Menu Zamknij

Parafina w kosmetykach – dlaczego nie?

Uciążliwe problemy skóry wymagającej (na przykład z AZS) często wymuszają szeroko zakrojone poszukiwania kosmetyków, które przyniosą ulgę, odżywią, odbudują, wyleczą miejsca ze zmianami.

Od kilku lat testuję kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem – testuję je na mężu i synach (sama szczęśliwie nie mam AZS). Chociaż nie jestem kosmetologiem, gromadzę wiedzę teoretyczną i praktyczną, staram się wypośrodkować skrajne opinie i znaleźć odpowiedź, jak pomóc uszkodzonemu naskórkowi, aby na dłuższą metę nie zaszkodzić. Prowadzę też spis kosmetyków przeznaczonych do skóry z AZS (patrz: Dermokosmetyki do skóry z AZS: kąpiel i prysznic bez parafiny i z parafiną).

paraffinum_liquidum_0

Parafina – kontrowersje

Pierwszy raz poruszyłam temat olejów mineralnych ponad dwa lata temu. Przez ten czas miałam okazję utwierdzić się w przekonaniu, że ropopochodne składniki kosmetyków są nam zupełnie niepotrzebne. Kontrowersyjne składniki najlepiej omijać – takie jest moje zdanie. Natomiast wiem, że wielu osobom dermokosmetyki zawierające oleje mineralne pomagają w łagodzeniu zmian atopowych na skórze. Dlatego poniżej zestawiam wszystkie najważniejsze informacje na temat parafiny (razem ze źródłami). Mam nadzieję, że ułatwię czytelnikom podjęcie decyzji, jak ustosunkować się do tematu.

Parafina ciekła.
Parafina ciekła.

Czym jest paraffinum liquidum, mineral oil i petrolatum?

Parafiny kosmetyczne (czyli ogólnie nazywane takie związki chemiczne, jak: olej parafinowy, izoparafiny, wazelina, cerezyna, ozokeryt, wosk mikrokrystaliczny) są produktami destylacji ropy naftowej. Mogą być również pozyskiwane z węgla brunatnego lub syntetycznie. W użyciu kosmetycznym i farmaceutycznym są od połowy XIX wieku. Są bezwonne i lepkie, w zależności od stopnia oczyszczenia i stanu skupienia mogą być bezbarwne, białe, żółte (wazelina nieoczyszczona ma kolor brązowy).

Olej parafinowy (parafina ciekła, olej mineralny) w odróżnieniu od olejów roślinnych nie jest mieszaniną estrów kwasów tłuszczowych, a mieszaniną wyższych węglowodorów (alkanów, 16–48 węgli w cząsteczce). Nazwa więc jest myląca – parafina nie jest takim samym olejem, jak np. olejek ze słodkich migdałów.

Wazelina (petrolatum) to mieszanina alkanów parafinowych, jej stan skupienia jest na pograniczu ciała stałego i ciekłego, temperatura topnienia to 35–45°C.

Aby parafina czy wazelina mogły zostać użyte w kosmetykach, muszą być oczyszczone (mówi o tym dyrektywa Komisji Europejskiej). Parafiny wykorzystywane w przemyśle mają zupełnie inną jakość.

Parafina i jej pochodne nie rozpuszczają się w wodzie, natomiast łatwo rozpuszcza się np. w benzynie.

Wazelina kosmetyczna.
Wazelina kosmetyczna.

Parafina – za co jest kochana

Parafina, dodawana do kosmetyków dla atopowców i nie tylko, jest bardzo popularnym i tanim składnikiem. Daje bardzo szybkie efekty wygładzające i poniekąd nawilżające.

Fakty:

  • Parafina jest emolientem, to znaczy, że ma działanie natłuszczające skórę. Jej działanie nie polega jednak na regeneracji skóry, ale na tworzeniu warstwy okluzyjnej (filmu), która nie dopuszcza do wyparowywania wody z naskórka, dzięki czemu skóra jest miększa.
  • Parafiny są powszechne i tanie.
  • Parafina ciekła jest stosowana jako kosmetyczny środek czyszczący kanały słuchowe (ułatwia wydostawanie się woskowiny usznej na zewnątrz).
  • Wazelina jest używana w kosmetyce jako środek zmiękczający – znajdziemy ją np. w pomadkach.
  • Kąpiele parafinowe dłoni są znanym zabiegiem zmiękczającym skórę.
  • Ze względu na inną budowę niż lipidy naskórka parafiny działają jedynie na powierzchni skóry, nie wnikają w warstwę rogową naskórka ani głębiej, dzięki czemu nie powinny wywoływać podrażnień ani alergii. Nie powinny również kumulować się w organizmie.
  • Są to związki bardzo stabilne, co oznacza, że nie zmieniają swoich właściwości po aplikacji na skórę np. pod wpływem promieni słonecznych.
  • Wazelina jest używana jako środek ułatwiający badania medyczne, a także penetrację podczas współżycia (zwiększa „poślizg”).
  • Parafina jest stosowana doustnie jako lek na zaparcia. Nie przenika do krwiobiegu, nie jest poddawana trawieniu itp., właściwie wydostaje się z organizmu w takiej postaci, w jakiej została spożyta.
Parafina ciekła.
Parafina ciekła.

Parafina – za co jest przeklinana

Choć oficjalnie uznawana za produkt bezpieczny dla człowieka, ma duże grono przeciwników. Pierwszą ciekawostką jest fakt, że parafiny są pochodzenia organicznego, ponieważ ropa naftowa jest bogactwem naturalnym. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dary natury służą człowiekowi.

Drugą ciekawostką jest rozbieżność w ocenie właściwości parafin, przez co ich niektóre zalety mogą okazać się wadą.

Fakty:

  • Pozyskiwanie i wykorzystywanie parafin wiąże się z zanieczyszczaniem środowiska – przede wszystkim mórz i oceanów, do których dostają się pochodne ropy naftowej i sama ropa naftowa, głównie z uszkodzonych kontenerowców. Katastrofy ekologiczne towarzyszące wyciekom ropy naftowej czy parafiny są bezpośrednią odpowiedzią na wątpliwości, czy parafina i inne związki mineralne są obojętne dla organizmów żywych. Dotyczy to również Bałtyku, o czym mogli przekonać się nie tak dawno mieszkańcy Ustki, którzy znaleźli na plaży 2 tony parafiny pochodzącej ze statku, który prawdopodobnie nielegalnie czyścił zbiorniki paliwowe (link i link).
  • Parafiny nie są wskazane do cery tłustej, młodzieńczej i łojotokowej. Gdy dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum, parafina może wpływać na tworzenie się zaskórników (działanie komedogenne).
  • Parafina pokrywa skórę szczelną powłoką, przez co zaburza jej normalne procesy wymiany gazowej. Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych na skórze (dlatego nie poleca się jej przy skórze trądzikowej). Trudno także usunąć ją ze skóry.
  • Do parafinowej powłoki na skórze przyczepiają się wszelkie zanieczyszczenia, typu kurz, pyłki, brud. Skóra w naturalnym stanie jest pokryta aktywną warstwą lipidową, składającą się z ceramidów, kwasów tłuszczowych, cholesterolu i wosków, która chroni ją przed zanieczyszczeniami (u osób z AZS warstwa ta często funkcjonuje nieprawidłowo, dlatego parafina jest tak często stosowana w kosmetykach do skóry z AZS, jako środek uszczelniający „dziurawą” skórę). Parafina blokuje naturalne reakcje skóry, a zanieczyszczenia kumulują się na jej powierzchni i prowadzą do powstawania zaskórników, zaczopowania ujść gruczołów łojowych itp.
  • stosowanie parafiny i wazeliny w postaci czystej może doprowadzić do stałego pogorszenia się stanu skóry. Wynika to ze sprzężenia zwrotnego: warstwa okluzyjna nie przepuszcza wody, skutecznie zatrzymuje ją wewnątrz naskórka, co może paradoksalnie po dłuższym czasie doprowadzić do przesuszenia skóry (źródło: Kosmopedia).
  • Parafina nie zawiera żadnych składników odżywczych w odróżnieniu od olejów naturalnych, które według badań mają znacznie lepszą skuteczność kosmetyczną niż parafina (oczywiście są mniej stabilne, mniej wygodne itp.)*.
  • Parafina blokuje wchłanianie odżywczych składników z kosmetyków do skóry – cały kosmetyk pozostaje na powierzchni, razem z cennymi witaminami, ceramidami itp.
  • Wazelina, parafina i inne oleje mineralne nie mogą być stosowane jako lubrykanty podczas współżycia razem z prezerwatywą: parafiny uszkadzają lateks, przez co kondom przestaje spełniać swoją funkcję jako środek zapobiegający ciąży oraz przenoszeniu chorób (link).
  • Według danych Environmental Working Group’s Skin Deep olej mineralny ma następujące właściwości: ogólne ryzyko stosowania – niskie, działanie rakotwórcze – niskie, działanie alergizujące i toksyczne dla człowieka – umiarkowane. A konkretnie: możliwe jest działanie toksyczne dla układu odpornościowego człowieka oraz działanie alergizujące.

Co w zamian? Wazelina roślinna

Nic nie dorówna parafinie i wazelinie w ich stabilności. Tyle jest jednak naturalnych olejów, które oprócz pokrywania skóry szczelną powłoką dostarczają jej dodatkowe wartości w postaci witamin czy kwasów tłuszczowych, że warto pomyśleć o dobraniu odpowiedniego kosmetyku do swoich potrzeb – bez oleju mineralnego. O naturalnych olejach pisałam już kilkakrotnie, powstaje także spis kosmetyków naturalnych do pielęgnacji skóry z AZS, gdzie znajdziecie wszystkie te olejki.

Przeczytaj:

Istnieje również wazelina roślinna (plantasens vegatable petrolatum) – mieszanka wosków i olejków, która dostarcza skórze cennych składników, pielęgnuje ją, zmiękcza i chroni.

Minusem naturalnych olejów i wosków jest ich wchodzenie w reakcję ze skórą, co może zawsze spowodować reakcję alergiczną. Dlatego każdy nowy kosmetyk najpierw testujemy na fragmencie delikatnej skóry przedramienia.

Przeczytaj: Naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry z AZS – kąpiel i prysznic

Jeszcze kilka linków:

Przeczytaj także: PEG-i/PPG-i w kosmetykach – dlaczego nie?

Opublikowano wekosłownik, kosmetyki i pielęgnacja, pielęgnacja ciała i dłoni

Podobne wpisy

13 komentarzy

  1. Anitka

    Hej! :-)
    Bardzo ciekawy wpis. Naprawdę podziwiam twoją wiedzę. Mam pytanie, bo nie znam się zbytnio na chemii, ale piszesz, że
    „Pierwszą ciekawostką jest fakt, że parafiny są pochodzenia organicznego, ponieważ ropa naftowa jest bogactwem naturalnym.”
    Jak to są organiczne? Przecież produkty z ropy naftowej są nieorganiczne, bo to są syntetyczne przetwory. Jak to jest w końcu z tym podziałem na organiczne i nieorganiczne? Kiedyś ktoś mi powiedział, że niby benzoesan sodu i inne konserwanty są organiczne! Już się naprawdę gubię. Staram się unikać nienaturalnych substancji, bo są szkodliwe, no ale różnie z tym wychodzi :-(

    Anita

    • joanna

      To trochę wynika z tego, że zapominamy, że wszystko jest chemią. A np. chemia organiczna zajmuje się związkami zawierającymi węgiel :) Parafina jest pozyskiwana syntetycznie, ale z materii organicznej, czyli ma pochodzenie poniekąd naturalne ;)

  2. Anitka

    Teraz to już mniej rozumiem. Jak to się ma do szkodliwości sztucznych dodatków? One chyba są nieorganiczne, prawda? Czy dobrze rozumiem, że parafina jest organiczna tylko dlatego, że zawiera węgiel? Przecież to jakaś paranoja! Skoro jest „organiczna” to dlaczego jest taka szkodliwa? Przecież ten podział powinien być ze względu na pochodzenie, a nie na skład.

    Anita

    • joanna

      „Organiczny” to wyraz wieloznaczny (również „ekologiczny”). Pochodzenia organicznego mogą być różne szkodliwe związki chemiczne :) Wg mojego rozumienia parafina jest pochodzenia organicznego, ale nie jest organiczna.

  3. Lena

    Bardzo mądry artykuł dziękuję za szczegółowy opis sama miałam duże problemy ze skórą i alergiami. Obecnie jeszcze wykluczając oleje mineralne z produktów szukałam aby nie zawierały pochodnych kukurydzy, soi i pszenicy ponieważ są najczęściej GMO. Udało mi się znaleźć firmę która połączyła naukę z darami natury w technologi tak zaawansowanej że problemy skórne jak i zaburzenia hormonalne zniknęły. Brodawki, które miałam mieć usunięte mój organizm sam usunął. Przemysł kosmetyczny jest nastawiony na zysk i tzw ekonomię. Raz jeszcze dziękuję za usystematyzowanie wiedzy.

  4. Wiola

    Naprawdę czytam artykuły z zainteresowaniem. I teraz wiem dlaczego akurat te i te kosmetyki mi szkodzą. Przejrzalam swoją szafkę i na każdym opakowaniu w spisie parafina. Przeważnie na pierwszym miejscu. Wiem już dlaczego krem do rąk mi nie pomagał, kupowałam drugi, później kolejny o wiele droższy i w aptece bo jak „chory” to idzie do apteki. Oj, zarobiły na mnie firmy produkujące te cuda „troszeczkę” Dziękuję i będę się jeszcze odzywać …

    • joanna

      Wiem, jak trudno jest dostać kosmetyk bez parafiny. Teraz zawsze każdy zakup zaczynam od przeczytania składu :) Jeśli nie jestem czegoś pewna, nie kupuję.

  5. Pingback:Madam - Nie wszystko złoto, co się świeci....Czyli o tym co kryje się w naszych kosmetykach.

  6. Pat

    zastanawiam się, czy tuż przed kąpielą w basenie można nałożyć na twarz coś z parafiną (żeby chlor nie miał kontaktu ze skórą lub miał do niewiele), i od razu po basenie to zmyć. nie wiem, czy np. olej lniany da radę zrobić taką barierę. jak myślisz, Asiu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies