Recykling, AlPe, Lucart i tetrapaki

Czy wiecie, czym jest AlPe i jaki ma związek z opakowaniami po napojach? Temat pojawia się na naszym blogu co jakiś czas i pewnie będzie jeszcze wracał, bo popularność kartonów na napoje nie maleje (>> patrz np. tu). Ich zalety, tak chętnie przedstawiane przez producentów opakowań i żywności, są bezsprzeczne. Wygoda, bezpieczeństwo czy waga opakowania są niezaprzeczalnym atutem. Do momentu, gdy opakowanie nie stanie się odpadem.

W maju 2019 roku ogłoszono polski pomysł na lepsze rozdzielanie surowców używanych w opakowaniach typu tetrapak, dzięki któremu odzyskiwanie z nich papieru, aluminium i polietylenu jest skuteczniejsze (>> źródło: Portal Spożywczy). Cokolwiek jednak przeczytacie o recyklingu opakowań typu tetrapaki, z których odzyskiwany jest przede wszystkim papier (stanowi około 75% surowców), pomyślcie o jednej rzeczy. Produkcja dowolnych opakowań wymaga nakładów energii. Recykling opakowań to kolejny wydatek energetyczny. Nie jest tak, że jeśli wymyślimy idealną maszynę do rozdzielania surowców, to rozwiążemy wszystkie problemy i będziemy mogli zużywać opakowania na napoje bez wyrzutów sumienia.

Prawdziwy tetrapak jest oznaczony znakiem handlowym
Prawdziwy tetrapak jest oznaczony znakiem handlowym

Jeśli zapytacie, co w takim razie powinno być zamiast opakowań jednorazowych (a takimi niewątpliwie są kartonowe opakowania po napojach), mogę odpowiedzieć: nic, własne opakowania albo szkło. Najlepiej szkło w butelkach zwrotnych. 

Lucart robi AlPe

Już dwa lata temu pisałam o >> włoskim producencie m.in. papieru toaletowego i ręczników papierowych Lucart. Powstają one z odzyskanego papieru, wykorzystywanego w opakowaniach typu tetrapak (materiał nosi nazwę Fiberpack®, jest zarejestrowany w urzędzie patentowym). Jednak dopiero teraz miałam okazję zobaczyć inne produkty Lucarta, powstające z tego, co zostaje po oddzieleniu papieru od reszty materiałów, czyli aluminium i polietylenu.

Tworzywo AlPe, z surowców pozyskanych z kartonach po napojach
Tworzywo AlPe, z surowców pozyskanych z kartonach po napojach

Ponieważ rozdzielanie aluminium i polietylenu jest trudne (choć, jak pokazują polscy naukowcy, możliwe), Lucart tego nie robi. Pozyskuje z nich nowe tworzywo, AlPe (aluminium i polietylen), wykorzystywane do produkcji profesjonalnych pojemników na papier (pasujących do papierowych wyrobów Lucarta, ale też wszystkich standardowych papierów i ręczników papierowych). Tak powstaje linia EcoNatural:

Proces produkcyjny Lucart
Proces produkcyjny Lucart

W ofercie Lucarta znajdują się więc dwa rodzaje produktów: różnego rodzaju papiery, wytworzone z celulozy odzyskanej z kartonów po napojach, oraz podajniki i kosz na śmieci. I choć producent działa raczej na rynku branżowym (hotele, restauracje), można kupić jego produkty w sklepach detalicznych. Większość z nich znajdziemy w Better Landzie:

Papiery i chusteczki są pakowane w folię, ale wiem, że będzie to zmieniane i opakowania (przynajmniej niektóre) będą papierowe.

Papier toaletowy Lucart, powstający z kartonów po napojach
Papier toaletowy Lucart, powstający z kartonów po napojach

Zaskoczył mnie wybór rodzajów papieru toaletowego, ale dowiedziałam się, że oferta jest dostosowana do bardzo zróżnicowanego rynku w różnych krajach – ludzie mają różne gusta, nawet gdy chodzi o tak prozaiczne sprawy. Stąd mamy różne długości rolek i różne wzory na nich.

Jeśli jesteście ciekawi, to sama kupuję jeden produkt Lucarta: wielką rolkę ręcznika papierowego, która starcza nam na rok. Używamy ręcznika papierowego rzadko, ale bardzo go lubimy. Ma charakterystyczny, beżowy kolor i dobry splot.

Ręcznik papierowy Lucart
Ręcznik papierowy Lucart

Zdaję sobie sprawę, że produkty, o których piszę, są może mniej interesujące dla przeciętnej czytelniczki i przeciętnego czytelnika, bo powstały z myślą o hotelach czy restauracjach. Jednak może akurat pewnego dnia wejdziecie do łazienki czy toalety w jakimś lokalu i akurat natkniecie się na takie podajniki?

AlPe nie zbawi świata

Moja refleksja nie jest może szczególnie optymistyczna, ale choć podziwiam różne technologiczne rozwiązania, które mają za zadanie ratować planetę przed skutkami innych technologii, które ludzkość wymyśliła i wdrożyła, to czy nie łatwiej by było zrezygnować z obu napędzających się części tego błędnego koła?

Mamy jednorazowe wielomateriałowe opakowania po napojach, które po użyciu częściowo są recyklingowane, częściowo palone, częściowo składowane… A częściowo odzyskiwane. Lucart ze swoją technologią akurat działa we Włoszech (choć rozkręca też fabrykę na Węgrzech), więc jego produkty nie są lokalne, natomiast stanowią namacalny dowód na potrzebę zrobienia czegoś dobrego z trudnych odpadów.

To dobrze, że możemy radzić sobie z odpadami, ale dlaczego musimy je wytwarzać? Jest we mnie silny sprzeciw wobec takiego podejścia producentów opakowań, którzy w recyklingu widzą lek na całe zło. Gdyby chociaż ten recykling działał tak, jak sobie tego życzymy… A przecież wystarczy popatrzeć, jak ludzie w Polsce segregują odpady.

Podajnik ręczników papierowych z tworzywa AlPe, Lucart
Podajnik ręczników papierowych z tworzywa AlPe, Lucart

Niech więc ten tekst, który miał na celu pokazać Wam, co może powstać z opakowań po napojach, będzie też tekstem z przesłaniem: jeśli możecie, ograniczcie kupowanie żywności w kartonach typu tetrapak. Na przykład zrezygnujcie z jednego kartonu na tydzień. Tylko ograniczenie odpadów może nas uratować.

Na koniec… Parafrazując Katona Starszego, mogłabym zawołać: poza tym uważam, że tetrapaki powinny zniknąć.

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

3 thoughts on “Recykling, AlPe, Lucart i tetrapaki”

  1. Marzy mi się świat, w którym recykling nie jest potrzebny. Albo taki, w którym recyklinguje się prostsze opakowania (szkło, papier, metal), a tych wielomateriałowych po prostu nie produkuje.

    Ponieważ jednak tak nie jest – świat wygląda jak wygląda fajnie, że ktoś przerabia tetrapaki na papier toaletowy itp. produkty higieniczne!

    Dzięki za artykuł. O recyklingu zawsze dobrze poczytać!

  2. M.in. dzięki Tobie i psioczeniu na tetrapaki ograniczyłam je do 1-3 w miesiącu. Czasem po prostu muszę mieć mleko roślinne, rzadko występujące w szkle. Dziękuję za motywacje ;*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge