Menu Zamknij

Czy torebki od herbaty można kompostować?

– Wrzuć to na kompost – to moje ulubione powiedzenie, odkąd kolekcjonujemy odpadki organiczne i przekazujemy je dżdżownicom. A że od lat pijemy herbatę sypaną, to nie mamy problemu z kompostowaniem fusów (niezwykle pożytecznych). Kiedy jednak jesteśmy w gościach i pijemy herbatę z torebki, nie jesteśmy już tacy pewni. Czy torebki od herbaty można kompostować?

Okazuje się, że sprawa nie jest taka oczywista. Zapytałam producentów herbat, z czego właściwie wykonane są torebki na herbatę. Mogłam się spodziewać celulozy czy bawełny, ale… PET?

Uwaga, artykuł jest uaktualniony w lipcu 2021 roku. Otrzymałam informacje od wszystkich producentów poza herbatą z Lidla oraz Dilmah.

Jeżeli chcecie kompostować torebki po herbacie, a nie macie pewności, z czego są wykonane, koniecznie zapytajcie producenta. Jak się okazuje, niektórzy odpowiedzieli mi z dnia na dzień, a niektórzy wciąż się namyślają. Jeśli nie mamy pewności, nie wrzucajmy torebek do kompostu lub do pojemników na bio!

Które torebki od herbaty można kompostować?
Które torebki od herbaty można kompostować?

Czy torebki od herbaty można kompostować?

Poniżej znajdziecie alfabetyczną listę marek herbat z informacjami od producentów. Oczywiście są to dane aktualne w kwietniu 2019 roku. Niemniej jednak jeśli macie taką możliwość, pijcie herbatę sypaną. Tu przynajmniej nie będzie wątpliwości, czy można kompostować fusy.

Ahmad Tea: TAK 

Wszystkie herbaty Ahmad Tea są pakowane w kompostowalne torebki:

Aktualnie 94% naszego asortymentu herbat w torebkach składa się w 100% z włókien naturalnych, nie ma plastiku i nadaje się do kompostowania w domu, są to np. torebki z zawieszkami.

Pozostałe 6% to niekompostowalne opakowanie.

Biedronka (Remsey): NIE

Herbaty z biedronki są pakowane w torebki z włókien celulozowych z dodatkiem kilkunastu procent włókien syntetycznych. 

Torebki w kształcie klasycznym wykonane są z materiału filtracyjnego termozgrzewalnego składającego się z mieszanki włókien termoplastycznych, abaki i wyselekcjonowanych włókien celulozowych. Herbaty Ramsey z torebkami w kształcie klasycznym to: Ramsey Czarna Klasyczna, English Breakfast oraz Earl Grey Lemon.

Clipper: TAK

Herbaty i inne mieszanki Clipper są umieszczane w torebkach bez zszywek. Można je kompostować:

 • torebki herbat Clipper są niebielone (naturalnie beżowe), wykonane z celulozy papierowo-drzewnej,
 • torebki są uszczelnione PLA (polilaktydem roślinnym, biodegradowalnym),
 • sznurek jest wykonany z bawełny organicznej,
 • zawieszka jest papierowa.

>> Więcej o herbatach Clipper przeczytacie tutaj.

Dary Natury: TAK

Wszystkie saszetki na herbatę Darów Natury są w 100% biodegradowalne i mogą być kompostowane w kompostownikach przydomowych.

Dilmah: TAK/NIE

Herbata Dilmah pakowana jest w różne torebki. Niektóre można wrzucać na kompost, niektóre wykonane są z PLA, niektóre mają zawartość włókien syntetycznych:

Wszystkie papiery filtracyjne są biodegradowalne, jednak w zależności od produktu i warunków kompostowania (temperatura, wilgotność i czas) niektóre produkty pozostawią niewiele lub po dłuższym okresie kompostowania nie pozostawią żadnych odpadów.

Z czego dokładnie wykonane są torebki poszczególnych serii?

 • Torebka piramidka (np. seria Exceptional, T-Seria): torebki filtracyjne wykonane są z polilaktydu (PLA), zawieszka jest papierowa.
 • Torebka ze zszywką (np. seria herbat czarnych aromatyzowanych): wszystkie materiały, poza zszywkami, wykonane są z włókien abaka, masy celulozowej drzewnej i innych naturalnych włókien celulozowych, które podlegają biodegradacji. Przy zachowaniu odpowiednich warunków podlegają rozkładowi pozostawiając niewielką ilość lub po dłuższym czasie kompostowania brak odpadów.
 • Torebki zgrzewane pod wpływem ciepła (np. Ceylon Gold, Premium): większość składników bibuł filtracyjnych stanowią naturalne, w pełni biodegradowalne włókna – włókno abaka, masa celulozowa drzewna i inne naturalne włókna celulozowe z minimalną ilością niebiodegradowalnych włókien syntetycznych dodawanych w celu zapewnienia niezbędnych właściwości papieru. Nieulegająca biodegradacji zawartość torebki jest minimalna w porównaniu z często używanymi opakowaniami z tworzyw sztucznych. Papier do zgrzewania, z wyjątkiem papierów zawierających PLA, nie ulega w pełni biodegradacji w normalnych warunkach i powinien być kompostowany w kontrolowanych warunkach.

Herbapol: TAK/NIE

Właściwie, jeśli o mnie chodzi, to torebki z celulozy wrzucałabym na kompost. Jednak producent zastrzega:

Saszetki, jakie stosujemy w naszych herbatach, są wytworzone z celulozy. (…) Zaznaczamy jednak, że kompostowanie ich może nastąpić jedynie w kompostowniach przemysłowych, w odpowiednich warunkach ciśnienia i temperatury. Saszetki znajdują się w opakowaniach papierowych i niepodlegających biodegradacji.

Lidl: TAK

Jak się dowiedziałam, herbaty lidlowej marki Lord Nelson, sprzedawane w stałej ofercie, są pakowane w biodegradowalne torebeczki. Można kompostować.

Lipton (Unilever): NIE

Od Liptona dostałam bardzo obszerną odpowiedź. Nie zamieszczę tu całości, bo większość wypowiedzi to marketing, a nie o to przecież nam chodzi. W każdym razie herbaty Lipton absolutnie nie nadaje się do kompostowania:

Torebka piramidka zrobiona jest z tworzywa zwanego PET (Politereftalan etylenu), sznureczek w torebkach piramidkach wykonany jest z tworzywa zwanego PP, natomiast zawieszka herbaciana wykonana jest z lakierowanego kompozytu papierowego.

Pominę cały fragment na temat bezpieczeństwa PET, ale to mnie zaciekawiło:

W porównaniu do papierowych torebek do herbaty, materiał z tworzywa sztucznego pozwala na lepszą widoczność produktu oraz lepszy proces zaparzania pozwalając, aby konsument otrzymał kubek wspaniałej herbaty.

Serio?

Nie wiem, czy torebki herbaty Lipton w zwykłym kształcie są równie PET-owe, ale nie wrzucałabym ich do kompostu.

Saga (Unilever) TAK/NIE

Odpowiedź, którą dostałam, może oznaczać, że mamy do czynienia z PLA, czyli bioplastkiem, albo jakąś wytrzymałą celulozą. Jeśli o mnie chodzi wrzucałabym te torebki do kompostu.

Torebki Saga są wykonane w 100% z materiałów pochodzenia roślinnego, ale ulegają kompostowaniu jedynie w warunkach przemysłowych. Nie są przystosowane do kompostowania w gospodarstwach domowych.

Teekanne: TAK

Takie odpowiedzi lubię: krótkie i jasne:

Torebki herbat Teekanne wykonane są z wysokiej jakości włókien celulozowych i nadają się do kompostowania.

Tetley: TAK

I znowu informacja bez wątpliwości:

Torebki herbat Tetley można kompostować – jest to bibuła papierowa. Produkty z linii Classic bez zawieszki, w przypadku herbat Intensive i Golden należy uprzednio usunąć zszywkę.

Bardzo się cieszę!

Twinings: TAK/NIE

Długa odpowiedź wymagała większego wczytania się, co właściwie można kompostować. Twinings ma różne rodzaje torebek i zawieszek.

 • Torebki piramidki są biodegradowalne i kompostowalne.
 • Torebki zgrzewane na ciepło produkowane są z naturalnego materiału celulozowego na bazie roślin połączonego z włóknami polipropylenowymi. Włókna te umożliwiają połączenie dwóch warstw torebek z herbatą. Nie nadają się na kompost.
 • Torebki ze sznurkiem składają się głównie z naturalnego materiału celulozowego na bazie roślin z akrylowym spoiwem polimerowym.

Vitax: TAK

Kolejna dobra wiadomość, te herbatki mają kompostowalne saszetki:

Torebki herbat Vitax mogą być kompostowane. Wykonane są z bibuły papierowej. Torebki z zawieszkami nie posiadają metalowych zszywek. 

Nie wyrzucaj na kompost torebki po herbacie, jeśli nie masz pewności, że się rozłoży
Nie wyrzucaj na kompost torebki po herbacie, jeśli nie masz pewności, że się rozłoży

Muszę przyznać, że moja mała kwerenda jeszcze bardziej zniechęciła mnie do kupowania czy picia herbaty w torebkach. Jeśli nieświadomie wyrzucimy torebkę z zawartością np. PET na kompost, zanieczyścimy kompost. Jeśli jej nie wyrzucimy, zmarnujemy zawartość – wspaniałe fusy. Pozostaje jeszcze rozrywać zużyte torebki i wysypywać zawartość do odpadków organicznych… Ech.

A jakie Wy pijecie herbaty?

Opublikowano wKompost, o jedzeniu, organiczny ogrodnik, zero waste

Podobne wpisy

31 komentarzy

  • k

   Produkty z etykietami sklepów są problematyczne, sklepy zmieniają producentów zachowując etykietę.

   Żeby opis miał sens, do każdej herbaty z nazwą sklepu trzeba podać faktycznego producenta. Ale nie zawsze się to uda, niektóre sklepy po chamsku producenta nie podają.

   Dodatkowo nazwa sklepowa obejmuje dany rodzaj produktów, może być kilka herbat z tą samą nazwą sklepową – ale mogą być od różnych producentów. Wtedy opisana musi być każda oddzielnie, bo mimo tej samej etykiety, są to zupełnie inne herbaty.

 1. Aga

  o, super! sama miałam zrobić niedługo takie rozeznanie :) jeśli więcej firm odpisze, to czekam z niecierpliwością na artykuł 2.0 ;)

 2. m

  plastik, wszędzie plastik… ;(
  czy nie można włókna zbadać ręcznie? bo plastik jest mocniejszy i się nie rozerwie, a celuloza tak?

 3. Katarzyna

  Dzień dobry, skoro tak obszernie wyjaśnił Lipton, to chciałam dopytać, bo ma też czarne herbaty w torebkach o zwykłym kształcie, z certyfikatem Reinforest Alliance, bez aluminiowych zszywek (pamiętam, że nie dawno były jeszcze z szywkami, więc zmiana na plus). English Breakfast to się nazywa. Czy one też w plastiku? Wyglądają na celulozowe…

   • Kasia

    Na stronie Liptona też jest informacja, że torebki tzw. żółtego Liptona są z papieru. Szkoda, że autorka napisała tylko o piramidkach, a ktoś kto przeleci oczami po nazwach marki nie będzie ich kompostował, gdyż jest napisane „Lipton (Unilever): Nie”.

    • joanna

     To chyba słabo świadczy o czytelnikach i czytelniczkach, jeśli „przelatują” wzrokiem tekst, gdy szukają konkretnych informacji.

 4. JoannaT

  Używam sypanych, kupuję filtry, które kompostuję. Jednak w pracy nie mam warunków, żeby tak zaparzać herbatę, więc jeśli nie termos, to herbata w torebkach. Dziękuję za wpis.

 5. Dzieciaki z Potencjałem

  Dzięki, bardzo wartościowy wpis. Ja niestety nie lubię „fusów” w herbacie dlatego piję te w torebkach ale…jestem bardzo eko więc torebki rozrywam, zawartość wsypuję do bio a resztę do mieszanych :)

 6. świadomy konsument

  To kupa. Mój ulubiony Lipton w plastiku. Ale nałóg, to nałóg, nie przesiądę się na konkurencję o smaku siana. Może zacznę używać liściastej.

 7. Nika

  Herbapol i Saga – jeśli jest napisane, że „ulegają kompostowaniu jedynie w warunkach przemysłowych. Nie są przystosowane do kompostowania w gospodarstwach domowych” to absolutnie nie należy ich dorzucać do kompostowalnych w domowych warunkach! Proszę poczytać najpierw o różnicach w tych torebkach. Nie jest tutaj ważne, że są z materiału roślinnego. Są one tak przetworzone, że nie rozłożą się w „normalnych warunkach”.

  Co do Liptona – wprowadzona będzie nowa seria, bio, bez folii, bez zszywek, z torebkami z PLA. Nie wiem, czy już są na rynku, ale coraz więcej herbat będzie przenoszonych do torebek z PLA.

 8. KaSiA

  Eeeeeeeee papierową widać z daleka. Raz w domu miałam herbatę w torebkach, które przypominały rajstopy. Wyrzucałam je wtedy do odpadów zmieszanych.
  Gustuję w herbatach owocowych.
  Herbaty owocowe sypane nie są tak rozpowszechnione jak herbaty w torebkach. No i są droższe.
  W Biedronce herbaty Intensitea są zgrzewane na ciepło.
  Sznurek i zawieszkę odrywam jeszcze przed zalaniem torebki wrzątkiem.
  Od pewnego czasu wyrzucam torebki po herbacie na gnojownik. Zastanawiam się czy po takiej owocowej herbacie sypanej znajdującej się w kompoście na polu/ grządce nie urosną krzewy owocowy, które znajdowały się w składzie herbaty ?

  • joanna

   Akurat sypanych owocowych herbat na wagę jest bardzo dużo :) Nic z nich raczej nie wyrośnie, zalewasz je wrzątkiem, one pewnie też są specjalnie jakoś przygotowywane – więc tu bym nie liczyła na krzewy owocowe.

 9. Nika

  Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, a na sam temat trafiłam ostatnio. Z ciekawości przejrzałam opakowania herbat, czy jest tam jakakolwiek informacja o tym, z czego są torebki. A nie ma, co moim zdaniem jest wprowadzaniem w błąd konsumenta, ponieważ nie chcę parzyć plastiku, a herbatę. Lubię torebki niektórych marek, niestety nie można ich spotkać w wersji sypanej :/

 10. Alicja

  Ja piję czerwoną herbatę z Big-Active. Właśnie zastanawiam się, bo sporo ich piję, czy torebki nadają się do kompostowania.

 11. Hoduję Rośliny

  Dzięki za to rozeznanie, bardzo mi się przyda. A i może przyczynić się do selekcji firm, których herbaty będę kupować :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies