Pudełko dla Par i wywiad z Olą Mroczko. Wpis urodzinowy

Pudełko dla Par możecie pamiętać z naszego zestawu prezentów zero waste. Nie bez powodu wracam do tematu dziś: Pudełko to znakomity prezent na walentynki (jeśli obchodzicie). Ponieważ obiecałam, że napiszę Wam więcej o tej grze dla dorosłych, postanowiłam, że przedstawię Wam jego pomysłodawczynię Aleksandrę Mroczko. 

Co więcej, ponieważ dziś, 8 lutego 2018 roku, mija 5 lat od pierwszego wpisu na blogu, mam dla Was niespodziankę. Zajrzycie na nasz profil na Facebooku i sprawdźcie sami!

Aleksandra Mroczko (Gajek)

Aleksandra Mroczko
Aleksandra Mroczko

Mgr psychologii, coach z akredytacją ICF na poziomie ACC, autorka gier i publikacji, trenerka z ponad 10-letnim doświadczeniem. www.aleksandramroczko.pl

Pudełko dla Par

W Pudełko dla Par zagraliśmy dwukrotnie, raz za razem. Dopasowaliśmy nieco zasady do swoich oczekiwań, m.in. zrezygnowaliśmy z kart z zadaniami, które nie były do końca zgodne z naszymi przekonaniami (np. kupowanie jajka z niespodzianką). Choć zasady mówią o losowaniu zadania na zmianę, my urozmaiciliśmy sobie grę i losowaliśmy zadania jednocześnie. Nie wszystkie udało nam się wypełnić, ale to także element gry.

Każda karta zawiera zadanie (do wykonania samemu lub z partnerem), punktację oraz informację, ile razy trzeba wykonać zadanie. Zdobyte punkty to możliwość przesunięcia pionka na planszy. Kto pierwszy dojdzie do mety, wygrywa. A nagrodą może być cokolwiek, na co umówimy się przed startem. W naszym wypadku było to wpłacenie 100 zł na dowolną organizację pożytku publicznego.

Gra dostarczyła nam kilka niespodzianek i była bardzo miłym urozmaiceniem codziennego życia. Czasem wymagała od nas postarania się o zorganizowanie wolnego czasu (bez dzieci), to było zdecydowanie najtrudniejsze. Myślę, że za jakiś czas wrócimy do niej, dopisawszy na pustych kartach własne zadania, bliższe naszemu stylowi życia.

Pudełko dla Par
Pudełko dla Par

Pudełko dla Par możecie zamówić bezpośrednio w sklepie Pudełka lub w Drogerii Ekologicznej BetterLand. Cena: 85 zł.

Rozmowa z Aleksandrą Mroczko, twórczynią Pudełka

JB: Na stronie Pudełka piszesz kilka słów o tym, jak powstało, jaki był pierwowzór. Mnie bardzo ciekawi, ile czasu minęło od pierwszych pomysłów do pełnej realizacji. Jak wyglądało planowanie? Czy sama wszystko zaprojektowałaś?

AM: Pierwsze, ręcznie robione Pudełko powstało jesienią 2014 roku. Dokładniej mówiąc, powstały dwa pudełka: jedno dla moich rodziców na rocznicę ślubu, a drugie, w nieco innej formie – na urodziny mojego męża. Pudełko dla męża zawierało bony z zadaniami do wykonania przeze mnie dla niego. Tomek mógł je przejrzeć i w odpowiednim momencie prosić o realizację bonu np. na przygotowanie obiadu albo zajęcie się synkiem rano, aby on mógł pospać.

A to dla rodziców?

To było bardziej zbliżone do obecnej wersji gry. Zadania miały być losowane na zmianę, raz przez jedno z nich, raz przez drugie. Na jego wykonanie mieli  dwa tygodnie, czyli dwa razy więcej czasu niż w obecnej wersji Pudełka. Już w pierwszym Pudelku oprócz gotowych zadań pojawiło się też kilka czystych kart na własne zadania. Nie minął miesiąc, kiedy usłyszałam od mojej mamy: „Wiesz, gdyby nie Pudełko, nie porozmawialibyśmy raczej w taki sposób o aktualnych i młodzieńczych marzeniach. A to właśnie dzięki tej rozmowie wpadłam na pomysł, aby na urodziny sprezentować tacie lot awionetką”. I rzeczywiście – tata z okazji urodzin spełnił swoje dawne marzenie lotu. Nawet biały szalik założył (śmiech).

Potem jeszcze kilka razy wspominali o różnych zadaniach z Pudełka, a we mnie zrodziła się myśl, że szkoda by było zachowywać je tylko dla siebie. Dodam, że moi rodzice grają nadal – teraz już w Pudełko dla Par w wersji oficjalnej. Z tego, co wiem, to nadal losują zadania co dwa–trzy tygodnie, co pokazuje, jak elastycznie można podejść do tej gry, dostosowując ją do własnych potrzeb i preferencji.

No tak, my losowaliśmy jednocześnie, bo uznaliśmy, że dzięki temu nikt nie ma forów na starcie. Jak więc powstała ta oficjalna wersja Pudełka?

Na początku 2015 roku powstało kolejne i ostatnie ręcznie robione Pudełko. Wręczyliśmy je zamiast kwiatków z okazji ślubu naszym przyjaciołom. Już wtedy wiedziałam, że będę chciała je udostępnić światu, dlatego zadania zostały spisane w elektronicznej formie. Uściślałam też główne cele, jakim ma służyć pudełko:

 1. stworzenie dobrej atmosfery dla realizacji codziennych wyzwań i podejmowania ważnych rozmów,
 2. uświadomienie, że o relację warto dbać codziennie, bo inaczej zwiędnie,
 3. doświadczenie, że bardzo małe gesty, słowa, czyny mogą zrobić bardzo dużą różnicę,
 4. wprowadzenie/przywrócenie/ubogacenie rytuałów i nawyków wzmacniających relację.
Pudełko dla Par, wersja w koszyczku
Pudełko dla Par, wersja w koszyczku

Przez kolejnych kilka miesięcy szlifowałam instrukcję, konstrukcję gry, dyskutowałam treść zadań z kobietami i mężczyznami. W rezultacie na początku 2016 roku miałam gotowy prototyp. 30 sztuk powędrowało do pierwszych klientów, którzy otrzymali je po kosztach w zamian za zobowiązanie do udzielenia szerokiej informacji zwrotnej. Te pierwsze Pudelka miały formę wiklinowych koszyczków i do tej pory ich wspomnienie wzbudza we mnie ciepło i uśmiech. Każdy z graczy dawał informacje zwrotne odnośnie treści zadań, ogólnych zasad, wyglądu, funkcjonalności etc. Ze względu na długi czas grania dopiero w czerwcu 2016 roku miałam wystarczającą ilość danych, aby podjąć decyzję o koniecznych zmianach.

Jakie to były zmiany?

Wtedy powstała plansza i punktacja oraz pierwsze kartonowe pudełka, wykonywane ręcznie przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Muminki we Wrocławiu. Cieszyło mnie, że każdy kupujący wspiera swoim zakupem niepełnosprawnych. I równocześnie, że ci, którzy prawdopodobnie nigdy nie stworzą rodziny, mogą wspierać małżeństwa. Z czasem okazało się jednak, że zapotrzebowanie rynku jest zbyt wysokie, jak na możliwości produkcyjne warsztatów. Tak więc w sierpniu 2016 roku gra otrzymała nowe pudełko w szacie graficznej zaprojektowanej i stworzonej przez mojego męża. On także zajął się wyglądem strony oraz projektem kart i instrukcji. Dzięki niemu Pudełko w ogóle ujrzało światło dzienne i dzięki niemu dzisiaj wygląda tak, jak wygląda.

Twój pomysł zamienił się w duże przedsięwzięcie…

Historia Pudełka jest napisana przez życie i potrzeby, a nie przez cele biznesowe. I pewnie dlatego proces od pierwszego pomysłu do pierwszej sprzedaży gotowego produktu zajął niemal dwa lata. W procesie planowania i realizacji uwzględniłam następujące elementy:

 1. pierwszy pomysł – proces twórczy (potem również się pojawiający),
 2. decyzja o publikacji,
 3. zbieranie wiedzy, informacji od specjalistów do spraw relacji, rozmowy z kobietami i mężczyznami,
 4. betatesty,
 5. wdrożenie zmian,
 6. projekt, wizualne i praktyczne opracowanie,
 7. wydanie Pudełka dla Par,
 8. poprawki i kolejne wydania,
 9. ciąg dalszy nastąpi…

Czyli to nie koniec modyfikacji?

Pudełko co jakiś czas przechodzi mniejsze lub większe szlify. Pierwsze kupione hurtowo opakowanie okazało się nie do końca funkcjonalne. Otwarcie go wymagało wykonania kilku czynności, było zbyt skomplikowane. W lutym 2017 roku wraz z Tomkiem i moją współpracowniczką zaprojektowaliśmy więc nowe opakowanie, które jest wygodniejsze i mniejsze. W zeszłym roku zauważyłam potrzebę wsparcia klientów w zaproszeniu współmałżonka do gry. Powstało wówczas zadanie wstępne, które jest grywalizacyjnym zaproszeniem do zabawy, rozsyłanym w prezencie jako dodatek do Pudełka.

Pudełko dla Par, instrukcja
Pudełko dla Par, instrukcja

Teraz czekają nas dwie zmiany w treści kart. Dwie karty zostaną wymienione (między innymi karta z jajkiem niespodzianką, która także tobie nie pasowała) oraz pojawią się drobne zmiany w punktacji. Pracujemy również nad zmianami w treści i wyglądzie instrukcji. Zostanie skrócona i otrzyma nową szatę graficzną.

Gdzie teraz powstaje Pudełko?

Nie zdecydowałam się na współpracę z żadnym wydawnictwem ani firmą zewnętrzną, która zarządzałaby produkcją. Myślę więc, że można tutaj mówić o self-publishingu. Pudełko składa się z kilku elementów i niemal każdy z nich powstaje gdzieś indziej. Nasze karty i instrukcje są drukowane w drukarni wydrukujemy.to, która wywodzi się z Fundacji Dalej Razem i zatrudnia osoby z autyzmem. Pudełka przygotowuje dla nas firma Grafpak, a przegródki są wycinane i sztancowane ręcznie przez wyjątkową wrocławską drukarnię Duet, która jako jedyna podjęła się wykonania przegródek według naszego wzoru. Korek dostarczany jest przez firmę Cork System. Według informacji zawartych na ich stronach korek aglomeracyjny, z którego tworzone są plansze, pochodzi z resztek produkcyjnych m.in. po wycinaniu korków do butelek, a korowanie dębów wykonywane jest ręcznie, aby nie uszkodzić drzew. Plansze są malowane ręcznie, przez wrocławskiego rękodzielnika. Karton do wysyłki kupujemy od polskiego dostawcy Rajapack. Woreczki kupujemy od polskiego producenta woreczki-organza.pl. Pozostałe elementy: pinezki oraz wstążki, którymi przewiązujemy każde z Pudełek przed wysyłką, jak dotąd kupowaliśmy z różnych źródeł. Wstążki pochodzą od polskich producentów, lecz nie znalazłam, jak dotąd, pinezek rodzimej produkcji.

Pudełko dla Par
Pudełko dla Par

Kto kupuje pudełko, dla kogo? Czy prowadzisz badania pod tym kątem (wiek, staż związku, związek formalny/nieformalny, jednopłciowy)?

Nie udaje nam się zebrać informacji na temat każdego kupionego Pudełka. Na bazie tych informacji, które posiadamy mogę powiedzieć, że ok. 2/3 Pudełek jest kupowanych do własnego użytku i w tej liczbie są Pudełka kupione jako prezent dla partnera/partnerki. Najczęstszą okazją, o jakiej słyszę, to rocznica ślubu. W grudniu główną okazją do zakupu są święta Bożego Narodzenia, a w lutym walentynki. Ok 1/3 Pudełek kupowana jest w ramach prezentu dla innych par: dla rodziców, dla dzieci, rodzeństwa, przyjaciół oraz w ramach prezentu ślubnego.

Niestety nie otrzymałam jeszcze żadnej informacji zwrotnej o grze od osób pozostających w jednopłciowym związku. Podejrzewam, że w takich parach Pudełko sprawdza się równie dobrze, w końcu zasady budowania i umacniania relacji są wspólne dla nas wszystkich.

Większość kupujących to osoby w wieku 25–45, 2/3 kupujących to kobiety. Jeśli chodzi o formalność związku oraz staż, to nie mam danych dotyczących zakupu Pudełka. W 2017 roku stworzyłam jednak program online, z którego skorzystało ponad 1000 osób. Średnia stażu małżeństwa w tej grupie wyniosła nieco powyżej 7 lat, lecz zakres długości trwania związku był bardzo szeroki: od kilku miesięcy do 30 lat. Podejrzewam, że wśród grających w Pudełko dla Par średnia stażu jest podobna.

Pudełko, o czym wspomniałaś, to prezent m.in. na walentynki. Czy dla wszystkich par?

Dziękuję za to pytanie! Myślę, że to ważne, aby powiedzieć, że są sytuacje, w których nie polecam grania w Pudełko. Pudełko dla Par nie jest dobrym wyborem, jeśli para jest w poważnym kryzysie, jeśli małżonkowie nie rozmawiają ze sobą od miesięcy albo kłócą się bez przerwy, nie znajdując porozumienia, kiedy narosła w nich wściekłość i żal, kiedy co drugi dzień rozważają rozstanie. Jeśli w związku jest poważny kryzys, to wsparcia warto poszukać u terapeuty, a nie w grach, książkach czy szkoleniach. Podczas pierwszych testów trafiła się para, której odpowiedzi sygnalizowały, że przeżywają obecnie trudności. Nie potrafili w pełni cieszyć się zabawą, nowością, bliskością tylko oceniali wzajemnie swoje zaangażowanie, pisali o braku zaangażowania drugiej strony, próbowali się nawzajem rozliczać. Wyobrażam sobie jakiej frustracji dostarczały im takie dodatkowe zadania. Większość kryzysów związana jest z nieskuteczną komunikacją dotyczącą seksu, finansów, obowiązków domowych lub relacji z rodzinami pochodzenia. Tych kwestii Pudełko nie rozwiąże. A ciągłe inwestowanie związek bez planu na rozwiązanie konfliktowych kwestii rodzi dodatkową frustrację. Pudełko dla Par w takiej sytuacji może co najwyżej towarzyszyć procesowi terapeutycznemu. Znam kilku terapeutów, którzy właśnie w ten sposób korzystają z niego. Jeśli w związku jest przemoc, uzależnienie albo choroba psychiczna Pudełko mogłoby nawet zaszkodzić.

Pudełko dla Par
Pudełko dla Par

A jeśli związek nie przeżywa trudności?

Na walentynki jest to prezent idealny! Walentynki to święto zakochanych. ZAKOCHANYCH, a nie: zaślubionych, przywiązanych czy darzących się miłością. Pudełko dla Par pomaga odbudować i umocnić właśnie miłość romantyczną. Miłość romantyczna, miłość erotyczna to moim zdaniem owoc bliskości emocjonalnej, duchowej, poczucia wspólnoty, zabawy, ważności i entuzjazmu.

Dziękuję za rozmowę!

A Wam polecamy grę Pudełko dla Par jako przetestowany sposób na dobrą zabawę w małżeństwie z kilkuletnim stażem!

Może przeczytasz także:

Majtki menstruacyjne Soft Moon

Majtki menstruacyjne Soft Moon. Jak zacząć, co wybrać?

Majtki menstruacyjne Soft Moon: myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy. Ale Paweł z Better
ActAware

ActAware: sprawdź, czy Twoja ulubiona marka jest etyczna

ActAware to aplikacja, która - w największym skrócie - pomaga w świadomych decyzjach konsumenckich. To
Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy

6 thoughts on “Pudełko dla Par i wywiad z Olą Mroczko. Wpis urodzinowy”

 1. Po pierwsze gratuluje wytrwalosciu w prowadzeniu bloga :)
  Po drugie mam pytanie dotyczace konkursu na facebooku. Jedna osoba moze napisac jedno zadanie? Patrzac na komentarze widze uzytkownikow ktorzy podaja po dwa przyklady. Mam wrazenie, ze to troche nie fair.

  1. Leno, dziękujemy :)
   Nie ograniczyliśmy liczby propozycji, bo to tylko zabawa. Zachęcamy do tego, żeby każdy pisał o tym, co mu przyjdzie do głowy. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge