Menu Zamknij

Dlaczego warto wybierać ubrania FT? Rozmowa

O sprawiedliwej modzie ciąg dalszy… (Tu część pierwsza). Oto obiecana rozmowa z Joanną Lompart-Chlaściak, właścicielką sklepu z modą Fair Trade – Zielona Nitka.

LOGO_ZL

JB: Zacznijmy z grubej rury. Czy jesteśmy ofiarami ogólnoświatowej pogoni za modą, napędzanej przez wielkie koncerny?

J. L.-Ch.: To czy, jesteśmy ofiarami koncernów, zależy tylko od nas. Odpowiedzialna moda to nie tylko kupowanie odpowiedzialnie produkowanych ciuchów. To przede wszystkim nasze podejście do tematu mody. Nie możemy dać się nabrać na to, że ciągle musimy wymieniać naszą garderobę, bo jest już niemodna. Trzeba postawić na indywidualny styl i gust. Jeśli kupować nowe ubrania – to dobrej jakości i dobrane do naszej sylwetki – takie, które posłużą nam przez lata. Nie wyrzucać ich, a wymieniać się nimi, pożyczać, naprawiać, przerabiać, dbać o nie. Polować na okazje z drugiej ręki. Brać udział w imprezach – wymienialniach.

ZN_0

Targi Odpowiedzialnej Mody w Łodzi, październik 2012 r.

Czy jest szansa, że rynek mody przystopuje i – zwłaszcza sieciówki z tanią, łatwo dostępną i modną odzieżą – przestanie zalewać byle jakimi ubraniami?

Myślę, że z czasem wielkie koncerny modowe będą musiały zmienić swój model biznesowy. Na razie ciągle produkują one według systemu fast fashion – szybko (rekordziści wprowadzają nową kolekcję do swych sklepów w ciągu 2–3 tygodni) i jak najtańszym kosztem (Azja powoli staje się za droga i niektóre marki już szykują się do przeniesienia produkcji do Afryki). Jednak zmiany ku lepszemu są już zauważalne. H&M ma coraz szerszą ofertę ubrań z organicznej bawełny i wprowadza kapsułowe kolekcje z innych ekotkanin. M&S wdraża swój tzw. Plan A, czyli 180 zobowiązań, aby do 2015 roku stać się najbardziej odpowiedzialnym sprzedawcą na świecie.

Jako kupujący mamy wpływ na to, co dzieje się na tym rynku?

Podejście konsumentów, wywieranie wpływu na koncerny poprzez nasze wybory, jest bardzo ważne. Nasza siła leży w naszym portfelu. Jeśli będziemy częściej kupować rzeczy z logo FT i wybierać alternatywnych producentów, to wielkie koncerny nie będą miały wyjścia, jak zaoferować nam to, czego chcemy. Petycje i akcje organizacji pozarządowych również odnoszą już skutki. Do zmian mogą prowadzić też, niestety, tragedie – jak pożar w fabryce odzieżowej Rana Plaza w Bangladeszu, który w kwietniu tego roku zabrał ponad tysiąc ludzkich istnień. Część marek, dla których pracowała fabryka, podpisało już porozumienie na temat poprawy warunków bezpieczeństwa i rozpoczyna rozmowy na temat odszkodowań.

Czym jest więc moda FT?

Klasyczny Fair Trade to, w rozumieniu wielu osób, współpraca z małymi producentami i rzemieślnikami; to poprawa warunków życia osób najbiedniejszych żyjących w wioskach i miasteczkach z dala od centrów przemysłowych. Tak rozumiany sprawiedliwy handel zawsze pozostanie alternatywą dla mody produkowanej masowo przez koncerny.

Czym jest Zielona Nitka?

To pomysł na propagowanie odpowiedzialnej mody, czyli w moim rozumieniu takiej, która produkowana jest z poszanowaniem praw człowieka i praw pracowniczych, przy jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Z jednej strony staram się organizować i uczestniczyć w imprezach, które tę ideę promują, a z drugiej – chcę ułatwić dostęp do takiej właśnie mody.

ZN_1

Joanna Lompart-Chlaściak podczas niedzielnego jarmarku w Newcastle upon Tyne.

Twoje zaangażowanie to także udział w różnego rodzaju imprezach FT.

Aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak produkowane są ubrania, które sprzedaję, odwiedzam ich producentów. Pojechałam do Londynu, aby spotkać się z przedstawicielami firmy People Tree, kilka razy w roku zaglądam do fundacji Traidcraft. A najbardziej chyba lubię organizować pokazy odpowiedzialnej mody i imprezy o tym traktujących. Z pomocą grupy znajomych oraz organizacji Partnerstwo na rzecz Sprawiedliwego Handlu w Newcastle zorganizowaliśmy już dwa takie wydarzenia. A rok temu przygotowałam stylizacje, które pokazane były w czasie finału międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów uprawiających twórczy recycling Re-Act Fashion Show w Łodzi.

ZN_2

Pokaz Fair Trade Fashion Show, Newcastle upon Tyne 20 października 2012 r.

Mam również blog (http://zielonanitka.wordpress.com/) i strony na Facebooku. Jeżdżę ze stoiskiem zarówno na lokalne kiermasze i jarmarki, jak i na większe imprezy – w październiku 2012 roku byliśmy na przykład w Łodzi na pierwszych w Polsce Targach Odpowiedzialnej Mody WearFair, zorganizowanych przez kampanię Kupuj Odpowiedzialnie, prowadzoną przez Polską Zieloną Sieć.

Co znajdziemy w ofercie Zielonej Nitki?

Obecnie współpracuję z czterema markami. People Tree to chyba najbardziej znana z nich. Powstała w Japonii 20 lat temu, a niedawno obchodziła dziesięciolecie istnienia w Wielkiej Brytanii. Odbiorcami jej mody są głównie trzydziestolatki (i młodsze osoby). Marka ta docenia rękodzieło – jej ubrania i biżuteria powstają w małych zakładach rzemieślniczych w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, często tradycyjnymi metodami i bez użycia energii elektrycznej. Ręczne przędzenie nici i włóczek, ręczne tkanie materiałów i dzierganie, ręczne barwienie tkanin oraz wyszywanie i naszywanie ozdób – to to, w czym lubuje się People Tree. W ten sposób daje pracę osobom z małych wiosek, daje im poczucie wartości i możliwość zarobienia na przykład na szkołę dla dzieci. A na dodatek jest pionierem wykorzystania organicznej bawełny – od wielu lat współpracuje z jej producentami w Indiach.

Druga marka to Traidcraft. Jest to zarówno firma, jak i fundacja, wielki orędownik sprawiedliwego handlu w Wielkiej Brytanii, która oprócz mody (adresowanej głównie do troszkę starszej klienteli) zajmuje się żywnością i wyrobami rzemiosła. Za jej sprawą coraz więcej produktów uzyskuje certyfikację Fair Trade – nawet brykiet na grilla. Prowadzi wiele akcji lobbyingowych wśród polityków oraz sieć wolontariuszy, którzy zapraszani do szkół, klubów młodzieżowych, zakładów pracy, czy kościołów prowadzą pogadanki i prezentacje na temat FT.

Kolejna marka to Nomads – powstała z miłości pary Brytyjczyków do Indii. Wszystkie ich kolekcje są szyte w tym kraju i inspirowane jego kulturą, kolorami, obyczajami. Od ponad 20 lat współpracują z tymi samymi rodzinnymi warsztatami, a z roku na rok poszerzają ofertę ubrań z ekologicznej bawełny. Są członkami Brytyjskiego Stowarzyszenia Sklepów Fair Trade.

I ostatnia marka: Animal Tails to producent ubrań dla dzieci. Oprócz tego, że ich koszulki szyte są z organicznej bawełny z certyfikatem Fair Trade, to przeznaczają oni część swego zysku na rzecz organizacji walczących o ocalenie zagrożonych gatunków zwierząt. Wszystkie ich koszulki i t-shirty mają kolorowe nadruki takich właśnie zwierząt, a ich najnowsza kolekcja sygnowana jest przez WWF. Nawet londyński Harrods ma ich t-shirty w swojej ofercie.

Jak zrodził się pomysł na twój sklep?

Zaczęło się od zainteresowania ogólnie FT. Dowiedziałam się o nim po przeprowadzce do Anglii osiem lat temu. Wcześniej, mieszkając w Polsce, nigdy o tym ruchu nie słyszałam. A w Wielkiej Brytanii, robiąc zakupy nawet w zwykłym osiedlowym sklepie, bardzo łatwo można natrafić na kawę czy czekoladę z logo FT. Newcastle ma też oficjalny status Miasta Przyjaznego Sprawiedliwemu Handlowi (w Polsce status ten uzyskał już Poznań, a stara się o niego Gdańsk), więc wpadły mi w ręce jakieś ulotki na ten temat. I tak to się zaczęło. A gdy pewnego dnia na dziale bieliźnianym w sklepie Marks&Spencer zauważyłam podkoszulki z bawełny Fair Trade, uderzyło mnie, że to nie tylko o kawę i herbatę chodzi.

No właśnie, wciąż w ogólnej świadomości konsumentów Sprawiedliwy Handel dotyczy tylko produktów spożywczych…

Zaczęłam szperać po internecie i znalazłam masę informacji na temat skandalicznych warunków, w jakich produkowane są ubrania dla wielkich marek odzieżowych. O tym, jak konwencjonalna uprawa bawełny może doprowadzić do katastrof ekologicznych. O wykorzystywaniu dzieci do produkcji biżuterii. Poszłam też na wykład o Fair Trade w modzie na Uniwersytecie Northumbria. I uświadomiłam sobie, że nie wiem absolutnie nic o tym, skąd się wzięły moje ubrania. Z dzieciństwa pamiętam, jak moja babcia – krawcowa – szyła dla nas. I ile pracy i umiejętności to wymagało. To chyba bardzo zadziałało na moją wyobraźnię.

ZN_3

Kręcenie klipu reklamującego Zieloną Nitkę (http://www.youtube.com/watch?v=RBhQtOvOSKo).

Uruchomiłaś sklep po polsku, dla Polaków – to chyba odważna decyzja.

Wydawało mi się, że wraz z rozwojem konsumenckiej świadomości zaczniemy coraz częściej sięgać po taką modę i chciałam taką ofertę Polakom zaproponować.

I jak oceniasz nasz rynek? W moim mniemaniu jest bardzo trudny. Chętnie kupujemy w sieciówkach i nie uświadamiamy sobie, że ubrania to praca milionów ludzi.

Tak, polski rynek to wyzwanie. Myślę, że wynika to trochę z naszych doświadczeń, a trochę z mniejszej zasobności portfela w porównaniu z mieszkańcami Europy Zachodniej. Dość świeże w naszej pamięci jest to, jak po 1989 roku do Polski weszły duże koncerny i ich fabryki, a gdy staliśmy się dla nich za drodzy – przeniosły się one dalej na Wschód. W przemyśle włókienniczym dało się to odczuć bardzo mocno. Trudno się więc dziwić, że nie wszyscy chcą przejmować się losem szwaczek w Azji, skoro „odebrały” one pracę niejednej mamie, cioci czy siostrze. Oprócz tego chyba ciągle nie mamy zaufania do producentów i certyfikatów.

Dlaczego?

Myślimy, że „zielone” i etycznie produkowane ubrania to mydlenie oczu, chwyt marketingowy i pretekst, by sprzedać coś po wyższej cenie. I właśnie: cena. Ciągle pokutuje wyobrażenie, że ubrania odpowiedzialnych marek są o wiele droższe od tych z sieciówek (co nie do końca jest prawdą). Jeśli wiele gospodarstw domowych z trudnością wiąże koniec z końcem, wybiorą oni ubrania jak najtańsze. Obawiam się też, że większość osób nie słyszała jeszcze o tym, że istnieje coś takiego jak np. sprawiedliwy handel czy ekologiczna bawełna. Rok temu na targach w Łodzi jeden z odwiedzających zadał mi pytanie: a czy bawełna może być nieekologiczna?

No właśnie, niedawno usłyszałam to samo stwierdzenie od ekspedientki w sklepie…

Nie wiemy o tym, że ta konwencjonalnie uprawiana jest nafaszerowana chemią, prowadzi do ekologicznych katastrof i do jej zbioru wykorzystywane były dzieci – jak na przykład w Uzbekistanie. Z drugiej jednak strony, społeczeństwa zachodnie też dojrzewały do odpowiedzialnej mody powoli. Traidcraft – fundacja i jedna z marek, z którą współpracuję – powstała w roku 1979. Pewnie w Polsce za 30 lat świadomość tych tematów też będzie nieporównywalnie wyższa. A na razie klientami Zielonej Nitki są głównie osoby, które już teraz interesują się bardziej „zielonym” i odpowiedzialnym trybem życia.

Jak dostęp do odpowiedzialnej mody wygląda w Wielkiej Brytanii? Jest większy wybór tkanin ekologicznych i tych z logo FT?

Tak, zdecydowanie. Jest tu przede wszystkim sporo producentów – a nie tylko dystrybutorów – takiej odzieży. Firmy zajmujące się produkcją ubrań FT działają na rynku od 20 czy 30 lat i oprócz produkcji i sprzedaży promują ideę – są aktywnymi członkami brytyjskiej Fundacji Fair Trade czy Brytyjskiego Stowarzyszenia Sklepów Fair Trade, organizują happeningi, zajęcia w szkołach, kościołach, akcje skierowane do polityków. Starają się wpływać na zmianę globalnego systemu handlu międzynarodowego. Są to firmy ze społecznym przesłaniem – nie są nastawione na zysk (choć muszą zarobić tyle, by utrzymać się na rynku i rozwijać), ale na realizację swej misji. Pomaga też to, że znane nazwiska coraz częściej wspierają wysiłki tych marek. Dla przykładu, Emma Watson, aktorka znana z roli Hermiony w filmach o Harrym Potterze, stworzyła dwie kolekcje z People Tree i pojechała z założycielką firmy do Bangladeszu, by odwiedzić zakłady, w których produkowane były „jej” ubrania.

W Wielkiej Brytanii istnieje też ogrom sklepów internetowych – dystrybutorów odpowiedzialnej mody. A jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, to zdecydowanie najwięcej jest ich w Londynie i generalnie na południu Anglii. Sklepy działające na północy Anglii łączą często sprzedaż mody z innymi produktami – żywością eko i FT, artykułami rzemiosła itp.

ZN_4

Odwiedziny Zielonej Nitki w sklepie sprzedający wyroby kobiet zrzeszonych w Asilia Coop w Zanzibarze.

Dlaczego warto wybierać ubrania wyprodukowane według zasad Sprawiedliwego Handlu i z tkanin produkowanych ekologicznie?

To proste – są pięknie wykonane, zdrowe dla naszej skóry i niosą dobro. Moda tworzona zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu oznacza, że gdzieś w małej wiosce w Afryce czy Azji czyjeś tradycyjne (często zanikające już) umiejętności są docenione i opłacone w sposób pozwalający na godne życie, a dzieci, zamiast pracować, chodzą do szkoły, w ich wiosce zaczął działać ośrodek zdrowia i wykopano studnię z czystą wodą. Rzeczy, które dla nas są oczywiste, mogą stać się oczywiste dla najbiedniejszych mieszkańców naszej planety. Wiem, brzmi to trochę patetycznie, ale cóż, tak to wygląda w praktyce.

Dziękuję za rozmowę!

Dla naszych czytelników sklep Zielona Nitka przygotował specjalny kod rabatowy, dający 10% zniżki na zakupy. Przy zamówieniu należy wpisać: 90097 – kod jest ważny do końca października 2013 r.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Joanny Lompart-Chlaściak.

Opublikowano warchiwum, bawełna organiczna, Fair Trade - Sprawiedliwy Handel, wywiady

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies