30 XI2016

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?

by joanna

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek, jeśli chcemy, aby był w 100% bezpieczny, biodegradowalny i jadalny? Oczywiście w kuchni. Wiadomo, to tylko zabawa i takich tuszów nie użyjecie raczej do firmowych pieczęci, natomiast śmiało możecie przygotować je z dziećmi, które przy okazji poznają np. smak soku z buraka.

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?

Naturalne tusze do pieczątek przyszły mi do głowy dziś rano, kiedy odprowadzałam syna do szkoły i na klatce schodowej, na półce typu „sąsiedzie, chcesz, to bierz” zobaczyłam trzy bardzo niedzisiejsze pieczątki. Pieczątki zabrałam, syna odprowadziłam i zaczęłam się zastanawiać – jak je wykorzystać, żeby było ciekawie?

Pomyślałam, że nigdy nie miałam okazji zrobić własnych tuszów do pieczątek. W dodatku nigdzie nie widziałam przepisu na takie tusze. Pozostała mi więc improwizacja, zawartość lodówki oraz stara sokowirówka. Zatem do dzieła.

Drewniane pieczątki

Drewniane pieczątki

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek – przepis

Na początek potrzebujemy kilku kolorowych warzyw – nie muszą to być duże ilości, ale za to ważna jest różnorodność barw. Sama wybrałam:

  • czerwoną kapustę,
  • purpurową marchewkę,
  • żółtego buraka.

Do tego będziemy jeszcze potrzebować:

Im więcej kolorowych warzyw, tym lepiej

Im więcej kolorowych warzyw, tym lepiej

Po zgromadzeniu potrzebnych akcesoriów zabrałam się do pracy. Począwszy od najjaśniejszego warzywa, wszystko lądowało w sokowirówce: burak, marchewka i kapusta. I tak powstały trzy soki: żółty, buropomarańczowy i fioletowy, które w dodatku pięknie pachniały. (Resztki z sokowirówki zjadłam z oliwą, sokiem z cytryny i solą).

Sok z żółtego buraka

Sok z żółtego buraka

Soki wlałam do płaskich pojemniczków, do których włożyłam kawałki zużytych gąbek do zmywania. Nasączone gąbeczki ułatwiają nabieranie tuszu w odpowiedniej ilości.

Tak jak sądziłam, sok z kapusty okazał się najbardziej efektowny. Intensywny fiolet śmiało może udawać profesjonalny tusz (ale nie polecam go trzymać w biurze ze względu na mocny zapach). Marchewka też daje radę, natomiast żółty buraczek wychodzi ledwo ledwo. Tak więc będziemy musieli sprawdzić również inne warzywa w poszukiwaniu intensywnej żółci – może dynia?

Naturalny tusz z czerwonej kapusty

Naturalny tusz z czerwonej kapusty

Takie kolorowe warzywne tusze świetnie sprawdzą się w okresie przedświątecznym, gdy dzieci z przyjemnością zajmują się tworzeniem ozdób choinkowych itp. Soki z warzyw sprawdzą się jako naturalne farby, które śmiało oddamy w ręce nawet rocznego dziecka – oczywiście zawsze pod kontrolą rodziców.

Czekam na Wasze pomysły, jakie kolory możemy uzyskać z warzyw i owoców!

Może przeczytasz także:

6 Responses to “Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge