Otworki są konieczne, aby kubeczek był szczelny. Trzeba pamiętać o ich czyszczeniu

Kubeczek menstruacyjny LadyCup – recenzja

Niemal rok temu przestawiłam się na kubeczek menstruacyjny i trudno mi wyobrazić sobie okres bez niego. Wygoda, którą doceniam, to kilka ważnych dla mnie aspektów, m.in. komfort używania, ekologiczność, oszczędność i bezpieczeństwo. Właśnie zmieniłam model kubeczka na silikonowy LadyCup i powodów do zadowolenia mam jeszcze więcej.

lady_cup_1

Kubeczek menstruacyjny LadyCup

http://kubeczek-menstruacyjny.ladycup.eu/

Polski dystrybutor: Eko-Dystrybutor

Gdzie kupić w Polsce: Drogeria Ekologiczna Better Land

Cena: 99,99 zł (przezroczysty), 119,99 zł (kolorowy), 129,99 zł (wersje Dzień i Noc)

Uwaga, w Drogerii Ekologicznej z kodem rabatowym MEB5 uzyskacie 5% zniżki!

lady_cup_2

Informacje producenta

Kubeczki LadyCup wykonano z silikonu medycznego Elastosilu – bezpiecznego tworzywa, które nie uczula, nie powoduje podrażnień – jest obojętne dla skóry człowieka czy naturalnego środowiska pochwy. Nie wpływa na obecność żadnych drobnoustrojów, czyli nie przyczynia się do wzrostu bakterii chorobotwórczych i grzybów ani nie ogranicza liczebności potrzebnych mikrobów. Jak dotąd nie zanotowano żadnych przypadków wstrząsu toksycznego związanego z używaniem kubeczków menstruacyjnych. LadyCup ma certyfikat Certificate of Compliance USB Biological Tests Classification VI.

Kubeczek LadyCup może być noszony bez przerwy przez 12 godzin. Nie trzeba wyjmować go podczas normalnego korzystania z toalety. Producent zapewnia, że wkładka wewnątrzmaciczna nie jest przeciwskazaniem do używania kubeczka menstruacyjnego.

lady_cup_4

Prawidłowo używany, czyszczony i przechowywany może służyć nawet 15 lat.

Kubeczki LadyCup są produkowane w Unii Europejskiej.

Dobór rozmiaru – to ważne

LadyCup jest dostępne w dwóch rozmiarach: S i L. To duże uproszczenie, bo przy doborze kubeczka liczy się mniej kryteriów niż np. przy MeLunie: wiek (powyżej 25 lat) i przebyty poród. Ale…

LadyCup S (żóły) i MeLuna M (fioletowy).
LadyCup S (żóły) i MeLuna M (fioletowy).

Wszystkie drobne panie zachęcam do przemyślenia (w razie potrzeby – rozmowy z partnerem czy ginekologiem), czy mimo wieku i mimo rodzenia drogami natury rozmiar S nie będzie dla nich wygodniejszy. Dla porównania – rozmiar S LadyCup odpowiada mniej więcej rozmiarowi M MeLuny, dlatego zdecydowałam się wypróbować „eskę”. I rzeczywiście, wybrałam dobrze – mniejszy kubeczek LadyCup jest dla mnie idealny, a w porównaniu do MeLuny – znacznie wygodniejszy.

Zakładanie, wyjmowanie, czyszczenie, przechowywanie

Podczas zakładania i wyjmowania kubeczka musimy mieć czyste ręce. Przed pierwszym zastosowaniem i po każdej dłuższej przerwie w używaniu sterylizujemy kubeczek.

Warto poćwiczyć zakładanie i wyjmowanie np. w wannie, żeby znaleźć najlepszą pozycję i opanować najłatwiejszą aplikację kubeczka. W domu mamy komfort, ale w obcej toalecie zazwyczaj musimy dostosować się do miejsca – wtedy zwykle musimy zostać w kabinie z toaletą i bez umywalki. Jest na szczęście kilka sposobów, które posłużą nam nawet w najtrudniejszej sytuacji

Wkładanie:

 • przyjmujemy wygodną pozycję, zwykle przykucniętą lub „na Małysza”,
 • czysty kubeczek ściskamy, aby złożyć go na pół wzdłuż, wkładamy do pochwy otworem do góry (końcówką do dołu); jeśli mamy z tym trudność, kubeczek można zwilżyć wodą lub lubrykantem na bazie wody,
 • kubeczek umieszczamy dość nisko w pochwie i puszczamy, aby się rozprostował; silikonowe kubeczki LadyCup „rozpychają się” bez problemu i układają, dopasowując do pochwy,
 • prawidłowo założony kubeczek nie jest wyczuwalny; jeśli uciska na pęcherz, prawdopodobnie jest ułożony za wysoko; aby upewnić się, że kubeczek jest szczelnie dopasowany, możemy sprawdzić palcem jego obwód – czy ściśle przylega do ścianek pochwy.

Z moich doświadczeń wynika, że silikonowe kubeczki, takie jak LadyCup, mają przewagę w postaci większej elastyczności i łatwiejszego dopasowywania się, dlatego nie ma potrzeby przebierania wśród różnych rozmiarów. Aplikacja jest o wiele łatwiejsza, kubeczek sam się układa, nie trzeba mu pomagać. Łodyżka, która fabrycznie jest bardzo długa, pomaga początkującym w orientowaniu się, jak kubeczek jest ułożony, natomiast użytkowniczki zwykle szybko ją skracają.

Otworki są konieczne, aby kubeczek był szczelny. Trzeba pamiętać o ich czyszczeniu.
Otworki są konieczne, aby kubeczek był szczelny. Trzeba pamiętać o ich czyszczeniu.

Wyjmowanie:

 • myjemy ręce,
 • przyjmujemy wygodną pozycję nad toaletą czy w wannie,
 • wkładamy dwa palce (kciuk i wskazujący) do pochwy i ściskamy lekko kubeczek, żeby odessać go od ścianek pochwy (możemy używać specjalnych nakładek na palce),
 • wyciągamy delikatnie kubeczek i opróżniamy go do toalety itp.,
 • czyścimy kubeczek w najlepszy możliwy sposób (patrz dalej),
 • zakładamy kubeczek lub – jeśli nie jest potrzebny – odkładamy do woreczka.

Kubeczek opróżniamy zwykle kilka razy dziennie, w zależności od dnia okresu 2 do 5 razy. Możemy w nim spać, możemy z nim biegać, jeździć na rowerze, pływać.

Pojemność mniejszego kubeczka to 15,5 ml, większego – 26 ml.

lady_cup_6

Czyszczenie:

 • wersja idealna to opłukanie kubeczka pod wodą – do czysta, aby nie było na nim śladów krwi (zwłaszcza w otworkach) – to wystarczy, aby można było od razu zaaplikować kubeczek ponownie,
 • wersja mniej idealna – jeśli nie mamy bezpośredniego dostępu do umywalki, możemy użyć wody z butelki, papieru toaletowego, mokrych chusteczek higienicznych lub papieru toaletowego; w skrajnych wypadkach, np. na łonie natury, można przepłukać kubeczek własnym moczem,
 • wygodnym gadżetem jest spray dezynfekujący do przedmiotów intymnych – może nam pomóc w trudniejszych sytuacjach, np. gdy kubeczek upadnie nam na podłogę, a nie będzie możliwości umycia go mydłem; jednak po takim spryskaniu kubeczek musi być opłukany wodą,
 • pierwsze użycie i użycie po dłuższej przerwie – należy kubeczek wysterylizować, gotując go przez 5 minut lub za pomocą np. tabletek sterylizujących.

Przechowywanie kubeczka ma znaczenie dla zachowania jego jakości. Do LadyCup jest dołączony bawełniany woreczek pod kolor kubeczka – w nim, z dostępem do powietrza, powinnyśmy przetrzymywać nieużywany kubeczek.

lady_cup_7

Podsumowanie

Wszystkim paniom, które się wahają, polecam rozpoczęcie swojej przygody z kubeczkiem LadyCup. W porównaniu do niesilikonowego kubeczka nauka aplikacji będzie znacznie łatwiejsza.

A paniom mające już doświadczenie z kubeczkiem mówię – warto spróbować, to może wiele zmienić!

Oczywiście, jestem świadoma, że niektóre panie mają w ogóle problem z akceptacją okresu i nie mają ochoty na bliższą styczność z krwią miesięczną. Kubeczek pokazuje nam dokładnie, jak wygląda okres i ile go jest. Co ciekawe, są pewne teorie, mówiące o skróceniu okresu dzięki kubeczkowi, który ma działanie lekko „wyciągające” krew z macicy. Może być w tym jakaś racja, sama zauważyłam, że kubeczka używam tylko przez dwa dni (potem np. wkładek wielorazowych), a przy wcześniejszych metodach okres tak jakby trwał dłużej.

Kubeczek to wygoda (nic nie czuję, nic nie przecieka), oszczędność (jeden wydatek na… może i 15 lat?). No i ekologia… Wygoda podczas okresu w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób kobiety go traktują i jakich środków higienicznych używają w jego trakcie. Akceptacja swojego ciała i jego cyklu z pewnością pomaga przeżywać miesiączkę jako coś naturalnego. Czy idziemy krok dalej i czujemy się odpowiedzialne za naturę, do której przynależymy?

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

15 thoughts on “Kubeczek menstruacyjny LadyCup – recenzja”

 1. Może dziwnie zabrzmi ale to mnie nurtuje… czy istnieje obawa że kubeczek zostanie założony za głęboko lub że nie będę mogła go wyciągnąć? Rozwiązanie rewelacyjne zwłaszcza że cały czas używam tamponow. Pozdrawiam, świetny blog :)

  1. To wcale nie jest dziwne pytanie :) Kubeczek zakładamy nisko, żeby było nam wygodnie, ale jeśli włożymy go zbyt głęboko, wystarczy ścisnąć go przy dnie, żeby się odessał, i pociągnąć. Można sobie pomagać, napinając mięśnie tak jak przy usuwaniu tamponu. Najważniejszy jest spokój :)

   1. Używam lady cup od dwóch cykli i mam mieszane uczucia. Jestem zachwycona łatwością aplikacji, ale schody zaczynają się przy wyciąganiu. Jest tak wysoko, że ledwo mogę złapać za końcówkę, nie mówiąc już o ściśnięciu dolnej części. Dlaczego? Czy to kwestia rozmiaru? Posiadam S, mam 32, jestem po cesarskim cięciu. Proszę o poradę, bo nie chciałabym się z nim rozstać :)

 2. Dziękuję za ciekawa recenzje. Czym w takim razie różni się kubeczek ladycup od meluny? Wyglądają tak samo, jeden na dużo więcej rozmiarów, ale jest o połowę tańszy od drugiego. Czy są z innych materiałów zrobione? Który z tych dwóch polecasz bardziej?
  I drugie pytanie: czy kubeczek wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci podpaski? Czy da się z nim iść na basen? Czy w praktyce dałoby się wyeliminować korzystanie tamponów?

  1. MeLuna jest z innego tworzywa, trochę ma inną „plastykę” – silikon (LadyCup) jest bardziej sprężysty, łatwiej się układa i dla początkującej osoby będzie łatwiejszy w aplikacji. Producent MeLuny pisze o wytrzymałości około 5 lat, a LadyCup – 15!
   Kubeczek, jeśli jest prawidłowo założony, moim zdaniem wymaga np. tylko wkładki higienicznej, dla komfortu. Na początku musimy się nauczyć, jak często go opróżniać, zanim zacznie przeciekać. Można iść z nim na basen. A jeśli chodzi o tampony, kubeczek całkowicie je zastępuje, co piszę z radością, bo tampony nie są takie zdrowe, jak byśmy chciały.

   1. Ja początkowo używałam wielorazowych wkładek higienicznych, bo tak jak po założeniu tamponu jakaś tam plamka krwi mogła się pojawić. Ale teraz (po kilku miesiącach) już nawet wkładki nie potrzebuję:) Nie ma plamień. Do tego biegałam z kubeczkiem menstruacyjnym czy byłam na jodze i też brak przecieku, a z tamponami bywało różnie
    BogusiaM ostatnio pisze o…Recenzja | Mydła w płynie YOPE.My Profile

 3. Używam kubeczka menstruacyjnego od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolona, co prawda mam MeLuna i pierwsze aplikację musiałam opanować prawidłowe zakładanie, by był w 100% szczelny i udało się;) Jest super i w moim przypadku wystarczy, że opróżnię go 2 razy dziennie (rano i wieczorem), co daje ogromny komfort:)

 4. A ja mam problem bo w moim przypadku kubeczek nie jest szczelny. Mam LadyCup w rozmiarze L. Kupiłam taki bo wprawdzie nie rodziłam naturalnie (cesarka) ale na pewno nie należę do drobnych osób. Mam wrażenie, że zakładam go poprawnie bo ścianki przylegają ale niestety przecieka i nie jest to kwestia przepełnienia. Zastanawiam się czy problemem jest rozmiar? Ewentualnie jaka może być inna przyczyna? Pozdrawiam

 5. Mam założoną wkładkę antykoncepcyjną miedziana, na stronie ladyCap pisze że nie jest to przeciwskazanie. Niestety wizyte u ginekologa mam dopiero za rok więc go nie mogę zapytać. A w internecie są różne opinie, co mogę zrobić żle z kubeczkiem co spowoduje wypadnięcie wkładki ??

  1. Można używać kubeczka z wkładką. Po prostu należy bardzo ostrożnie wyjmować, żeby nie wyciągnąć wkładki przy okazji. Czyli powoli, z wyczuciem :)

 6. Czy wystarczy, że sparzymy kubeczek, czy lepiej zakupić tabletki do dezynfekcji? Co będzie bardziej skuteczne i lepsze dla kubeczka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge