19 IV2013

Ekologiczny środek ochrony roślin z OP*

by joanna

*OP – orzechy piorące (żeby tytuł nie był za długi).

Niedawno dzięki naszej znajomej zostałam balkonowym hodowcą pomidora. Konkretnie – koktajlowego.

pomidorki

Moje sukcesy ogrodnicze do tej pory były marne, ogródek balkonowy przez połowę roku straszy badylami pozostałymi po zimie, ale przez kilka miesięcy zwykle udaje mi się utrzymać kilka bratków albo innych sadzonek zdobytych podczas wymiany elektrośmieci na rośliny (vide Fundacja Zielony Horyzont). Kiedy znajdę chwilę, a o to niestety teraz trudno, zajmę się balkonowymi porządkami. W tym roku po raz pierwszy spróbuję użyć wywaru z orzechów piorących (OP) jako środka ochrony roślin.

Zalety takiego wywaru to przede wszystkim jego naturalność – saponiny zawarte w łupinach OP mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwpierwotniakowe, w dodatku chronią uprawy przed mszycami, stonkami, przędziorkami i innymi uciążliwymi owadami.

W jaki sposób przygotować wywar z orzechów? Uwaga, przepis!

 • Potrzebny będzie zwykły garnek, 10 łupin orzechów piorących oraz 0,75-1000 l wody.

wywar_1

Jak widać na zdjęciu, orzechy pienią się nawet w zimnej wodzie – dowód, że mają w sobie sporo saponin.

 • Wodę doprowadzamy do wrzenia i gotujemy łupiny OP przez około 10 minut. Wywar robi się ciemny, powstaje też biała piana. Zapach jest mdły, ale słaby.

wywar_2

 • Zostawiamy do ostygnięcia, w tym czasie przygotowujemy pojemnik, do którego przelejemy wywar przez gazę czy pieluszkę, żeby płyn był klarowny.

wywar_3

 • Wystygły wywar przelewamy do pojemnika.

wywar_4

 • Wywar z orzechów piorących można stosować jako płyn do mycia różnych powierzchni (polecam dodać kilka kropel ładnego olejku eterycznego). Aby służył nam do ochrony roślin, rozcieńczamy go w proporcji 1:5 (np. 100 ml wywaru + 500 ml wody). Podobno należy trzymać go w lodówce i zużyć w ciągu 10 dni – tego nie miałam okazji sprawdzić, ale na pewno nie zdążę w 10 dni.
 • Rozcieńczony wywar najlepiej wlać do spryskiwacza. Rośliny spryskujemy wywarem z orzechów piorących dwa razy w tygodniu.

Pogoda jest, wywar gotowy… Teraz tylko zakasać rękawy i sadzić, rozsadzać, pielęgnować!

Może przeczytasz także:

2 Responses to “Ekologiczny środek ochrony roślin z OP*”

 • Kasia

  Witam! Mam orzechy od jakiegos czasu i uzylam ich kilkakrotnie do prania w pralce. W przypadku prania w pralce w temp do 40 st C mozna ich uzyc kilkakrotnie(ok. 4-5x), a w tym przypadku (gotowanie)? Czy lupinki mozna uzyc np. jeszcze 3x?

  • Hej, nie – gotowanie powoduje, że orzechy są już do wyrzucenia, czyli możesz np. dwa razy prać w 40 stopniach i za trzecim w 90 :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge