Naturalne proszki do prania Celina – recenzja

Proszki o wdzięcznej nazwie Celina to nowe polskie produkty do prania, które mają spełnić oczekiwania ekologicznej pani albo ekopana domu.

Jeśli również chcecie wypróbować Celinę, śledźcie nasz fanpage na Facebooku!

Proszki do prania Celina.
Proszki do prania Celina.

Wiadomo, że wymagania wobec produktów przyjaznych środowisku są duże, dlatego często wybaczamy im wyższą cenę w zamian za wygodę. Jednak aby płacić za gotowy produkt do prania, chcemy:

 • aby był skuteczny w usuwaniu plam, również w niskiej temperaturze,
 • aby był delikatny dla tkanin, nie powodował szarzenia bieli ani blaknięcia kolorów,
 • aby nie powodował uczulenia czy innych podrażnień,
 • aby był bezpieczny dla pralki,
 • aby jego produkcja przebiegała w sposób przyjazny dla środowiska,
 • aby jego użycie i utylizacja były przyjazne dla środowiska.

Ja wypadają proszki Celina wobec tak długiej listy wymagań? Na początek przyjrzyjmy się Celinie Sodzie piorącej do bieli.

Celina – Soda piorąca do bieli

http://celina.com.pl/ (strona wkrótce)

celina_proszek_do_bialego_1

Cena: 35 zł za 1 kg

Gdzie kupić: Allegro

Informacje producenta

Naturalny proszek do prania na bazie sody, do używania w pralkach automatycznych i półautomatycznych oraz do prania ręcznego. Zakres temperatur: 30–60°. Do wszystkich rodzajów tkanin.

Proszek jest biodegradowalny, ze składników pochodzenia naturalnego. Zawiera unikalny składnik ułatwiający prasowanie oraz delikatną kompozycję zapachową.

Bez fosforanów, wybielaczy na bazie chloru, szkodliwych surfaktantów, wydajny dzięki temu, że nie ma wypełniaczy i substancji obniżających temperaturę prania.

1 kg proszku może starczyć na 30 prań (jedno pranie – 4,5 kg – 30 g proszku, bardzo zabrudzone rzeczy – 50 g proszku).

Opakowanie: 1,5-litrowe plastikowe, zakręcane pudełko z PET. Produkt polski.

celina_proszek_do_bialego_2

Skład:

 • soda (nie napisano, czy oczyszczona, czy kalcynowana),
 • boran (boraks),
 • zeolity (15–30%) – minerały o właściwościach zmiękczających i pomagających usuwać plamy,
 • carmellosum – polimer, zapobiega tworzeniu się „kłaczków” oraz przyleganiu kurzu do odzieży, utrzymuje ubrania w świeżości, ułatwia prasowanie,
 • mydło,
 • związki wybielające na bazie tlenu – wzmacniają działanie boranu i sody, naturalny wybielacz,
 • kokamidopropylowy amfoteryczny środek powierzchniowo czynny (<5%) – substancja pieniąca,
 • ultramaryna – wybielacz optyczny,
 • kompozycja zapachowa.

celina_proszek_do_bialego_3

Nasza opinia

Zacznę od tego, że mam podejrzliwe podejście do zeolitów, dlatego obiecuję, że wkrótce zajmę się tematem dokładniej. Natomiast jeśli chodzi całokształt Celiny do białego prania, nasze testy wypadły pomyślnie.

Proszek jest bardzo drobny, ma lekkie niebieskie zabarwienie (ten kolor to ultramaryna, wybielacz optyczny) i ładny zapach, który zostaje na praniu. Co ciekawe – nie wiem, czy to kwestia naszej pralki – po każdym praniu w szufladce zostawał niebieski osad, tak jakby ten właśnie składnik nie rozpuszczał się dobrze w zimniej wodzie.

celina_proszek_1

Proszek jako detergent spisał się bardzo dobrze, ładnie sprał np. ślady krwi czy pomidora. Według mnie dużą zaletą jest odświeżający zapach, który na dłużej pozostaje na ubraniach. Jest to przewaga proszku do białego, ponieważ proszek do kolorów nie pozostawiał zapachu prawie wcale.

Nie jestem zwolenniczką używania mydła w pralce i unikam raczej płatków mydlanych (od razu uczulam, że w proszkach zawierających mydło nie pierzemy pieluch wielorazowych z mikropolarem, trzeba też uważać ze wszystkimi tkaninami polarowymi, których oddychająca struktura może zostać zalepiona przez mydło). W tym proszku mydła raczej nie jest dużo i zostało dobrze rozdrobnione, więc zakładam, że nie oblepi pralki od środka.

Opakowanie Celiny jest bardzo wygodne – chciałabym jednak, aby można było kupować bardziej ekologiczne opakowania szklane, a do tego – opakowania uzupełniające np. w torebkach. Minus stawiam za bałagan na etykiecie proszku. Opis składu stanowi niezłą zagadkę, na przykład: „15% lub więcej lecz nie mniej niż 30%: zeolity” – tego nie rozgryzie największy matematyk. Rozumiem, że chodzi tu o przedział 15–30% (nie mniej niż 15%, ale nie więcej niż 30%). Koniecznie do poprawienia.

Jeśli chodzi o naszą wrażliwą skórę, po kilku praniach, również bielizny, nie odczuliśmy żadnych negatywnych skutków użycia proszku. Jednym słowem – nie uczulił nas.

Zaskoczyła mnie nieco cena proszku, po przeczytaniu składu sądziłam, że będzie niższa (koszt produkcji domowego proszku to kilka zł za kilogram, choć fakt, nie zawiera on zeolitów ani enzymów). Ponieważ jednak od lat nie kupowałam zwykłego proszku do prania, więc po zerknięciu do sklepów internetowych, ile płaci się za 40 prań w przeciętnym detergencie do prania, mogę powiedzieć, że Celina nie wypada drogo (a przecież fosforany są tańsze od zeolitów).

pranie

Celina – Soda piorąca Uni-color

http://celina.com.pl/ (strona wkrótce)

celina_proszek_do_koloru_2

Cena: 35 zł za 1 kg

Gdzie kupić: Allegro

Informacje producenta

Informacje w zasadzie identyczne, jak w wypadku Celiny do białego prania, poza tym, że zachowuje barwy tkanin. Proszek jest biodegradowalny, ze składników pochodzenia naturalnego.

Dozowanie jest takie samo: 1 kg proszku może starczyć na 30 prań (jedno pranie – 4,5 kg – 30 g proszku, bardzo zabrudzone rzeczy – 50 g proszku).

Opakowanie: 1,5-litrowe plastikowe, zakręcane pudełko z PET. Produkt polski.

celina_proszek_do_koloru_3

Skład:

Niemal tożsamy ze składem proszku do białego, jest mniej niebieski (mniejsza zawartość ultramaryny).

Nasza opinia

W zasadzie mogę o Celinie do koloru powiedzieć niemal to samo, co o Celinie do prania białego, z tym że zapach na ubraniach bardzo szybko się ulatnia. Do poprawy jest etykieta z takim samym bałaganem w składzie.

Proszek jest skuteczny, nie uczulił nas, co do składu – jest biodegradowalny (aczkolwiek będę prowadzić śledztwo w sprawie ekologiczności zeolitów). Wygodne opakowanie, które mieści 30 porcji proszku, to dobre rozwiązanie dla nieco bardziej zabieganych ekopraczy.

celina_proszek_do_koloru_1

Podsumowanie

Myślę, że proszki Celina mają przed sobą przyszłość, choć na pewno warunkiem jest poszerzenie dystrybucji – kupowanie przez Allegro pojedynczych opakowań wychodzi drogo. Cieszę się, że na polskim rynku pojawił się krajowy produkt wyręczający zabieganych ekopraczy w komponowaniu mieszanki piorącej. Proszki są skuteczne, ładnie pachną i są biodegradowalne. O tym, że soda oczyszczona czy boraks nie są w 100% ekologiczne, już pisałam, ale na pewno są bardziej ekologiczne od standardowych proszków do prania.

Do poprawy pozostaje etykieta, zachęcam też producentów do bardziej ekologicznego opakowania + opakowań uzupełniających.

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

5 thoughts on “Naturalne proszki do prania Celina – recenzja”

 1. A ja tak na poważnie, bo mi to akurat bardzo na sercu leży. Gdyby producent zrobił opakowanie z czegoś innego niż plastik (karton też byłby przecież ok, to proszek jest ;) ), to zakrzyknęłabym z radością „Eureka” i kupiła 10 opakowań. Albo niech to choćby będzie plastik biodegradowalny, zawsze to trochę mniej trucia i trochę krótsze zaleganie… ale tak czy siak, zainteresowana jestem, i to bardziej niż zwykle. I fajnie, że jest alternatywa dla reszty proszków, bo do orzechów się nie przekonałam. Jak się uprawia sport, to sami wiecie…

  No i [CELINA] :)

 2. czy zawartość mydła jest na tyle mala, że można go używać do prania pieluch wielorazowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge