„Mama Alergika Gotuje z Dziećmi” – bardzo osobista recenzja

Do trzeciej (po „Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie” i „Mama Alergika Gotuje. Na wyjątkowe okazje„) książki MAG żywię szczególne uczucia, ponieważ pomogłam trochę autorce w redakcji i korekcie. Przeczytałam książkę „Mama Alergika Gotuje z Dziećmi” kilka razy… więc wiem na pewno: można ją kupić w ciemno!

okladka-miekka_MAG_z_Dziecmi

Katarzyna Jankowska, mama alergika, od kilku lat przeciera szlaki w polskim internecie dla rodziców dzieci wymagających specjalnej diety. Kasię i jej blog Mama Alergika Gotuje poznałam niedługo po tym, jak sama zaczęłam pisać na Organicznych. Okazało się, że mieszkamy blisko siebie, robimy zakupy dla naszych alergików w tych samych miejscach. Póki mieszkała w Warszawie, Kasia biegała po tych samych ścieżkach, po których ja śmigałam na rowerze. Miałam to szczęście, że mogłam poznać MAG osobiście i poczuć jej gigantyczną, zaraźliwą pozytywną energię.

Imponujący dorobek Kasi w postaci bogatego zbioru przepisów na blogu oraz trzech książek to efekt wieloletniej, ciężkiej pracy wspaniałej osoby, którą podziwiam i która pod wieloma względami jest dla mnie wzorem. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w pracach nad jej najnowszą, już samodzielnie wydaną książką, która powstała dzięki wierze autorki w sukces, wytrwałej pracy i niewyczerpanym zapasom siły Kasi.

MAGzDziecmi_1

„Mama Alergika Gotuje z Dziećmi” to przepiękna książka z przepisami i poradami, którą można sprezentować zarówno mamie (np. na Dzień Matki), jak i dzieciom (np. na Dzień Dziecka). Zawiera 60 przepisów pomyślanych tak, aby można było je przyrządzić sezonowo (wiosna i lato) razem z dziećmi, a nawet pozwolić starszym dzieciom przyrządzić dania niemal całkowicie samodzielnie.

Wszystkie przepisy są bezglutenowe, wegańskie i bez cukru, nie zawierają też najczęstszych alergenów. W wielu wypadkach autorka podpowiada, z którego składnika można zrezygnować albo czym zastąpić potencjalny alergen. Dopracowanie przepisów naprawdę robi wrażenie – oprócz dobrych porad i ciekawostek znajdziemy przy nich komentarz dietetyka, informację o kaloriach i witaminach oraz miejsce na „recenzję” młodego kucharza – w rogu strony koło przepisu dzieci mogą przyklejać gwiazdki – od 1 do 4 – w zależności od oceny potrawy. Ta możliwość wspaniale wciąga dzieci w proces przygotowania potraw i wracania do tych ulubionych. Dodatkowo wśród przepisów znalazły się wierszyki i łamigłówki, które sprawiają, że naprawdę przepięknie zilustrowana książka ma dodatkowe walory edukacyjne i czysto rozrywkowe.

MAGzDziecmi_2

Moi synowie zachwycili się książką i niemal o nią pobili. Starszy zaznaczył sobie przepisy, które zamierza przygotować (czekamy teraz na wiśnie!). Młodszy z radością oglądał obrazki i nazywał śmiejące się warzywa i owoce. Tę książkę z przyjemnością bierze się do ręki i wcale nie ma ochoty odłożyć!

Rodzice i opiekunowie znajdą w niej porady – jak postępować z niejadkiem, jak radzić sobie z alergiami krzyżowymi podczas pylenia, jak racjonalnie odżywiać dzieci, jak wygląda sezonowy kalendarz warzyw i owoców… I jeszcze dużo więcej. Bardzo polecam, nie tylko alergikom!

MAGzDziecmi

„Mama Alergika Gotuje z Dziećmi”, Warszawa 2016, na razie dostępna w sklepie MAG:

  • okładka miękka – 39,99 zł (promocja do 1 czerwca),
  • okładka twarda – 44,99 zł (promocja do 1 czerwca).

Może przeczytasz także:

Jak zbudować hotel dla owadów? Najczęstsze błędy

Jak zbudować hotel dla owadów? Brałam jakiś czas temu udział w warsztatach dla dzieci, podczas

„Książka o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego

„Książka o śmieciach” to najnowsza książka Stanisława Łubieńskiego, którego możecie kojarzyć z działań edukacyjnych (temat

Czy to naprawdę jest kompostowalne?

Kompostowalne podpaski, pieluchy jednorazowe, papier do pieczenia, ścierki gąbczaste?  Czy to może być prawda, czy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge