Wyklaruj sobie masło!

Najważniejsze pytanie, jakie ciśnie się na usta, to: po co klarować masło? Przyznam, że do niedawna sama nie wiedziałam, że takie masło istnieje. Usłyszałam o nim od naszej dietetyczki i najpierw po prostu kupiłam w sklepie. 15 zł za kubełek, w którym mieści się 500 g masła klarowanego – wychodzi drożej od zwykłego masła (żeby nie było, kupujemy ekstra, 82% tłuszczu, nieekologiczne). Jednak masło klarowane to sam tłuszcz, więc musi być droższe.

Dziś postanowiłam sama sklarować masło, bo uznałam, że to ciekawe wyzwanie kulinarne. A ja jestem coraz bardziej slowfoodowa i niedługo zacznę hodować pomidorki koktajlowe na balkonie, a do tych pomidorków sprowadzę jeszcze krowę koktajlową i będzie wypas.

Wracając do pytania – po co? Odpowiadam:

  • Masło klarowane nie zawiera białek mleka, więc mogą je jeść osoby z nietolerancją białek mleka (np. mój starszy syn). Mogą je jeść matki karmiące, których dzieci mają skazę białkową.
  • Masło klarowane znakomicie nadaje się do smażenia, ponieważ nie przypala się w bardzo wysokich temperaturach; my używamy do pieczenia, ponieważ nie smażymy mięs. Poza tym ma ciekawy smak i bardzo długi termin przydatności do spożycia (nawet pół roku).

Wyklarowanie masła zajęło mi około godziny, dlatego że wzięłam kostkę z zamrażalnika i wolniej się rozpuszczała.

Uwaga, przepis!

Do wyklarowania masła potrzeba:

  • masła,
  • garnuszka,
  • łyżki,
  • pojemnika na wyklarowane masło.

maslo_klarowane_1

Należy włożyć masło do rondelka i rozpuścić je na malutkim gazie. Masło rozdzieli się na żółtą ciecz i białą pianę – kiedy rozpuści się całkowicie, wyłączamy gaz i ściągamy pianę – to są właśnie białka mleka. Kiedy na górze płynu nie ma już nic białego, ostrożnie przelewamy masło do pojemnika. Uwaga, na spodzie znajduje się reszta białek mleka w postaci białego gluta. To powinno zostać w naszym rondelku.

Dzięki naszej ostrożności w pojemniku na masło klarowane znalazło się masło klarowane (prawdopodobnie 99% tłuszczu). W zależności od składu masła straty wynoszą od 20%. Tracimy białka mleka i wodę, a może i inne dodatki, o których nie chcemy wiedzieć.

maslo_klarowane_2

 

Jutro zobaczę, jak smakuje moje pierwsze masło klarowane. A dziś polecam wszystkim ten kolejny łatwy przepis!

Może przeczytasz także:

Czy torebki od herbaty można kompostować?

– Wrzuć to na kompost – to moje ulubione powiedzenie, odkąd kolekcjonujemy odpadki organiczne i przekazujemy

Zielone mydło z sową, czyli o dodatkach do mydła

Dodatki do mydła mogą sprawić, że nawet zwykły przepis możemy zmienić w niezwykłą recepturę. Dodatki

Dwa proste przepisy na mydło dla początkujących

Ktoś, kto pierwszy raz robi mydło, nawet jeśli ma najlepszą wiedzę teoretyczną, może czuć się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge