Menu Zamknij

Podróże. Wolin, wyspa ptaków

Wolin to największa polska wyspa, na którą zawsze chciałam się wybrać, ale odstraszała mnie odległość. Z Warszawy to dobre 600 km. W tym roku postawiliśmy na dość spontaniczny wyjazd w trakcie egzaminów ósmoklasistów, spakowaliśmy dzieci i pojechaliśmy na północny zachód Polski, z przystankiem we Wrocławiu (>> tu przeczytacie o naszym rowerowym pobycie w tym mieście). W drodze powrotnej z kolei zahaczyliśmy o Bydgoszcz, o czym napiszę niebawem.

Na kwaterę wybraliśmy domek w Międzywodziu, położonym na wschodzie wyspy, niedaleko Dziwnowa. Mieliśmy ten komfort, że jeszcze nie było sezonu, nie otwarto większości kramów z badziewiem, w nocy nie dudniła nam muzyka z pobliskich barów, a ludzi było jeszcze niewielu. Co nie znaczy, że polecamy tę miejscowość – po prostu tam udało nam się znaleźć nocleg w niezłej cenie, 50 m od plaży. Jeśli szukacie czegoś ustronnego, to chyba żadna z nadmorskich miejscowości na Wolinie nie będzie idealna. Lepiej szukać czegoś w głębi wyspy.

Wolin warto zwiedzać na rowerze
Wolin warto zwiedzać na rowerze

Na Wolin zabraliśmy oczywiście rowery z zamiarem zwiedzenia wyspy za ich pomocą. Pogoda była jednak w kratkę i z czterech dni dwa trafiły nam się bardzo upalne i dwa deszczowe, więc skorzystaliśmy też z samochodu.

Przedstawiam Wam trzy trasy rowerowe, które warto rozważyć: jedna raczej dla dorosłych, z bieżnikowanymi oponami, a dwie – z dziećmi.

Wolin to niezwykłe miejsce: znajdą tu ciekawostki miłośnicy przyrody, ale także historii (przeplatają się tu dzieje Słowian, Wikingów i innych ludów), będą też mieli co robić wielbiciele sportów – na rowerach, kajakach, a także na własnych nogach. Szerokie, piaszczyste plaże przyciągają turystów lubiących smażyć się w słońcu, ale zapewniam, że poza plażą jest tu jeszcze naprawdę dużo do obejrzenia.

Na Wolinie są piękne, piaszczyste plaże
Na Wolinie są piękne, piaszczyste plaże

Uwaga na kleszcze – jest ich tu podobno bardzo dużo.

Wolin na rowerze

Zdaję sobie sprawę, że widzieliśmy tylko trochę. Po pierwsze, nie wszędzie da się wejść czy wjechać rowerem, dlatego warto też po prostu spacerować i oglądać przyrodę. Po drugie, pogoda sprawiła, że jeden dzień był nierowerowy, za to samochodowo-spacerowy. Zdjęcia z tego dnia łatwo poznać, bo prawie cały czas padało.

Warto też pojechać na ląd do Kamienia Pomorskiego i zobaczyć Wyspę Chrząszczewską, o której piszę przy okazji drugiej wycieczki z dziećmi.

Kormoran na rzece Dziwnie
Kormoran na rzece Dziwnie

Te okolice to raj dla ornitologów. Jeśli Waszą pasją jest oglądanie ptaków, na pewno nie będziecie zawiedzeni. Na wolińskich plażach można też spotkać czasem bezczelne foki, ale nam się nie udało.

Wokół wyspy

Wyspę można łatwo objechać prawie dookoła – prawie, bo przy większym zawzięciu pojechalibyśmy do samego Świnoujścia (którego kawałek leży na Wolinie), ale nasza trasa z zachodniego krańca objęła tylko Międzyzdroje. Nie należy się spodziewać wybitnych dróg dla rowerów: czasem trafi się asfalt, najczęściej kostka bauma albo po prostu brak takiej drogi. Ja robiłam objazd zgodnie z kierunkiem zegara, Tadek w przeciwną stronę. Mieliśmy też odrobinę inną trasę, ja zrobiłam około 70 km, Tadek 80 km.

Trasa wokół wyspy Wolin
Trasa wokół wyspy Wolin

Wskazuję punkty orientacyjne, które warto mieć na trasie, jeśli chcemy po drodze zobaczyć ciekawe zakamarki. Część trasy przebiega przy >> Wolińskim Parku Narodowym i przez niego. Jest to park obejmujący zarówno piękne bukowe lasy, jak i klifowe wybrzeże Bałtyku oraz część wstecznej delty Świny.

1. Wolin (miasto)

Nie zwiedzaliśmy tego miasta, więc nic nie opowiem z pierwszej ręki. Na pewno jest tu kilka atrakcji na deszczowe dni, wśród których najbardziej popularny jest skansen >> Centrum Słowian i Wikingów. Można także odwiedzić stanowisko archeologiczne na Wzgórzu Wisielców.

2. Wapnica

Najciekawszym według mnie miejscem w Wapnicy jest zalana kopalnia kredy (działała do lat 50. ubiegłego wieku). Powstało tu Jezioro Turkusowe, jego nazwa bierze się od koloru wody (przez którą prześwitują białe ściany dawnej kopalni). W Wapnicy rosną też leciwe drzewa, z czego na pewno warto zobaczyć dąb Prastary (może mieć nawet 600 lat) o obwodzie 7 m.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy
Jezioro Turkusowe w Wapnicy

3. Lubin i wsteczna delta Świny

Na trasie nie jest zaznaczony, ponieważ pojechaliśmy tu samochodem, ale warto tu zajrzeć i wspiąć się na wzgórze Zielonka. Rozciąga się z niego widok na wsteczną deltę Świny.

Widok na wsteczną deltę Świny ze wzgórza Zielonka
Widok na wsteczną deltę Świny ze wzgórza Zielonka

Delta Świny to miejsce objęte specjalną ochroną ptaków (mieszka ich tu podobno prawie 150 gatunków), więc jeśli są one Waszą pasją, warto się tu wybrać w ładną pogodę z dobrą lornetką. My niestety byliśmy w deszczowy dzień i widoczność była ograniczona.

Wyjątkowość wstecznej delty Świny polega na mieszaniu się wody słodkiej z rzeki i słonej z morza, kiedy pod wpływem silniejszych fal czy sztormów rzeka się cofa i zostaje zalana przez pod naporem wody morskiej. W zależności m.in. od kierunku wiatru zmienia się też kierunek przepływu wód między 40 wyspami, które znajdują się w delcie.

4. Zagroda Pokazowa Żubrów

W zagrodzie żyją żubry, których hodowla przyczynia się do odbudowywania populacji żubrów dziko żyjących. Znajdziemy tu także uratowane z wypadku jelenie, sarny czy dziki oraz bielika. Warto sprawdzić wcześniej godziny otwarcia zagrody, które zmieniają się w zależności od miesiąca.

Zagroda Pokazowa Żubrów, Międzyzdroje
Zagroda Pokazowa Żubrów, Międzyzdroje

5. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach

W Międzyzdrojach według nas nie warto spędzać szczególnie dużo czasu, chyba że ktoś bardzo chce polansować się na Alei Gwiazd albo pójść na molo. My poszliśmy zobaczyć muzeum WPN.

Większość eksponatów to wypchane zwierzęta, które – jak zapewnia muzeum – padły z przyczyn naturalnych lub np. zginęły w wypadku. Do dyspozycji dostajemy elektronicznego przewodnika, który nie tylko opowiada o wystawie, ale także pokazuje zdjęcia i filmy. Nasze dzieci nawet się zainteresowały i zapamiętały kilka faktów poznanych podczas wycieczki, choć bałam się, że szybko się znudzą. 

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Muzeum dostarcza dużo wiedzy na temat wyspy, której główną atrakcją nie jest tylko plaża, ale w równym stopniu lasy, jeziora czy brzegi nad rzekami. Bogactwo zwierząt i roślin, jakie możemy tu spotkać, robi wrażenie. Oczywiście pod warunkiem, że jeszcze żyje, a nie wisi na sznurku w muzeum.

Wolin: wycieczki rowerowe z dziećmi

Zrobiliśmy tyko dwie wycieczki, z czego jedna była prawie pętlą, a druga prowadziła w obie strony tą samą drogą.

Wolin, jezioro Zatorek
Wolin, jezioro Zatorek

Wycieczka do latarni Kikut i Jeziora Czajczego

Część drogi z Międzywodzia mogliśmy pojechać po drodze dla rowerów, potem niestety wjechaliśmy na drogę 102 – myślę, że w sezonie może być to droga bardzo uczęszczana. Na mapie widzicie właściwie samą pętlę, bo to ona jest ciekawa. Część drogi prowadzi przez las (trzeba uważać, żeby nie wpakować się w zakaz wjazdu), część przez drogi szutrowe.

Pierwsza rowerowa wycieczka z dziećmi po Wolinie
Pierwsza rowerowa wycieczka z dziećmi po Wolinie
Latarnia morska Kikut na Wolinie
Latarnia morska Kikut na Wolinie

Naszym pierwszym celem była latarnia morska Kikut (nazwa pochodzi od Kiekturn, czyli wieża widokowa, którą kiedyś była latarnia). Zbudowano ją w pierwszej połowie XIX weku, a bezzałogową latarnią morską stała się w 1962 roku – najpierw elektryczno-gazową, potem elektryczną. W 1994 roku przeszła kolejną modernizację. Niestety nie można jej zwiedzać, co bardzo rozczarowało nasze dzieci, tak dzielnie jadące po dość trudnym terenie leśnym do obiecanej latarni.

Kilka faktów o latarni Kikut:

 • jej wieża jest okrągła, częściowo z kamieni ciosanych, częściowo z cegły,
 • średnica wewnętrzna u podstawy: 3,3 m,
 • grubość muru u podstawy: 1,1 m, na górze: 0,7 m,
 • całkowita wysokość: 15 m,
 • zasięg światła: 16 mil morskich.

Uwaga, latarnię łatwo przegapić, jeśli nie wiemy, że mamy jej szukać.

 

Kolejny przystanek to jezioro Zatorek, nad którym biegnie ścieżka przyrodnicza – możemy tu pograć na leśnych cymbałach. Jezioro jest prześliczne, a to pierwsze z kilku, nad którymi warto się przejechać.

Leśne cymbały nad jeziorem Zatorek
Leśne cymbały nad jeziorem Zatorek

Dojechaliśmy do Jeziora Czajczego, które skrywa ciekawostkę: leży w kryptodepresji, czyli jego dno (podobnie jak innych jezior na Wolinie) jest położone poniżej poziomu morza. Ze wszystkich wolińskich jezior uznawane jest za najładniejsze.

Wolin, Jezioro Czajcze
Wolin, Jezioro Czajcze

Stąd wracaliśmy wzdłuż Jeziora Żółwińskiego i obok jeziora Kołczewo. Cała trasa wynosi około 30 km.

Wycieczka do Kamienia Pomorskiego i Wyspy Chrząszczewskiej

Taka wycieczka była dla nas dość zabawna: zjechaliśmy z wyspy na ląd, żeby pojechać na wyspę leżącą między lądem a wyspą.

Wycieczka na Wyspę Chrząszczewską
Wycieczka na Wyspę Chrząszczewską

Cała droga z Międzywodzia do Kamienia Pomorskiego jest bezpieczna dla dzieci – można jechać DDR-em. Jedną z atrakcji po drodze jest most zwodzony w Dziwnowie – nie trafiliśmy akurat na moment jego podnoszenia, ale może to ciekawie wyglądać. Z mostu można obserwować bogactwo ptaków zamieszkujących okolice rzeki Dziwny (na zdjęciu na początku wpisu widzicie kormorana).

Wolin, most zwodzony nad Dziwną
Wolin, most zwodzony nad Dziwną

Po dojechaniu do Kamienia Pomorskiego warto zwiedzić to miasto – my nie mieliśmy czasu, bo przyjechaliśmy późno i zaczęło robić się zimno. Szybko przejechaliśmy na Wyspę Chrząszczewską, gdzie znajdują się obszary specjalnej ochrony ptaków „Zalew Kamieński i Dziwna” i „Ujście Odry i Zalew Szczeciński”.

Czapla Siwa na Wyspie Chrząszczewskiej
Czapla Siwa na Wyspie Chrząszczewskiej

Przy moście przywitała nas zupełnie nieruchoma czapla siwa. Nie zapuszczaliśmy się daleko, bo gonił nas czas, a wiem, że na wyspie można obejrzeć parę ciekawostek historycznych, więc jeśli się tam znajdziecie, koniecznie poświęćcie na to miejsce co najmniej godzinę.

Wracaliśmy tą samą trasą, w coraz zimniejszych okolicznościach przyrody – kiedy dotarliśmy do domu, było już bardzo zimno, a plaża wyglądała, jakby zakryło ją gęste (i bardzo zimne) mleko.

Wolin. Wieczorna plaża w zimnym mleku
Wieczorna plaża w zimnym mleku

A jeszcze rankiem tego dnia byliśmy na plaży!

Wolin. Poranna plaża w słońcu
Poranna plaża w słońcu

Wolin, wyspa dla każdego

Bardzo, bardzo polecam odwiedzenie Wolinu. Najlepiej poza sezonem, kiedy jest mniej aut, mniej ludzi, za to więcej spokoju. I pamiętajcie, morze to nie wszystko – na wyspie jest tyle do obejrzenia!

Mam nadzieję, że kiedyś tam wrócimy i obejrzymy kolejne zakątki.

Wolin. widok na plaży w Międzywodziu
Wolin. widok na plaży w Międzywodziu

Byliście na Wolinie? Podobało Wam się? Napiszcie!

Opublikowano wpodróże

Podobne wpisy

14 komentarzy

 1. Michał Golla

  Byłem na rowerze :)
  Ale pisać o Wolinie i nie pisać więcej o największej wiosce Słowian i Wikingów, tylko wspomnieć?? :)
  Dla mnie wioska to najlepsze miejsce na Wolinie :)

 2. PrzemoTeam

  Jeśli chodzi o Latarnię Kikut trzeba napisać wprost. Przy drodze główniej brak oznakowań co mnie strasznie poirytowało w czasie mojej wyprawy rowerowej szlakiem latarni morskich. Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach super miejsce. Generalnie jednak pod względem infrastruktury rowerowej w porównaniu z innymi odcinkami wybrzeża jest po prostu kiepsko. Nie mniej jednak będę chciał w tamte okolice jeszcze wrócić aby zobaczyć wyrzutnie V3.

  • joanna

   Ta wyrzutnia – choć przejeżdżaliśmy obok – jakoś nas w końcu nie skusiła. Za to żałuję, że nie przyjrzałam się zatopionemu niemieckiemu betonowcowi, mój mąż go wypatrzył z klifu.
   To fakt, że Kikut łatwo ominąć, chyba uznano, że nie jest jakąś wielką atrakcją, skoro nie można go zwiedzać.

 3. Irena-Hooltaye w podrozy

  Byłam kiedyś na tej wyspie , jako dziecko i niewiele pamiętam.
  Bardzo fajna opcja na spędzenie tam wypoczynku.
  Rowery oczywiście i w ostateczności samochód. Jeszcze jak są małe dzieci to mają frajdę.
  Sporo atrakcji, zielonych terenów i spokoju.
  Pozdrawiam!

 4. Aleks

  Byliśmy w tamtym roku w Międzyzdrojach:) ale poza plażą nie udało się zobaczyć nic więcej:) pamiętam za to wycieczkę do żubrów w okresie kolonii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies