Wyślij szpiega do fabryki butów

Ile wiesz o swoim obuwiu? O skórzanych kozakach, trampkach, półbutach – swoich czy swoich dzieci? Gdzie powstały, czyimi rękami, czy są farbowane bezpiecznymi barwnikami? Dzięki akcji Wyślij szpiega do fabryki organizowanej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie możesz dowiedzieć się znacznie więcej.

– Gdy zaczęliśmy kampanię „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”, wielokrotnie dostawaliśmy zapytanie od różnych osób, które firmy są w porządku, jak są produkowane konkretne buty, etc. – mówi Anna Paluszek z FKO. – Na część tych pytań mieliśmy odpowiedzi, jednak stopień nieprzejrzystości łańcucha dostaw większości firm obuwniczych jest zatrważający. Dlatego z jednej strony chcemy dowiedzieć się od firm, co robią, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy i bezpieczne produkty. Z drugiej strony badamy na miejscu, jak to rzeczywiście wygląda, aby sprawdzić, czy ujawniana jest cała prawda o produkcji.

AADI.grafika

Przeczytaj: Co wiesz o swoich butach?

Trwa właśnie zbiórka pieniędzy na platformie PolakPotrafi – KLIKNIJ – do końca zostało jeszcze trochę czasu, ale cel (minimum 10 tys. zł, optimum – 15 tys. zł) wciąż nieosiągnięty. Zachęcamy Was do wpłacenia kilku złotych lub więcej (wyższe wpłaty są gratyfikowane prezentami).

grafika

Jeśli uzbiera się 10 tys. zł, Fundacja, współdziałając z organizacjami z innych krajów, jeszcze w tym roku przeprowadzi odpowiednie wywiady z pracownikami fabryk obuwniczych, które pozwolą zdobyć wiarygodną i rzetelną wiedzę na temat produkcji obuwia w zakładach szyjących dla największych marek w 9 krajach w Azji i Europie. Dane zostaną opublikowane, a Fundacja przeprowadzi kampanię medialną.

Jeśli uda się uzbierać 15 tysięcy zł, dodatkowo FKO weźmie udział w testach na obecność toksyn w butach 20 europejskich marek. Do analizy zostaną wysłane również buty polskiej firmy. Wyniki zostaną opublikowane. Zdobycie i publikacja informacji to nie wszystko, do tego dojdzie cała kampania Fundacji mająca na celu nawiązanie dialogu z producentami obuwia, a także wywieranie nacisku na przejrzystość produkcji i etykę m.in. w sposobie zatrudnienia pracowników.

wyslij_szpiega

– Inicjatorem samej akcji crowdfundingowej jesteśmy my jako Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, jako część kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Buty” 15 organizacji z 18 krajów (tu znajduje się ich lista). Każda z organizacji ma swój wkład, także w sprawdzaniu sytuacji w fabrykach – mówi Anna Paluszek. – Nasz wkład chcemy uzyskać, angażując Polaków i Polki, bo wiemy, że chcą wiedzieć jak powstają ich buty – stąd nasza kampania „Wyślij szpiega”. Wcześniej realizowaliśmy badania w fabrykach produkujących ubrania w Polsce i w Bangladeszu. Raporty z tych badań są dostępne na naszej stronie: LINK. Osoby, które na miejscu będą sprawdzać warunki pracy, są doświadczonymi badaczami i badaczkami, rozumiejącymi kontekst i starającymi się od dawna dotrzeć do miejsc produkcji. Nie są to przypadkowe osoby i potrafią zadbać o bezpieczeństwo swoje i tych, z którymi rozmawiają. Nie może to być misja zagrażająca im osobiście.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak przebiegnie cała akcja wysłania szpiega – bo że zbiórka pieniędzy się powiedzie, nie wątpimy. Przystąpcie do akcji i wyślijcie szpiega do fabryki butów – zachęcamy!

Może przeczytasz także:

KOKOworld kolekcja Fairtrade

Moda Fairtrade: 5 faktów, o których możecie nie wiedzieć

Moda Fairtrade? Kiedy zrobiłam mały sondaż na temat tego certyfikatu, okazało się, że nawet jeśli

Etyczne zakupy: Hydrophil

To kolejny wpis o etycznych zakupach, tym razem bohaterką jest marka Hydrophil. Nie bez powodu.

Nietoperze. Nocna przygoda z mopkiem zachodnim

Nietoperze to bardzo skryte i trudne do badania ssaki, mające jednak ogromne znaczenie w przyrodzie,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge