Czy torebki od herbaty można kompostować?

– Wrzuć to na kompost – to moje ulubione powiedzenie, odkąd kolekcjonujemy odpadki organiczne i przekazujemy je dżdżownicom. A że od lat pijemy herbatę sypaną, to nie mamy problemu z kompostowaniem fusów (niezwykle pożytecznych). Kiedy jednak jesteśmy w gościach i pijemy herbatę z torebki, nie jesteśmy już tacy pewni. Czy torebki od herbaty można kompostować?

Okazuje się, że sprawa nie jest taka oczywista. Zapytałam producentów herbat, z czego właściwie wykonane są torebki na herbatę. Mogłam się spodziewać celulozy czy bawełny, ale… PET?

Uwaga, artykuł jest uaktualniony w lipcu 2021 roku. Otrzymałam informacje od wszystkich producentów poza herbatą z Lidla oraz Dilmah.

Jeżeli chcecie kompostować torebki po herbacie, a nie macie pewności, z czego są wykonane, koniecznie zapytajcie producenta. Jak się okazuje, niektórzy odpowiedzieli mi z dnia na dzień, a niektórzy wciąż się namyślają. Jeśli nie mamy pewności, nie wrzucajmy torebek do kompostu lub do pojemników na bio!

Które torebki od herbaty można kompostować?
Które torebki od herbaty można kompostować?

Czy torebki od herbaty można kompostować?

Poniżej znajdziecie alfabetyczną listę marek herbat z informacjami od producentów. Oczywiście są to dane aktualne w kwietniu 2019 roku. Niemniej jednak jeśli macie taką możliwość, pijcie herbatę sypaną. Tu przynajmniej nie będzie wątpliwości, czy można kompostować fusy.

Ahmad Tea: TAK 

Wszystkie herbaty Ahmad Tea są pakowane w kompostowalne torebki:

Aktualnie 94% naszego asortymentu herbat w torebkach składa się w 100% z włókien naturalnych, nie ma plastiku i nadaje się do kompostowania w domu, są to np. torebki z zawieszkami.

Pozostałe 6% to niekompostowalne opakowanie.

Biedronka (Remsey): NIE

Herbaty z biedronki są pakowane w torebki z włókien celulozowych z dodatkiem kilkunastu procent włókien syntetycznych. 

Torebki w kształcie klasycznym wykonane są z materiału filtracyjnego termozgrzewalnego składającego się z mieszanki włókien termoplastycznych, abaki i wyselekcjonowanych włókien celulozowych. Herbaty Ramsey z torebkami w kształcie klasycznym to: Ramsey Czarna Klasyczna, English Breakfast oraz Earl Grey Lemon.

Clipper: TAK

Herbaty i inne mieszanki Clipper są umieszczane w torebkach bez zszywek. Można je kompostować:

  • torebki herbat Clipper są niebielone (naturalnie beżowe), wykonane z celulozy papierowo-drzewnej,
  • torebki są uszczelnione PLA (polilaktydem roślinnym, biodegradowalnym),
  • sznurek jest wykonany z bawełny organicznej,
  • zawieszka jest papierowa.

>> Więcej o herbatach Clipper przeczytacie tutaj.

Dary Natury: TAK

Wszystkie saszetki na herbatę Darów Natury są w 100% biodegradowalne i mogą być kompostowane w kompostownikach przydomowych.

Dilmah: TAK/NIE

Herbata Dilmah pakowana jest w różne torebki. Niektóre można wrzucać na kompost, niektóre wykonane są z PLA, niektóre mają zawartość włókien syntetycznych:

Wszystkie papiery filtracyjne są biodegradowalne, jednak w zależności od produktu i warunków kompostowania (temperatura, wilgotność i czas) niektóre produkty pozostawią niewiele lub po dłuższym okresie kompostowania nie pozostawią żadnych odpadów.

Z czego dokładnie wykonane są torebki poszczególnych serii?

  • Torebka piramidka (np. seria Exceptional, T-Seria): torebki filtracyjne wykonane są z polilaktydu (PLA), zawieszka jest papierowa.
  • Torebka ze zszywką (np. seria herbat czarnych aromatyzowanych): wszystkie materiały, poza zszywkami, wykonane są z włókien abaka, masy celulozowej drzewnej i innych naturalnych włókien celulozowych, które podlegają biodegradacji. Przy zachowaniu odpowiednich warunków podlegają rozkładowi pozostawiając niewielką ilość lub po dłuższym czasie kompostowania brak odpadów.
  • Torebki zgrzewane pod wpływem ciepła (np. Ceylon Gold, Premium): większość składników bibuł filtracyjnych stanowią naturalne, w pełni biodegradowalne włókna – włókno abaka, masa celulozowa drzewna i inne naturalne włókna celulozowe z minimalną ilością niebiodegradowalnych włókien syntetycznych dodawanych w celu zapewnienia niezbędnych właściwości papieru. Nieulegająca biodegradacji zawartość torebki jest minimalna w porównaniu z często używanymi opakowaniami z tworzyw sztucznych. Papier do zgrzewania, z wyjątkiem papierów zawierających PLA, nie ulega w pełni biodegradacji w normalnych warunkach i powinien być kompostowany w kontrolowanych warunkach.

Herbapol: TAK/NIE

Właściwie, jeśli o mnie chodzi, to torebki z celulozy wrzucałabym na kompost. Jednak producent zastrzega:

Saszetki, jakie stosujemy w naszych herbatach, są wytworzone z celulozy. (…) Zaznaczamy jednak, że kompostowanie ich może nastąpić jedynie w kompostowniach przemysłowych, w odpowiednich warunkach ciśnienia i temperatury. Saszetki znajdują się w opakowaniach papierowych i niepodlegających biodegradacji.

Lidl: TAK

Jak się dowiedziałam, herbaty lidlowej marki Lord Nelson, sprzedawane w stałej ofercie, są pakowane w biodegradowalne torebeczki. Można kompostować.

Lipton (Unilever): NIE

Od Liptona dostałam bardzo obszerną odpowiedź. Nie zamieszczę tu całości, bo większość wypowiedzi to marketing, a nie o to przecież nam chodzi. W każdym razie herbaty Lipton absolutnie nie nadaje się do kompostowania:

Torebka piramidka zrobiona jest z tworzywa zwanego PET (Politereftalan etylenu), sznureczek w torebkach piramidkach wykonany jest z tworzywa zwanego PP, natomiast zawieszka herbaciana wykonana jest z lakierowanego kompozytu papierowego.

Pominę cały fragment na temat bezpieczeństwa PET, ale to mnie zaciekawiło:

W porównaniu do papierowych torebek do herbaty, materiał z tworzywa sztucznego pozwala na lepszą widoczność produktu oraz lepszy proces zaparzania pozwalając, aby konsument otrzymał kubek wspaniałej herbaty.

Serio?

Nie wiem, czy torebki herbaty Lipton w zwykłym kształcie są równie PET-owe, ale nie wrzucałabym ich do kompostu.

Saga (Unilever) TAK/NIE

Odpowiedź, którą dostałam, może oznaczać, że mamy do czynienia z PLA, czyli bioplastkiem, albo jakąś wytrzymałą celulozą. Jeśli o mnie chodzi wrzucałabym te torebki do kompostu.

Torebki Saga są wykonane w 100% z materiałów pochodzenia roślinnego, ale ulegają kompostowaniu jedynie w warunkach przemysłowych. Nie są przystosowane do kompostowania w gospodarstwach domowych.

Teekanne: TAK

Takie odpowiedzi lubię: krótkie i jasne:

Torebki herbat Teekanne wykonane są z wysokiej jakości włókien celulozowych i nadają się do kompostowania.

Tetley: TAK

I znowu informacja bez wątpliwości:

Torebki herbat Tetley można kompostować – jest to bibuła papierowa. Produkty z linii Classic bez zawieszki, w przypadku herbat Intensive i Golden należy uprzednio usunąć zszywkę.

Bardzo się cieszę!

Twinings: TAK/NIE

Długa odpowiedź wymagała większego wczytania się, co właściwie można kompostować. Twinings ma różne rodzaje torebek i zawieszek.

  • Torebki piramidki są biodegradowalne i kompostowalne.
  • Torebki zgrzewane na ciepło produkowane są z naturalnego materiału celulozowego na bazie roślin połączonego z włóknami polipropylenowymi. Włókna te umożliwiają połączenie dwóch warstw torebek z herbatą. Nie nadają się na kompost.
  • Torebki ze sznurkiem składają się głównie z naturalnego materiału celulozowego na bazie roślin z akrylowym spoiwem polimerowym.

Vitax: TAK

Kolejna dobra wiadomość, te herbatki mają kompostowalne saszetki:

Torebki herbat Vitax mogą być kompostowane. Wykonane są z bibuły papierowej. Torebki z zawieszkami nie posiadają metalowych zszywek. 

Nie wyrzucaj na kompost torebki po herbacie, jeśli nie masz pewności, że się rozłoży
Nie wyrzucaj na kompost torebki po herbacie, jeśli nie masz pewności, że się rozłoży

Muszę przyznać, że moja mała kwerenda jeszcze bardziej zniechęciła mnie do kupowania czy picia herbaty w torebkach. Jeśli nieświadomie wyrzucimy torebkę z zawartością np. PET na kompost, zanieczyścimy kompost. Jeśli jej nie wyrzucimy, zmarnujemy zawartość – wspaniałe fusy. Pozostaje jeszcze rozrywać zużyte torebki i wysypywać zawartość do odpadków organicznych… Ech.

A jakie Wy pijecie herbaty?

Może przeczytasz także:

Olej palmowy

Jak ugryźć olej palmowy

Hasło olej palmowy mało kogo pozostawia bez emocji. Może to być poczucie winy, kiedy przywołujemy
Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

29 thoughts on “Czy torebki od herbaty można kompostować?”

      1. Informacja z Lidla nieprawdziwa. Herbata pakowana w piramidki, które wykonane są z tworzywa sztucznego.

          1. Tak. Oczywiście. Proszę potraktować ją ogniem i zobaczyć jak się zachowuje. Te w torebkach są ok.

    1. Produkty z etykietami sklepów są problematyczne, sklepy zmieniają producentów zachowując etykietę.

      Żeby opis miał sens, do każdej herbaty z nazwą sklepu trzeba podać faktycznego producenta. Ale nie zawsze się to uda, niektóre sklepy po chamsku producenta nie podają.

      Dodatkowo nazwa sklepowa obejmuje dany rodzaj produktów, może być kilka herbat z tą samą nazwą sklepową – ale mogą być od różnych producentów. Wtedy opisana musi być każda oddzielnie, bo mimo tej samej etykiety, są to zupełnie inne herbaty.

  1. o, super! sama miałam zrobić niedługo takie rozeznanie :) jeśli więcej firm odpisze, to czekam z niecierpliwością na artykuł 2.0 ;)

  2. plastik, wszędzie plastik… ;(
    czy nie można włókna zbadać ręcznie? bo plastik jest mocniejszy i się nie rozerwie, a celuloza tak?

  3. Dzień dobry, skoro tak obszernie wyjaśnił Lipton, to chciałam dopytać, bo ma też czarne herbaty w torebkach o zwykłym kształcie, z certyfikatem Reinforest Alliance, bez aluminiowych zszywek (pamiętam, że nie dawno były jeszcze z szywkami, więc zmiana na plus). English Breakfast to się nazywa. Czy one też w plastiku? Wyglądają na celulozowe…

      1. Na stronie Liptona też jest informacja, że torebki tzw. żółtego Liptona są z papieru. Szkoda, że autorka napisała tylko o piramidkach, a ktoś kto przeleci oczami po nazwach marki nie będzie ich kompostował, gdyż jest napisane „Lipton (Unilever): Nie”.

        1. To chyba słabo świadczy o czytelnikach i czytelniczkach, jeśli „przelatują” wzrokiem tekst, gdy szukają konkretnych informacji.

  4. Używam sypanych, kupuję filtry, które kompostuję. Jednak w pracy nie mam warunków, żeby tak zaparzać herbatę, więc jeśli nie termos, to herbata w torebkach. Dziękuję za wpis.

  5. Super wpis. Dziękuję. Na przyszłość wiemy, które herbaty wybierać, by mniej szkodzić środowisku.

  6. Dzięki, bardzo wartościowy wpis. Ja niestety nie lubię „fusów” w herbacie dlatego piję te w torebkach ale…jestem bardzo eko więc torebki rozrywam, zawartość wsypuję do bio a resztę do mieszanych :)

  7. To kupa. Mój ulubiony Lipton w plastiku. Ale nałóg, to nałóg, nie przesiądę się na konkurencję o smaku siana. Może zacznę używać liściastej.

  8. Herbapol i Saga – jeśli jest napisane, że „ulegają kompostowaniu jedynie w warunkach przemysłowych. Nie są przystosowane do kompostowania w gospodarstwach domowych” to absolutnie nie należy ich dorzucać do kompostowalnych w domowych warunkach! Proszę poczytać najpierw o różnicach w tych torebkach. Nie jest tutaj ważne, że są z materiału roślinnego. Są one tak przetworzone, że nie rozłożą się w „normalnych warunkach”.

    Co do Liptona – wprowadzona będzie nowa seria, bio, bez folii, bez zszywek, z torebkami z PLA. Nie wiem, czy już są na rynku, ale coraz więcej herbat będzie przenoszonych do torebek z PLA.

  9. Eeeeeeeee papierową widać z daleka. Raz w domu miałam herbatę w torebkach, które przypominały rajstopy. Wyrzucałam je wtedy do odpadów zmieszanych.
    Gustuję w herbatach owocowych.
    Herbaty owocowe sypane nie są tak rozpowszechnione jak herbaty w torebkach. No i są droższe.
    W Biedronce herbaty Intensitea są zgrzewane na ciepło.
    Sznurek i zawieszkę odrywam jeszcze przed zalaniem torebki wrzątkiem.
    Od pewnego czasu wyrzucam torebki po herbacie na gnojownik. Zastanawiam się czy po takiej owocowej herbacie sypanej znajdującej się w kompoście na polu/ grządce nie urosną krzewy owocowy, które znajdowały się w składzie herbaty ?

    1. Akurat sypanych owocowych herbat na wagę jest bardzo dużo :) Nic z nich raczej nie wyrośnie, zalewasz je wrzątkiem, one pewnie też są specjalnie jakoś przygotowywane – więc tu bym nie liczyła na krzewy owocowe.

  10. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, a na sam temat trafiłam ostatnio. Z ciekawości przejrzałam opakowania herbat, czy jest tam jakakolwiek informacja o tym, z czego są torebki. A nie ma, co moim zdaniem jest wprowadzaniem w błąd konsumenta, ponieważ nie chcę parzyć plastiku, a herbatę. Lubię torebki niektórych marek, niestety nie można ich spotkać w wersji sypanej :/

  11. Ja piję czerwoną herbatę z Big-Active. Właśnie zastanawiam się, bo sporo ich piję, czy torebki nadają się do kompostowania.

  12. Dzięki za to rozeznanie, bardzo mi się przyda. A i może przyczynić się do selekcji firm, których herbaty będę kupować :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge