Menu Zamknij

Filtry od słońca 2016: to musisz wiedzieć

Od dawna śledzę temat filtrów przeciwsłonecznych i używam tych, które uważam za najbardziej bezpieczne. Czytam badania i śledzę, jakie wątpliwości pojawiają się w związku z pewnymi składnikami. Właśnie ukazał się tegoroczny raport wydany przez Environmental Working Group dotyczący blokerów słonecznych. Przeczytaj, co według informacji zebranych przeze mnie powinno się wiedzieć, zanim posmarujesz dziecko lub siebie kremem od słońca.

Nie jestem dermatologiem, poniższy tekst to zbiór informacji zebranych na podstawie profesjonalnych publikacji. Ma on charakter subiektywnego podsumowania zebranej wiedzy i nie zastąpi porady specjalisty.

Co roku, gdy w Polsce słońce zaczyna przygrzewać dłużej i mocniej, obserwuję duże poruszenie w internecie – jakie filtry kupić dziecku, jakie sobie? Na podstawie dłuższego wyszukiwania sprawdzonych informacji sporządziłam listę tych najważniejszych, którymi kieruję się podczas wyboru kosmetyku ochronnego. Jeśli jakaś informacja jest kontrowersyjna, oznaczyłam to wyraźnie.

filtry_od_slonca_2016_duze

Słońce nie jest wrogiem…

A przynajmniej dopóki zachowujemy się rozsądnie i nie przesadzamy z opalaniem. Światło słoneczne jest nam potrzebne z wielu względów i całkowite blokowanie jego działania na nasz organizm może mieć skutki odwrotne do oczekiwanych.

Osoby mające wyjątkowo wrażliwą, jasną skórę, która reaguje na słońce wręcz alergicznie, powinny jednak zachowywać jak największą ostrożność przy ekspozycji na promienie słoneczne, a nawet jej unikać. Największe promieniowanie UV ma miejsce między godziną 10:00 a 15:00 – warto to zapamiętać. Wtedy przez atmosferę przedostaje się najwięcej promieniowania UVA i UVB. Pierwsze z nich działa destrukcyjnie na skórę – wytwarza wolne rodniki, uszkadza włókna kolagenowe – powoduje starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek. Promieniowanie UVB, choć w dużych dawkach powoduje oparzenia, sprawia, że nasz organizm wytwarza najbardziej naturalną, najlepiej przyswajalną witaminę D, potrzebną do naszego zdrowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Jednocześnie oba rodzaje promieniowania są powiązane ze zwiększaniem ryzyka raka skóry.

Uznaje się, że rozwój czerniaka jest związany z obciążeniem rodzinnym, korzystaniem z solarium, liczbą znamion na ciele, piegami, jasną karnacją, promieniowaniem UV oraz poważnymi oparzeniami słonecznymi, szczególnie w dzieciństwie. Nie na wszystko mamy wpływ.

Amerykańskie i australijskie badania z ostatnich 25 lat nad genezą czerniaka dały czasem zupełnie sprzeczne wnioski, natomiast z pewnością zaobserwowano, że osoby regularnie przebywające na powietrzu są mniej narażone na raka skóry niż te, które większość czasu przebywają w pomieszczeniach zamkniętych. Być może jest to zasługa stałego dostarczania organizmowi witaminy D, mającej działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Zalecenia polskiego zespołu ekspertów dotyczące ekspozycji na słońce (2009):

Regularna ekspozycja na słońce stanowi istotne endogenne źródło witaminy D. Należy jednak zaznaczyć, że powszechne dziś stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi może redukować wydajność syntezy skórnej pod wpływem promieniowania UVB nawet o 90%. W naszej strefie geograficznej synteza skórna zachodzi od kwietnia do września, przy zapewnieniu min. 15-minutowej ekspozycji na słońce 18% powierzchni ciała (odsłonięte przedramiona i częściowo nogi) w godzinach 10–15, bez stosowania filtrów ochronnych. Natomiast od października do marca synteza skórna praktycznie nie zachodzi. Bardzo ważne jest wyważenie pomiędzy korzyściami wynikającymi z ekspozycji na słońce, która to, przynajmniej w okresie letnim, zabezpiecza odpowiedni stan zaopatrzenia w witaminę D, a ryzykiem wystąpienia raka skóry. Aktualnie u niemowląt <6 m.ż. bezpośrednia ekspozycja na słońce nie jest zalecana. LINK

AZS a słońce?

Są przesłanki mówiące o korzystnym wpływie promieni słonecznych na skórę z atopowym zapaleniem, co jest łączone m.in. z wytwarzaniem się naturalnej witaminy D. Nasi synowie rzeczywiście reagują na słońce poprawą stanu skóry, ale nie jest to regułą dla wszystkich. Spotykam się również z opisami przypadków, że u dzieci z objawami alergii na skórze promieniowanie UV raczej zaostrzyło zmiany. W takim wypadku lepiej chronić dziecko przed promieniami słonecznymi. Jeśli jednak dłuższa ekspozycja na słońce jest nieunikniona, zalecane jest zastosowanie filtra o wysokim współczynniku SPF.

Warto pamiętać, że niektóre kosmetyki z filtrem mogą zawierać składniki drażniące dla alergików. Nie zapominajmy, że przebywanie na silnym słońcu wpływa na pocenie się, a pot wzmaga objawy AZS.

lavera_4

Solarium uznane za czynnik podwyższający ryzyko czerniaka

W Stanach Zjednoczonych opalanie się w kabinach zostało oficjalnie uznane za mniej bezpieczne niż dotychczas sądzono – Międzynarodowa Agencja Badania Raka uznała, że korzystanie z solarium przed 30. rokiem życia zwiększa ryzyko czerniaka o 75%!

W książce Jerzego Zięby znajdziemy poradę, aby korzystać z solarium – krótko, przez 3–4 minuty – ponieważ taka dawka wpływa pozytywnie na naszą skórę. Według mnie ta rada jest nieco lekkomyślna: „sztuczne” opalanie powinno być skonsultowane z dermatologiem i jeśli już czujemy potrzebę wydawania pieniędzy na solarium, powinniśmy rozumieć, że jest to tak samo kancerogenne naświetlanie, jak prawdziwym słońcem.

Nie polegaj na filtrach przeciwsłonecznych

Cokolwiek napiszą producenci kosmetyków blokujących promieniowanie ultrafioletowe, żaden filtr przeciwsłoneczny nie powinien zwalniać nas z czujności, zwłaszcza w wypadku dbania o bezpieczeństwo dzieci.

Nie ma dowodów na to, że filtry przeciwsłoneczne chronią przed czerniakiem. Ten zaskakujący fakt to żadna tajemnica, przypomina o tym raport EWG, w którym przeczytamy:

Every major public health authority – FDA, the National Cancer Institute and the International Agency for Research on Cancer – has concluded that the available data do not support the assertion that sunscreens alone reduce the rate of skin cancer (FDA 2011a, IARC 2001b, NCI 2011).

[Najważniejsze instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym – FDA, Narodowy Instytut Raka i Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem – przyznały, że dostępne dane nie potwierdzają, że filtry przeciwsłoneczne same zmniejszają ryzyko raka skóry].

Co ciekawe, według amerykańskich badań i obserwacji czerniak zazwyczaj pojawia się w miejscach, które nie są najczęściej wystawiane na słońce. Poza tym zauważono pewną zależność – osoby stosujące filtry przeciwsłoneczne częściej polegały głównie na tym sposobie blokowania promieni UV i częściej ulegały poparzeniom niż ci, którzy decydowali się na tradycyjne metody, takie jak noszenie czapek i zasłaniających ubrań.

Wniosek? Osoby polegające głównie na filtrach przeciwsłonecznych częściej podejmują ryzykowne zachowania w postaci długiej ekspozycji na promienie słoneczne. Być może za bardzo sugerują się tym, co producenci kosmetyków piszą na opakowaniach.

lavera_3

UVA ważniejsze od UVB?

Oba rodzaje promieniowania mogą powodować uszkodzenie skóry i modyfikację DNA. Jednak to UVA wydaje się groźniejsze ze względu na głębsze wnikanie w skórę, ale opóźnione efekty działania. EWG zwraca uwagę, że producenci kremów przeciwsłonecznych piszą przede wszystkim o SPF UVB, tymczasem to promieniowanie ma również korzystne działanie na nasz organizm (wytwarzanie witaminy D), w przeciwieństwie do niszczycielskiego UVA, które nie daje tak natychmiastowych efektów swojego działania, jak UVB (które opala), i tym bardziej jest niebezpieczne.

Filtr słoneczny powinien chronić w podobnym stopniu przed UVA, jak i UVB. W teorii liczba SPF oznacza, ile razy dłużej możemy bezpiecznie przebywać na słońcu, jeśli zastosujemy dany filtr (co jednak jest zależne od wielu czynników). Zwracajcie uwagę, co jest napisane na opakowaniu Waszego kremu do opalania: powinna być informacja, że SPF dotyczy zarówno UVA, jak i UVB, i ochrona powinna być taka sama.

alphanova_sun_1

SPF więcej niż 50 nie ma sensu

W swoim raporcie EWG zwraca uwagę, że coraz bardziej popularne są filtry o mocnym SPF UVB – powyżej 50. Mogą nawet osiągać wartość 100. Co to oznacza? Że użytkownik czuje się bezpieczny podczas kąpieli słonecznej, tymczasem nie jest świadomy, że ochrona UVA może być znacznie niższa.

Wg EWG nie ma sensu kupować filtrów z SPF powyżej 50, ponieważ ochrona przeciwsłoneczna nie różni się znacznie od SPF 50. Uważa się, że prawidłowo zastosowany filtr o SPF 30–50 daje wystarczającą ochronę nawet osobom o skórze wrażliwej. Dodatkowo badania wykazały rozbieżność między deklarowaną a faktyczną ochroną przy wysokim SPF (co może być zależne m.in. od grubości warstwy nałożonego kremu). Jeszcze jeden argument przeciw to zwiększenie ilości substancji chemicznych w takich filtrach, co może mieć znaczenie jeśli chodzi o szkodliwe działanie na skórę samego kosmetyku. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Filtry chemiczne, mineralne i naturalne

W kremach przeciwsłonecznych stosuje się dwa główne rodzaje filtrów: chemiczne i mineralne.

anthyllis_sun_2

Filtry mineralne

Jeśli używamy kosmetyków naturalnych, ekologicznych – filtry będą przede wszystkim mineralne, ze wspomaganiem słabych filtrów naturalnych, obecnych w olejach roślinnych. Takimi filtrami mineralnymi, dopuszczonymi w kosmetykach naturalnych i ekologicznych są:

 • dwutlenek tytanu (titanium dioxide) w postaci rutylu,
 • tlenek cynku (zinc oxide).

Ich działanie polega na odbijaniu promieni słonecznych lub absorbowaniu i zamienianiu w ciepło (są półprzewodnikami). EWG wysoko ceni filtry mineralne – są stabilne, chronią również przed UVA (tlenek cynku lepiej). Ich obecność tylko częściowo chroni przed promieniami UVA i UVB, dlatego kosmetyki ekologiczne zawierają jeszcze sporo innych składników (np. krzemionka – hydrated silica), które w połączeniu dają pożądany efekt SPF.

Od pewnego czasu w składach niektórych kremów przeciwsłonecznych znalazły się filtry mineralne w postaci nanocząsteczek (nano). Wzbudzają one pewne kontrowersje, ponieważ badanie na myszach pokazało, że nanocząsteczki mogą przenikać do żywej warstwy skóry – badania na ludziach nie potwierdziły jednak zagrożenia (człowiek ma jednak grubszą skórę od myszy…).

Sadrieh i wsp., eksperci Amerykańskiej Organizacji do Spraw Żywności i Leków (Food and Drug Administration –  FDA), badali nanocząstki ditlenku tytanu w kierunku wchłaniania przez skórę na modelu skóry świńskiej, najbardziej zbliżonej do skóry ludzkiej. Autorzy zaobserwowali, że większość cząstek aplikowanych na skórę jest deponowana w warstwie rogowej naskórka bez penetrowania do wewnątrz. Nie wykryto cząstek TiO2 w organizmie (m.in. w wątrobie) nawet po powtórnej aplikacji i  wydłużonym czasie ekspozycji. Eksperci  FDA sugerują więc, że istnieje mała szansa wchłaniania się ditlenku tytanu przez skórę. Monteiro-Riviere i wsp. badali możliwość wchłaniania się ditlenku tytanu przez uszkodzoną skórę po oparzeniach słonecznych. Zaobserwowano niewielki wzrost penetracji  TiO2 do górnej warstwy nabłonka, jednak bez oznak wchłaniania.

Anna Maria Świdwińska-Gajewska, Sławomir Czerczak, „Nanocząstki ditlenku tytanu – działanie biologiczne”, 2014

Zaleta nanocząsteczek polega na tym, że nie pozostają na skórze w postaci białej, niewchłoniętej warstwy, dają też wyższą ochronę przed UVB. Ich wadą jest mniejsza ochrona przed UVA. Mają też szkodliwe działanie, jeśli są w postaci proszku i dostaną się do dróg oddechowych – to jednak dotyczy raczej kosmetyków kolorowych i w sprayu. Nieznany jest wpływ nanocząsteczek filtrów mineralnych na środowisko, kiedy dostaną się np. do wód, natomiast wiadomo, że spożyte mogą spowodować uszkodzenia np. płodu (badanie na zwierzętach).

Jednym słowem – kontrowersje wokół nanocząsteczek w filtrach przeciwsłonecznych są raczej wyolbrzymiane, ale prawdopodobnie dopiero kolejne badania rozwieją wszelkie wątpliwości.

Więcej na temat kontrowersyjnych nanocząsteczek przeczytacie tutaj: EWG i „Medycyna Pracy”.

anthyllis_sun_1

Filtry chemiczne

Przed UVB chronią m.in.:

 • ethylhexyl methoxycinnamate,
 • octyl methoxycinnamate,
 • octyl salicylate,
 • 4-methylbenzylidene camphor,
 • octisalate (ethylhexyl salicylate).

Przed UVA chronią m.in.:

 • oxybenzone (benzophenone-3),
 • buthyl methoxydibenzoylmethane.

Przed UVA i UVB chronią m.in.:

 • terephthalylidene dicamphor sulfonic acid (mexoryl SX)
 • drometrizole trisiloxane (mexoryl XL),
 • tinsorb M.

Ich działanie polega na absorbowaniu promieni UV. Przenikają w głąb naskórka, przez co mają sporą rzeszę przeciwników. Niektóre z nich mogą zachowywać się jak hormony lub wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu.

EWG radzi, aby wystrzegać się kilku składników, które mogą przedostawać się do organizmu i mieć szkodliwe działanie (badania wskazują np. na przenikanie substancji zawartych w filtrach do ludzkiej krwi, moczu czy mleka).

Należą do nich również filtry chemiczne, w tym:

 • oxybenzone – duże ryzyko toksyczności,
 • octinoxate (octylmethoxycinnamate) – duże ryzyko toksyczności,
 • homosalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
 • octisalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
 • octocrylene – umiarkowane ryzyko toksyczności.

Niskie ryzyko niosą ze sobą avobenzone i mexoryl SX.

Nieaktywne składniki – na co zwracać uwagę?

Kosmetyki z filtrem zawierają zwykle kilkadziesiąt składników, i to od przeczytania INCI powinniśmy zacząć zainteresowanie jakimkolwiek produktem.

Sama nie kupuję i nie stosuję kosmetyków – również od słońca – które zawierają m.in. PEG-i, PPG-i, parabeny. Warto zapoznać się z kilkoma informacjami, które mogą pomóc w wyborze kosmetyku lub przeciwnie, zupełnie namieszać nam w głowie…

Palmitynian retinylu (witamina A) (nie dotyczy europejskich produktów)

EWG na podstawie międzynarodowych badań zaleca, aby unikać filtrów słonecznych zawierających witaminę A w tej postaci. Palmitynian retinylu (retinyl palmitate) może przyczyniać się do przyspieszenia rozwoju groźnych zmian skórnych pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne. Na szczęście europejskie filtry przeciwsłoneczne nie zawierają tego składnika (aczkolwiek zawsze trzeba przeczytać skład kosmetyku przed jego kupieniem!).

MI

Methylisothiazolinone (MI) jest jednym ze składników filtrów przeciwsłonecznych, który nie ma działania przeciwsłonecznego (tzw. składnik nieaktywny). W 2013 roku w Stanach Zjednoczonych został uznany za alergen, wywołujący podrażnienia skóry.

Aluminium

Glin jest dodawany do kremów przeciwsłonecznych zawierających dwutlenek tytanu, aby zapobiegać zbrylaniu się titanium dioxide w kosmetyku.

Aluminium może występować pod postacią m.in.:

 • aluminium hydroxide,
 • aluminium oxide,
 • aluminium silicate,
 • aluminium stearate,
 • aluminium starch octenylsuccinate.

Badania z 2007 roku poddały w wątpliwość, czy używanie glinu w blokerach słonecznych jest do końca bezpieczne, ponieważ aluminium jest pro-utleniaczem (może zwiększać ryzyko uszkodzeń skóry związane z działaniem reaktywnych form tlenu, powstających podczas opalania z filtrami). Naukowcy nie udowodnili jednak, że nasza skóra nie radzi sobie z neutralizacją szkodliwego działania. Wniosek – składnik kontrowersyjny, obecny prawdopodobnie w większości filtrów słonecznych opartych na dwutlenku tytanu. Nie kijem go, to pałką.

Więcej na temat badań nad aluminium w filtrach przeciwsłonecznych tutaj.

Moim zdaniem

Spamiętanie wszystkich tych informacji i przekopywanie się przez setki stron internetowych z danymi na temat filtrów przeciwsłonecznych może dać nam głównie poczucie zagubienia. Dlatego powiem Wam, czym kieruję się sama, gdy chodzi o ochronę przeciwsłoneczną dla mojej rodziny.

alphanova_sun_2

 1. Nie unikam słońca, unikam nadmiernej ekspozycji:
 • jeśli wiem, że spędzę na powietrzu więcej czasu niż godzinę, a słońce jest ostre, wybieram raczej cień i zasłaniam ciało ubraniem (pamiętajcie, że promienie słoneczne przenikają przez ubranie – im ciemniejszy kolor tkaniny, tym więcej zatrzymanych promieni);
 • dzieci do 3. roku życia chroniłam przed ekspozycją na słońce – jeśli to było trudne do uniknięcia (na plaży), wybierałam certyfikowany filtr mineralny SPF 30;
 • słońce jest nam potrzebne, dlatego kremów z filtrem używam kilkanaście razy do roku, kiedy wiem, że spędzę na ostrym słońcu dłużej niż godzinę.
 1. Nie ufam filtrom w 100% – wiem, że jest to czynnik zmniejszający ryzyko raka, ale nigdy nie mogę mieć pewności, że nic mi nie będzie.
 2. Wybieram wyłącznie certyfikowane, ekologiczne kremy z filtrami mineralnymi, bez nanocząsteczek – na wszelki wypadek. Filtry, które mogę polecić, ponieważ ich producenci odpowiedzieli mi na wszystkie ważne pytania (kolejność alfabetyczna):
 • Alphanova (kupisz np. tu, tu i tu),
 • Anthyllis (kupisz tu). Te filtry zawierają aluminium, jest to więc swego rodzaju kompromis – są za to pozbawione innych szkodliwych lub kontrowersyjnych składników. O konkretnych filtrach napiszę wkrótce.
 1. Zawsze czytam skład kosmetyków – jeśli czegoś nie rozumiem, szukam informacji na EWG.
 2. Nie wierzę w naturalne filtry naturalne w postaci olejów roślinnych:
 • brak wystarczająco dokładnych danych na temat skuteczności np. oleju z pestek malin (przypisuje się mu SPF 28–50);
 • dopóki rzetelne badania nie wykażą, że takie oleje skutecznie ochronią zarówno przed UVA, jaki i UVB, nie będę brała ich pod uwagę;
 • przekonałam się już, że olej z nasion marchwi nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed słońcem.
Olej z nasion dzikiej marchwi, wbrew temu, co piszą niektórzy, ma SPF około 6.
Olej z nasion dzikiej marchwi, wbrew temu, co piszą niektórzy, ma SPF około 6.

Jeszcze kilka rad na podstawie raportu EWG:

 • Nie uciekaj panicznie przed słońcem, codzienna ekspozycja najprawdopodobniej zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry! Korzystaj ze spacerów, najlepiej w godzinach porannych i popołudniowych.
 • Filtry stosuj jako rozwiązanie ostateczne – zasłaniaj się przed słońcem ubraniem, przebywaj w cieniu, używaj okularów przeciwsłonecznych (chyba że nosisz korekcyjne z filtrem UV).
 • Chroń dzieci poniżej 3. roku życia – powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce (chodzi o dłuższe przebywanie).
 • Nie smaż się na słońcu, nawet jeśli używasz filtrów przeciwsłonecznych. Mocniejsza opalenizna to znak, że naraziłaś/eś swoją skórę m.in. na silne działanie niszczących kolagen promieni UVA. Pamiętaj, że filtry przeciwsłoneczne nie chronią przed rakiem skóry.
 • Nie nadrabiaj całego roku bez słońca przez tydzień na gorącej plaży. Praca biurowa sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na szkodliwe działanie promieni UV.

Jeśli jesteście ciekawi trochę innego spojrzenia na ochronę przeciwsłoneczną, zajrzycie na blog Sroki:

Wybrana bibliografia:

Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja, ochrona przeciwsłoneczna

Podobne wpisy

9 komentarzy

 1. Emilia

  Bardzo przydatny tekst:) Tylko moje zdziwienie wzbudziło używanie kremów z filtrem zaledwie kilkanaście w roku. Ja mam wrażenie, że latem codziennie spędzamy na mniejszym lub większym słońcu dłużej niż godzinę, co daje prawie 3 miesiące stosowania kremu z filtrem. Oczywiście unikam przebywania na słońcu między 11 a 15, jednak poprzedniego lata większość dni była upalna i bardzo słoneczna – miałam wrażenie, że przed 11 i po 1516 słońce było na tyle silne, że przebywanie na nim wymagało użycia filtra. A nie chciałam siebie i dziecka zamykać w domu na większość dnia, nie zawsze dało się też przez cały dzień być w cieniu ;)

  • joanna

   My jesteśmy biurowe mieszczuchy, więc po pierwsze, mało się rozbieramy, a po drugie mało mamy okazji, nawet w lecie, żeby jakoś dłużej się opalać.
   Słońce dosięga nas na działce i podczas wyjazdów, a przecież nie zawsze pogoda jest słoneczna.
   My, dorośli, jeździmy na rowerach cały rok i dzięki temu przyzwyczajamy się do słońca, bez używania kremów. Chyba że to jakaś dłuższa wyprawa :)
   Wiem, że są osoby, które smarują się cały rok i uważają, że skoro UVA przenikają przez szyby, ubrania itp., to trzeba być zawsze posmarowanym. Ja jednak uważam, że więcej pożytku jest z unikania bezpośredniego słońca i kremów :)

 2. Grażyna

  Zanim zaczęłam używać olejki YL miałam straszne uczulenie od słońca i w ciągu tych wszystkich lat mojego opalania się na słońcu, w końcu wcale nie mogłam wyjść słońce bo natychmiast robiły mi się bąble. Gdy jeszcze mogłam się opalać to co najwyżej 2 godziny. Obecnie – używając olejki – nie mam żadnego uczulenia od słońca, nie używam żadnych filtrów, znikają mi piegi, których kiedyś nigdy nie miałam (działanie toksyn i chemii) a w poprzednim roku byłam 6 godzin na słońcu – byłabym dłużej gdyby nie to, że trzeba było jechać do domu…

 3. Krzysztof

  Powołuje się Pani na EWG, nie tłumacząc czym to jest, jeśli chodzi tu o The Environmental Working Group to jest to amerykański twór, który niestety nie bierze pod uwagę europejskiego prawa. Na terenie Unii Europejskiej nie produkuje się kosmetyków z filtrem słonecznym SPF 100, a fakt, że ludzie mogą czuć się zbyt pewnie został właśnie w ten sposób ograniczony i przepisy unijne regulują to w ten sposób, że SPF 100 może być oznaczony tylko jako SPF 50+, co ma oznaczać zawsze przynajmniej SPF60, więc mamy pewność kupując taki kosmetyk, że nie płacimy więcej po to, żeby mieć SPF51 na przykład. Więc tutaj akurat się nie zgodzę, że między SPF 30 i 50 a 50+ nie ma różnicy, dla osób z bardzo bladą karnacją zalecane są kosmetyki z jak najwyższym filtrem, więc zastosowanie 30 lub zastosowanie 50+, który ma filtr czasem bliski 100 daje moim zdaniem bardzo dużą różnicę. Tak samo słowa blocker nie stosuje się w Uni. Rozumiem, że może mieć Pani czytelników z całego świata, ale przypuszczam, że jednak większość jest z Polski, dlatego powoływanie się głównie na amerykańskie źródła może wprowadzać ich w błąd. Natomiast pisanie przez producentów o ochronie UVB, a nie UVA nie jest ich kaprysem tylko regulacją unijną, dlatego, że najłatwiej zbadać jak wysoki filtr ma dany kosmetyk, bo UVB powoduje rumień i można w miarę łatwo sprawdzić po jakim czasie po zastosowaniu filtra pojawi się rumień i porównać to z czasem po jakim pojawia się rumień bez zastosowania filtra. Moim zdaniem warto stosować filtry nie tylko dlatego, że promienie słoneczne może powodują, a może nie powodują raka, al również powodują poparzenia (w szczególności u dzieci) i starzenie się skóry.

  • joanna

   Wręcz przeciwnie. W raporcie EWG pojawia się właśnie porównanie z europejskim prawem i informacja o bardziej restrykcyjnych przepisach (polecam lekturę raportu). EWG jest bardzo czujne i często opinia tej instytucji na temat substancji spożywczej czy składnika w kosmetyku jest znacznie surowsza niż Komisji Europejskiej.
   SPF 30 i 50 różni się, choćby tym, że teoretycznie jeden filtr „pozwala” być 30 razy dłużej na słońcu, a drugi 50 razy. Tylko że żaden z nich nie powinien być traktowany jako pełna ochrona. Tym bardziej SPF 50+. Według mnie osoby ze skórą bardzo wrażliwą na słońce powinny przede wszystkim go unikać. Jeśli się nie da, bo np. ktoś lubi jeździć na rowerze albo biega, wtedy filtr trzeba dobrać indywidualnie.
   Z tym podawaniem ochrony przed UVA i UVB nie zgodzę się zupełnie. Oba rodzaje promieniowania są bardzo groźne i to właśnie UVA przyspiesza starzenie się skóry. To, że tego nie widać od razu, nie znaczy, że jesteśmy bezpieczni.

   • Krzysztof

    To mnie Pani w ogóle nie zrozumiała, ja powiedziałem tylko dlaczego podawany jest stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, a nie jest podawany stopień przed promieniowaniem UVA. Bo każdy znany mi kosmetyk na słońce (oczywiście nie znam wszystkich), chroni przed jednym i przed drugim promieniowaniem, ale współczynnik SPF mówi o ochronie przed UVB w stopniu który przynajmniej mniej więcej da się łatwo zmierzyć, bo skutki tego promieniowania są widoczne. Nie chodziło mi o to, że podaje się tylko stopień ochrony przed UVB, bo UVA jest mniej ważne po nie powoduje widocznych skutków. To przepisy regulują sposób oznaczeń, czyli SPF mówi nam o faktorze UVB, ale nie dlatego, że producenci tak sobie wymyślili, to przepisy regulują. A ochrona przed UVA jest oczywiście bardzo istotna, ale trudniej zmierzyć stopień ochrony przed tym promieniowaniem i dlatego może się komuś wydawać, że producenci sobie piszą o ochronie UVB, a UVA pomijają.

    • joanna

     Zrozumiałam, tylko chciałam podkreślić, że to, że coś jest trudne, nie oznacza, że niemożliwe. A EWG w raporcie pisze o tym, że informowanie o ochronie UVA powinno być obowiązkowe – i ja się z tym zgadzam – bo promienie UVA są tak samo szkodliwe jak UVB, ale są bardziej podstępne – tym bardziej powinniśmy wiedzieć, jaką ochronę UVA daje kosmetyk!

 4. Jagna

  Witam jestem za przebywaniem rosądnym za słoncu i nie smażeniem się na plazy jesli cały dzień i caly rok przebywamy w biurze. Uważam ze filtry są bardzo szkodliwe i nie chornia przed rakiem . Słonce tez nie jest rakotwórcze inaczej czerniak byłby bardziej rozpowszeczniony u osób stale przebywających na dworze czyli rolnicy budowlańcy – tak nie jest . Na czerniaka najczęściej chorują osoby które nadużywają kosmetyków np. aktorzy . Wniosek nie słoncze a flitry są niebezpieczne.

  • joanna

   Chętnie poczytam statystyki, kto ma większe ryzyko zapadalności na czerniaka. Zdaje się, że to bardziej złożona sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies