Menu Zamknij

5xO. Kompostowanie na działce i w ogrodzie

Kompost na działce

Kompostowanie na działce czy w ogrodzie (w każdym razie na zewnątrz) to najprostszy sposób przerabiania odpadków organicznych na materię organiczną. Niewielkim wysiłkiem można uzyskać naturalny nawóz, który przyda się do użyźnienia grządek. Jeśli nie naszych, to sąsiadów.

Kompostowanie to jeden z moich ulubionych elementów wyzwania 5xO. Nazywam to oddawaniem ziemi tego, co z niej uzyskaliśmy. Jeśli chcemy żyć jak najmniej odpadowo, kompostowanie powinno stać się nieodłącznym elementem naszego życia. Tak! Właśnie tak uważam. Ono uczy nas odpowiedzialności za korzystanie z darów natury. Dzięki temu przekonujemy się także na własne oczy, że pewne wytwory ludzkich rąk nie mają szans wrócić do naturalnego obiegu, tak jak wracają obierki ziemniaków, drewniana łyżka czy papier. Wyobrażacie sobie nawożenie kompostem, w którym leżą torebki plastikowe albo jednorazowe widelce?

Pryzma kompostowa na naszej działce ma już ze dwadzieścia lat. Zdążyły wyrosnąć na niej jabłonki, rosły też grzyby i cukinie. Mimo że nie dbamy o nią szczególnie troskliwie, a na kilka miesięcy w roku wręcz porzucamy, jest ona ważnym elementem działki. Tu już wkrótce trafi zimowy urobek z naszego >>domowego kompostownika. Wiosną, kiedy wrócimy do cyklicznego odwiedzania naszej działki, odwieziemy na nią także nasze dżdżownice i będziemy zawozić odpadki organiczne gromadzone w specjalnym pudełku.

Co to jest kompost?

Kompost to nic innego, jak nawóz organiczny uzyskany z odpadków organicznych. Jak pisze Małgorzata Kowalska w jednej z sympatyczniejszych książek o ziemi i kompoście >>„Zaprzyjaźnij się z dżdżownicą”:

Niektórzy nazywają kompost sercem ogrodu, co w pełni pokazuje nam jak ważną pełni rolę.

Trudno się z tym nie zgodzić!

Na kompost wrzucamy przede wszystkim odpadki powstające podczas pielęgnacji ogrodu: skoszoną trawę, liście (nie wszystkie: liście dębu i orzecha włoskiego spowolnią proces kompostowania), chwasty, gałązki, szyszki, korę, ale także odpadki z kuchni. Dzięki temu, że w ogrodzie zwykle nie brakuje takiej materii, kompost ogrodowy ma z zasady dobry skład.

Kompost na działce. Prawdziwe czarne złoto
Kompost na działce. Prawdziwe czarne złoto

Jakie są zalety kompostownika na powietrzu?

Taki kompostownik jest samograjem. Co wrzucisz, zniknie prędzej czy później w masie kompostowej. Jeśli nie zjedzą tego dżdżownice, rozłożą to mikroorganizmy. Przeciętnie 9 miesięcy trwa pozyskanie z odpadków organicznych pełnowartościowego kompostu.

Jego główną zaletą jest możliwość oddania ziemi tego, co z niej pozyskaliśmy, aby znowu stało się ziemią. Czy powinnam wymieniać więcej zalet? Dla mnie ten magiczny proces zamkniętego obiegu w przyrodzie jest jednym z największych cudów natury.

Kompostownik na świeżym powietrzu wymaga znacznie mniej troski niż ten w domu. Jest o wiele bardziej wyrozumiały: możemy do niego wrzucać przegotowane warzywa, skisłe owoce, spleśniałe i zgniłe resztki, bo jeśli przysypiemy je zdrową materią, po prostu zginą w masie. Oczywiście, kompletnie źle prowadzony kompostownik będzie raczej katastrofą, ale wystarczy unikać kilku podstawowych błędów i będzie wspaniale.

Zasady kompostowania na świeżym powietrzu (Obóz dla Puszczy)
Zasady kompostowania na świeżym powietrzu (Obóz dla Puszczy)

Co jest potrzebne, żeby zacząć kompostowanie na działce lub w ogrodzie?

Pryzmę kompostową, czyli luźną kupkę odpadków, można usypać w dowolnym momencie z tego, co akurat jest odpadem na działce czy w ogrodzie. Skoszona trawa, zgrabione liście, szyszki, patyczki będą świetnym starterem. Jeśli zdecydujemy się dorzucać do sterty odpadki z kuchni, dobrze je mieszać z odpadami ogrodowymi.

Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Aby organizmy odpowiedzialne za proces rozkładu miały dużo werwy do pracy, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Potrzebna jest im dobra wilgotność – w czasie suszy trzeba kompost polewać wodą. Odpowiednią ilość powietrza zapewnimy, jeśli materiał kompostowy ułożymy luźno, bez ubijania.

(>>„Zaprzyjaźnij się z dżdżownicą”)

A więc wystarczy znaleźć raczej zacienione miejsce, w które możemy zrzucać odpadki. Jeśli chcemy zbudować kompostownik bardziej cywilizowany, możemy użyć desek (najlepiej od razu przygotować dwa lub trzy pojemniki, żeby przerzucać materię organiczną między nimi, napowietrzać ją i selekcjonować gotowy kompost). Kompostownik powinien dawać możliwość zwierzętom takim jak dżdżownice do swobodnego zamieszkiwania w nim: nie izolujemy go od otoczenia. Pryzma kompostowa lub kompostownik powinien być integralną częścią ogrodu.

Co jakiś czas kompost potrzebuje przerzucenia (nazwijmy to przekotłowaniem materii). W ten sposób zmieszamy świeże odpadki z tymi już przepracowanymi i natlenimy całość, dzięki czemu procesy rozkładu materii będą przebiegać lepiej i szybciej.

Jeśli widzimy, że kompost jest suchy, podlewamy go! Zbyt mała wilgotność pryzmy w połączeniu z bardzo wysoką temperaturą może doprowadzić do samozapołonu kompostu. Tego stanowczo chcemy uniknąć. A przypomnę tylko, że wewnątrz kompostownika może być nawet 80°C.

Kompost na działce warto czasem napowietrzyć
Kompost na działce warto czasem napowietrzyć

Czego nie wrzucamy do kompostu?

Nie wrzucamy do niego niczego, co nie jest materią organiczną. Należy bardzo uważać na wszystkie produkty opisane jako biodegradowalne. Zanim wrzucimy je na pryzmę, sprawdźmy, z czego są zrobione i w jaki sposób degradują.

Nie wrzucamy także kocich i ludzkich odchodów, jeśli planujemy wykorzystywać kompost do nawożenia roślin jadalnych – ze względu na ryzyko obecności pasożytów.

Nie wrzucamy do niego mięsa i innych odpadków typu kości, skóra zwierząt, które mogą zwabić żywe stworzenia, np. kuny, do rozgrzebywania pryzmy. Możemy natomiast śmiało wrzucać rozdrobnione skorupki jajek, które znakomicie wzbogacą nawóz w wapń. Jeśli nam się nie spieszy z rozkładem materii, możemy także wrzucać na kompost sierść i własne włosy (ich przemiana w nawóz może potrwać dwa lata).

Tych kilku zasad warto przestrzegać, bo kompost jest jak mały kosmos i daje mieszkanie całkiem sporej liczbie istnień:

Pryzma kompostowa to przytulne schronienie dla olbrzymiej ilości mikroorganizmów. W garści kompostu znajduje się więcej żywych istot niż ludzi na kuli ziemskiej!

(>>„Zaprzyjaźnij się z dżdżownicą”)

Kilka pytań do Doroty Czopyk (EkoEksperymenty) o jej kompost

Grządki i pryzmy Doroty
Grządki i pryzmy Doroty

Kompostujesz już długo. Pamiętasz, jak to się zaczęło?

Kompost jest ze mną od zawsze. To znaczy od kiedy skończyłam pięć lat i rodzice zadecydowali o przeprowadzce z Nowej Huty na podkrakowską wieś. Na końcu ogrodu zbiliśmy z desek dwie wielkie skrzynie. Tam wyrzucało się obierki z warzyw i owoców, liście zgrabione spod drzew oraz kupy psa.

Czy twój obecny kompostownik jest pryzmą, czy składasz go w jakichś pojemnikach?

Jest pryzmą, czyli taką usypaną kupką, a właściwie kilkoma wielkimi kupami. Zaleta tego jest taka, że łatwiej przekopać lub przerzucić i nie ma się ograniczonej pojemności. Wada? Nie wygląda może zbyt estetycznie… Koło grządek kompostujemy chwasty, darń i niejadalne (lub nieprzejadalne) resztki z warzyw (np. liście rzepy, natkę pietruszki, liście pomidorów, łodygi kukurydzy, pędy kwiatowe roślin warzywnych). Pod domem mamy kompost z obierek, liści lub trawy zgrabionych przed domem (jeśli ktoś akurat chwycił za grabie), badyli z kwietnego klombu… Nie mam kupnych pojemników ani nawet ręcznie zbijanych skrzyń jak w dzieciństwie.

Jak dbasz o kompost? Jak często go przerzucasz?

Powinno się go przerzucać kilka razy w roku, to dotlenia materię organiczną oraz przyśpiesza proces rozkładu. Ale powiem szczerze z braku czasu i lenistwa nie uskuteczniamy tego zabiegu prawie wcale. Przerzucamy kompost wtedy, gdy nam się przypomni i chyba przez to dłużej czekamy na efekty.

Jak zajmujesz się nim zimą?

Nie zajmuję się nim. Chwastne kupy przy grządkach stoją i czekają, a przydomowa pryzma z obierek otrzymuje codziennie nowe ich porcje. Co roku zakładamy nowe pryzmy i korzystamy ze starych, w których materia organiczna się już rozłożyła.

Czy zdarzyła się jakaś wtopa typu wielka pleśń, coś znienacka wyrosło na kompoście albo zalęgły się niepożądane zwierzęta? U mnie na działce wyrosły grzyby.

Nie, nie pamiętam, żeby tak się stało. Ale też powiem szczerze, nie przyglądam się temu kompostowi jakoś wybitnie wnikliwie (nie mam na to czasu). Jest, rozkłada się powoli, zamienia w organiczny nawóz. Na przygrządkowych pryzmach kompostowych wyrastają co jakiś czas pojedyncze chwasty (ale trudno się temu dziwić, skoro je tam rzucamy – mogą się ukorzenić), a czasem rozsiewają się warzywa, które wypuściły już pędy kwiatowe i zawiązały nasiona. Na przykład na jednej kupie wyrosło mi w kolejnym roku trochę szpinaku.

W takim razie jak wykorzystujesz swój kompost?

Głównie do nawożenia grządek lub wypełniania dołków pod drzewa w sadzie. Na wiosnę napełniamy ziemią kompostową doniczki z rozsadami.
Kilkoma wskazówkami dotyczącymi kompostownika ogrodowego dzieliłam się tutaj: >>Kompost. Generalnie nie ma się czego bać!

A na koniec posłuchajcie, jak o kompoście w domu opowiadałam w Polskim Radiu Czwórka: >>link

W Czwórce o kompoście
W Czwórce o kompoście
Opublikowano w5xO, Kompost, organiczny ogrodnik, permakultura, segregacja odpadów, wywiady, zero waste

Podobne wpisy

16 komentarzy

 1. Beata

  Kompostowanie na działce mnie nie przekonuje, nie mam zresztą takiego miejsca gdzie mogłabym urządzić kompostownik. Ale cieszę się, że wprowadzono osobne odbieranie wśród śmieci odpadów bio.

  • joanna

   To wielka szkoda, że nie masz miejsca na kompostownik! Jest dużo zalet gromadzenia odpadków organicznych na własne potrzeby. Nie mówiąc o radości i satysfakcji z uzyskania nawozu naturalnego :)

   • Janek

    My na działce mamy pokaźny kompostownik (teraz już trzy komory), natomiast inni działkowcy tylko patrzą na nas z politowaniem :(.

    Wolą wszystkie zielone odpadki wyrzucać do wspomnianych worków bio. To bardzo smutne, bo w ten sposób sami ograbiają się z takiego bogactwa!

 2. Aneta

  Mogłabyś zdefiniować pojęcie pryzmy kompostowej?
  I nie bardzo rozumiem to stwierdzenie „Dzięki temu przekonujemy się także na własne oczy, że pewne wytwory ludzkich rąk nie mają szans wrócić do naturalnego obiegu jak obierki ziemniaków, drewniana łyżka czy papier.” – obierki się nie kompostują, czy jak to rozumiesz?
  Aneta ostatnio pisze o…Koty – galeria zdjęćMy Profile

  • joanna

   OK, dziękuję za wskazówki, gdzie doprecyzować tekst :) Pryzma = luźna kupka, sterta. Co do drugiego zdania, chodzi mi o to, że to są przykłady odpadków, które się kompostują, w przeciwieństwie do plastików.

 3. Ewa

  Nie wiedziałam, że tak się powinno kompostować. Myślę, że poinno się bardziej rozpowszechniać takie informacji, by zapaszek nie straszył w ogrodzie :)

  • joanna

   Oj, myślę, że ten zapach to jakiś mit! Mam kompostownik w domu, w kuchni, jego zapach nie ulatnia się poza pojemnik. Zresztą, ten zapach bardzo lubię!

 4. Paulina

  W 2014 roku pisaliście o ekologicznych pieluszkach jednorazowych. Wspominaliście m.in. że wg producentów są częściowo lub całkowicie biodegradowalne i że czekacie na wynik wieloletniego eksperymentu, czy rzeczywiście się rozłożą. Czy wyniki eksperymentu są gdzieś opisane na blogu? Bardzo jestem ciekawa.

  • joanna

   Dzięki za pytanie. Eksperyment przerwałam, bo pieluchy się nie rozkładały i zaśmiecały kompost, więc je zabrałam stamtąd. Podejrzewam, że są przeznaczone do kompostowni przemysłowych.

 5. Małgorzata

  Wszystko szło pięknie, no i wtopa. W naszym miejsko-ogródkowym kompostowniku zamieszkał nowy gość…. SZCZUR. Nie wiem czy gustuje w obierkach czy wyżera dżdżownice :( No i jak tu się pozbyć drania? Rola karmicielki miejskich szczurów nie do końca mi odpowiada.

  • joanna

   Hej, szczury rzeczywiście bywają problemem, jeśli w kompostowniku znajdą się nęcące je przysmaki. Głównie to mięso, kości, nabiał. Nie wiem, jak wygląda Wasz kompostownik (czy jest zabudowany, zamykany?), ale sugeruję zdemontowanie go i gruntowne przekopanie. Jeśli to możliwe – usunięcie niewłaściwych odpadków. A na koniec zamontowanie metalowej siatki na tyle gęstej, żeby szczur nie przeszedł, a dżdżownice tak. Ze wszystkich stron, od spodu też.

 6. Kamil

  No dobrze, ale co z kompostownikami plastikowymi? Mianowicie chodzi mi o takie duże kompostowniki jak choćby coś takiego: https://www.domiwoda.pl/p8,kompostownik-eco-king-400-l.html mam trochę miejsca na działce za altanką, ale nie do końca przekonuje mnie kompostowanie na wolnym powietrzu z powodu dzieci które biegają po tej działce, ale chciałbym kompostować na działce. Czy taki sprzęt będzie dobrym rozwiązaniem? Myślałem o 400 litrowej opcji na pół arową działkę.

  • joanna

   Już za chwilę wyjdzie moja książka dotycząca kompostowania i będą w niej pokazane różne kompostowniki zewnętrzne. Piszę w niej, jakie są wady i zalety tego rozwiązania. Do zalet na pewno należy to, że kompostownik jest zamknięty. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies