Naturalny tusz z czerwonej kapusty

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek, jeśli chcemy, aby był w 100% bezpieczny, biodegradowalny i jadalny? Oczywiście w kuchni. Wiadomo, to tylko zabawa i takich tuszów nie użyjecie raczej do firmowych pieczęci, natomiast śmiało możecie przygotować je z dziećmi, które przy okazji poznają np. smak soku z buraka.

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?
Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?

Naturalne tusze do pieczątek przyszły mi do głowy dziś rano, kiedy odprowadzałam syna do szkoły i na klatce schodowej, na półce typu „sąsiedzie, chcesz, to bierz” zobaczyłam trzy bardzo niedzisiejsze pieczątki. Pieczątki zabrałam, syna odprowadziłam i zaczęłam się zastanawiać – jak je wykorzystać, żeby było ciekawie?

Pomyślałam, że nigdy nie miałam okazji zrobić własnych tuszów do pieczątek. W dodatku nigdzie nie widziałam przepisu na takie tusze. Pozostała mi więc improwizacja, zawartość lodówki oraz stara sokowirówka. Zatem do dzieła.

Drewniane pieczątki
Drewniane pieczątki

Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek – przepis

Na początek potrzebujemy kilku kolorowych warzyw – nie muszą to być duże ilości, ale za to ważna jest różnorodność barw. Sama wybrałam:

  • czerwoną kapustę,
  • purpurową marchewkę,
  • żółtego buraka.

Do tego będziemy jeszcze potrzebować:

Im więcej kolorowych warzyw, tym lepiej
Im więcej kolorowych warzyw, tym lepiej

Po zgromadzeniu potrzebnych akcesoriów zabrałam się do pracy. Począwszy od najjaśniejszego warzywa, wszystko lądowało w sokowirówce: burak, marchewka i kapusta. I tak powstały trzy soki: żółty, buropomarańczowy i fioletowy, które w dodatku pięknie pachniały. (Resztki z sokowirówki zjadłam z oliwą, sokiem z cytryny i solą).

Sok z żółtego buraka
Sok z żółtego buraka

Soki wlałam do płaskich pojemniczków, do których włożyłam kawałki zużytych gąbek do zmywania. Nasączone gąbeczki ułatwiają nabieranie tuszu w odpowiedniej ilości.

Tak jak sądziłam, sok z kapusty okazał się najbardziej efektowny. Intensywny fiolet śmiało może udawać profesjonalny tusz (ale nie polecam go trzymać w biurze ze względu na mocny zapach). Marchewka też daje radę, natomiast żółty buraczek wychodzi ledwo ledwo. Tak więc będziemy musieli sprawdzić również inne warzywa w poszukiwaniu intensywnej żółci – może dynia?

Naturalny tusz z czerwonej kapusty
Naturalny tusz z czerwonej kapusty

Takie kolorowe warzywne tusze świetnie sprawdzą się w okresie przedświątecznym, gdy dzieci z przyjemnością zajmują się tworzeniem ozdób choinkowych itp. Soki z warzyw sprawdzą się jako naturalne farby, które śmiało oddamy w ręce nawet rocznego dziecka – oczywiście zawsze pod kontrolą rodziców.

Czekam na Wasze pomysły, jakie kolory możemy uzyskać z warzyw i owoców!

Może przeczytasz także:

Jak zrobić atrament z maków?

Zrób atrament z maku polnego

Jak zrobić atrament z maku polnego? Niech to będzie Wasze wakacyjne wyzwanie! To bardzo prosta
Dezodorant DIY bez sody

Przepis na dezodorant DIY bez sody oczyszczonej

Kolejny przepis na dezodorant DIY, tym razem w wersji glinkowej. Po tym, jak wrzucałam przepisy
Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"

8 thoughts on “Jak zrobić naturalny tusz do pieczątek?”

  1. Szczęściara z Ciebie, że wpadły w Twoje ręce takie fajne pieczątki. Pomysł na tusze – super! Może do uzyskania żółci wystarczy sok z pomarańczy podkręcić szczyptą kurkumy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge