Naturalny tusz z czerwonej kapusty

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek, jeśli chcemy, aby był w 100% bezpieczny, biodegradowalny i jadalny? Oczywiście w kuchni. Wiadomo, to tylko zabawa i takich tuszów nie użyjecie raczej do firmowych pieczęci, natomiast śmiało możecie przygotować je z dziećmi, które przy okazji poznają np. smak soku z buraka.

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?
Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?

Naturalne tusze do pieczątek przyszły mi do głowy dziś rano, kiedy odprowadzałam syna do szkoły i na klatce schodowej, na półce typu „sąsiedzie, chcesz, to bierz” zobaczyłam trzy bardzo niedzisiejsze pieczątki. Pieczątki zabrałam, syna odprowadziłam i zaczęłam się zastanawiać – jak je wykorzystać, żeby było ciekawie?

Pomyślałam, że nigdy nie miałam okazji zrobić własnych tuszów do pieczątek. W dodatku nigdzie nie widziałam przepisu na takie tusze. Pozostała mi więc improwizacja, zawartość lodówki oraz stara sokowirówka. Zatem do dzieła.

Drewniane pieczątki
Drewniane pieczątki

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek – przepis

Na początek potrzebujemy kilku kolorowych warzyw – nie muszą to być duże ilości, ale za to ważna jest różnorodność barw. Sama wybrałam:

  • czerwoną kapustę,
  • purpurową marchewkę,
  • żółtego buraka.

Do tego będziemy jeszcze potrzebować:

Im więcej kolorowych warzyw, tym lepiej
Im więcej kolorowych warzyw, tym lepiej

Po zgromadzeniu potrzebnych akcesoriów zabrałam się do pracy. Począwszy od najjaśniejszego warzywa, wszystko lądowało w sokowirówce: burak, marchewka i kapusta. I tak powstały trzy soki: żółty, buropomarańczowy i fioletowy, które w dodatku pięknie pachniały. (Resztki z sokowirówki zjadłam z oliwą, sokiem z cytryny i solą).

Sok z żółtego buraka
Sok z żółtego buraka

Soki wlałam do płaskich pojemniczków, do których włożyłam kawałki zużytych gąbek do zmywania. Nasączone gąbeczki ułatwiają nabieranie tuszu w odpowiedniej ilości.

Tak jak sądziłam, sok z kapusty okazał się najbardziej efektowny. Intensywny fiolet śmiało może udawać profesjonalny tusz (ale nie polecam go trzymać w biurze ze względu na mocny zapach). Marchewka też daje radę, natomiast żółty buraczek wychodzi ledwo ledwo. Tak więc będziemy musieli sprawdzić również inne warzywa w poszukiwaniu intensywnej żółci – może dynia?

Naturalny tusz z czerwonej kapusty
Naturalny tusz z czerwonej kapusty

Takie kolorowe warzywne tusze świetnie sprawdzą się w okresie przedświątecznym, gdy dzieci z przyjemnością zajmują się tworzeniem ozdób choinkowych itp. Soki z warzyw sprawdzą się jako naturalne farby, które śmiało oddamy w ręce nawet rocznego dziecka – oczywiście zawsze pod kontrolą rodziców.

Czekam na Wasze pomysły, jakie kolory możemy uzyskać z warzyw i owoców!

Może przeczytasz także:

Jak zrobić mleko na kozim mleku?

Jak zrobić mydło na kozim mleku

Do przepisu na mydło na kozim mleku podchodziłam jak pies do jeża. Dlaczego? Ponieważ wydawało
Życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

O pomaganiu: życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

Jesteśmy w obliczu wyzwania, które spadło na nas niespodziewanie i w ogromnej skali: pomóc jako
Przepis na żel do WC

Przepis na żel do WC

Ten przepis na żel do WC sprawdziłam wielokrotnie na własnej muszli klozetowej. Jeśli sklepowe żele

8 thoughts on “Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?”

  1. Szczęściara z Ciebie, że wpadły w Twoje ręce takie fajne pieczątki. Pomysł na tusze – super! Może do uzyskania żółci wystarczy sok z pomarańczy podkręcić szczyptą kurkumy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge