Śmieciowa zupa czosnkowa – przepis

Śmieciowa zupa czosnkowa to nic innego jak bulion warzywny (lub warzywno-mięsny) z dodatkiem czosnku. Różni się od zwykłej zupy tym, że przygotowujemy ją na resztkach: pieczołowicie zbieranych obierkach, głąbach, łupinach itd. oraz ewentualnie kościach czy innych mięsnych odpadkach. 

Zupa czosnkowa to świetny posiłek rozgrzewający, a dzięki dużej zawartości czosnku – wręcz leczniczy. To idealna zupa na jesień i zimę, niezwykle prosta w przygotowaniu.

Co dla mnie ważne, zazwyczaj używam resztek warzyw, które nie są pryskane ani nawożone inaczej niż ekologicznie (lub wcale). W skórkach wielu roślin gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, dlatego nie polecam takiej zupy na bazie resztek z upraw konwencjonalnych.

Moja śmieciowa zupa czosnkowa – przepis

Ostateczny smak zupy zwykle jest niespodzianką. Różna zawartość warzyw i innych dodatków będzie wpływała na ostateczną postać zupy, nie tylko smak, ale także kolor i zapach. Dlatego warto pamiętać, żeby przyprawiać ją na samym końcu, kiedy już wiemy, czy będzie słodka, słona, a może gorzkawa.

Składniki:

  • resztki warzyw i ziół, chomikowane pracowicie przez parę tygodni,
  • kilka ząbków świeżego czosnku,
  • woda,
  • sól,
  • zioła i przyprawy do smaku*,
  • opcjonalnie dodatek startego żółtego sera.

* mam zapas freegańskich ekologicznych kostek ziołowych do zup, więc czasem z nich korzystam.

Zapasy (czystych) obierków warzywnych, kości, liści i ziół, które systematycznie zamrażam, z czasem przyrastają do takich ilości, że w zamrażalniku nie ma już miejsca na nic innego. Wówczas wyjmuję torebki lub słoiki (mrożę w tym i w tym), przekładam ich zawartość do wielkiego garnka, zalewam wodą i stawiam na gazie. Jeśli w resztkach nie było kości czy mięsa, do garnka wlewam odrobinę oliwy, aby w zupie znalazł się tłuszcz (dzięki niemu lepiej przyswajamy niektóre witaminy).

To będzie zupa czosnkowa
To będzie zupa czosnkowa

Co składa się na nasze zapasy? Najwięcej jest obierków czosnku i cebuli, poza tym kości z drobiu, zielenina, której nie mieliśmy szansy zjeść na czas, brzydsze kawałki marchewki itp.

Zazwyczaj pozwalam resztkom spokojnie się rozmrażać na małym ogniu, a potem gotować przez 3 godziny. Nieraz jeszcze dorzucam jakiś dodatek, skórkę czy odkrojony kawałek marchewki, nadwiędniętego pora czy głąb kapusty. Do zupy czosnkowej można dodać obierki z czosnku, który dodamy na koniec.

W garnku jest ciasno, wody wcale nie mieści się dużo, więc wywar wychodzi aromatyczny i mocny.

Kiedy uznaję, że czas gotowania minął, zestawiam garnek z gazu i czekam, aż zawartość przestygnie. Wtedy mogę spokojnie odcedzić zupę przez gęste sitko. To, co na nim zostanie, przebieram, żeby wybrać resztki mięsne, a reszta jest przeznaczana na kompost na działce (w domowym kompostowniku najprawdopodobniej by zgniła).

Klarowny wywar z warzyw można teraz posolić, popieprzyć, dodać kurkumy, chili, co kto lubi.

Polski czosnek ekologiczny twardołodygowy
Polski czosnek ekologiczny twardołodygowy

A na koniec czosnek. Obrane ząbki (w zależności od upodobań 5 lub więcej na litr zupy) siekamy, trzemy na tarce lub przeciskamy przez praskę. Żeby wykorzystać jak najlepsze właściwości czosnku, po rozdrobnieniu należy poczekać 10 minut, zanim go podgrzejemy (przeczytaj: >> Czy dobrze kroisz czosnek?).

Śmieciowe inspiracje

Śmieciowa zupa czosnkowa to tylko jeden z wariantów przygotowania wywaru z resztek. Zerknijcie na poniższe linki, jak gotują inni:

A Wam zdarza się gotować z resztek? Jeśli tak, koniecznie się pochwalcie!

Może przeczytasz także:

Dwa proste przepisy na mydło dla początkujących

Ktoś, kto pierwszy raz robi mydło, nawet jeśli ma najlepszą wiedzę teoretyczną, może czuć się

Łazienka (dążąca do) zero waste

Ostatnio mozolnie wysprzątałam łazienkę, przejrzałam wszystko, co w niej się znajduje, odkryłam zapomniane zakupy, przeterminowane

Szampon i dezodorant w kostce Lamazuna, kosmetyki zero waste

Szampony i dezodoranty. W tych właśnie kategoriach szukałam dobrych kosmetyków zero waste. I chyba właśnie

4 thoughts on “Śmieciowa zupa czosnkowa – przepis”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge