Menu Zamknij

5xO. Podróżowanie lokalne. Wyjątkowy wywiad z kierowczynią i kierowcą autobusu

Mamy lipiec, w całorocznym wyzwaniu 5xO czas na temat transportu, podróży, przemieszczania się. Zaczynamy od transportu autobusowego w Warszawie, gdzie – tak się składa – pracują moi znajomi. Żeby było ciekawiej, jedno z nich jest kobietą, macie więc niepowtarzalną okazję przeczytać wywiad z kierowczynią autobusu. I wreszcie zaspokoicie ciekawość, dlaczego czasem autobusy się spóźniają, stoją w korkach albo nie mogą odjechać z przystanku.

Podróżowanie transportem publicznym to najefektywniejsza i najbardziej ekologiczna metoda przemieszczania się. Wprawdzie rower jest mniej emisyjny (CO2), ale dla większości ludzi przemieszczanie się nim na duże odległości z bagażami stanowi problem. Tymczasem dobrze zorganizowana komunikacja publiczna służy pasażerom o wiele wydajniej niż transport indywidualny. Jak przeczytacie dalej, do autobusu może wsiąść nawet 200 zdeterminowanych pasażerów. Ci sami pasażerowie, nawet jeśli jechaliby parami, zajęliby 100 aut. Co za marnotrawstwo benzyny, miejsca, świętej przepustowości!

Dobry transport publiczny to uśmiechnięci pasażerowie (rysunek naszego młodszego syna)
Dobry transport publiczny to uśmiechnięci pasażerowie (rysunek naszego młodszego syna)

Zbiorowy transport  publiczny

Przyzwyczailiśmy się traktować transport publiczny jak zło konieczne, jak dopust boży i ostateczność. Kojarzymy go z zapchanym metrem, wiecznie spóźniającymi się autobusami, tramwajami z wysokimi stopniami. Tymczasem, choć nie zdajemy sobie sprawy (sama do niedawna o tym nie myślałam), zbiorowy transport publiczny to także pociągi, statki, samoloty – wszystkie środki transportu, które są ogólnodostępne. Po drugiej stronie jest transport indywidualny (samochody, rowery, prywatne odrzutowce itd.).

Wojtek za kierownicą 17-letniego Solarisa
Wojtek za kierownicą 17-letniego Solarisa

Transport publiczny jest dobrem wspólnym, choć czasem znajduje się w całkowicie prywatnych rękach. Nie jest jednak dostępny w równym stopniu dla każdego: barierą bywają pieniądze, które dzielą pasażerów na lepszych (biznesowych), gorszych (second class) i niepasażerów, których nie stać na bilet.

Na szczęście zbiorowy transport publiczny w Warszawie rozwija się w kierunku egalitarności, nawet jeśli niektórzy uważają, że bilety są strasznie drogie (4,40 zł za 75 minut jazdy przesiadkowej, 3,40 zł za 20 minut). Od niedawna bezpłatne przejazdy mają uczniowie szkół podstawowych i znikających już gimnazjów. Mają je też seniorzy po 70. roku życia. W ogóle zniżek jest sporo – >> tu znajdziecie spis – ale najbardziej cieszy punkt, kto przykładowo jeździ za darmo:

Osoby urodzone w środkach lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego

Kobiety, rodźcie w tramwajach!

Na chwilę przesiadłam się z roweru na autobus...
Na chwilę przesiadłam się z roweru na autobus…

Kierowniczka dużego mobilka i Kod 95, czyli rozmowy o warszawskiej komunikacji autobusowej

Moimi rozmówcami są Basia i Wojtek (znany jako >> Kod 95), codziennie przemierzający za kółkiem warszawskie ulice, aby rozwieźć pasażerów w najdalsze zakątki stolicy. Przekonajcie się, że ich praca w dużym stopniu zależy od tego, jak inni zachowują się na drodze czy przystanku. Może jako kierowcy zaczniecie częściej wpuszczać autobus przed siebie? A jako pasażerowie przestaniecie złościć na spóźnienia? A najlepiej, kiedy kierowcy staną się pasażerami i autobusy (tramwaje i rowery) będą miały miasto dla siebie.

Basia kieruje hybrydowym MAN-em
Basia kieruje hybrydowym MAN-em

Jak długo pracujecie jako kierowcy autobusów? Czym jeździcie? Jakie linie obsługujecie?

Basia: Pracuję jako kierowca autobusu 4 miesiące, obsługuję najróżniejsze linie. Zaczynałam od najmniejszego dziewięciometrowego Solarisa, teraz jeżdżę dwunastometrowym autobusem. Jak nabiorę wprawy i zacznie mnie to nudzić, to poproszę o szkolenie na autobus przegubowy.

Wojtek: Pracuję w MZA pół roku, od stycznia 2018. Jeżdżę wszystkimi wozami, które są do dyspozycji zakładu R-1 Woronicza. Nie prowadziłem tylko elektrycznego, przegubowego Solarisa. Podobnie z liniami – systematycznie poznaję wszystkie obsługiwane przez nasz zakład. Moje ulubione trasy to wszelkie linie podmiejskie, kiedy na przerwie można udać się do pobliskiego lasu. Jak dotąd moją faworytką jest linia 119 – nie jest to co prawda linia podmiejska, ale kraniec Wiśniowa Góra znajduje się w samym środku pełnego świergotu ptaków lasu.

Ten autobus jest hybrydowy
Ten autobus jest hybrydowy

Czy warszawskie autobusy są nowoczesne i przystosowane do osób z niepełnosprawnościami?

Basia: Tak, wszystkie autobusy są niskopodłogowe. Moim obowiązkiem jest obniżenie autobusu (czyli zrobienie tak zwanego „przyklęku”) dla osoby z wózkiem dziecięcym czy o ograniczonej możliwości poruszania się. Jest też rampa, którą rozkładam dla osoby na wózku inwalidzkim – jeśli potrzebuje pomocy, to oczywiście ją wprowadzam.

Obecnie wszystkie autobusy w mojej zajezdni mają klimatyzację, na bieżąco jest sprawdzany ich stan techniczny. Mam obowiązek zgłaszania każdej usterki i mechanicy na nocnej zmianie ją usuwają (jeśli nie wymagała natychmiastowego sprowadzenia autobusu do zajezdni). W przypadku awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę jest podstawiany zapasowy autobus, a kierowca odprowadza uszkodzony.

Wojtek: Wszystkie autobusy w Warszawie są przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami, wszystkie są niskopodłogowe i mają funkcję „przyklęku”, czyli obniżania prawej strony. Nie wszystkie są jednak nowe – u nas na zakładzie jest kilka prawie 18-letnich autobusów Solaris Urbino 15, tzw. deskorolek, ale one też posiadają funkcję przyklęku. Autobusy charakteryzują się znacznie większą trwałością od samochodów osobowych, poza tym są na bieżąco remontowane. W starszych egzemplarzach nie ma klimatyzacji i czasem szwankują jakieś systemy, ale wszystkie podstawowe układy niezbędne do bezpiecznej jazdy muszą być sprawne przed wyjazdem na miasto – kierowca za każdym razem, codziennie, sprawdza to osobiście.

Miejsce w autobusie dla osoby na wózku inwalidzkim
Miejsce w autobusie dla osoby na wózku inwalidzkim

W przypadku osób poruszających się na wózku kierujący powinien upewnić się, czy pasażer nie potrzebuje pomocy. Raz będzie trzeba otworzyć rampę (wózek elektryczny zawsze wymaga tej operacji), innym razem wystarczy pomóc „wskoczyć” takiej całkiem zwinnej osobie na wózku na pokład, a czasem samo opuszczenie podłogi pozwoli osobie na wózku na samodzielne dostanie się i wydostanie z pojazdu.

Kierowca ma obowiązek pomóc każdej osobie, która ma problemy z poruszaniem się. Z tego, co wiem, regulamin nie nakazuje w każdym przypadku opuścić podłogi dla osoby z wózkiem dziecięcym. Ja staram się to zawsze robić, gdy widzę osobę mającą zamiar z wózkiem wsiąść, gorzej przy wysiadaniu – często w tłumie innych pasażerów nie widać, że wysiada akurat osoba z dzieckiem. W miejscu, gdzie należy przewozić wózek, znajduje się przycisk, którego naciśnięcie powoduje wyświetlenie na pulpicie kierowcy odpowiedniej ikony. Widząc ten piktogram, kierowca nie będzie miał wątpliwości, że należy opuścić podłogę, zachęcam do korzystanie z tego przycisku.

Ilu zdeterminowanych warszawiaków wsiądzie do autobusu?
Ilu zdeterminowanych warszawiaków wsiądzie do autobusu?

Ile osób wejdzie do Waszych autobusów?

Basia: Wejść może tyle, ile się zmieści. Teoretycznie jest tabliczka określająca ilość miejsc siedzących i stojących oraz miejsc dla wózków dziecięcych i inwalidzkich, ale to tylko przepis i pasażerowie nie są zdyscyplinowani. Próba odmowy przewozu na przykład czwartego wózka z dzieckiem kończy się awanturą.

Wojtek: Teoretycznie każdy pojazd ma tabliczkę informacyjną o liczbie miejsc siedzących, stojących oraz dla osób na wózku inwalidzkim. W najdłuższych, 18-metrowych wozach, jest to grubo ponad 100 miejsc. Podam jako ciekawostkę, że wg norm średnia waga pasażera z bagażem to około 70 kg, więc autobus może zabrać teoretycznie około 10 ton „bagażu”. W praktyce sądzę, że w szczycie do takiego przegubowca jest w stanie wejść 200 osób, ale to tylko moje domysły.

Basia lubi jeździć w deszczu
Basia lubi jeździć w deszczu

Czy kierowanie autobusem jest przyjemne? Co lubicie w swojej pracy?

Basia: Kierowanie autobusem to bardzo przyjemna sprawa, zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy nie ma korków i jest niewielu pasażerów. Najbardziej lubię w tej pracy obserwację pogody, ludzi i przyrody (jeśli w warunkach miejskich się zdarzy zielony kawałek). Najwięcej można się napatrzeć na liniach podmiejskich, najbardziej mi odpowiadają. Jeśli chodzi o pogodę, to moją ulubioną jest burza, kiedy deszcz bębni o szyby, jadę, rozchlapując kałuże, wycieraczki robią szur, szur. Za każdym razem pieję z zachwytu, widząc nadciągające czarne chmury.

Wojtek: Najważniejsza rzecz, którą daje mi ta praca, to spokój. Po kilkunastu latach pracy w zawodzie architekta potrzebowałem odpoczynku i tu właśnie to dostaję. Zaczynam pracę w momencie przekroczenia bramy zakładu, tudzież przednich drzwi autobusu, i kończę wraz z opuszczeniem go. Nawet jeśli poza pracą myślę o niej, to nie mam z tego powodu stresu.

Bardzo lubię prowadzić autobus. Relaksuje mnie to, nawet jeśli stoję w korku (mam płacone od czasu pracy, nie od przejechanych kilometrów). Dziwię się wtedy trochę pasażerom i tym bardziej kierowcom osobówek, które stoją całymi setkami wokół mnie – przecież często szybciej jest przejść dany odcinek pieszo, nie mówiąc o rowerze, ale takie sytuacji są tylko w określonych miejscach i porach dnia. Dodam jeszcze, że niestety często w wyniku korków lub wręcz zatorów drogowych powstają tak duże opóźnienia, że niektóre kursy się nie odbywają. Przerwy międzykursowe nie są w stanie zrekompensować (kosztem odpoczynku kierowcy!) opóźnień i dyspozytor lub Centrala Ruchu decyduje, że dana brygada wyjeżdża w trasę zamiast innej, też kolosalnie opóźnionej.

Wyjawię też, że w tej pracy podoba mi się to, że wreszcie mam na koncie regularną, pewną wypłatę. W Polsce tematem tabu są zarobki, ale ja szczerze przyznam, że pensja kierowcy, wraz ze wszystkimi dodatkami, które uda mi się uzyskać w zupełności zaspokaja moje oczekiwania finansowe. Po ostatnich podwyżkach dostaję na rękę około 4000 zł.

Transport publiczny w Warszawie
Transport publiczny w Warszawie

A za czym nie przepadacie?

Basia: Nie lubię oczywiście korków i kierowców wciskających się bezczelnie przed autobus (próba uniknięcia kolizji w tej sytuacji może skończyć się poprzewracaniem pasażerów). Męczące są też duże potoki pasażerów, gdy nie widać, kto wsiadł, a kto wysiadł, przypominanie sobie po sygnale zamykania drzwi, dobieganie do odjeżdżającego już autobusu i walenie w szybę. To powoduje duże opóźnienia, ale ludzie widzą w tym tylko winę kierowcy, wyobrażają sobie chyba, że pojechałam sobie na lody w trakcie kursu.

Moja płeć wzbudza też różne reakcje – od entuzjastycznych, po komentarze, że baba prowadzi. Widok kobiety za kierownicą takiego kolosa to wciąż sensacja – na początku te wszystkie interakcje ze zdziwionym społeczeństwem były bardzo męczące, teraz przestałam się tym przejmować.

Wojtek: Jedna z gorszych rzeczy, która przeszkadza mi w tej pracy, to zapach tytoniu. Czasem do autobusu wsiada, na dodatek pierwszymi drzwiami, pasażer, który przed samym wejściem wyrzuca na chodnik niedopałek papierosa i potem rozsiewa po całej kabinie zapach „popielniczki”.

Jeśli jest miejsce, rower może pojechać autobusem
Jeśli jest miejsce, rower może pojechać autobusem

Czy autobusy mają duże fory na warszawskich ulicach? Jak się jeździ buspasami?

Basia: Tak, autobusy są uprzywilejowane. Kierowcy osobówek ewidentnie boją się większych. Wzrasta też chyba świadomość, bo często błyskają mi światłami z daleka na znak, żebym wyjeżdżała z zatoki.

Z tego co widzę, to buspasy istnieją tylko w teorii. Kierowcy nie reagują nawet na przeganianie klaksonem, jadą dalej. Obsługiwanie przystanków to też trudna sprawa, przyjęło się, że jest to miejsce postojowe na chwilę i już w zasadzie przyzwyczaiłam się, że jest to kwestia umowna, którą czasem da się wymusić, ale nie ma sensu się denerwować.

Wojtek: Jeśli chodzi o fory, to masa robi swoje. Zwykle nie mam problemu ze zmianą pasa i nie czekam zbyt długo na wypuszczenie z zatoki przystankowej, aczkolwiek w weekendy jest z tym gorzej, prawdopodobnie w powiedzeniu o niedzielnych kierowcach jest trochę prawdy.

Jeśli zaś chodzi o buspasy, to tutaj już nie jest tak wesoło. Kierujący nie tylko po prostu nimi jadą, ale także nieprawidłowo włączają się do ruchu na swój pas np. z dróg wewnętrznych. Na buspasie przy takich wyjazdach są namalowane linią przerywaną łuki, które wyznaczają kierowcom włączającym się do ruchu ich tor jazdy. Kierujący chyba nie zdają sobie z tego sprawy i włączają się na buspas, by zaraz potem na nim stanąć, czekając na to, aż ktoś ich wpuści na pas dla „cywili”, czym skutecznie blokują autobusy. Podobnie wygląda sprawa z buspasem, który zamienia się w pas do skrętu w prawo. Można na niego wjechać dopiero za tabliczką „buspas – koniec” ale większość kierujących ignoruje ten przepis i także blokuje autobusy.

Czujne oko kierowcy widzi wszystko
Czujne oko kierowcy widzi wszystko

Jak odnoszą się do Was kierowcy innych pojazdów? Czy macie ten komfort, że raczej nikt nie próbuje się wepchnąć przed autobus?

Basia: Kierowcy innych pojazdów najczęściej przeżywają szok (na przykład na światłach), kiedy odwrócą głowę i zobaczą, że nie prowadzi facet. Bardzo często się wpychają, nie respektują tego, że odstęp utrzymywany przeze mnie od innego pojazdu to odległość na bezpieczne i łagodne hamowanie dla pasażerów, a nie zaproszenie do zmiany pasa.

Wojtek: Niestety, miałem kilka przypadków wepchnięcia się kierującego tuż pod maskę, co skutkowało koniecznością nagłego hamowania. Na szczęście nie miałem jeszcze żadnego „przewrócenia” na wozie, ale musiałem przepraszać pasażerów mimo, że sytuacja nie wynikała z mojej winy. Są to jednak rzadkie sytuacje, szczerze mówiąc, zanim zacząłem tę pracę, słuchając wykładów przygotowujących mnie do egzaminów, wydawało mi się, że może być gorzej.

Nowoczesny transport publiczny w nowoczesnej stolicy!
Nowoczesny transport publiczny w nowoczesnej stolicy!

Kto jeździ w Warszawie komunikacją miejską? Czy widzicie przeważający typ pasażerów?

Basia: Jeżdżą wszyscy. Nie ma reguły. Rano jest napór ludzi pracujących i uczniów, mniej więcej od 10 rano zaczyna się potok emerytów jadących po zakupy i do lekarzy. Dlatego linie objeżdżające starsze osiedla, bazarki i dyskonty często są trudne w obsłudze ze względu na wydłużony czas wymiany pasażerów na przystankach.

Wojtek: Mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że komunikacją publiczną jeżdżą wszyscy. Od bezdomnych, po eleganckich ludzi biznesu, od niespełna dziesięciolatków (mówię o podróżowaniu bez opiekunów), do osób w bardzo podeszłym wieku. Dodam przy okazji, że wielokrotnie widziałem sytuacje, jak młody mężczyzna pomaga zupełnie obcej dla niego staruszce z torbą na kółkach, tak zwaną torbą emerytką. Oczywiście autobusami podróżują ludzie różnych narodowości, do tej pory nie spotkałem się z nieprzyjemną sytuacją. Wiozłem kiedyś bardzo pijanych, wrzeszczących kibiców jednego z warszawskich klubów piłkarskich. W pewnym momencie do autobusu wsiadł młody, czarnoskóry chłopak – wydawałoby się, że to idealna sytuacja do powstania konfliktu, jednak nic z tych rzeczy, wszyscy dalej grzecznie jechali.

Czy zdarza się Wam wozić powietrze?

Basia: Zdarza mi się wozić powietrze, ale tak bywa i nie zastanawiam się nad tym. Najczęściej w weekendy wczesnym rankiem, zarówno na liniach przebiegających przez centrum, jak i liniach podmiejskich.

Wojtek: Zdarza się wozić powietrze, ale tego nie da się uniknąć. Czasem jednym kursem przewiozę łącznie 15 osób, ale na następnym kółku ludzie ledwo mieszczą się do środka. Tak już musi być, nie ma autobusów z gumy. Są pewnie takie linie, które zawsze bywają puste, ale przewoźnicy nie są w stanie zapewnić aż takiej różnorodności taboru pod względem pojemności.

Z lodami nie wchodź!
Z lodami nie wchodź!

Czy widzicie jakieś szczególne problemy związane z brakiem kultury na drodze, brakiem obycia pasażerów, potrzebą edukacji?

Basia: Typowo polskie jest przekonanie, że to ja jestem najlepszym kierowcą i inni mogliby się ode mnie uczyć. Tymczasem w każdym momencie może zdarzyć się błąd – czy to mój, czy innego uczestnika ruchu drogowego. Nie ma zupełnie pokory i świadomości, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy ograniczenia w zdolnościach psychofizycznych. Standardowo gadanie przez telefon przy uchu zamiast przez zestaw słuchawkowy, grzebanie w nim podczas jazdy, brak sygnalizacji manewrów, brawurowa jazda.

Jeśli chodzi o kulturę pasażerów, to ona nie istnieje. Wszystko jest możliwe – jesteśmy narodem egoistów i w przestrzeni publicznej nie liczy się nikt oprócz mnie. Uważam, że akcje edukacyjne to wyrzucanie pieniędzy w błoto, należałoby się skupić na egzekwowaniu kar i dyscyplinowaniu pasażerów, tłumaczenia niestety trafiają w próżnię.

Wojtek: Ogólnie można powiedzieć, że to, co się widzi z tej trochę większej wysokości, siedząc na miejscu kierowcy autobusu miejskiego, woła o pomstę do nieba. Często można zaobserwować na drodze sytuacje niemal jak z gry GTA. Kierujący osobówkami (ale nie tylko, kierowcy pozostałych pojazdów też mają trochę za uszami) z ogromną prędkością, bez sygnalizowania zmiany kierunku, pędzą pomiędzy innymi pojazdami. Wydaje im się, że posiadają wspaniałe umiejętności w prowadzeniu auta – co być może nawet jest prawdą, ale nie zdają sobie chyba sprawy z tego, że wokół nich ktoś może sobie gorzej radzić za kółkiem lub nie zdążyć uciec z przejścia dla pieszych.

Niestety bardzo często samochody osobowe oraz dostawcze blokują dostęp do zatoki przystankowej. Mam tutaj apel: jeśli już musicie zaparkować w zatoce, to stańcie na jej przednim końcu, tam, gdzie jest przód autobusu. Nam jest znacznie łatwiej wyjechać z tak zastawionej zatoki, niż prawidłowo podjechać autobusem do krawędzi peronu, gdy przeszkoda znajduje się na wjeździe w zatokę.

Jeśli chodzi o obycie pasażerów, to ja nie mam wielu zastrzeżeń, owszem, zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, ale ja jestem osoba bardzo wyrozumiałą i wiele potrafię wybaczyć. Przyjmuję, że każdy może mieć swój gorszy dzień.

Warszawski transport publiczny
Warszawski transport publiczny

Czy zdarza się Wam prowadzić nocne linie? Albo takie, które uważa się za nieciekawe ze względu na szemrane towarzystwo?

Basia: Nie jeżdżę na nocnych liniach, to w mojej zajezdni jest tylko dla chętnych. Jeśli chodzi o szemrane linie, zdarza mi się jeździć taką, ale wzbudzam zupełnie inne reakcje niż można by było się spodziewać. Jest wśród tubylców ogromna radość i entuzjazm, że przyjechała do nich kobieta. I nawet lubię tam jeździć, podoba mi się ta okolica, kojarzy mi się z twardym, prawdziwym życiem, a nie ze sterylnymi, wygrodzonymi apartamentowcami.

Wojtek: Nocne linie prowadzę tylko jako łączone do linii dziennej, jako ostatni lub pierwszy pół-kurs, na przykład linia 174 może być połączona z linią N34. Regularne kursy nocne, przynajmniej w naszym zakładzie, prowadzą zazwyczaj stali kierowcy.

Jak dotąd miałem jedną nieprzyjemną sytuację z pasażerem – pijany mężczyzna, zamiast poczekać na otwarcie drzwi, zaczął w nie walić pięścią ze słowami „Otwieraj, pało!”, ale dopóki w wozie są inni pasażerowie, nie czuję się zagrożony. W niektórych pojazdach jest monitoring, ale żaden sprzęt elektroniczny sam nie wybroni kierowcy z opresji.

Dziękuję za rozmowę! Życzę Wam samych przyjemnych kursów.

A Was – czytelniczki i czytelników – zapraszam do warszawskich autobusów. Jeśli spotkacie kierowniczkę dużego mobilka, koniecznie pozdrówcie ją ode mnie!

Opublikowano w5xO, wywiady, zero waste

Podobne wpisy

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies