Miejsca. Jaskinia Bielska (Bielańska) w Słowacji

Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) to idealne miejsce do zwiedzania, kiedy jesteśmy w Tatrach i akurat pogoda nie dopisuje. W tym roku zwiedzałam ją po raz drugi (po 8 latach – poprzednim razem byłam w ciąży) i myślę, że z przyjemnością wrócę do niej znowu za kilka lat.

Moje zdjęcia na pewno nie oddają wyglądu jaskini, która robi wg mnie wrażenie tylko na żywo. Jeśli chcecie robić własne zdjęcia, pamiętajcie, że należy przy wejściu wykupić pozwolenie (kosztuje 10 euro).

Jaskinia Bielska, Sala Palmowa
Jaskinia Bielska, Sala Palmowa

Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) – kilka faktów

Jaskinia znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu (Kobylí vrch). Historia jej powstania sięga czasów przed zlodowaceniem czwartorzędowym. Jest wynikiem działania wody, która wyrzeźbiła – i do dziś w piękny sposób rzeźbi – tę jaskinię w wapieniu.

Za odkrywców uważa się Juliusza Husza i Johanna Britza, którzy weszli do środka w 1881 roku (znaleziono ślady wcześniejszej bytności poszukiwaczy złota z początków XVIII i XIX wieku). Już w kolejnym roku Jaskinia Bielańska została udostępniona, a w 1896 roku zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne.

Jeśli wybieramy się do jaskini, pamiętajmy o cieplejszym ubraniu: temperatura wewnątrz waha się między 5 a 6,3°C.

Cała jaskinia ma długość 3 829 m (168 m przewyższenia), z czego do zwiedzania udostępniono trasę o długości 1370 m (112 m przewyższenia).

Jaskinia Bielska, Zielone Jeziorko
Jaskinia Bielska, Zielone Jeziorko

Do środka dostajemy się wykopanym tunelem, a następnie zwiedzamy 6 komnat:

 • Komnata Wejściowa, z której przechodzimy nad Zielone Jeziorko, a następnie możemy podziwiać Czarcią Gardziel o głębokości 26 m,
 • Komora Wysoka o wysokości 28 m,
 • Sala Palmowa, gdzie w Lustrzanym Jeziorku znajduje się stalagmit przypominający kształtem palmę,
 • Komora Zbójecka, nosząca swoją nazwę od niewielkiego stalagnatu, który wygląda trochę jak siedzący Janosik (Słowacy zawsze powiedzą, że to był ich zbój, Polacy – że nasz),
 • Komora Wielka z pięknym wapiennym wodospadem,
 • Sala Koncertowa, największa udostępniona do zwiedzania, o wspaniałej akustyce – niestety przekonujemy się o tym głównie dzięki bardzo głośno puszczonym słowackim hitom (jakiegoś rockowego barda, jak mniemam). Zastanawiam się, jak w tych dźwiękach odnajdują się żyjące tu nietoperze?
 • Do wyjścia idziemy przez komory: Białą, Głęboką i Ruin.
Jaskinia Bielska
Jaskinia Bielska

Jaskinia jest przepiękna i bardzo ciekawa. Podziwiałam niezwykłe formy utworzone przez naturę, czasem do złudzenia przypominające np. głowę czy organy. Stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, o których uczyłam się w szkole, nabrały tu kształtów i mogłam podziwiać, w jaki sposób powstają. Bardzo polecam, oczywiście osobom, które nie mają problemu z byciem w zamknięciu, a czasem w całkowitej ciemności.

Dojazd

Jaskinia Bielańska znajduje się w Słowacji, w Tatrach Bielskich. Aby się do niej dostać, należy dojechać do Tatrzańskiej Kotliny, do miejsca, skąd zaczyna się szlak do wejścia. Szlak prowadzi zboczem, do góry, na jego pokonanie dobrze zarezerwować 20 minut. Na dole jest płatny parking.

Przykładowo z Zakopanego jest to około 40 km.

Wstęp i zwiedzanie

Zanim wybierzemy się do jaskini, warto sprawdzić wcześniej na stronie >> Zarządu Jaskiń Słowackich, w jakich godzinach są wejścia. Wejście jest tylko z przewodnikiem i jeśli jest dużo chętnych, organizowane są dodatkowe sesje oprowadzania.

Jaskinię zwiedza się przez 70 minut. Trasa obejmuje ponad 860 schodów, dlatego osoby zwiedzające muszą być sprawne, nie zabierzemy też dziecka w wózku.

Bilety kupuje się w kasie przed wejściem. W 2020 roku bilety kosztowały 9 euro i 4,5 euro (dzieci w wieku od 6 do 15). Studenci i seniorzy płacą 8 euro.

Uwaga, żeby fotografować wnętrze jaskini, razem z biletami należy wykupić specjalne pozwolenie (10 euro).

Przewodnicy pytają grupy, ile osób jest z Polski, rozdają polskie miniprzewodniki i w razie potrzeby tłumaczą na polski ważniejsze informacje.

W czasach pandemii w jaskini należy mieć zasłonięte nos i usta.

Biały wodospad w Sali Koncertowej
Biały wodospad w Sali Koncertowej

Znacie Jaskinię Bielską? Byliście w niej? A może polecicie inną jaskinię w Tatrach?

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

13 thoughts on “Miejsca. Jaskinia Bielska (Bielańska) w Słowacji”

 1. Cudowne miejsce, nie słyszałam nigdy wcześniej o tej jaskini . Ale z tego co piszesz warto się tam wybrać.

 2. Tam jest przepięknie! Dziękuję że mi przypomniałaś ;) Ostatni raz byłam tam chyba w liceum i pamiętam że byłam oczarowana miejscem i klimatem❤️

  1. Rozumiem, tu zwiedzanie jest dość długie i trudno wyjść w połowie, więc nie mówię, że na pewno Ci się spodoba. Jeśli tak, będzie wspaniale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge