produkcyjny ustawia je w drugim, a czasem trzecim rzędzie za liczącymi się w światowej gospodarce państwami. Zewnętrzne problemy odbijają się na wewnętrznej niestabilności politycznej, utrwalonym rozwarstwieniu społecznym i bardzo dużej reprezentacji ludzi o zbyt niskich (lub żadnych) zarobkach, żeby mogli zdobyć edukację i poprawić swój los.

Herbaty Clipper pochodzą z krajów Afryki oraz z Indii i Sri Lanki. Nie wszystkie są certyfikowane przez Fairtrade – poznacie to po charakterystycznym logo na opakowaniu.

Plantacje herbaty wymagają dużego nakładu pracy. Osoby zatrudnione do zbierania liści nie mają wysokich kwalifikacji i otrzymują bardzo niskie płace. Dodatkowo duże plantacje to miejsca, gdzie może dochodzić do nadużyć wobec pracowników, szczególnie kobiet, padających ofiarami przemocy seksualnej a także gorzej opłacanych od mężczyzn.

Herbata z certyfikatem Fairtrade pochodzi z upraw, które są kontrolowane przez międzynarodową organizację Fairtrade. Organizacja współpracuje drobnymi producentami, a także pracownikami plantacji. Zapewnia stałe ceny skupu herbaty – niezależne od cen ustalanych przez rynek – a także wypłaca premie od ustalonych ilości produktu. Te premie są przeznaczane przez lokalne wspólnoty na wybrane cele, takie jak budowa szkoły czy szpitala.

Clipper nie kupuje herbat na aukcjach (jak robią duzi producenci), ale współpracuje bezpośrednio z plantatorami. Przykładową listę plantacji z rejonu Assam znajdziemy >> tutaj – razem z adresami. Obecnie marka ta szczyci się byciem największym producentem herbat Fairtrade na świecie.

Filiżanka herbaty Clipper - niebielona torebka nadaje się do kompostowania
Filiżanka herbaty Clipper – niebielona torebka nadaje się do kompostowania

Herbata… bezkofeinowa?

Pierwszy raz spotkałam się z taką herbatą, ale muszę przyznać, że to znakomite rozwiązanie dla dzieci!

Naszym synom niektóre herbaty posmakowały tak bardzo, że chętnie piliby jedna za drugą. To dzieci, które zwykle piją po prostu wodę. Wolę, żeby nie zaczęły nagle wlewać w siebie dużych ilości teiny (czyli herbacianej kofeiny).

W smaku nie ma żadnej różnicy (koneserzy mogą ją pewnie wyczuć). Gdyby nie napis DECAF na opakowaniu, nie zorientowałabym się, że mam do czynienia z herbatą bez tego jakże stymulującego alkaloidu. To znaczy zorientowałabym się pewnie, że herbata nie działa na mnie tak stymulująco.

Piliście kiedyś herbatę bezkofeinową?
Piliście kiedyś herbatę bezkofeinową?

W jaki sposób odbywa się usuwanie kofeiny (teiny) z herbaty?

To wbrew pozorom bardzo ważne pytanie, ponieważ nie zawsze jest to proces ekologiczny. Niektórzy producenci używają do tego chlorku metylenu i octanu etylu, które wprawdzie usuwają kofeinę, ale same mogą zostać w kawie czy herbacie. Clipper stosuje metodę z użyciem dwutlenku węgla, który wyciąga kofeinę z liści herbaty – kofeina jest potem odfiltrowywana i gaz ponownie może zostać użyty. Nie pozostawia żadnych śladów, natomiast jego skuteczność to 97–99%.

Podsumowanie: herbaty Clipper

Picie herbat Clipper jest bardzo dużą przyjemnością, która będzie mi się kojarzyła z wyjątkowymi momentami. Wyjątkowymi, bo herbaty w torebkach nie piję na co dzień i naprawdę rzadko zaparzam sobie herbatę aromatyzowaną. Zostawiam sobie taką możliwość na czas, kiedy wyjątkowy smak herbaty jest ważniejszy od jej pobudzającego działania. Temu też mają służyć herbaty bezkofeinowe.

Bardzo żałuję, że nie mogę dziś zaprosić do domu przyjaciół i poczęstować ich pysznym rozgrzewającym naparem. Jestem ciekawa, który smak wybrałyby bliskie mi osoby?

Polubiłam zieloną herbatę z limonką i imbirem
Polubiłam zieloną herbatę z limonką i imbirem

A jakie herbaty Wy pijecie? Sięgacie po herbaty ze Sprawiedliwego Handlu? Pamiętajcie, że ich jakość i etyka ich produkcji jest o kilka poziomów wyżej niż popularnych marek!

Post powstał we współpracy z BioKurierem.

Opublikowano wo jedzeniu, recenzje

Podobne wpisy

6 komentarzy

 1. Karolina G.

  Jestem ogromną fanką herbat i chętnie spróbowałabym tych z Clippera, bo pierwszy raz spotykam się z tą firmą.
  O bezkofeinowej herbacie też nigdy wcześniej nie słyszałam. Tak samo jak o czymś takim jak sprawiedliwy handel.

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam
  Karolina G. ostatnio pisze o…PowrótMy Profile

 2. Marlena H.

  W ogóle nie znam marki. Może dlatego, że głównie do tej pory piłce kawę. Teraz zaczynał pić herbatę, ale nie mam jwszcze takiej wiedzy na jej temat, a tym bardziej opakowań. Przyznał, ze nie zwracała do tej pory uwagi, a może zwyczajnie nie zdawał sobie sprawy powagi sytuacji, jeśli chodzi o herbaty w saszetkach. Będę bardziej uważana w tej kwestii.

 3. Krystyna M.

  Piję przede wszystkim własnoręcznie robione herbaty, ale przyznaję, że te w woreczkach mają też swoje zalety. Czasami kupuję takie woreczki, a czasami filtry do herbaty w małym rozmiarze – i używam jako woreczków. Kupne herbaty też piję, a że zupełnie nie znałam opisanej tutaj marki – z pewnością się zainteresuję!
  Krystyna M. ostatnio pisze o…Oszukany piernik na ostatnią chwilęMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies