Bateria z recyklingu

Baterie: co musisz o nich wiedzieć

Baterie, ogniwa, akumulatory – bywają wielkości pestki cytryny, a nawet takie małe mogą być zarówno niezwykle pożyteczne, jak i niebezpieczne. Ich historia sięga starożytności, a dzisiejsze ogniwa zawdzięczamy sporowi dwóch włoskich naukowców pod koniec XVIII wieku. To, o czym warto zawsze pamiętać, to umiejętne obchodzenie się z nimi, również po zużyciu baterii.

Choć nowożytne baterie udoskonalano przez ponad dwieście lat, dwie rzeczy się nie zmieniły: do budowy baterii używa się cennych surowców (żelaza, metali nieżelaznych) oraz niebezpiecznych składników (np. wodorotlenku potasu). Dlatego tak ważne jest, aby zużyte ogniwa lądowały w odpowiednich pojemnikach. Nigdy nie wyrzucaj baterii razem ze zwykłymi odpadami. Jeśli znajdziesz porzuconą baterię na ulicy, w lesie, na plaży – ostrożnie podnieś ją (np. przez torebkę) i zanieś do właściwego pojemnika.

Artykuł powstał we współpracy z RLG Systems Polska.

Posłuchaj razem z dziećmi bajki Martiego i dowiedz się więcej o bateriach:

Bajki Martiego

Na stronie elektro3000.pl znajdziesz więcej bajek Martiego: to edukacyjny cykl słuchowisk dla dzieci poświęconych właściwej segregacji odpadów. Bajki czytają Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Paulina Górska, Natalia Tur, Dominika Lenkowska-Piechocka oraz pracownicy RLG.

Baterie są starsze niż myślisz

Sama koncepcja baterii powstała prawdopodobnie jeszcze w Mezopotamii! W 1936 roku niedaleko Bagdadu niemiecki archeolog Wilhelm König znalazł gliniane naczynie z miedziany walcem umieszczonym wewnątrz. Podejrzenia, że mogła być to bateria z II wieku p.n.e., potwierdzono przy okazji podobnych odkryć w latach 60. XX wieku. Udało się uruchomić baterię za pomocą kwasów, które mogły być używane przed wiekami (np. kwas octowy). Naukowcy uznali, że było to ogniwo galwaniczne, używane przez rzemieślników do pokrywania przedmiotów cienką warstwą złota.

Dzisiejsze baterie to efekt prac zapoczątkowanych w XVIII wieku. Dwóch ówczesnych badaczy – Luigi Galvani i Alessandro Volta – przyczynili się do powstania pierwszego ogniwa galwanicznego (od nazwiska Galvaniego). Ten pierwszy odkrył przypadkowo, że może spowodować skurcz mięśnia żaby za pomocą dwóch różnych metali, a Volta na podstawie tego doświadczenia zbudował pierwszą baterię, wykorzystując cynk i miedź oraz roztwory kwasu i soli. Od nazwiska Volty nazwano jednostkę napięcia elektrycznego – volt.

Po pierwszych próbach z ogniwami w XIX wieku kolejni naukowcy konstruowali swoje baterie. Tak powstały: ogniwo Daniella, mokre ogniwo, akumulator niklowo-kadmowy, a Tomas Edison opatentował baterię niklowo-alkaliczną i niklowo-żelazową. To tylko niektóre przykłady, próbowano różnych sposobów na osiągnięcie lepszej wydajności.

Baterie zaczęto produkować masowo w połowie XX wieku, choć wciąż zmieniano ich koncepcję. Obecnie mamy wybór przede wszystkim między litowo-jonowymi, alkalicznymi, niklowo-wodorowymi, cynkowo-węglowymi.

Miejski punkt zbiórki małych elektroodpadów na warszawskich Bielanach
Miejski punkt zbiórki małych elektroodpadów na warszawskich Bielanach

Gdzie możemy wyrzucić zużyte baterie?

Tylko do specjalnie oznaczonych pojemników! Nie ma jednego wzoru takiego pojemnika, powinien być jednak opisany w wyraźny sposób.

Jeśli mamy baterie, które już skończyły swój żywot, pamiętajmy, aby wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika. W domu możemy składować je w miejscu, gdzie bezpiecznie poczekają na transport.

Pojemniki na zużyte baterie znajdziemy m.in.

  • w sklepach sprzedających baterie, o powierzchni sprzedaży pow. 25m2 
  • w niektórych placówkach takich jak szkoły, przedszkola, urzędy, poczty,
  • w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),
  • w recyklomatach.

Baterie są bezpieczne, póki służą nam w odpowiednich warunkach. Jednak kiedy znajdą się w miejscu, gdzie będą narażone na różne czynniki zewnętrzne, ich pokrywa może ulec uszkodzeniu. Dlatego tak ważne jest, aby trzymać baterie (zwłaszcza te małe) z dala od dzieci, ponieważ połknięcie ogniwa może spowodować jego uszkodzenie przez kwasy żołądkowe!

W bateriach może znajdować się:

  • ołów – niszczący m.in. układ nerwowy, nerki i wątrobę,
  • kadm – upośledzający procesy zachodzące w organizmie, powodując, m.in. uszkodzenia nerek, wątroby, osteoporozę, anemię i zmiany nowotworowe,
  • nikiel – uszkadzający błony śluzowe, powodujący zmiany w szpiku kostnym oraz mogący przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych,
  • lit – powodujący obrzęk płuc, uszkadzający układ nerwowy, pokarmowy, sercowo- naczyniowy, a także skórę,
  • kwasy lub zasady o działaniu żrącym.
Baterie wrzucaj wyłącznie do oznakowanych pojemników
Baterie wrzucaj wyłącznie do oznakowanych pojemników

Prawidłowo segregując baterie, chronisz środowisko i wspierasz recykling

Dziś możemy odzyskać nawet 99,5% surowców, które się w nich znajdują. A są to cenne metale, których ilość jest ograniczona.

Na zdjęciu widać baterię, która powstała dzięki recyklingowi zużytych ogniw. Sprawdziłam, po dwóch latach leżenia na półce jest niemal w pełni naładowana!

Bateria z recyklingu
Bateria z recyklingu

Dzięki dzisiejszej technologii składniki baterii wracają do obiegu. Znajdują różne zastosowanie, niekoniecznie do produkcji ogniw.

Jak wygląda recykling baterii? Najpierw są one mechanicznie rozdrabniane w odpowiednich warunkach, następnie poddawane wysokim temperaturom – różnym, aby rozdzielić różne metale. Oddzielanie składników odbywa się także za pomocą silnych środków chemicznych. Rozdzielone materiały mogą zostać przeznaczone do ponownego użycia. Niektóre składniki są naprawdę trudno dostępne na większą skalę, np. lit.

Oprócz recyklingu cały czas trwają prace nad bezpieczniejszymi bateriami, które nie będą obciążać środowiska. A zapotrzebowanie na akumulatory rośnie (szacunki z 2020 roku dla Unii Europejskiej wskazują na 18-krotny wzrost zużycia litu do 2030 roku i 60-krotny do 2050 roku). Jeśli spojrzymy na rozwijający się szybko rynek samochodów elektrycznych, nietrudno zauważyć potrzebę rozsądnego gospodarowania surowcami i sięgania po te z drugiego obiegu.

Na bateriach znajdziemy znak wskazujący, żeby nie wyrzucać ich ze zwykłymi odpadami
Na bateriach znajdziemy znak wskazujący, żeby nie wyrzucać ich ze zwykłymi odpadami

Używasz baterii? Jeśli tak, których najczęściej? Czy umiesz oszacować, ile miesięcznie zużywasz ogniw?

Może przeczytasz także:

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak
Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez
Kubeczki menstruacyjne: z czego są zrobione?

Kubeczki menstruacyjne: silikon medyczny, TPE czy kauczuk?

Silikon medyczny, TPE czy kauczuk - które tworzywo najlepiej sprawdza się w przypadku kubeczka menstruacyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge