Menu Zamknij

Pudełko dla Par i wywiad z Olą Mroczko. Wpis urodzinowy

Pudełko dla Par możecie pamiętać z naszego zestawu prezentów zero waste. Nie bez powodu wracam do tematu dziś: Pudełko to znakomity prezent na walentynki (jeśli obchodzicie). Ponieważ obiecałam, że napiszę Wam więcej o tej grze dla dorosłych, postanowiłam, że przedstawię Wam jego pomysłodawczynię Aleksandrę Mroczko. 

Co więcej, ponieważ dziś, 8 lutego 2018 roku, mija 5 lat od pierwszego wpisu na blogu, mam dla Was niespodziankę. Zajrzycie na nasz profil na Facebooku i sprawdźcie sami!

Aleksandra Mroczko (Gajek)

Aleksandra Mroczko
Aleksandra Mroczko

Mgr psychologii, coach z akredytacją ICF na poziomie ACC, autorka gier i publikacji, trenerka z ponad 10-letnim doświadczeniem. www.aleksandramroczko.pl

Pudełko dla Par

W Pudełko dla Par zagraliśmy dwukrotnie, raz za razem. Dopasowaliśmy nieco zasady do swoich oczekiwań, m.in. zrezygnowaliśmy z kart z zadaniami, które nie były do końca zgodne z naszymi przekonaniami (np. kupowanie jajka z niespodzianką). Choć zasady mówią o losowaniu zadania na zmianę, my urozmaiciliśmy sobie grę i losowaliśmy zadania jednocześnie. Nie wszystkie udało nam się wypełnić, ale to także element gry.

Każda karta zawiera zadanie (do wykonania samemu lub z partnerem), punktację oraz informację, ile razy trzeba wykonać zadanie. Zdobyte punkty to możliwość przesunięcia pionka na planszy. Kto pierwszy dojdzie do mety, wygrywa. A nagrodą może być cokolwiek, na co umówimy się przed startem. W naszym wypadku było to wpłacenie 100 zł na dowolną organizację pożytku publicznego.

Gra dostarczyła nam kilka niespodzianek i była bardzo miłym urozmaiceniem codziennego życia. Czasem wymagała od nas postarania się o zorganizowanie wolnego czasu (bez dzieci), to było zdecydowanie najtrudniejsze. Myślę, że za jakiś czas wrócimy do niej, dopisawszy na pustych kartach własne zadania, bliższe naszemu stylowi życia.

Pudełko dla Par
Pudełko dla Par

Pudełko dla Par możecie zamówić bezpośrednio w sklepie Pudełka lub w Drogerii Ekologicznej BetterLand. Cena: 85 zł.

Rozmowa z Aleksandrą Mroczko, twórczynią Pudełka

JB: Na stronie Pudełka piszesz kilka słów o tym, jak powstało, jaki był pierwowzór. Mnie bardzo ciekawi, ile czasu minęło od pierwszych pomysłów do pełnej realizacji. Jak wyglądało planowanie? Czy sama wszystko zaprojektowałaś?

AM: Pierwsze, ręcznie robione Pudełko powstało jesienią 2014 roku. Dokładniej mówiąc, powstały dwa pudełka: jedno dla moich rodziców na rocznicę ślubu, a drugie, w nieco innej formie – na urodziny mojego męża. Pudełko dla męża zawierało bony z zadaniami do wykonania przeze mnie dla niego. Tomek mógł je przejrzeć i w odpowiednim momencie prosić o realizację bonu np. na przygotowanie obiadu albo zajęcie się synkiem rano, aby on mógł pospać.

A to dla rodziców?

To było bardziej zbliżone do obecnej wersji gry. Zadania miały być losowane na zmianę, raz przez jedno z nich, raz przez drugie. Na jego wykonanie mieli  dwa tygodnie, czyli dwa razy więcej czasu niż w obecnej wersji Pudełka. Już w pierwszym Pudelku oprócz gotowych zadań pojawiło się też kilka czystych kart na własne zadania. Nie minął miesiąc, kiedy usłyszałam od mojej mamy: „Wiesz, gdyby nie Pudełko, nie porozmawialibyśmy raczej w taki sposób o aktualnych i młodzieńczych marzeniach. A to właśnie dzięki tej rozmowie wpadłam na pomysł, aby na urodziny sprezentować tacie lot awionetką”. I rzeczywiście – tata z okazji urodzin spełnił swoje dawne marzenie lotu. Nawet biały szalik założył (śmiech).

Potem jeszcze kilka razy wspominali o różnych zadaniach z Pudełka, a we mnie zrodziła się myśl, że szkoda by było zachowywać je tylko dla siebie. Dodam, że moi rodzice grają nadal – teraz już w Pudełko dla Par w wersji oficjalnej. Z tego, co wiem, to nadal losują zadania co dwa–trzy tygodnie, co pokazuje, jak elastycznie można podejść do tej gry, dostosowując ją do własnych potrzeb i preferencji.

No tak, my losowaliśmy jednocześnie, bo uznaliśmy, że dzięki temu nikt nie ma forów na starcie. Jak więc powstała ta oficjalna wersja Pudełka?

Na początku 2015 roku powstało kolejne i ostatnie ręcznie robione Pudełko. Wręczyliśmy je zamiast kwiatków z okazji ślubu naszym przyjaciołom. Już wtedy wiedziałam, że będę chciała je udostępnić światu, dlatego zadania zostały spisane w elektronicznej formie. Uściślałam też główne cele, jakim ma służyć pudełko:

 1. stworzenie dobrej atmosfery dla realizacji codziennych wyzwań i podejmowania ważnych rozmów,
 2. uświadomienie, że o relację warto dbać codziennie, bo inaczej zwiędnie,
 3. doświadczenie, że bardzo małe gesty, słowa, czyny mogą zrobić bardzo dużą różnicę,
 4. wprowadzenie/przywrócenie/ubogacenie rytuałów i nawyków wzmacniających relację.
Pudełko dla Par, wersja w koszyczku
Pudełko dla Par, wersja w koszyczku

Przez kolejnych kilka miesięcy szlifowałam instrukcję, konstrukcję gry, dyskutowałam treść zadań z kobietami i mężczyznami. W rezultacie na początku 2016 roku miałam gotowy prototyp. 30 sztuk powędrowało do pierwszych klientów, którzy otrzymali je po kosztach w zamian za zobowiązanie do udzielenia szerokiej informacji zwrotnej. Te pierwsze Pudelka miały formę wiklinowych koszyczków i do tej pory ich wspomnienie wzbudza we mnie ciepło i uśmiech. Każdy z graczy dawał informacje zwrotne odnośnie treści zadań, ogólnych zasad, wyglądu, funkcjonalności etc. Ze względu na długi czas grania dopiero w czerwcu 2016 roku miałam wystarczającą ilość danych, aby podjąć decyzję o koniecznych zmianach.

Jakie to były zmiany?

Wtedy powstała plansza i punktacja oraz pierwsze kartonowe pudełka, wykonywane ręcznie przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Muminki we Wrocławiu. Cieszyło mnie, że każdy kupujący wspiera swoim zakupem niepełnosprawnych. I równocześnie, że ci, którzy prawdopodobnie nigdy nie stworzą rodziny, mogą wspierać małżeństwa. Z czasem okazało się jednak, że zapotrzebowanie rynku jest zbyt wysokie, jak na możliwości produkcyjne warsztatów. Tak więc w sierpniu 2016 roku gra otrzymała nowe pudełko w szacie graficznej zaprojektowanej i stworzonej przez mojego męża. On także zajął się wyglądem strony oraz projektem kart i instrukcji. Dzięki niemu Pudełko w ogóle ujrzało światło dzienne i dzięki niemu dzisiaj wygląda tak, jak wygląda.

Twój pomysł zamienił się w duże przedsięwzięcie…

Historia Pudełka jest napisana przez życie i potrzeby, a nie przez cele biznesowe. I pewnie dlatego proces od pierwszego pomysłu do pierwszej sprzedaży gotowego produktu zajął niemal dwa lata. W procesie planowania i realizacji uwzględniłam następujące elementy:

 1. pierwszy pomysł – proces twórczy (potem również się pojawiający),
 2. decyzja o publikacji,
 3. zbieranie wiedzy, informacji od specjalistów do spraw relacji, rozmowy z kobietami i mężczyznami,
 4. betatesty,
 5. wdrożenie zmian,
 6. projekt, wizualne i praktyczne opracowanie,
 7. wydanie Pudełka dla Par,
 8. poprawki i kolejne wydania,
 9. ciąg dalszy nastąpi…

Czyli to nie koniec modyfikacji?

Pudełko co jakiś czas przechodzi mniejsze lub większe szlify. Pierwsze kupione hurtowo opakowanie okazało się nie do końca funkcjonalne. Otwarcie go wymagało wykonania kilku czynności, było zbyt skomplikowane. W lutym 2017 roku wraz z Tomkiem i moją współpracowniczką zaprojektowaliśmy więc nowe opakowanie, które jest wygodniejsze i mniejsze. W zeszłym roku zauważyłam potrzebę wsparcia klientów w zaproszeniu współmałżonka do gry. Powstało wówczas zadanie wstępne, które jest grywalizacyjnym zaproszeniem do zabawy, rozsyłanym w prezencie jako dodatek do Pudełka.

Pudełko dla Par, instrukcja
Pudełko dla Par, instrukcja

Teraz czekają nas dwie zmiany w treści kart. Dwie karty zostaną wymienione (między innymi karta z jajkiem niespodzianką, która także tobie nie pasowała) oraz pojawią się drobne zmiany w punktacji. Pracujemy również nad zmianami w treści i wyglądzie instrukcji. Zostanie skrócona i otrzyma nową szatę graficzną.

Gdzie teraz powstaje Pudełko?

Nie zdecydowałam się na współpracę z żadnym wydawnictwem ani firmą zewnętrzną, która zarządzałaby produkcją. Myślę więc, że można tutaj mówić o self-publishingu. Pudełko składa się z kilku elementów i niemal każdy z nich powstaje gdzieś indziej. Nasze karty i instrukcje są drukowane w drukarni wydrukujemy.to, która wywodzi się z Fundacji Dalej Razem i zatrudnia osoby z autyzmem. Pudełka przygotowuje dla nas firma Grafpak, a przegródki są wycinane i sztancowane ręcznie przez wyjątkową wrocławską drukarnię Duet, która jako jedyna podjęła się wykonania przegródek według naszego wzoru. Korek dostarczany jest przez firmę Cork System. Według informacji zawartych na ich stronach korek aglomeracyjny, z którego tworzone są plansze, pochodzi z resztek produkcyjnych m.in. po wycinaniu korków do butelek, a korowanie dębów wykonywane jest ręcznie, aby nie uszkodzić drzew. Plansze są malowane ręcznie, przez wrocławskiego rękodzielnika. Karton do wysyłki kupujemy od polskiego dostawcy Rajapack. Woreczki kupujemy od polskiego producenta woreczki-organza.pl. Pozostałe elementy: pinezki oraz wstążki, którymi przewiązujemy każde z Pudełek przed wysyłką, jak dotąd kupowaliśmy z różnych źródeł. Wstążki pochodzą od polskich producentów, lecz nie znalazłam, jak dotąd, pinezek rodzimej produkcji.

Pudełko dla Par
Pudełko dla Par

Kto kupuje pudełko, dla kogo? Czy prowadzisz badania pod tym kątem (wiek, staż związku, związek formalny/nieformalny, jednopłciowy)?

Nie udaje nam się zebrać informacji na temat każdego kupionego Pudełka. Na bazie tych informacji, które posiadamy mogę powiedzieć, że ok. 2/3 Pudełek jest kupowanych do własnego użytku i w tej liczbie są Pudełka kupione jako prezent dla partnera/partnerki. Najczęstszą okazją, o jakiej słyszę, to rocznica ślubu. W grudniu główną okazją do zakupu są święta Bożego Narodzenia, a w lutym walentynki. Ok 1/3 Pudełek kupowana jest w ramach prezentu dla innych par: dla rodziców, dla dzieci, rodzeństwa, przyjaciół oraz w ramach prezentu ślubnego.

Niestety nie otrzymałam jeszcze żadnej informacji zwrotnej o grze od osób pozostających w jednopłciowym związku. Podejrzewam, że w takich parach Pudełko sprawdza się równie dobrze, w końcu zasady budowania i umacniania relacji są wspólne dla nas wszystkich.

Większość kupujących to osoby w wieku 25–45, 2/3 kupujących to kobiety. Jeśli chodzi o formalność związku oraz staż, to nie mam danych dotyczących zakupu Pudełka. W 2017 roku stworzyłam jednak program online, z którego skorzystało ponad 1000 osób. Średnia stażu małżeństwa w tej grupie wyniosła nieco powyżej 7 lat, lecz zakres długości trwania związku był bardzo szeroki: od kilku miesięcy do 30 lat. Podejrzewam, że wśród grających w Pudełko dla Par średnia stażu jest podobna.

Pudełko, o czym wspomniałaś, to prezent m.in. na walentynki. Czy dla wszystkich par?

Dziękuję za to pytanie! Myślę, że to ważne, aby powiedzieć, że są sytuacje, w których nie polecam grania w Pudełko. Pudełko dla Par nie jest dobrym wyborem, jeśli para jest w poważnym kryzysie, jeśli małżonkowie nie rozmawiają ze sobą od miesięcy albo kłócą się bez przerwy, nie znajdując porozumienia, kiedy narosła w nich wściekłość i żal, kiedy co drugi dzień rozważają rozstanie. Jeśli w związku jest poważny kryzys, to wsparcia warto poszukać u terapeuty, a nie w grach, książkach czy szkoleniach. Podczas pierwszych testów trafiła się para, której odpowiedzi sygnalizowały, że przeżywają obecnie trudności. Nie potrafili w pełni cieszyć się zabawą, nowością, bliskością tylko oceniali wzajemnie swoje zaangażowanie, pisali o braku zaangażowania drugiej strony, próbowali się nawzajem rozliczać. Wyobrażam sobie jakiej frustracji dostarczały im takie dodatkowe zadania. Większość kryzysów związana jest z nieskuteczną komunikacją dotyczącą seksu, finansów, obowiązków domowych lub relacji z rodzinami pochodzenia. Tych kwestii Pudełko nie rozwiąże. A ciągłe inwestowanie związek bez planu na rozwiązanie konfliktowych kwestii rodzi dodatkową frustrację. Pudełko dla Par w takiej sytuacji może co najwyżej towarzyszyć procesowi terapeutycznemu. Znam kilku terapeutów, którzy właśnie w ten sposób korzystają z niego. Jeśli w związku jest przemoc, uzależnienie albo choroba psychiczna Pudełko mogłoby nawet zaszkodzić.

Pudełko dla Par
Pudełko dla Par

A jeśli związek nie przeżywa trudności?

Na walentynki jest to prezent idealny! Walentynki to święto zakochanych. ZAKOCHANYCH, a nie: zaślubionych, przywiązanych czy darzących się miłością. Pudełko dla Par pomaga odbudować i umocnić właśnie miłość romantyczną. Miłość romantyczna, miłość erotyczna to moim zdaniem owoc bliskości emocjonalnej, duchowej, poczucia wspólnoty, zabawy, ważności i entuzjazmu.

Dziękuję za rozmowę!

A Wam polecamy grę Pudełko dla Par jako przetestowany sposób na dobrą zabawę w małżeństwie z kilkuletnim stażem!

Opublikowano wMateriał płatny, recenzje, wywiady, zabawy i zabawki, zero waste

Podobne wpisy

6 komentarzy

 1. Lena

  Po pierwsze gratuluje wytrwalosciu w prowadzeniu bloga :)
  Po drugie mam pytanie dotyczace konkursu na facebooku. Jedna osoba moze napisac jedno zadanie? Patrzac na komentarze widze uzytkownikow ktorzy podaja po dwa przyklady. Mam wrazenie, ze to troche nie fair.

  • joanna

   Leno, dziękujemy :)
   Nie ograniczyliśmy liczby propozycji, bo to tylko zabawa. Zachęcamy do tego, żeby każdy pisał o tym, co mu przyjdzie do głowy. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies