03 IX2017

Backpapier – biodegradowalny papier do pieczenia

by joanna

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier amerykańskiej firmy If You Care to jedyny znany mi produkt tego typu oznaczony jako kompostowalny. Przyjrzałam mu się dokładnie, żeby zrozumieć, jaka jest różnica między tym papierem do pieczenia a innym dostępnymi w Polsce.

O tym, czym jest papier do pieczenia i czy jest bezpieczny, przeczytacie tutaj.

Backpapier można kupić w dwóch postaciach: 10-metrowej rolki i 24 arkuszy. Do testów wybrałam rolkę, ponieważ sama wolę przycinać papier do swoich potrzeb. Co ciekawe, papier przeznaczony na rynek europejski jest produkowany w Finlandii. Czy amerykański też? Nie wiem.

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Backpapier If you care – biodegradowalny papier do pieczenia

Cena: 15,50 zł za 10 m, 17,50 zł za 24 arkusze

Gdzie kupić w Polsce: Ekorozmaitości 

Informacje producenta

Niebielony papier do pieczenia (nie zawiera chloru), wyprodukowany z drzewa pochodzącego z odpowiedzialnych źródeł, pokryty silikonową powłoką zapobiegającą przywieraniu. Odporny na tłuszcz. Bezpieczny do używana w temperaturze maks. 220°C.

Wielokrotnego użytku. Po zużyciu można go skompostować (również  domowych warunkach).

Backpapier If you care

Backpapier If you care

Opakowany w pudełko z niebielonej tektury z recyklingu; użyto klejów na bazie żywicy, nadruki wykonano tuszami roślinnymi; nadaje się w całości do recyklingu.

Odpowiedni do kuchni koszernej i halal, bezglutenowy, wegański, bez alergenów.

Papier produkowany na europejski rynek powstaje w Finlandii.

Certyfikaty:

  • FSC (mix)
  • Home OK compost EN 13432/OK compost EN 13432/compostable 7P2011
Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Nasze wrażenia

Jako papier do pieczenia spełnia swoją funkcję w 100%. Wygląda i zachowuje się tak samo, jak wszystkie inne brązowe papiery do pieczenia. Widać, że producent zadbał o jakość papieru i stosowne certyfikaty. Nie tylko papier jest produkowany z odpowiedzialnie pozyskiwanej celulozy FSC (choć o tym certyfikacie możecie przeczytać różne rzeczy – więcej tutaj), ale także jego opakowanie, do którego użyto naturalnych klejów i barwników roślinnych.

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Produkt spełnia normę EN 13432 i może być kompostowany w przydomowych kompostownikach, jak i kompostownikach przemysłowych. (Więcej o tej normie, która dotyczy głównie opakowań, przeczytacie tutaj: link). Ponieważ silikony są trwałymi związkami, nie jestem pewna, czy w kompostowniku coś się z nimi dzieje. Jednak norma wymaga 90% rozkładu danego opakowania, więc może silikony są w tych 10%?

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Choć nie zużywam papieru do pieczenia w dużych ilościach (bo minimalizuję odpady), okazał się on niezastąpiony do pieczenia moich batonów energetycznych – po prostu inne metody się nie sprawdzają. I jeśli używam papieru na tyle ostrożnie, żeby go nie podrzeć, służy mi on po pierwsze do pieczenia, a po drugie do przechowywania batonów, a potem zwykle do ponownego użycia (piekę co tydzień, więc jeden kawałek papieru starcza mi na dwa tygodnie). Backpapier If yu care spełnia moje oczekiwania wobec trwałości materiału, która jest porównywalna z innymi papierami. Natomiast zastanawiam się, co, oprócz certyfikatów, wyróżnia go spośród innych papierów do pieczenia?

Batony upieczone w Backpapierze

Batony upieczone w Backpapierze

Niespodzianka. Każdy papier do pieczenia jest biodegradowalny?

Do takiego wniosku przywiodły mnie moje poszukiwania dokładniejszych informacji na temat składu Backpapieru. Skoro składa się on wyłącznie z niebielonej celulozy oraz powłoki silikonowej i ma certyfikat EN , to znaczy, że każdy papier o takim składzie będzie biodegradowalny i nada się do kompostownika. Jest to dla mnie duże zaskoczenie, ponieważ nie wpadłam na to, aby wrzucać papier do pieczenia do kompostu.

Jak używać Backpapieru - instrukcja

Jak używać Backpapieru – instrukcja

Ale uwaga. Musimy mieć pewność, że papier do pieczenia, który chcemy skompostować, naprawdę składa się tylko z niechlorowanej celulozy i silikonu. Tak jak zapewnia to firma If you care oraz… producent papieru Paclan, o którym pisałam poprzednio, przy okazji mojego małego śledztwa.

A Wy, jakiego papieru do pieczenia używacie? Kompostujecie go? Napiszcie!

Może przeczytasz także:

13 Responses to “Backpapier – biodegradowalny papier do pieczenia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge