Menu Zamknij

Tu byłam: Obóz dla Puszczy

– Jedziesz ze mną do Obozu dla Puszczy? – kilkukrotnie słyszałam to pytanie od Agnieszki, koleżanki, która od kilku miesięcy cyklicznie odwiedzała obóz aktywistów niedaleko Białowieży. Zawoziła jedzenie, ubrania, a nawet rowery, potrzebne na miejscu do patrolowania lasu. Ja również chciałam zobaczyć, jak wygląda miejsce, gdzie gromadzi się ruch oporu przeciw dewastacji Puszczy.

Wreszcie udało nam się zgrać terminy i z trójką dzieci na pokładzie wyjechałyśmy piątkowym popołudniem w stronę Hajnówki. Obecnie obóz mieści się w Teremiskach, gdzie na jesieni 2017 roku znalazł schronienie w wygodnym (co prawda kosztownym w ogrzewaniu) domu z zapleczem edukacyjnym.

Zimowy obóz dla puszczy
Zimowy Obóz dla Puszczy

To była moja pierwsza w życiu wyprawa do Puszczy Białowieskiej.

Pamiętam jeszcze ze szkoły podstawowej (serio!), że ten las jest wyjątkowy na skalę Europy, ponieważ wciąż istnieją tam tereny nietknięte ręką człowieka. Dzięki temu jest schronieniem nie tylko dla żubrów (ich populacja jest sztucznie odtworzona, a same zwierzęta są dokarmiane), ale dla innych wyjątkowych okazów fauny i flory.

Tymczasem w Puszczy przyroda żyje i rozwija się samodzielnie, zgodnie z naturalnymi procesami. Nigdzie indziej w Polsce nie ma tak wielu, tak różnorodnych, w tym również zagrożonych, gatunków roślin i zwierząt. Martwe drzewa, które po pewnym czasie upadają i zostają w Puszczy, są jej nieodzownym elementem, gdyż dają życie i schronienie wielu organizmom.

(„O co cały ten rwetes, czyli czym Puszcza Białowieska różni się od innych lasów?”, >>link)

Niestety, krótkowzroczność rządzących powoduje, że zezwalają oni na coraz większą wycinkę Puszczy i coraz większą ingerencję w jej strukturę. A przypomnę, że jest to las wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i chroniony przez takie programy, jak Natura 2000.

Uśmiecham się, ale tylko do zdjęcia. Miejsce wycinki Puszczy
Uśmiecham się, ale tylko do zdjęcia. Miejsce wycinki Puszczy

Czym jest Obóz dla Puszczy?

Obóz dla Puszczy to oddolna inicjatywa, zawiązana przeciw zwiększonej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Od maja 2017 roku grupa aktywistek i aktywistów w sposób pokojowy protestowała m.in. przeciw używaniu ogromnych maszyn ścinających drzewa (słynnych harwesterów).

Choć obecnie wycinki są wstrzymane, cały czas Obóz działa kilkutorowo. Razem z przedstawicielami Fundacji Dzika Polska oraz Greenpeace dąży do przekonania władz o konieczności objęcia ochroną całej Puszczy, a nie tylko jej najcenniejszych fragmentów.

Cała Puszcza parkiem narodowym
Cała Puszcza parkiem narodowym

Do tego prowadzone są wszechstronne działania edukacyjne. Dzięki temu, że wśród broniących Puszczy znajdują się naukowcy i eksperci o ogromnej wiedzy, powstała cała biblioteka publikacji na jej temat, pokazujących wartość, piękno i wyjątkowość pralasu oraz zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnej działalności człowieka.

Krótkie spotkanie z Adamem Wajrakiem, całym sercem oddanym Puszczy
Krótkie spotkanie z Adamem Wajrakiem, całym sercem oddanym Puszczy

Choć trafiłam akurat na moment, kiedy w obozie było niewiele osób, miałam szansę zobaczyć miejsce, gdzie gromadzą się ludzie zjednoczeni troską o prapuszczę. Na miejscu spotkałam aktywistki i aktywistów zaangażowanych od wielu miesięcy w utrzymywanie obozu i działania na kilku frontach.

Dziś nie ma już potrzeby blokowania maszyn, które wycinały cenne drzewa, ponieważ wycinka została wstrzymana dzięki środkowi zapobiegawczemu nałożonemu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kasia Woźniak z Greenpeace
Kasia Woźniak z Greenpeace

– Wszyscy czekamy na wyrok Trybunału Europejskiego – opowiadała mi Kasia z Greenpeace przy okazji gotowania zupy dla mieszkańców obozu. Minister środowiska obiecał, że dostosuje się do wyroku. Nie wiadomo, jak będzie brzmiała jego treść (zostanie ogłoszony prawdopodobnie w połowie kwietnia), wszyscy spodziewają się jednak, że będzie zgodny z opinią rzecznika TSUE, który 20 lutego 2018 r. ogłosił, że wycinka w Puszczy jest niezgodna z prawem.

Obecnie wszystkie siły obozu skupiają się na mniej widowiskowych zadaniach, które jednak ściśle wiążą się działaniem na rzecz ochrony Puszczy, a przede wszystkim na… stawianiu się w sądzie i obronie prawnej. (Na samym końcu tekstu znajdziecie informację, jak pomóc Obozowi w pokonywaniu przeszkód prawnych).

Obozowe życie: wieczorne zebranie
Obozowe życie: wieczorne zebranie

O świcie na żubra

Moim marzeniem było zobaczenie żubra. Sobotę zaczęłam od wczesnego spaceru z Michałem, który wybierał się do Puszczy na cały dzień. Po drodze mieliśmy sprawdzić, czy we wsi Budy zjawi się tego ranka pewien żubr, szukający ludzkiego towarzystwa (i jedzenia). Jednak nie musieliśmy iść daleko: tuż za granicą wsi, w której mieści się obóz, czekały na nas trzy byki, spokojnie pasące się na łące. Potem przeczytałam, że w zasadzie nie spotkało nas nic nadzwyczajnego:

Od wielu lat żubry widywane są też w sąsiedztwie miejscowości i zabudowań. Kuriozalnie wygląda stado żubrów pasące się pod ogromnym wiatrakiem (elektrowni wiatrowej) w okolicy Narewki. Do widoku żubrów na polach we wsi Teremiski ludzie już przywykli, żubry wychodzą też na pola w Pogorzelcach, podchodzą pod domy na polanie białowieskiej od strony BPN i choć zwykle są atrakcją, to czasami bywają też konfliktowe.

(Janusz Korbel „Żubr”, „Dzikie Życie”, kwiecień 2016, do przeczytania >>tutaj)

Trzej królowie Puszczy
Trzej królowie Puszczy

Jednak i tak pierwsze w życiu spotkanie z żubrami było dla mnie ogromną radością. Godzinę później, gdy wracałam z wycieczki, żubry były już otoczone przez ciekawskich i schowały się w zagajnik. Mimo rosnącego zainteresowania ich obecnością siedziały tam jeszcze kilka godzin, a potem przeniosły się na łąki naprzeciwko obozu. Najwyraźniej są przyzwyczajone do życia obok ludzi. Ma to o tyle dobre strony, że obecna populacja, wyhodowana z czterech osobników 80 lat temu, musi być kontrolowana przez człowieka z powodu bliskości genetycznej żubrów. Choć nie są to już tak dzikie zwierzęta, jak drzewiej bywało.

Żubry po śniadaniu
Żubry po śniadaniu

Alarmuj! Las rośnie długo…

Ekspansywna wycinka Puszczy Białowieskiej trwa od kilkudziesięciu lat, las nie jest odpowiednio chroniony – tylko 17% powierzchni puszczy po polskiej stronie znajduje się pod ochroną jako rezerwat.

Jednak to nie cięcia i wywózka drzew przyniosły Puszczy w okresie PRL najwięcej szkód. Z przyrodniczego punktu widzenia najgorsza była planowa gospodarka zalesień, która po raz pierwszy na olbrzymią skalę rozpoczęła przekształcanie Puszczy w las hodowlany. Sadzenie nowego pokolenia drzew, poprzedzone pracami przygotowawczymi na zrębach powoduje zahamowanie naturalnych procesów odtworzenia się lasu na drodze regeneracji i sukcesji wtórnej

– czytamy w raporcie przygotowanym przez Fundację Dzika Polska i Greenpeace (do przeczytania >>tutaj).

Puszcza o poranku
Puszcza o poranku

Dziś, kiedy zatrzymano harwestery zdolne wycinać 200 drzew dziennie, problemem stają się planowe nowe nasadzenia w miejscach wycinki. Ludzie, którzy dbają przede wszystkim o swój interes (czytaj: dostęp do drewna), widzą w Puszczy las jak każdy inny. Zetniesz drzewo, sadzisz nowe. Jednak nie na tym polega wyjątkowość tego pralasu, że można go zregenerować ludzkim wysiłkiem. Cały sekret Puszczy kryje się w tym, aby nic nie robić. Zezwolić kornikowi drukarzowi na eliminację starych świerków, przyglądać się umieraniu lasu (który wykarmi pokolenia zwierząt) i czekać, aż sam się odrodzi. Kto jednak chciałby czekać, skoro drzewa to pieniądze?

Kto tu jest pseudekologiem???
Kto tu jest pseudekologiem???

To, co złego dzieje się wokół Puszczy, kojarzyć się może wyłącznie z zaślepieniem i zachłannością (wyobraźcie sobie, że średnia pensja nadleśnika to 18 tysięcy złotych!). Lasy Państwowe na pewno nie chciałyby zmiany Puszczy w rezerwat, bo to łączyłoby się m.in. ze zmniejszeniem pensji! Dlatego nie dziwią czasem kuriozalne zachowania wspierające ministra środowiska (dziś, co prawda, nie jest to Jan Szyszko, jednak nikt chyba nie widzi szczególnej poprawy?), który wydaje się raczej ministrem leśników i myśliwych.

Nasz mały patrol

Agnieszka zabrała mnie i dzieci na patrol leśny, którego celem było obejrzenie miejsca po wycince i sprawdzenie, czy są przygotowania do nowych nasadzeń. 

Puszcza jest piękna, nawet tam, gdzie jest „tylko” lasem, a nie rezerwatem. Dzieci odkrywały co i rusz ślady zwierząt na śniegu oraz odchody, które sprawiały im ogromną radość. Tak, kupa żubra może być fascynująca!

Młody badacz Puszczy i obiekt jego badań
Młody badacz Puszczy i obiekt jego badań

Przygotowania do nasadzeń trwają. Niestety, nie wiadomo, czy uda się je zablokować, gdyż ich szkodliwość jest mniej medialna od wycinki drzew i wielu ludzi nie rozumie, że Puszcza powinna odradzać się sama. (Możesz pomóc! Podpisz petycję >>tutaj). Cała nadzieja w krokach prawnych.

Tu rosło drzewo
Tu rosło drzewo

Widok zmasakrowanej Puszczy robi wrażenie. Połacie wyrąbanego lasu mogą się jeszcze zregenerować, o ile człowiek na czas wycofa z nich swoją obecność. Pytanie, kiedy wreszcie ludzie odpowiedzialni za podejmowanie decyzji przejrzą na oczy? Dlatego tak ważna jest akcja edukacyjna prowadzona przez Obóz dla Puszczy. Dogadywanie się z lokalną ludnością, która żyje z turystyki (bo wcale nie z drewna!). Uczenie młodych ludzi w szkołach, jak cennym dziedzictwem jest cała Puszcza Białowieska.

Puszcza ma szansę się odrodzić. Bez nowych nasadzeń!
Puszcza ma szansę się odrodzić. Bez nowych nasadzeń!

Potrzebna pomoc: wesprzyj

Zachęcam Was do wsparcia Obozu dla Puszczy. Może być to 1% podatku, przekazany podczas rozliczenia PIT. Może być to wpłata na specjalne konto. Może być to również przekazanie żywności czy innych potrzebnych rzeczy (po konsultacji z Obozem).

Tu wesprzesz Obóz dla Puszczy.

1% dla Obozu dla Puszczy
1% dla Obozu dla Puszczy

Nie da się jednak ukryć, że najważniejsze są obecnie wpłaty pieniężne, ponieważ setki spraw sądowych, które wytoczono aktywistkom i aktywistom, wymagają dużych nakładów finansowych:

Na pomoc prawną już wydaliśmy około 40 tysięcy złotych, a te koszty rosną wraz z tym jak kolejne sprawy przeciwko nam kierowane są do sądu. Na szczęście, mamy też pozytywne informacje. W styczniu sąd w Hajnówce uniewinnił 10 aktywistów_ek od zarzutów zakłócania porządku publicznego przez blokowanie harwestera podczas jednej z czerwcowych blokad[1]. Sąd w Białymstoku uznał 7 lutego, że domaganie się od nas przez Lasy Państwowe odszkodowania za blokadę harwestera to nadużycie prawa[2]. I oddalił pozew cywilny złożony przez Zakład Transportu i Spedycji LP z Giżycka dotyczący pierwszej blokady, z 24 maja. Wyrok jest nieprawomocny, a przed nami jeszcze wiele spraw cywilnych, karnych i za wykroczenia. Jednak sąd otwarcie przyznał, że Puszcza Białowieska to nasze wspólne dobro, którego możemy bronić. A to daje siłę!

Widzimy, że profesjonalna pomoc prawna przynosi rezultaty w walce z niesprawiedliwymi represjami. Ale potrzebujemy środków na jej opłacenie. Średni koszt miesięcznej pomocy prawnej – przy obecnym natężeniu spraw – to 15-20 tysięcy złotych. Dlatego, tak ważna jest każda pomoc finansowa. Dziękujemy!

[1]https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wycinka-w-puszczy-bialowieskiej-aktywisci-uniewinnieni,805156.html

[2]http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-02-07/zarzuty-lasow-panstwowych-to-naduzycie-prawa-orzekl-sad-rejonowy-w-bialymstoku/

(Materiały Obozu dla Puszczy)

Agnieszka na patrolu
Agnieszka na patrolu

Dziękuję Agnieszce za zabranie na pokład samochodu mnie i J.

Dziękuję mieszkańcom Obozu za gościnę i pokazanie, jak działa to wspaniałe miejsce.

Dziękuję Kubie Rokowi za rozmowę o Obozie (niestety, nie mogliśmy spotkać się na miejscu).

Podziwiam wszystkich zaangażowanych w ratowanie Puszczy. Jeśli tylko będę mogła im pomóc, zrobię to. Przyłączcie się!

Obóz dla Puszczy
Obóz dla Puszczy

Ważne i ciekawe linki

 

Opublikowano wmiejsca, podróże, wydarzenia

Podobne wpisy

11 komentarzy

 1. Olka

  Trzeba walczyć o nasze dziedzictwo, a jest nim także przyroda. Polska ma jedne z piękniejszych i lepiej zachowanych połaci lasów w Europie. Trzeba o nie dbać!

 2. UNIVI

  Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem dlaczego ktoś niszczy coś tak pięknego jak Puszcza Białowieska… Akcja jak najbardziej potrzebna, oby się udało wstrzymać wszelkie dalsze działania mające na celu niszczenie puszczy.

 3. Magda

  Swietna inicjatywa i super, ze o tym piszesz! Ciezko pojac czym kieruja sie niektorzy ludzi decydujac sie na niszczenie natury.

 4. Ewelina

  Jestem wielką miłośniczką natury i lasów. Nie mogę wypowiedzieć się na temat wycinki Puszczy i zachowanych norm, ponieważ nie jestem w tym zakresie ekspertem. Do Puszczy Białowieskiej mam jakieś 10 godzin drogi i ciężko jest mi na szybko na podstawie danych z Internetu ocenić jak to wygląda w rzeczywistości. Sama jednak obserwuję jak wygląda w moich rejonach wycinka lasów i ich „wytwarzaniem”. Ale to byłby długi temat. Serdecznie pozdrawiam!

 5. Journey Is Freedom

  Każda akcja, która uświadamia człowieka jest ważna, ale ta angażująca nas bezpośrednio, daje najlepszy efekt. Niestety żyjemy w czasach, w których musimy walczyć o to, co kiedyś było tak oczywiste, że nikt nawet o tym nie myślał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies