Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!

W internecie, a także w książkach z ekoporadami, zdarzają się przepisy na ekodetergenty, gdzie składnikami są ocet i soda. Może to kwestia powielania błędnych receptur od innych, może komuś się wydaje, że jak się pieni, to lepiej działa… Nie. Nie mieszamy octu z sodą oczyszczoną (chyba że robimy kule musujące do kąpieli).

Kiedyś i ja dałam się nabrać na efekt błyskawicznej reakcji po zmieszaniu sody z octem. Jednak szybko zostałam wyprowadzona z błędu. Nie mieszam tych dwóch składników, bo nie ma to żadnego sensu, gdy chcemy uzyskać efekt czyszczący. Dlaczego?

Co się dzieje po połączeniu octu z sodą oczyszczoną

Ocet, czyli wodny roztwór kwasu octowego CH3COOH (w sklepach mamy zwykle ocet spirytusowy 10-procentowy), jest kwasem, ma więc odczyn kwaśny.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) jest słabą zasadą, ma pH zasadowe i inne właściwości niż ocet (np. zobojętnianie kwasów).

Ocet i soda: reakcja chemiczna
Ocet i soda: reakcja chemiczna

W momencie gdy połączymy kwas z zasadą, w najspokojniejszym wypadku zobojętnimy obie substancje. W wypadku sody oczyszczonej i octu reakcje będzie przebiegała następująco:

NaHCO3 + CH3COOH -> CH3COONa + H2O + CO2

Węglan sodu + ocet -> octan sodu + woda + dwutlenek węgla

Dwutlenek węgla jest odpowiedzialny za to efektowne pienienie się mieszanki. Owszem, wygląda to fajnie i można z tego zrobić ciekawe doświadczenie z dziećmi (popularny wulkan), ale jedynym rezultatem tej reakcji chemicznej będzie pozyskanie octanu sodu, wody i CO2.

Czy octan sodu może nam się przydać do sprzątania? No cóż. Nie.

Ocet i soda. To wygląda efektownie i tyle.
Ocet i soda. To wygląda efektownie i tyle.

Czym jest octan sodu

To sól kwasu octowego i zasady sodowej, której głównym zastosowaniem jest przemysł spożywczy (jest dodatkiem spożywczym E262). Stosuje się go jako regulator kwasowości (ma lekko zasadowe pH) i konserwant. Zapewniam Was, że nie przyda się do czyszczenia toalety ani odpływów w wannie.

Jeśli spotkacie się z przepisem, który pojawia się jednocześnie ocet i soda, podeślijcie autorce lub autorowi ten tekst!

Może przeczytasz także:

Ile państw jest w Azji?

Ile państw jest w Azji? Wyzwanie

Ile państw jest w Azji? Kilka lat temu na święta wymyśliłam wyzwanie dla nas, żeby
Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na
Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie

14 thoughts on “Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!”

  1. Też mi się zdarzało mieszać ocet z sodą, kiedy szukałam sposobu na eko – zero waste czyszczenie łazienki. Efekt był marny, jeśli nie jest to zbyt łagodne określenie i o mało mnie to nie zniechęciło… Za to teraz mogę z czystym sumieniem polecić zwykłą sól kuchenną i cytrynę – zlew czy wanna wyglądają jak nowe, serio!

  2. A jak ma się to do łączenia sody z octem w wypiekach? Często znajduję to połączenie w przepisach na ciasta wegańskie i wydaje mi się, że im lepiej się spieni, tym ciasto wychodzi pulchniejsze. Czy z punktu widzenia chemii też jest nieuzasadnione?

    1. Nie spotkałam się z takim przepisem, sama soda ma sens, bo w piekarniku pod wpływem gorąca uwalnia CO2 – dzięki temu w cieście są pęcherzyki.

    2. Sama soda ma sens, ale ciasto wtedy lepiej robić nie za kwaśne, bo nam za wcześnie przereaguje. Soda pomaga, bo nawet bez octu rozkłada się z wydzieleniem dwutlenku węgla w około 60 stopniach, więc ma dobre działanie spulchniające. Ale jeśli się ją wymiesza z dużą ilością soku z cytryny, straci swoje właściwości – spieni się jeszcze w misce.

  3. Wiecie, to połączenie nie jest złe, ale… pod koniec sprzątania. Niektórzy pewnie zauważyli, że tak jak z wanny, zlewu czy czego tam jeszcze co da się spłukać prysznicem, szlauchem, itp. soda zejdzie bez większych problemów, tak już z terakotowej podłogi, której nie można tak potraktować, zbiera się ją dość mozolnie, a wtedy redukcja sody do octanu i wody gładko rozwiązuje problem.

  4. Z całym szacunkiem ale po zmieszaniu sody z octem powstaje nam tak zwany roztwór buforowy, który jest zdolny do reagowania zarówno z kwasami jaki i zasadami. Dlatego taka mieszanka jest dobra do czyszczenia kiedy nie wiemy czy dane zabrudzenie z którym walczymy ma charakter kwasowy czy zasadowy i bardzo dobrze się to sprawdza jako domowy detergent. Oczywiście efekty są dużo lepsze jeśli ma się chociaż minimalne pojęcie na temat zachodzących reakcji chemicznych.

    Odnośnie czyszczenia odpływów i kamienia są to zanieczyszczenia o charakterze zasadowym z kamienia kotłowego czyli po prostu soli magnezu i wapnia a to oznacza, że w tym konkretnym przypadku sam ocet będzie dużo lepszym wyborem.

    1. A czy dodanie kwasku cytrynowego do octu i rozcieńczeniem wodą z odrobiną sody będzie dobrą mieszanką (mniejszy przykry zapach octu)?

      1. Nie należy mieszać sody z octem ani kwaskiem cytrynowym. Co do samego kwasku, można o prostu rozpuścić go w ciepłej wodze, zadziała jak ocet.

  5. To prawda, soda i ocet to najlepszy duet. Używam do czyszczenia łazienki, kuchni, piekarnika, a nawet pralki. Świetnie się sprawdza. :)

  6. Zgadzam się z jednym z komentarzy nikt nie zalewa końcowym produktem mieszania tylko reakcją chemiczną bo to czyści, ocet owszem do czyszczenia resztek mydła a soda do wybielania itp ale właśnie reakcja działa, przykład miałem zatkany zawor od kolektora słonecznego starym zaschniętym glikolem ogólnie wyrok do wymiany koszt około tysiąca, wrzuciłem w ocet nic, w sodę tj. roztwór nic. Wkurzony zasypałem sodą i płukałem octem po kilku minutach zauważyłem że coś się odrywa więc kontynuacja. 15 minut i zawór się otworzył i pracuje już rok. Razem działa reakcja TP. Pozdrawiam

  7. Właśnie że czyszczą lepiej bo podczas reakcji powstaje roztwór buforowy który pokrotce wzmacnia działanie kwasu i zasady właśnie podczas powstającej soli dopóki nie wyczerpie się pojemność buforowa układu, powstają dwa bufory jeden octanowy jak kwas i drugi amonowy.
    Wikipedia:
    W momencie dodania do roztworu buforowego silnej zasady reaguje ona z jonami hydroniowymi (H3O+(aq)), które jednak są natychmiast regenerowane przez dysocjację kwasu (HA), którą uruchamia właśnie fakt znikania jonów hydroniowych w równowadze opisanej równaniem (2). W chwili dodania silnego kwasu silna zasada sprzężona (A–), która występuje cały czas w dużym stężeniu, reaguje z tym kwasem i w rezultacie pH całego układu się nie zmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge