Puszcza Białowieska. Zielony Kwiecień i wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

We wtorek 17 kwietnia 2018 roku ogłoszono wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. Chwilę wcześniej odwiedziliśmy Obóz dla Puszczy, żeby wziąć udział w spacerze przyrodniczym, prowadzonym przez Michała Książka. 

Nasza wizyta w Obozie dla Puszczy (moja i starszego syna – druga, reszty rodziny pierwsza) była błyskawiczna. W piątek wieczorem dotarliśmy do Teremisek i położyliśmy dzieci spać. Tadek z kolegą Darkiem poszli jeszcze na nocny spacer, a ja obserwowałam powstawanie transparentu (no dobra, namalowałam dwie litery) na wtorkową manifestację w Warszawie. W sobotę byliśmy na spacerze przyrodniczym, włączyliśmy się nieco w prace Obozu (wiadomo, ja do garów, Tadek do rowerów) i w sobotnią noc wróciliśmy do Warszawy.

Obóz dla Puszczy. Nocne malowanie transparentów
Obóz dla Puszczy. Nocne malowanie transparentów

W obronie Puszczy Białowieskiej

Jeśli czytacie ten wpis, zapewne wiecie, dlaczego w ogóle rozpoczął się protest i czemu ludzie blokowali własnymi ciałami wycinkę drzew w Puszczy. Dla przypomnienia:

Decyzja 51 dyrektora Lasów Państwowych pozwoliła na wyrąb chronionych na mocy prawa starodrzewów na 2/3 powierzchni Puszczy. Zatwierdzenie przez Ministra Środowiska aneksu do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża pozwoliło radykalnie zwiększyć poziom cięć, bez oglądania się na konsekwencje. W efekcie, w ciągu roku Lasy Państwowe wycięły w Puszczy Białowieskiej około 180 tysięcy drzew, najwięcej od 30 lat. Ponad połowę – w chronionych starodrzewach.
W maju 2017 roku rozpoczęła się obywatelska ochrona Puszczy przed nielegalną wycinką. Blokady harwesterów, TIR-ów wywożących puszczańskie świerki do tartaków na drugim końcu kraju. Apelowaliśmy o opamiętanie, wskazywałyśmy, że łamane jest prawo… (źródło: >> wydarzenie na Facebooku)

Wieczorne zebranie w Obozie dla Puszczy
Wieczorne zebranie w Obozie dla Puszczy

O co walczą teraz ludzie sprzymierzeni w ruch oporu przeciw władzy i Lasom Państwowym, działającym na szkodę Puszczy?

**Po pierwsze, domagamy się sprawiedliwości! Dlaczego to Obrońcy Puszczy są ciągani po sądach, i to przez instytucje odpowiedzialne za zeszłoroczne wyręby?
**Po drugie, domagamy się bezzwłocznego przystąpienia do rozmów o poszerzeniu Białowieskiego Parku Narodowego. Puszcza Białowieska jest zbyt cenna, żeby oddawać ją w ręce Lasów Państwowych. Nadleśnictwa Browsk i Hajnówka już szykują aneksy do Planów Urządzania Lasu, które pozwolą im kontynuować wyręby. 

Choć udało się zatrzymać harwestery i wycinkę w najcenniejszych zakątkach Puszczy, jej obrońcy wciąż potrzebują wsparcia (także finansowego). Zachęcam do zajrzenia >> do fotorelacji z mojej poprzedniej wizyty w Obozie, gdzie znajdziecie informacje, jak wygląda obecna sytuacja Obozu.

Zielony Kwiecień, spacer po Puszczy
Zielony Kwiecień, spacer po Puszczy

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości to potwierdzenie wcześniejszych wypowiedzi rzecznika TS. Polska złamała prawo, dopuszczając do wycinki cennych drzewostanów. 

Oby wreszcie był to koniec bojów z polskimi władzami o Puszczę!

Tymczasem naszym celem, oprócz odwiedzenia Obozu, był spacer przyrodniczy.

Zielony Kwiecień

Od 14 do 22 kwietnia trwa Zielony Kwiecień w Puszczy Białowieskiej (>> tu wydarzenie na Facebooku), czyli seria spotkań, spacerów, warsztatów i pokazów artystycznych i edukacyjnych, przybliżających Puszczę w różny sposób. Wszystkie wydarzenia wydały mi się niezwykle ciekawe i żałuję, że nie możemy być na spotkaniu z Olgą Tokarczuk (w sobotę 21 kwietnia).

Zapisaliśmy się całą rodziną na spacer przyrodniczy z Michałem Książkiem „Ćwiczenia ze zdziwienia – w drukarni drukarza”, który otwierał Zielony Kwiecień.

Michał Książek
Michał Książek

Spacer zaczęliśmy i skończyliśmy w okolicach Janowa. Obeszliśmy dookoła rezerwat „Jelonka”, którego nazwa bierze się od malowniczej rzeki Jelonki. Niestety (a może stety?) do rezerwatu nie można wchodzić.

Zielony Kwiecień, spacer po Puszczy
Zielony Kwiecień, spacer po Puszczy

Wypatrywaliśmy puszczańskich ptaków (trudna sztuka, gdy jest się kolorową grupą ludzi), ale po drodze czekały nas też takie atrakcje, jak czekający/czyhający kleszcz, ropucha, wypluwka sowy, dywany kwiatów, czarka szkarłatna, kloaka jenotów czy pułapki na korniki (puste).

Porost zwany brodaczką
Porost zwany brodaczką

Pogoda była piękna, a ptaki nawoływały się bez przerwy ponad naszymi głowami. Podziwialiśmy żywe i martwe drzewa.

Drukarnia kornika
Drukarnia kornika

Po lekturze książek Tomasza Samojlika i Adama Wajraka „Umarły las” oraz „Nieumarły las” z radością odkrywałam razem ze starszym synem elementy przyrody, o których w nich czytaliśmy. Gradacja kornika jest jednym z głównych wątków!

Pułapka na korniki. Pusta
Pułapka na korniki. Pusta

Spacer był dla nas wielką przyjemnością, a słuchanie Michała i innych uczestników spaceru – bardzo cenne. Mogliśmy zobaczyć dokładnie najróżniejsze leśne szczegóły i dopytywać o to, jak las funkcjonuje.

Spacer po Puszczy, napotkana ropucha
Spacer po Puszczy, napotkana ropucha

Tu >> więcej zdjęć ze spaceru z Michałem.

Jestem pewna, że gdyby więcej osób interesowało się życiem Puszczy, większe byłoby zrozumienie dla aktywistów, którzy jej bronią.

Tymczasem trzymam kciuki za obozowiczów i manifestację.

Pamiętajcie, że możecie wesprzeć Obóz dla Puszczy (na przykład 1% z podatku)! My w tym roku właśnie tak zagospodarowaliśmy nasz 1%.

1% dla Obozu dla Puszczy
1% dla Obozu dla Puszczy

Może przeczytasz także:

Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie
Wokół Wigier

Wokół jezior Gaładuś i Wigry na rowerze

Wigry pewnie znacie, a Gaładuś? Założę się, że niekoniecznie. Tego lata skusiłam się na dwie
Carbon offset

Czy płacić za zrównoważenie emisji CO2? Czym jest carbon offset

Czy spotkaliście się z pojęciem carbon offset? Może też nazywać się to neutralizacją śladu węglowego,

7 thoughts on “Puszcza Białowieska. Zielony Kwiecień i wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE”

  1. Cieszę się, że trafiłam na Wasz blog, tyle tu wspaniałych zdjęć i ciekawych informacji. Pomyslałam sobie, że Wasze dzieci z pewnością w przyszłości zasilą groną obrońców środowiska. Przy takim wychowaniu nie może być inaczej. Pozdrawiam serdecznie:)
    Iwona Kmita ostatnio pisze o…Wiosenna sobota w PalmirachMy Profile

    1. Dzięki za miłe słowa. Mam nadzieję, że nasze dzieci wyrosną na odpowiedzialnych obywateli świata :) I że ten świat za kilkadziesiąt lat wciąż będzie się nadawał do życia!

  2. Smutne jest to, że nasza niewładza doskonale zdawała i zdaje sobie sprawę, że wystarczy przez pół roku robić coś złego, żeby media i większość obywateli straciły zainteresowanie przestępstwem… dziś o Białowieży nie mówi się już prawie nic, sprawa znikła tak samo, jak zniszczenie naszych stadnin koni, chociażby. Niestety jednostki, które pamiętają nie mają mocy przebicia się z informacją, że nadal jest źle:(

  3. Bardzo wzburzyła mnie ta decyzja! Ten rząd nie liczy z niczym i z nikim. Dziękuję, że jesteście i walczycie w ocronie przyrody. Śledzę Was ze Szwecji. Niedawno szwedzka telewizja pokazała film dokumentalny o wycince lasów puszczy i jak ludzie boją się filmować i rozmawiać na ten temat. Ten rząd trzeba wynieść na taczkach, bo rząd , który nie dba o przyrodę ma w nosie ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge