Backpapier – biodegradowalny papier do pieczenia

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier amerykańskiej firmy If You Care to jedyny znany mi produkt tego typu oznaczony jako kompostowalny. Przyjrzałam mu się dokładnie, żeby zrozumieć, jaka jest różnica między tym papierem do pieczenia a innym dostępnymi w Polsce.

O tym, czym jest papier do pieczenia i czy jest bezpieczny, przeczytacie tutaj.

Backpapier można kupić w dwóch postaciach: 10-metrowej rolki i 24 arkuszy. Do testów wybrałam rolkę, ponieważ sama wolę przycinać papier do swoich potrzeb. Co ciekawe, papier przeznaczony na rynek europejski jest produkowany w Finlandii. Czy amerykański też? Nie wiem.

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier
Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Backpapier If you care – biodegradowalny papier do pieczenia

Cena: 15,50 zł za 10 m, 17,50 zł za 24 arkusze

Gdzie kupić w Polsce: Ekorozmaitości 

Informacje producenta

Niebielony papier do pieczenia (nie zawiera chloru), wyprodukowany z drzewa pochodzącego z odpowiedzialnych źródeł, pokryty silikonową powłoką zapobiegającą przywieraniu. Odporny na tłuszcz. Bezpieczny do używana w temperaturze maks. 220°C.

Wielokrotnego użytku. Po zużyciu można go skompostować (również  domowych warunkach).

Backpapier If you care
Backpapier If you care

Opakowany w pudełko z niebielonej tektury z recyklingu; użyto klejów na bazie żywicy, nadruki wykonano tuszami roślinnymi; nadaje się w całości do recyklingu.

Odpowiedni do kuchni koszernej i halal, bezglutenowy, wegański, bez alergenów.

Papier produkowany na europejski rynek powstaje w Finlandii.

Certyfikaty:

 • FSC (mix)
 • Home OK compost EN 13432/OK compost EN 13432/compostable 7P2011
Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier
Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Nasze wrażenia

Jako papier do pieczenia spełnia swoją funkcję w 100%. Wygląda i zachowuje się tak samo, jak wszystkie inne brązowe papiery do pieczenia. Widać, że producent zadbał o jakość papieru i stosowne certyfikaty. Nie tylko papier jest produkowany z odpowiedzialnie pozyskiwanej celulozy FSC (choć o tym certyfikacie możecie przeczytać różne rzeczy – więcej tutaj), ale także jego opakowanie, do którego użyto naturalnych klejów i barwników roślinnych.

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier
Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Produkt spełnia normę EN 13432 i może być kompostowany w przydomowych kompostownikach, jak i kompostownikach przemysłowych. (Więcej o tej normie, która dotyczy głównie opakowań, przeczytacie tutaj: link). Ponieważ silikony są trwałymi związkami, nie jestem pewna, czy w kompostowniku coś się z nimi dzieje. Jednak norma wymaga 90% rozkładu danego opakowania, więc może silikony są w tych 10%?

Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier
Biodegradowalny papier do pieczenia Backpapier

Choć nie zużywam papieru do pieczenia w dużych ilościach (bo minimalizuję odpady), okazał się on niezastąpiony do pieczenia moich batonów energetycznych – po prostu inne metody się nie sprawdzają. I jeśli używam papieru na tyle ostrożnie, żeby go nie podrzeć, służy mi on po pierwsze do pieczenia, a po drugie do przechowywania batonów, a potem zwykle do ponownego użycia (piekę co tydzień, więc jeden kawałek papieru starcza mi na dwa tygodnie). Backpapier If yu care spełnia moje oczekiwania wobec trwałości materiału, która jest porównywalna z innymi papierami. Natomiast zastanawiam się, co, oprócz certyfikatów, wyróżnia go spośród innych papierów do pieczenia?

Batony upieczone w Backpapierze
Batony upieczone w Backpapierze

Niespodzianka. Każdy papier do pieczenia jest biodegradowalny?

Do takiego wniosku przywiodły mnie moje poszukiwania dokładniejszych informacji na temat składu Backpapieru. Skoro składa się on wyłącznie z niebielonej celulozy oraz powłoki silikonowej i ma certyfikat EN , to znaczy, że każdy papier o takim składzie będzie biodegradowalny i nada się do kompostownika. Jest to dla mnie duże zaskoczenie, ponieważ nie wpadłam na to, aby wrzucać papier do pieczenia do kompostu.

Jak używać Backpapieru - instrukcja
Jak używać Backpapieru – instrukcja

Ale uwaga. Musimy mieć pewność, że papier do pieczenia, który chcemy skompostować, naprawdę składa się tylko z niechlorowanej celulozy i silikonu. Tak jak zapewnia to firma If you care oraz… producent papieru Paclan, o którym pisałam poprzednio, przy okazji mojego małego śledztwa.

A Wy, jakiego papieru do pieczenia używacie? Kompostujecie go? Napiszcie!

Może przeczytasz także:

Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez
Dziki ogród

Dlaczego warto mieć dziki ogród

Tego roku zepsuła nam się kosiarka. Chcąc nie chcąc, mamy na działce dziki ogród. Wprawdzie
„Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo przyjazne planecie” Dave’a Goulsona

Czy z przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie?

Czy można przepoławiać dżdżownice, żeby je rozmnażać? Czy z jednej przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie? Czy

13 thoughts on “Backpapier – biodegradowalny papier do pieczenia”

 1. W temacie silikonu – napisałam do producenta, żeby tę kwestię rozstrzygnąć, ponieważ według mojej dotychczasowej wiedzy papier do pieczenia If You Care nie jest silikonowany tak jak różne papiery dostępne w sprzedaży. Przekażę odpowiedź, jak tylko ją otrzymam.

  Jeśli natomiast chodzi o cenę papieru, to wszystkie produkty If You Care mają cenę określoną przez producenta i jest ona taka sama we wszystkich krajach, czyli cena w Polsce jest taka sama jak ceny w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Podaję akurat te kraje, bo papier sprowadzany do Polski jest przeznaczony właśnie na te trzy rynki i dlatego ma na opakowaniu napisy w języku niemieckim. Na cenę papieru wpływa na pewno to, że jest on produkowany w Finlandii. Ponieważ jednak jest mocny, trwały i przede wszystkim wielokrotnego użytku, to starcza na dłużej.

  1. Za granicą, np. w Niemczech, w Luksemburgu, w Holandii, w Stanach, papier można kupić stacjonarnie w sklepach ekologicznych. W Polsce na razie tylko na BioBazarze w Warszawie.

 2. Cytuję odpowiedź producenta: „the product includes a coating which is similar to silicone. It is made of quartz and sand and therefore completely natural
  and can be composted completely”. Czyli papier ma powłokę podobną do silikonowej, wykonaną z kwarcu i piasku, całkowicie naturalną, dzięki czemu jest w całości kompostowalny.

  1. Dziękuję za to doprecyzowanie. Poniekąd jest to naturalna powłoka, ale jednak jak rozumiem, tak jak silikon, nie występuje w naturze w takiej postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge