Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!

W internecie, a także w książkach z ekoporadami, zdarzają się przepisy na ekodetergenty, gdzie składnikami są ocet i soda. Może to kwestia powielania błędnych receptur od innych, może komuś się wydaje, że jak się pieni, to lepiej działa… Nie. Nie mieszamy octu z sodą oczyszczoną (chyba że robimy kule musujące do kąpieli).

Kiedyś i ja dałam się nabrać na efekt błyskawicznej reakcji po zmieszaniu sody z octem. Jednak szybko zostałam wyprowadzona z błędu. Nie mieszam tych dwóch składników, bo nie ma to żadnego sensu, gdy chcemy uzyskać efekt czyszczący. Dlaczego?

Co się dzieje po połączeniu octu z sodą oczyszczoną

Ocet, czyli wodny roztwór kwasu octowego CH3COOH (w sklepach mamy zwykle ocet spirytusowy 10-procentowy), jest kwasem, ma więc odczyn kwaśny.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) jest słabą zasadą, ma pH zasadowe i inne właściwości niż ocet (np. zobojętnianie kwasów).

Ocet i soda: reakcja chemiczna
Ocet i soda: reakcja chemiczna

W momencie gdy połączymy kwas z zasadą, w najspokojniejszym wypadku zobojętnimy obie substancje. W wypadku sody oczyszczonej i octu reakcje będzie przebiegała następująco:

NaHCO3 + CH3COOH -> CH3COONa + H2O + CO2

Węglan sodu + ocet -> octan sodu + woda + dwutlenek węgla

Dwutlenek węgla jest odpowiedzialny za to efektowne pienienie się mieszanki. Owszem, wygląda to fajnie i można z tego zrobić ciekawe doświadczenie z dziećmi (popularny wulkan), ale jedynym rezultatem tej reakcji chemicznej będzie pozyskanie octanu sodu, wody i CO2.

Czy octan sodu może nam się przydać do sprzątania? No cóż. Nie.

Ocet i soda. To wygląda efektownie i tyle.
Ocet i soda. To wygląda efektownie i tyle.

Czym jest octan sodu

To sól kwasu octowego i zasady sodowej, której głównym zastosowaniem jest przemysł spożywczy (jest dodatkiem spożywczym E262). Stosuje się go jako regulator kwasowości (ma lekko zasadowe pH) i konserwant. Zapewniam Was, że nie przyda się do czyszczenia toalety ani odpływów w wannie.

Jeśli spotkacie się z przepisem, który pojawia się jednocześnie ocet i soda, podeślijcie autorce lub autorowi ten tekst!

Może przeczytasz także:

Carbon offset

Czy płacić za zrównoważenie emisji CO2? Czym jest carbon offset

Czy spotkaliście się z pojęciem carbon offset? Może też nazywać się to neutralizacją śladu węglowego,
Książki po ukraińsku

Pomaganie przez książki. Książki po ukraińsku, które można kupić w Polsce

Książki po ukraińsku to mój pomysł na pomoc dla naszych gości z Ukrainy. Zwłaszcza tych
Jak zrobić mleko na kozim mleku?

Jak zrobić mydło na kozim mleku

Do przepisu na mydło na kozim mleku podchodziłam jak pies do jeża. Dlaczego? Ponieważ wydawało

14 thoughts on “Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!”

 1. Też mi się zdarzało mieszać ocet z sodą, kiedy szukałam sposobu na eko – zero waste czyszczenie łazienki. Efekt był marny, jeśli nie jest to zbyt łagodne określenie i o mało mnie to nie zniechęciło… Za to teraz mogę z czystym sumieniem polecić zwykłą sól kuchenną i cytrynę – zlew czy wanna wyglądają jak nowe, serio!

 2. A jak ma się to do łączenia sody z octem w wypiekach? Często znajduję to połączenie w przepisach na ciasta wegańskie i wydaje mi się, że im lepiej się spieni, tym ciasto wychodzi pulchniejsze. Czy z punktu widzenia chemii też jest nieuzasadnione?

  1. Nie spotkałam się z takim przepisem, sama soda ma sens, bo w piekarniku pod wpływem gorąca uwalnia CO2 – dzięki temu w cieście są pęcherzyki.

  2. Sama soda ma sens, ale ciasto wtedy lepiej robić nie za kwaśne, bo nam za wcześnie przereaguje. Soda pomaga, bo nawet bez octu rozkłada się z wydzieleniem dwutlenku węgla w około 60 stopniach, więc ma dobre działanie spulchniające. Ale jeśli się ją wymiesza z dużą ilością soku z cytryny, straci swoje właściwości – spieni się jeszcze w misce.

 3. Wiecie, to połączenie nie jest złe, ale… pod koniec sprzątania. Niektórzy pewnie zauważyli, że tak jak z wanny, zlewu czy czego tam jeszcze co da się spłukać prysznicem, szlauchem, itp. soda zejdzie bez większych problemów, tak już z terakotowej podłogi, której nie można tak potraktować, zbiera się ją dość mozolnie, a wtedy redukcja sody do octanu i wody gładko rozwiązuje problem.

 4. Z całym szacunkiem ale po zmieszaniu sody z octem powstaje nam tak zwany roztwór buforowy, który jest zdolny do reagowania zarówno z kwasami jaki i zasadami. Dlatego taka mieszanka jest dobra do czyszczenia kiedy nie wiemy czy dane zabrudzenie z którym walczymy ma charakter kwasowy czy zasadowy i bardzo dobrze się to sprawdza jako domowy detergent. Oczywiście efekty są dużo lepsze jeśli ma się chociaż minimalne pojęcie na temat zachodzących reakcji chemicznych.

  Odnośnie czyszczenia odpływów i kamienia są to zanieczyszczenia o charakterze zasadowym z kamienia kotłowego czyli po prostu soli magnezu i wapnia a to oznacza, że w tym konkretnym przypadku sam ocet będzie dużo lepszym wyborem.

  1. A czy dodanie kwasku cytrynowego do octu i rozcieńczeniem wodą z odrobiną sody będzie dobrą mieszanką (mniejszy przykry zapach octu)?

   1. Nie należy mieszać sody z octem ani kwaskiem cytrynowym. Co do samego kwasku, można o prostu rozpuścić go w ciepłej wodze, zadziała jak ocet.

 5. To prawda, soda i ocet to najlepszy duet. Używam do czyszczenia łazienki, kuchni, piekarnika, a nawet pralki. Świetnie się sprawdza. :)

 6. Zgadzam się z jednym z komentarzy nikt nie zalewa końcowym produktem mieszania tylko reakcją chemiczną bo to czyści, ocet owszem do czyszczenia resztek mydła a soda do wybielania itp ale właśnie reakcja działa, przykład miałem zatkany zawor od kolektora słonecznego starym zaschniętym glikolem ogólnie wyrok do wymiany koszt około tysiąca, wrzuciłem w ocet nic, w sodę tj. roztwór nic. Wkurzony zasypałem sodą i płukałem octem po kilku minutach zauważyłem że coś się odrywa więc kontynuacja. 15 minut i zawór się otworzył i pracuje już rok. Razem działa reakcja TP. Pozdrawiam

 7. Właśnie że czyszczą lepiej bo podczas reakcji powstaje roztwór buforowy który pokrotce wzmacnia działanie kwasu i zasady właśnie podczas powstającej soli dopóki nie wyczerpie się pojemność buforowa układu, powstają dwa bufory jeden octanowy jak kwas i drugi amonowy.
  Wikipedia:
  W momencie dodania do roztworu buforowego silnej zasady reaguje ona z jonami hydroniowymi (H3O+(aq)), które jednak są natychmiast regenerowane przez dysocjację kwasu (HA), którą uruchamia właśnie fakt znikania jonów hydroniowych w równowadze opisanej równaniem (2). W chwili dodania silnego kwasu silna zasada sprzężona (A–), która występuje cały czas w dużym stężeniu, reaguje z tym kwasem i w rezultacie pH całego układu się nie zmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge