„Mama Alergika Gotuje z Dziećmi” – bardzo osobista recenzja

Do trzeciej (po „Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie” i „Mama Alergika Gotuje. Na wyjątkowe okazje„) książki MAG żywię szczególne uczucia, ponieważ pomogłam trochę autorce w redakcji i korekcie. Przeczytałam książkę „Mama Alergika Gotuje z Dziećmi” kilka razy… więc wiem na pewno: można ją kupić w ciemno!

okladka-miekka_MAG_z_Dziecmi

Katarzyna Jankowska, mama alergika, od kilku lat przeciera szlaki w polskim internecie dla rodziców dzieci wymagających specjalnej diety. Kasię i jej blog Mama Alergika Gotuje poznałam niedługo po tym, jak sama zaczęłam pisać na Organicznych. Okazało się, że mieszkamy blisko siebie, robimy zakupy dla naszych alergików w tych samych miejscach. Póki mieszkała w Warszawie, Kasia biegała po tych samych ścieżkach, po których ja śmigałam na rowerze. Miałam to szczęście, że mogłam poznać MAG osobiście i poczuć jej gigantyczną, zaraźliwą pozytywną energię.

Imponujący dorobek Kasi w postaci bogatego zbioru przepisów na blogu oraz trzech książek to efekt wieloletniej, ciężkiej pracy wspaniałej osoby, którą podziwiam i która pod wieloma względami jest dla mnie wzorem. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w pracach nad jej najnowszą, już samodzielnie wydaną książką, która powstała dzięki wierze autorki w sukces, wytrwałej pracy i niewyczerpanym zapasom siły Kasi.

MAGzDziecmi_1

„Mama Alergika Gotuje z Dziećmi” to przepiękna książka z przepisami i poradami, którą można sprezentować zarówno mamie (np. na Dzień Matki), jak i dzieciom (np. na Dzień Dziecka). Zawiera 60 przepisów pomyślanych tak, aby można było je przyrządzić sezonowo (wiosna i lato) razem z dziećmi, a nawet pozwolić starszym dzieciom przyrządzić dania niemal całkowicie samodzielnie.

Wszystkie przepisy są bezglutenowe, wegańskie i bez cukru, nie zawierają też najczęstszych alergenów. W wielu wypadkach autorka podpowiada, z którego składnika można zrezygnować albo czym zastąpić potencjalny alergen. Dopracowanie przepisów naprawdę robi wrażenie – oprócz dobrych porad i ciekawostek znajdziemy przy nich komentarz dietetyka, informację o kaloriach i witaminach oraz miejsce na „recenzję” młodego kucharza – w rogu strony koło przepisu dzieci mogą przyklejać gwiazdki – od 1 do 4 – w zależności od oceny potrawy. Ta możliwość wspaniale wciąga dzieci w proces przygotowania potraw i wracania do tych ulubionych. Dodatkowo wśród przepisów znalazły się wierszyki i łamigłówki, które sprawiają, że naprawdę przepięknie zilustrowana książka ma dodatkowe walory edukacyjne i czysto rozrywkowe.

MAGzDziecmi_2

Moi synowie zachwycili się książką i niemal o nią pobili. Starszy zaznaczył sobie przepisy, które zamierza przygotować (czekamy teraz na wiśnie!). Młodszy z radością oglądał obrazki i nazywał śmiejące się warzywa i owoce. Tę książkę z przyjemnością bierze się do ręki i wcale nie ma ochoty odłożyć!

Rodzice i opiekunowie znajdą w niej porady – jak postępować z niejadkiem, jak radzić sobie z alergiami krzyżowymi podczas pylenia, jak racjonalnie odżywiać dzieci, jak wygląda sezonowy kalendarz warzyw i owoców… I jeszcze dużo więcej. Bardzo polecam, nie tylko alergikom!

MAGzDziecmi

„Mama Alergika Gotuje z Dziećmi”, Warszawa 2016, na razie dostępna w sklepie MAG:

  • okładka miękka – 39,99 zł (promocja do 1 czerwca),
  • okładka twarda – 44,99 zł (promocja do 1 czerwca).

Może przeczytasz także:

Shy Deer

Po czym poznać kosmetyki naturalne na przykładzie marki Shy Deer

Czym w ogóle są kosmetyki naturalne i jak je rozpoznać? Dopóki w Unii Europejskiej nie
Samuel Blumenfeld, „Człowiek, który chciał być księciem”

Czytam stare książki: „Człowiek, który chciał być księciem”

„Człowiek, który chciał być księciem” Samuela Blumenfelda to moje pierwsze duże rozczarowanie, jeśli chodzi o
Książki zero waste

Książki, które pomogą Ci zmienić nawyki w tym roku

Bądź zero waste w 30 dni! Albo rozłóż sobie zadania na cały rok, podejmując kroki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge