„Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?”

Czytam stare książki: „Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?”

Czy wiek 10 lat to za wcześnie, żeby w książce przeznaczonej dla Twojej płci i wieku przeczytać o homoseksualizmie? Albo zobaczyć, jak wygląda wzwód? Myślę, że wcale nie za wcześnie, jednak nie jest łatwo znaleźć taką książkę… „Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?” Alex Frith akurat tego nie pokazuje, a szkoda.

To kolejna książka, po którą sięgnęłam w ramach wyzwania >> Czytam stare książki.

Podejmij wezwanie: czytam stare książki. Małgorzata Rogala, „Punkt widzenia”

Jedną z moich ulubionych książek o dojrzewaniu, przeznaczonych dla dzieci, jest „Księga siusiaków” oraz bliźniacza do niej „Księga cipek”. Trudno chyba o bardziej wyluzowane lektury na temat tego, jak zmienia się nasze ciało w trakcie dorastania. Książkę Alex Frith dostałam dla synów od kogoś, czyje dzieci z niej wyrosły. Przeczytał ją Julek (11 lat), poczeka jeszcze na Stefana.

Dojrzewanie bez owijania w bawełnę

W czasach czołgającej się do tyłu polskiej edukacji seksualnej w szkołach każda sensownie napisana książka w temacie jest na wagę złota. Z pewnością moje oczekiwania są duże, bo (sama wychowana w czasach „Bravo Girl” i „Dziewczyny”) zakładam, że każda dorastająca osoba ma prawo do wiedzy podanej w odpowiedni sposób.

Co się dzieje z moim ciałem? Dlaczego nagle tak się zmienia? Czy to groźne? Czy to normalne? W co się zmieniam? Czy moi rodzice też to przechodzili? Czy mogę to powstrzymać???

Ile takich pytań przychodzi do głowy osobie, która odkrywa, że właśnie spotyka ją dojrzewanie. Nie zawsze jest możliwość czy okazja porozmawiania z rodzicami, opiekunami czy po prostu życzliwymi dorosłymi. A strach bywa duży.

Nigdy nie byłam dorastającym chłopcem i już mi to nie grozi, ale mam w domu dwóch młodych synów i będę im mniej lub bardziej towarzyszyć w tej drodze. Czym dla dziecka jest dojrzałość? Tajemnicą, która nagle staje się jego udziałem. I często towarzyszy temu strach.

„Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?” Alex Frith
„Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?” Alex Frith

Jak mówić o dojrzewaniu mądrze

Ja też się boję. Że ktoś na przykład w szkole nagada moim dzieciom głupot o seksie, o tożsamości płciowej, o grzeszności cielesnej (tfu!). Że dowiedzą się od kogoś, kogo darzą szacunkiem, że bycie gejem jest straszną chorobą albo karą. Że nie wolno się masturbować. Że…

Ale wracając do książki. „Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?” to lektura, którą oceniam na mocną czwórkę. To znaczy na początek wystarczy – jeśli dziecko ją przeczyta i nie będzie miało pytań, być może na razie nie potrzebuje niczego więcej. Podoba mi się, że porusza tematy takie jak dbanie o ciało, odżywianie, sport czy sen.

W książce zabrakło mi pogłębionego podejścia do mniejszości seksualnych (wątek pociągu do osób tej samej płci jest zawarty w obrazku). Wiem, że to książka wydana prawie 10 lat temu, napisana pewnie jeszcze wcześniej. A to dziś dzieci szczególnie potrzebują jasnych komunikatów dotyczących osób LGBTQ+. Nie wszyscy mają rodziców, którzy chodzą na Paradę Równości i uczą, czym jest symbol sześciokolorowej tęczy. Ba, całkiem sporo rodziców potrzebuje edukacji seksualnej i równościowej!

Na koniec dodam tylko, że żadna książka nie wyręczy nas w seksualnej edukacji dzieci. Ale na pewno może pomóc. Jeśli macie pod ręką akurat tę lekturę, możecie podrzucić ją młodemu nastolatkowi.

#6 „Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?” Alex Frith

Wydawnictwo Delta W-Z, Warszawa 2011

Książkę czytałam w ramach wyzwania Czytam stare książki.

Czy macie na półce książki o dojrzewaniu – takie dla dzieci? Napiszcie koniecznie, jakie lektury z tej serii polecacie!

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

5 thoughts on “Czytam stare książki: „Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć?””

  1. Jak sobie przypomnę moje dzieciństwo, to w zasadzie nikt mnie nie uczył o pszczółkach i motylkach, ale pamiętam, że podczas pewnej rozmowy z ludźmi z klasy po prostu… domyśliliśmy się jak to wszystko może działać! Jako dzieciaki przegadaliśmy sprawę i doszliśmy do wniosku, że nie może być inaczej :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge