Sprawiedliwy Handel – liczy się człowiek

promo1a

Choćbyśmy nie wiem jak narzekali, jesteśmy szczęśliwcami – żyjemy w tym regionie świata, gdzie jedzenia mamy pod dostatkiem, a dzieci chodzą do szkoły zamiast do pracy. Jesteśmy takimi szczęśliwcami, że nawet nie wiemy, jak wygląda życie w niektórych krajach Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Nie jesteśmy świadomi, jak powstają nasze ubrania szyte tysiące kilometrów stąd, jak produkowana jest kawa, czekolada czy herbata. Często, myśląc o planecie jako o wspólnym dobru, zapominamy o ludziach, którzy są częścią naszego świata, choć mieszkają w innej części globu.

Z jednej strony to znakomicie, że bogactwa tego świata leżą w zasięgu ręki – możemy kupić niemal wszystko, nawet nie wychodząc z domu. Z drugiej strony nasza niewiedza o tym świecie jest zatrważająca. Myślę, że gdyby wiedza na temat warunków pracy w niektórych krajach była nam dostępna, a przede wszystkim leżała w polu naszego zainteresowania, rzadziej wydawalibyśmy pieniądze na koszulki za 10 zł czy kawę za 15 zł.

promo3a

Źródło zdjęć: http://www.biosprawiedliwi.pl/materialy_promocyjne.html

Sprawiedliwy Handel jest próbą zorganizowania godnych warunków produkcji w krajach, gdzie prawa pracownicze, poszanowanie praw dzieci i kobiet pozostawiają wiele do życzenia. Według zasad Fair Trade pracownicy np. plantacji czy członkowie spółdzielni pracy otrzymują godziwą zapłatę za swoją pracę w godziwych warunkach. To oczywiście tylko jeden z wielu aspektów SH, w którym chodzi o realną pomoc ludziom z krajów nierozwiniętych – zamiast ryby daje się im wędkę i zachęca do rozwoju. Co ciekawe, idea Fair Trade jest krytykowana za interwencjonizm, a więc psucie rynku, a z drugiej strony uważa się ją za nieszkodliwą utopię. Mam jednak wrażenie, że kilkadziesiąt lat istnienia ruchu (140 zrzeszeń w 40 krajach) jest namacalnym dowodem, że można pomagać w ten sposób.

Dziś chciałam tylko wstępnie zasygnalizować, że SH jest jak najbardziej w temacie Organicznych i jeszcze powróci. Bo choć FT nie musi oznaczać eko, bardzo często produkty mają oba certyfikaty – łączy się to z postulatem pracy w godnych warunkach, gdzie nie zatruwa się roślin i ludzi pestycydami czy innymi świństwami. Oczywiście, dbanie o pracowników podnosi ceny produktów, ale jakość kawy czy czekolady FT jest nieporównywalna z tymi zwykłymi produktami. Jak mówi pani Monika Stalony z Biosprawiedliwi.pl – przestańmy porównywać ceny FT z najtańszymi markami, a postawmy je obok produktów premium – wtedy okaże się, że jakość SH nie kosztuje tak dużo.

Do samodzielnej lektury:

http://www.biosprawiedliwi.pl/sprawiedliwy_handel_zalozenia.html

Może przeczytasz także:

Etyczne zakupy: Hydrophil

To kolejny wpis o etycznych zakupach, tym razem bohaterką jest marka Hydrophil. Nie bez powodu.

KOKOworld Minimal Fairtrade: idealny składnik szafy kapsułowej

Minimal: mięsista tkanina, intensywna barwa, oryginalny krój i dwie metki: KOKOworld oraz Fairtrade. Jeśli macie

Tradycyjne mydło jako oręż. Myj ręce!

Tradycyjne mydło, wytwarzane z olejów i ługu, zyskuje na nowo wielbicielki i wielbicieli. Jego właściwości

2 thoughts on “Sprawiedliwy Handel – liczy się człowiek”

 1. Dziękuję za artykuł o bieliźnie Pants to Poverty (niestety tam jest zamknięta możliwość komentowania). Dla mnie kupowanie ubrań wyprodukowanych i uszytych w sposób moralny jest bardzo ważna, jednak trudno jest znaleźć takie produkty. W efekcie rzadko robię zakupy ubraniowe i poza kupnem jednej koszuli w sieciówce w tamtym roku (po prostu przez pół roku nie potrafiłam znaleźć żadnej koszuli, która mi się podobała co do której byłabym pewna, że jest wyprodukowana bez wykorzystywania pracy niewolniczej) nie kupuję takich produktów. Do tego bliska jest mi idea minimalizmu i nieprodukowania śmieci i staram się szanować te ubrania, które mam, niż wydawać pieniądze na towar kiepskiej jakości.
  Sam idea Fair Trade jest dla mnie świetnym pomysłem, choć zawsze obawiam się, czy faktycznie zasady dotyczące produkcji i sprzedaży są przestrzegane. Ale nawet jeśli jakaś część produktów sygnowanych „Fair Trade” to oszustwo, to i tak zostają Ci uczciwi, których warto wspierać, bo co się traci? Alternatywa to kupowanie w sieciówkach.
  Szkoda, że nie ma takich samych zasad przy zakupie np. sprzętu AGD czy RTV lub benzyny, tzn. wiem, co robi Shell w Nigerii, czy Texaco w Ameryce Południowej (polecam zionącą beznadzieją książkę: „Śmierć w Amazonii: Nowe eldorado i jego ofiary” Artura Domosławskiego.), ale możliwości działania tutaj są nie tyle co ograniczone, co niemożliwe.
  Pozdrawiam

  1. Dziękuję za tę informację, komentarze zostały tam wyłączone przez pomyłkę (już odblokowałam).
   Do książki na pewno zajrzę.
   Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge