Mleczko do mycia Alphanova Bébé – recenzja

Delikatne mycie atopowej skóry jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy zmiany AZS są nasilone. Nasi synowie najczęściej, dzięki uważnej diecie i pielęgnacji, nie mają widocznych zmian atopowych, natomiast z racji swojej przypadłości (AZS to choroba „na zawsze”) trzeba dbać o ich skórę szczególnie dokładnie.

Oprócz nawilżania i natłuszczania za pomocą kremów, masła, balsamów itp. przy pielęgnacji skóry z AZS potrzebne są jeszcze delikatne i sprawdzone środki myjące. Niewątpliwie pewnym wzorem takiego kosmetyku jest mydło Aleppo (którego używamy m.in. jako mydła do golenia). Nie zawsze jednak używanie mydła w kostce jest wygodne, zwłaszcza gdy chcemy szybko umyć dziecko.

alphanova_4

Jedną z firm, na które warto zwrócić uwagę, jest francuska firma Alphanova Sante (pisałam już o chusteczkach Alphanova Bébé). Wśród jej produktów jest też m.in. żel do mycia skóry atopowej (jeszcze nie próbowaliśmy).

Mleczko do mycia niemowląt, o którym piszę poniżej, nie jest w zasadzie kosmetykiem myjącym, my jednak używamy go do wieczornej szybkiej toalety chłopców, kiedy akurat nie ma dnia kąpania.

Organiczne mleczko z migdałami do mycia niemowląt Alphanova Bébé

www.alphanova.pl

Cena: od 35 zł za 200 ml

Gdzie kupić: np. w Smykuw Naturepolis

alphanova_2

Informacje producenta:

Nawilżające mleczko do mycia, zawierające m.in. hydrolat rumiankowy i olej ze słodkich migdałów. Służy do przemywania przede wszystkim pośladków dziecka (przy przewijaniu), jednak równie dobrze może być użyte do demakijażu twarzy przez osobę dorosłą.

Mleczko nanosi się na skórę za pomocą wacika lub bezpośrednio, a następnie usuwa zabrudzenia, lekko pocierając skórę.

Mleczko jest certyfikowane EcoCert, 99% składników jest pochodzenia naturalnego, 17% składników – z upraw ekologicznych. Zawiera m.in. organiczny olejek z migdałów, olejek z kiełków pszenicy, ekstrakt z nagietka i lilii wodnej.

alphanova_3

 

Skład (16/18):

  • aqua – woda,
  • anthemis nobilis (chamomille) flower water – hydrolat rumiankowy, ma działanie łagodzące, przeciwzapalne, antybakteryjne, antyalergiczne,
  • prunus amygdalus (almond) dulcis oil* – olej ze słodkich migdałów z upraw ekologicznych, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy i linolowy) oraz witaminy (A, B1, B2, B6, D, E), zmiękcza skórę, zapobiega jej wysuszaniu; w czystej postaci może mieć działanie komedogenne,
  • glycerin – gliceryna roślinna, ma właściwości higroskopijne (wiąże wodę); nawilża skórę,
  • cetearyl alcohol – emolient tłusty, pokrywa skórę warstwą zapobiegającą utracie wody,
  • triticum vulgare (wheat) germ oil – olej z kiełków pszenicy, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, nawilża i natłuszcza skórę, a także ją zmiękcza i poprawia wygląd; zawiera lecytynę,
  • cetearyl glucoside – łagodna substancja myjąca, biodegradowalna,
  • calendula officinalis flower extract – ekstrakt z kwiatów nagietka lekarskiego, ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, regenerujące.
  • lilium candidum bulb extract – ekstrakt z lilii wodnej, ma działanie łagodzące i lekko chłodzące, zwalcza wolne rodniki,
  • sclerotium gum – stabilizator o konsystencji żelu; wygładza skórę,
  • bisabolol – alkohol otrzymywany z wyciągu z rumianku, ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, łagodzące,
  • tocopherol – tokoferol, witamina E; naturalny przeciwutleniacz, chroni i odżywia skórę, wzmacnia barierę naskórkową i ściany naczyń krwionośnych, dzięki niej skóra jest lepiej ukrwiona,
  • parfum – wielka niewiadoma, jakiś środek zapachowy,
  • gluconolactone – glukonolakton, humektant (wiąże wodę), substancja używana w przemyśle spożywczym,
  • sodium benzoate – sól kwasu benzoesowego, konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów i bakterii, znajduje się na liście substancji, których stężenie jest ograniczone,
  • potassium sorbate – sorbinian potasu, sól potasowa kwasu sorbowego; konserwant, którego dopuszczalna ilość w kosmetykach wynosi 0,6% (samego kwasu sorbowego).

W dużej, półlitrowej wersji znajdują się jeszcze dwa składniki:

  • calcium gluconate (po parfum) – glukonian wapnia, działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo,
  • citric acid (ostatnie miejsce w składzie) – kwas cytrynowy; chelator, substancja buforująca (regulator pH).

Nasza opinia

Mleczko jest przeznaczone przede wszystkim do niemowlęcej pupy, zamiast chusteczek nawilżanych (wycieraków). Delikatny skład, który jest niewątpliwą zaletą kosmetyku, pozwala na użycie go również do demakijażu (spróbowałam – działa! Choć wolałabym mniej pachnący demakijaż).

alphanova_1

Skład mleczka jest według mnie bardzo dobry, choć lista składników – dość długa. Oprócz zapachu (parfum) nie ma tu nic, co może budzić większe wątpliwości. Oczywiście, każdy z tych składników może uczulać, na przykład rumianek, dlatego zawsze przed zakupem kosmetyku warto użyć jego próbki dla pewności, jak zareaguje skóra.

Być może nasze zastosowanie tego kosmetyku jest nieco inne niż w instrukcji, ale to mleczko świetnie sprawdza się do szybkiego mycia dzieci. Skóra atopowa nie lubi prysznica. Organiczne mleczko z migdałami do mycia niemowląt Alphanova Bébé jest u nas używane zamiast mydła, kiedy nie robimy chłopcom kąpieli – delikatnie myjemy nim skórę synków i spłukujemy wodą. Mleczko się oczywiście nie pieni. Można rozprowadzać je po skórze ręką lub gąbką. Skóra po takim „myciu” jest oczyszczona i niepodrażniona, wygładzona i nawilżona, co w wypadku atopowców ma pierwszorzędne znaczenie.

Jako kosmetyk do pupy jest oczywiście również skuteczny. Niewielką ilość mleczka umieszczamy na wielorazowym waciku (np. bambusowym) i przecieramy okolice pieluszkowe. Nie trzeba go zmywać.

Przydatne w podróży – nie tylko do przewijania, ale także przetarcia buzi.

Duża butelka, choć zajmuje dużo miejsca, jest znacznie poręczniejsza od małej dzięki wygodnej pompce (łatwo ją zablokować).

Polecam Waszej uwadze!

Może przeczytasz także:

Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge