Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier amerykańskiej firmy If You Care to jedyny znany mi produkt tego typu oznaczony jako kompostowalny. Przyjrzałam mu się dokładnie, żeby zrozumieć, jaka jest różnica między tym papierem do pieczenia a innym dostępnymi w Polsce.
O tym, czym jest papier do pieczenia i czy jest bezpieczny, przeczytacie tutaj.
Backpapier można kupić w dwóch postaciach: 10-metrowej rolki i 24 arkuszy. Do testów wybrałam rolkę, ponieważ sama wolę przycinać papier do swoich potrzeb. Co ciekawe, papier przeznaczony na rynek europejski jest produkowany w Finlandii. Czy amerykański też? Nie wiem.

Backpapier If you care – biodegradowalny papier do pieczenia
Cena: 15,50 zł za 10 m, 17,50 zł za 24 arkusze
Gdzie kupić w Polsce: Ekorozmaitości
Informacje producenta
Niebielony papier do pieczenia (nie zawiera chloru), wyprodukowany z drzewa pochodzącego z odpowiedzialnych źródeł, pokryty silikonową powłoką zapobiegającą przywieraniu. Odporny na tłuszcz. Bezpieczny do używana w temperaturze maks. 220°C.
Wielokrotnego użytku. Po zużyciu można go skompostować (również domowych warunkach).

Opakowany w pudełko z niebielonej tektury z recyklingu; użyto klejów na bazie żywicy, nadruki wykonano tuszami roślinnymi; nadaje się w całości do recyklingu.
Odpowiedni do kuchni koszernej i halal, bezglutenowy, wegański, bez alergenów.
Papier produkowany na europejski rynek powstaje w Finlandii.
Certyfikaty:
- FSC (mix)
- Home OK compost EN 13432/OK compost EN 13432/compostable 7P2011

Nasze wrażenia
Jako papier do pieczenia spełnia swoją funkcję w 100%. Wygląda i zachowuje się tak samo, jak wszystkie inne brązowe papiery do pieczenia. Widać, że producent zadbał o jakość papieru i stosowne certyfikaty. Nie tylko papier jest produkowany z odpowiedzialnie pozyskiwanej celulozy FSC (choć o tym certyfikacie możecie przeczytać różne rzeczy – więcej tutaj), ale także jego opakowanie, do którego użyto naturalnych klejów i barwników roślinnych.

Produkt spełnia normę EN 13432 i może być kompostowany w przydomowych kompostownikach, jak i kompostownikach przemysłowych. (Więcej o tej normie, która dotyczy głównie opakowań, przeczytacie tutaj: link). Ponieważ silikony są trwałymi związkami, nie jestem pewna, czy w kompostowniku coś się z nimi dzieje. Jednak norma wymaga 90% rozkładu danego opakowania, więc może silikony są w tych 10%?

Choć nie zużywam papieru do pieczenia w dużych ilościach (bo minimalizuję odpady), okazał się on niezastąpiony do pieczenia moich batonów energetycznych – po prostu inne metody się nie sprawdzają. I jeśli używam papieru na tyle ostrożnie, żeby go nie podrzeć, służy mi on po pierwsze do pieczenia, a po drugie do przechowywania batonów, a potem zwykle do ponownego użycia (piekę co tydzień, więc jeden kawałek papieru starcza mi na dwa tygodnie). Backpapier If yu care spełnia moje oczekiwania wobec trwałości materiału, która jest porównywalna z innymi papierami. Natomiast zastanawiam się, co, oprócz certyfikatów, wyróżnia go spośród innych papierów do pieczenia?

Niespodzianka. Każdy papier do pieczenia jest biodegradowalny?
Do takiego wniosku przywiodły mnie moje poszukiwania dokładniejszych informacji na temat składu Backpapieru. Skoro składa się on wyłącznie z niebielonej celulozy oraz powłoki silikonowej i ma certyfikat EN , to znaczy, że każdy papier o takim składzie będzie biodegradowalny i nada się do kompostownika. Jest to dla mnie duże zaskoczenie, ponieważ nie wpadłam na to, aby wrzucać papier do pieczenia do kompostu.

Ale uwaga. Musimy mieć pewność, że papier do pieczenia, który chcemy skompostować, naprawdę składa się tylko z niechlorowanej celulozy i silikonu. Tak jak zapewnia to firma If you care oraz… producent papieru Paclan, o którym pisałam poprzednio, przy okazji mojego małego śledztwa.
A Wy, jakiego papieru do pieczenia używacie? Kompostujecie go? Napiszcie!
Czy taki papier jest tańszy czy droższy od swojego nieBIO konkurenta?
Tak, kilka razy droższy. Certyfikaty kosztują.
Zastanawiałam się jakiś czas temu nad papierem do pieczenia. Idę do kuchni sprawdzić jaki skład ma mój.
Emilia ostatnio pisze o…Tunezyjska sałatka z pieczonych warzyw- Mechouia
Daj znać, co wyczytałaś :)
Na moim papierze do pieczenia też jest napisane, że jest biodegradowalny ;) Dobrze wiedzieć, że jest też papier z certyfikatami do kompostowania.
malyzuk ostatnio pisze o…Niedokwaszenie żołądka
O, bardzo się cieszę, zdradzisz, jakiej jest firmy? :)
W temacie silikonu – napisałam do producenta, żeby tę kwestię rozstrzygnąć, ponieważ według mojej dotychczasowej wiedzy papier do pieczenia If You Care nie jest silikonowany tak jak różne papiery dostępne w sprzedaży. Przekażę odpowiedź, jak tylko ją otrzymam.
Jeśli natomiast chodzi o cenę papieru, to wszystkie produkty If You Care mają cenę określoną przez producenta i jest ona taka sama we wszystkich krajach, czyli cena w Polsce jest taka sama jak ceny w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Podaję akurat te kraje, bo papier sprowadzany do Polski jest przeznaczony właśnie na te trzy rynki i dlatego ma na opakowaniu napisy w języku niemieckim. Na cenę papieru wpływa na pewno to, że jest on produkowany w Finlandii. Ponieważ jednak jest mocny, trwały i przede wszystkim wielokrotnego użytku, to starcza na dłużej.
Dziękuję za komentarz! Papier jest pokryty silikonem według niemieckiej strony producenta: http://deutsch.ifyoucare.com/product/fsc-certified-parchment-baking-paper-fsc-c005046
Zakładam, że w Niemczech jest sprzedawany ten sam papier, co w Ekorozmaitościach. :) Pozdrawiam!
Gdyby tylko takie papiery dało się kupować w sklepach stacjonarnych… I najlepiej bez opakowania – na metry! Ot co!
Dorota / EkoEksperymenty ostatnio pisze o…Recenzja książki „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” autorstwa Jennie Dielemans.
Za granicą, np. w Niemczech, w Luksemburgu, w Holandii, w Stanach, papier można kupić stacjonarnie w sklepach ekologicznych. W Polsce na razie tylko na BioBazarze w Warszawie.
Nie słyszałam o bio papierze. Nawet nie przypuszczałam ze taki może istnieć.
Cytuję odpowiedź producenta: „the product includes a coating which is similar to silicone. It is made of quartz and sand and therefore completely natural
and can be composted completely”. Czyli papier ma powłokę podobną do silikonowej, wykonaną z kwarcu i piasku, całkowicie naturalną, dzięki czemu jest w całości kompostowalny.
Dziękuję za to doprecyzowanie. Poniekąd jest to naturalna powłoka, ale jednak jak rozumiem, tak jak silikon, nie występuje w naturze w takiej postaci.