Wyklaruj sobie masło!

Najważniejsze pytanie, jakie ciśnie się na usta, to: po co klarować masło? Przyznam, że do niedawna sama nie wiedziałam, że takie masło istnieje. Usłyszałam o nim od naszej dietetyczki i najpierw po prostu kupiłam w sklepie. 15 zł za kubełek, w którym mieści się 500 g masła klarowanego – wychodzi drożej od zwykłego masła (żeby nie było, kupujemy ekstra, 82% tłuszczu, nieekologiczne). Jednak masło klarowane to sam tłuszcz, więc musi być droższe.

Dziś postanowiłam sama sklarować masło, bo uznałam, że to ciekawe wyzwanie kulinarne. A ja jestem coraz bardziej slowfoodowa i niedługo zacznę hodować pomidorki koktajlowe na balkonie, a do tych pomidorków sprowadzę jeszcze krowę koktajlową i będzie wypas.

Wracając do pytania – po co? Odpowiadam:

  • Masło klarowane nie zawiera białek mleka, więc mogą je jeść osoby z nietolerancją białek mleka (np. mój starszy syn). Mogą je jeść matki karmiące, których dzieci mają skazę białkową.
  • Masło klarowane znakomicie nadaje się do smażenia, ponieważ nie przypala się w bardzo wysokich temperaturach; my używamy do pieczenia, ponieważ nie smażymy mięs. Poza tym ma ciekawy smak i bardzo długi termin przydatności do spożycia (nawet pół roku).

Wyklarowanie masła zajęło mi około godziny, dlatego że wzięłam kostkę z zamrażalnika i wolniej się rozpuszczała.

Uwaga, przepis!

Do wyklarowania masła potrzeba:

  • masła,
  • garnuszka,
  • łyżki,
  • pojemnika na wyklarowane masło.

maslo_klarowane_1

Należy włożyć masło do rondelka i rozpuścić je na malutkim gazie. Masło rozdzieli się na żółtą ciecz i białą pianę – kiedy rozpuści się całkowicie, wyłączamy gaz i ściągamy pianę – to są właśnie białka mleka. Kiedy na górze płynu nie ma już nic białego, ostrożnie przelewamy masło do pojemnika. Uwaga, na spodzie znajduje się reszta białek mleka w postaci białego gluta. To powinno zostać w naszym rondelku.

Dzięki naszej ostrożności w pojemniku na masło klarowane znalazło się masło klarowane (prawdopodobnie 99% tłuszczu). W zależności od składu masła straty wynoszą od 20%. Tracimy białka mleka i wodę, a może i inne dodatki, o których nie chcemy wiedzieć.

maslo_klarowane_2

 

Jutro zobaczę, jak smakuje moje pierwsze masło klarowane. A dziś polecam wszystkim ten kolejny łatwy przepis!

Może przeczytasz także:

Jak zrobić kostki do WC? Przepis

Kostki do WC, które mają właściwości odświeżające, lekko dezynfekujące oraz uwalniające zapach, niepochodzące ze sklepowej

Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!

W internecie, a także w książkach z ekoporadami, zdarzają się przepisy na ekodetergenty, gdzie składnikami

Mydło dyniowe na Halloween i nie tylko

Jak zrobić mydło dyniowe? Kiedy wiosną w angielskim sklepie charytatywnym trafiłam na silikonową foremkę w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge