Menu Zamknij

Podróże i doświadczenia: Erasmus Plus w Portugalii

To była moja pierwsza przygoda z projektem Erasmus Plus (okaże się, czy ostatnia). Dość niespodziewanie koleżanka podesłała mi link do naboru na wyjazd do Portugalii, na północ kraju. W planie było kilkudniowe szkolenie pod kątem korzystania z natury w różnego rodzaju warsztatach, więc idealnie związane z tym, czym się zajmuję i co mnie pasjonuje.

Do wzięcia udziału w projekcie Erasmus Plus może zgłosić się każdy, kto jest pełnoletni. Nieważne, czy ma 18, czy 80 lat – może wysłać zgłoszenie do organizacji, która w danym kraju zajmuje się naborem. Projekty są międzynarodowe i skupiają osoby z różnych państw europejskich (należących do UE). Mój projekt w Polsce koordynowało Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, a przeprowadzała portugalska organizacja Inspira!

Rzymski kamień milowy na moście w Chaves
Rzymski kamień milowy na moście w Chaves

W projekcie Nature 101 – A tool for all the purposes brały udział osoby z dziewięciu państw Unii: Portugalii, Belgii, Rumunii, Estonii, Szwecji, Serbii, Polski, Francji i Włoch (po trzy z każdego).

Projekt Inspira!

Inspira! to portugalska organizacja pozarządowa, działająca w Chaves, gdzie odbywały się nasze warsztaty. Jej szefem jest Renato Gil, a nasze zajęcia prowadził też Antonio Trindade, na co dzień zajmujący się permakulturą.

>> Tu znajdziecie stronę Inspira! na Facebooku

Nasze warsztaty z Inspira! Projekt Erasmus Plus
Nasze warsztaty z Inspira! Projekt Erasmus Plus

Podczas kilku dni szkolenia nasza międzynarodowa grupa uczyła się, jak w praktyce wygląda edukacja pozaformalna i w jaki sposób możemy korzystać z przyrody do prowadzenia własnych zajęć na dowolny temat. Mieliśmy między innymi zajęcia w terenie. Na przykład w porzuconym na pastwę losu ogrodzie botanicznym (gdzie było też minizoo, zwierzęta zaopiekowane w minimalnym stopniu) szukaliśmy sposobu na przywrócenie miejscu świetności – moim pomysłem było przekazanie zwierząt w dobre ręce, uratowanie zaś parku mogłoby polegać na przerobienie go na park dla rowerzystów.

Drzewo truskawkowe (Arbutus unedo) w opuszczonym ogrodzie botanicznym w Chaves
Drzewo truskawkowe (Arbutus unedo) w opuszczonym ogrodzie botanicznym w Chaves

Z kolei całodzienna wycieczka do pobliskiego lasu obfitowała w bardzo praktyczne zadania, takie jak zbieranie nasion, które wykorzystywaliśmy do robienia bomb nasiennych (seed bombs). Oczyszczaliśmy też teren z akacji, która w Portugalii jest gatunkiem inwazyjnym i szkodliwym.

Bomby nasienne
Bomby nasienne

Wyjątkowym doświadczeniem było dla mnie poprowadzenie zajęć dla portugalskiej młodzieży w szkole w Chaves. W grupach wymyślaliśmy krótkie aktywności związane z konkretnym tematem (moja grupa skupiła się na równości). Dzięki temu poczułam, że mogę robić więcej ciekawszych warsztatów dla dzieci.

Co istotne, nasze spotkania z przyrodą w Chaves były zaplanowane pod takim kątem, abyśmy poznali rodzime i inwazyjne gatunki drzew. Służyły temu nie tylko odwiedziny w ogrodzie botanicznym czy dzień w lesie, ale także spacer wzdłuż rzeki Tâmegi, gdzie zbieraliśmy informacje o florze. Była to dla mnie duża przyjemność (choć na drzewach znam się niezbyt dobrze). Inspira! oznaczyła część drzew tabliczkami z nazwami gatunków.

Topola z tabliczką Inspira!
Topola z tabliczką Inspira!

Były jednak też minusy projektu. Pod koniec czułam, że moje zaangażowanie spada. Myślę, że szkolenie było za długie o jakieś dwa dni i zmęczyło mnie pod koniec, gdy najciekawsze było już za nami. Do tego dochodziła tęsknota za domem, poczucie samotności (nieuniknione w moim wypadku) i chyba coś, co można nazwać wypaleniem. Dużo przyjemności dawały mi w chwilach zwątpienia spacery po Chaves w wolnym czasie.

Chaves widziane z wieży zamkowej
Chaves widziane z wieży zamkowej

Jeśli kiedyś traficie do tego miasta na północy Portugalii, przy granicy z Hiszpanią, poświęćcie mu chwilę uwagi. Ma ciekawą historię i piękne miejsca do zobaczenia.

Gorąca woda termalna w Chaves
Gorąca woda termalna w Chaves

Chaves

Chaves leży na północy Portugalii, kilka kilometrów od granicy z Hiszpanią. Prowadzi tędy jeden ze szlaków do Santiago de Compostela.

Chaves leży na jednym ze szlaków prowadzących do Santiago de Compostela
Chaves leży na jednym ze szlaków prowadzących do Santiago de Compostela

To miasto leżące nad rzeką Tâmega może poszczycić się naprawdę długą historią. Starożytni Rzymianie założyli tu miejscowość Aquae Flaviae, czyli Wody Flawiusza, nazwaną od gorących źródeł, które są do dziś atrakcją miejscowości. Co ciekawe, od dawnej nazwy miasta pochodzi obecna nazwa jego mieszkańców, których nie nazwiemy Szawszańczykami, ale Flawianami.

Woda o leczniczych właściwościach wypływa tu z głębin wciąż gorąca (73°C). Można ją pić – kran jest ogólnodostępny – lub kąpać się w niej w specjalnych basenach (płatnych). Woda jest delikatnie gazowana i lekko fluoryzowana, zawiera też wapń, siarkę, potas, magnez, a jej pH to 6,83. Kiedy tylko odkryłam miejsce, gdzie można było nabierać ją sobie do własnych naczyń, przychodziłam codziennie z termosem i piłam z przyjemnością.

Chaves słynie nie tylko z wód termalnych. Rzymianie pozostawili po sobie piękny most (most Trajana), używany do dziś, słynny w tej części Europy. Jego zdjęcie widzicie na samej górze wpisu.

Co na pewno warto zobaczyć w Chaves? Miasto jest niewielkie i jeden dzień pewnie wystarczy, żeby obejść je spokojnie i zajrzeć w najciekawsze miejsca. Według mnie warto wdrapać się na wieżę należącą do dawnych fortyfikacji i spojrzeć na miasto z góry. To jedyna płatna rozrywka, na jaką się zdecydowałam w tym miejscu.

Przejście przez rzekę po kamiennych filarach w Chaves
Przejście przez rzekę po kamiennych filarach w Chaves

Poza tym bardzo polecam spacer wzdłuż Tâmegi. Niedaleko mostu Trajana znajduje się coś w rodzaju przejścia przez rzekę dla odważnych: filary bez mostu. Przeszłam przez nie z pewnymi obawami, bo choć rzeka nie jest głęboka, to filary są dość wysokie, a niektóre kamienie były średnio stabilne. Było to jednak ciekawe wyzwanie i nigdzie indziej nie widziałam takiego „mostu”.

Nad rzeką w pobliżu mostu Trajana znajduje się park, gdzie znajdziemy aleje platanów. Piękna kora tych drzew jest wyjątkowa, przypomina wzór moro. W Portugalii – przynajmniej w północnej części – spotykałam ich bardzo dużo.

W portugalskim mieście nie może oczywiście zabraknąć pięknych kościołów. Nie wszystkie są otwarte dla zwiedzających, czasem trzeba mieć szczęście, żeby do któregoś zajrzeć. Zobaczyłam ich sporo, w Chaves jest co najmniej kilka świątyń, które warto odwiedzić. Jeśli jednak nie macie czasu na zwiedzanie, mogę polecić jeden kościół (widoczny na zdjęciu z widokiem z wieży). To kościół Santa Maria Maior znajdujący się w środku miasta, przy ratuszu. Jego początki sięgają XII wieku.

Spacerowanie uliczkami Chaves, zwłaszcza w jego najstarszej części, jest przyjemne i, o ile nie pada, umożliwia nam podziwianie kolorowych kamieniczek. Zauważyłam jednak, że bardzo wiele domów jest porzuconych. Malowniczo niszczeją tuż obok tych zadbanych i zamieszkanych. Myślę, że utrzymanie takiej kamienicy jest bardzo kosztowne, nie sądziłam jednak, że napotkam aż tyle pustych domów.

Malownicza uliczka w Chaves
Malownicza uliczka w Chaves

Porto

Mogłabym zrobić z tego osobny wpis, ale zwiedzanie Porto (w którym podczas wyjazdu byłam trzy razy: na początku, w środku – żeby zagłosować – i na końcu) było integralną częścią mojej przygody. Miałam zmienne szczęście do pogody, w Porto bardzo często pada – ale przynajmniej podczas mojego pobytu nie wiało, jak to podobno ma w zwyczaju.

Porto to drugie co do wielkości miasto w Portugalii, słynące z win, pięknych zabudowań, mostów oraz oczywiście drużyny piłkarskiej FC Porto. Żeby zobaczyć najważniejsze miejsca, wystarczą dwa lub trzy dość intensywne dni. Do najważniejszych miejsc można dojść na piechotę z centrum (którym możemy nazwać okolice dworca São Bento). Sama nie zobaczyłam wszystkiego, co polecały przewodniki, jednak myślę, że zobaczyłam naprawdę dużo. Co mogę polecić?

Katedra Sé

To był pierwszy z kilkunastu kościołów w Portugalii, który zwiedziłam (wstęp płatny). Później znacznie mi to zbrzydło, ale Sé jest wyjątkowa. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jeśli macie odwiedzić jeden jedyny kościół w Porto, to niech to będzie Sé.

Katedra Sé w Porto
Katedra Sé w Porto

Katedra została zbudowana w XII wieku i miała być świątynią-fortecą. Kiedy wejdziemy do kościoła, trudno nie dostrzec surowości budowli, która dopiero w kolejnych wiekach zyskiwała zdobienia.

Wnętrze katedry Sé w Porto
Wnętrze katedry Sé w Porto

W krużgankach można podziwiać XVIII-wieczne malowidła na kafelkach (azulejos).

Azulejos w katedrze w Porto
Azulejos w katedrze w Porto

Zwiedzanie katedry warto zacząć od wejścia na wieżę, skąd rozpościera się piękny widok na Porto, w tym most Ludwika I. Poza tym do zobaczenia jest oczywiście sam kościół i dziedziniec z krużgankami.

Most Dom Luís I

Łączy Porto z Vila Nova de Gaia, miejscowością leżącą po drugiej stronie rzeki Douro. Został wybudowany w 1886 roku przez firmę Gustava Eiffla.

Porto, most Dom Luís I
Porto, most Dom Luís I

Most jest dwukondygnacyjny, możemy przejść się górną lub dolną kładką. Żeby dostać się na górę znad rzeki, trzeba pokonać spore wzniesienie. Zdecydowanie warto.

Widok na Stare Porto z dolnej kładki mostu Dom Luís I w Porto
Widok na Stare Porto z dolnej kładki mostu Dom Luís I w Porto

Górną częścią mostu kursuje metro. Po obu stronach rzeki znajdziemy restauracje i knajpki z typowo portugalskimi daniami, choć mnie udało się najeść wegetariańsko i bezglutenowo (co jest dalekie od portugalskich zwyczajów kulinarnych).

Muzeum Nacional de Soares dos Reis

Chodzenie po muzeach może wydawać się nudne, ale ja naprawdę to lubię. Zwłaszcza gdy są to muzea w starym stylu, gdzie mamy dostęp do sztuki.

Muzeum Nacional de Soares dos Reis w Porto
Muzeum Nacional de Soares dos Reis w Porto

Muzeum Nacional de Soares dos Reis jest obecnie w remoncie i część wystawy poświęcona rzeźbie była zamknięta dla zwiedzających. Dostępne są m.in. galerie malarstwa XIX i XX wieku, sztuk dekoracyjnych i biżuterii oraz wystawa czasowa.

Muzeum Nacional de Soares dos Reis w Porto
Muzeum Nacional de Soares dos Reis w Porto

Muzeum mieści się w pałacu Carrancas, zbudowanym pod koniec XVIII wieku. Wnętrza budynku są przepiękne i zasługują na uwagę podczas zwiedzania.

Muzeum Nacional de Soares dos Reis w Porto, dziedziniec
Muzeum Nacional de Soares dos Reis w Porto, dziedziniec

 

Ogrody Kryształowego Pałacu (Jardins de Palácio de Cristal)

O tych ogrodach słyszałam zacne rzeczy, niestety zwiedzałam je w deszczu i zobaczyłam pewnie wycinek całego parku, który przypomina nieco nasze warszawskie Łazienki.

Ogrody Kryształowego Pałacu, Porto
Ogrody Kryształowego Pałacu, Porto

Wielką zaletą ogrodów są widoki na rzekę i mosty. O ile widoczność jest dobra.

Ogrody Kryształowego Pałacu, Porto
Ogrody Kryształowego Pałacu, Porto

Po ogrodach przechadzają się pawie, kaczki, gęsi i kury. Gdyby pogoda była lepsza, z pewnością doceniłabym spacer wśród zieleni i ptaków.

Ogrody Kryształowego Pałacu, Porto
Ogrody Kryształowego Pałacu, Porto

Muzeum Tramwajów Elektrycznych

Choć wstęp do tego muzeum jest drogi (8 euro, chyba że ma się bilet na tramwaj, wtedy 30% taniej), bardzo chciałam zobaczyć, co zawiera.

Muzeum Tramwajów Elektrycznych, Porto
Muzeum Tramwajów Elektrycznych, Porto

W muzeum możemy podziwiać historię tramwajów w Porto na przykładzie prawdziwych pojazdów, stojących w wielkiej hali. Początki tej historii to pierwsza połowa XIX wieku.

Muzeum Tramwajów Elektrycznych, Porto
Muzeum Tramwajów Elektrycznych, Porto

Zabytkowe tramwaje wciąż jeżdżą po Porto (trzy linie). Jedną z nich można dojechać nad ocean.

Tramwajem nad ocean

Żeby dostać się nad ocean, trzeba dojechać do dzielnicy Foz do Douro. Można to zrobić np. rowerem lub zabytkowym tramwajem (linia 1).

Porto, tramwaj linii 1
Porto, tramwaj linii 1

W Foz do Douro można pospacerować sobie nad zimnym oceanem, którego ogromne fale zrobiły na mnie wrażenie. Nie zobaczyłam wiele (a można przejść się na przykład piękną promenadą), samo zamoczenie nóg w wodzie było dla mnie dużym przeżyciem. Gdybym miała więcej czasu, z pewnością odwiedziłabym niedalekie Muzeum Sztuki Współczesnej.

Nad oceanem
Nad oceanem

Winiarnie w Vila Nova de Gaia

To już właściwie nie jest Porto, a inne miasto, leżące po drugiej stronie rzeki Douro. Pojechałam tam z okazji głosowania w polskim konsulacie, gdzie zostałam zaproszona na zwiedzanie winiarni i degustację.

Beczki z Porto
Beczki z Porto

Myślę, że którąkolwiek winiarnię odwiedzicie, dowiecie się tego samego. Na pewno znawcy win powiedzą, że porto może być lepsze lub gorsze. Dla mnie liczyła się dobra zabawa z degustacją.

Księgarnia Lello

Ostatnią godną uwagi miejscówką może być księgarnia słynąca z tego, że swoim wyglądem zainspirowała autorkę serii o Harrym Potterze do odtworzenia miejsca w powieści w postaci gmachu szkoły (wybaczcie – nie czytałam serii, więc nie wiem, jak duża jest ta inspiracja).

Księgarnia Lello, Porto
Księgarnia Lello, Porto

Księgarnia jest piękna, ale czy rzeczywiście aż tak, żeby stać do niej w kolejce? Cóż, swoje odstałam, zapłaciłam 5 euro za wstęp (voucher na późniejsze zakupy) i obejrzałam kultowe miejsce. Księgarnia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie, więc każdy, kto kocha książki, powinien ją poznać.

Księgarnia Lello, Porto
Księgarnia Lello, Porto

Z powodu tłumów bardzo trudno jest zrobić w księgarni sensowne zdjęcie, ja właściwie nie mam żadnego dobrego.

Uwaga na… pluskwy

Nie przypuszczałam, że podczas podróży spotkam pluskwy. Stało się to podczas nocowania w hostelu w Porto, pod koniec naszego pobytu w Portugalii. Pogryzły mnie i moją współtowarzyszkę dotkliwie, ale najbardziej obawiałam się przywiezienia ich do Polski. Nie życzę nikomu pogryzienia przez robactwo. Wiem już, że każdy nocleg w nowym miejscu będę zaczynała od dokładnego obejrzenia łóżka…

Porto, kościół św. Franciszka obok którego mieszkałam przez 2 noce
Porto, kościół św. Franciszka obok którego mieszkałam przez 2 noce

Jestem ciekawa, czy znacie projekty Erasmus Plus? A może znacie dobrze Porto? Napiszcie o swoich wrażeniach. Moje są wciąż mieszane (może to przez te pluskwy). Z pewnością było to bardzo bogate doświadczenie.

Opublikowano wmiejsca, permakultura, podróże

Podobne wpisy

4 komentarze

 1. Viola z My British Journey

  Wow, sporo tego ale jak widać Twój wyjazd obfitował w treść, nowe znajomości i przepiękne wspomnienia z miejsc, które było dane Ci zobaczyc. Jak to bywa podróże kształcą i jak widać ten wyjazd miał swoje dobre i złe strony, na pewno wielki bagaż doświadczenia jest w tym wszystkim najcenniejszy. Porto wciąż na naszej liście, często są dość dobre ceny biletów lotniczych z mojego pobliskiego lotniska, więc pewnie wybierzemy się prędzej czy później

 2. Magdalena Bur/1000krokow.pl

  Nawet nie wiedziałam, że Erasmus ma także wymiany dla dorosłych nie będących studentami. To naprawdę świetna sprawa. Nie dość, że można się dowiedzieć czegoś ciekawego to jeszcze spędzić czas w innym kraju. Piękne doświadczenie.

 3. LanaDelRey

  Z perspektywy czasu żałuję, że nie skorzystałam z Erasmusa na studiach…. To naprawdę genialna sprawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies