Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) to idealne miejsce do zwiedzania, kiedy jesteśmy w Tatrach i akurat pogoda nie dopisuje. W tym roku zwiedzałam ją po raz drugi (po 8 latach – poprzednim razem byłam w ciąży) i myślę, że z przyjemnością wrócę do niej znowu za kilka lat.
Moje zdjęcia na pewno nie oddają wyglądu jaskini, która robi wg mnie wrażenie tylko na żywo. Jeśli chcecie robić własne zdjęcia, pamiętajcie, że należy przy wejściu wykupić pozwolenie (kosztuje 10 euro).

Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) – kilka faktów
Jaskinia znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu (Kobylí vrch). Historia jej powstania sięga czasów przed zlodowaceniem czwartorzędowym. Jest wynikiem działania wody, która wyrzeźbiła – i do dziś w piękny sposób rzeźbi – tę jaskinię w wapieniu.
Za odkrywców uważa się Juliusza Husza i Johanna Britza, którzy weszli do środka w 1881 roku (znaleziono ślady wcześniejszej bytności poszukiwaczy złota z początków XVIII i XIX wieku). Już w kolejnym roku Jaskinia Bielańska została udostępniona, a w 1896 roku zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne.
Jeśli wybieramy się do jaskini, pamiętajmy o cieplejszym ubraniu: temperatura wewnątrz waha się między 5 a 6,3°C.
Cała jaskinia ma długość 3 829 m (168 m przewyższenia), z czego do zwiedzania udostępniono trasę o długości 1370 m (112 m przewyższenia).

Do środka dostajemy się wykopanym tunelem, a następnie zwiedzamy 6 komnat:
- Komnata Wejściowa, z której przechodzimy nad Zielone Jeziorko, a następnie możemy podziwiać Czarcią Gardziel o głębokości 26 m,
- Komora Wysoka o wysokości 28 m,
- Sala Palmowa, gdzie w Lustrzanym Jeziorku znajduje się stalagmit przypominający kształtem palmę,
- Komora Zbójecka, nosząca swoją nazwę od niewielkiego stalagnatu, który wygląda trochę jak siedzący Janosik (Słowacy zawsze powiedzą, że to był ich zbój, Polacy – że nasz),
- Komora Wielka z pięknym wapiennym wodospadem,
- Sala Koncertowa, największa udostępniona do zwiedzania, o wspaniałej akustyce – niestety przekonujemy się o tym głównie dzięki bardzo głośno puszczonym słowackim hitom (jakiegoś rockowego barda, jak mniemam). Zastanawiam się, jak w tych dźwiękach odnajdują się żyjące tu nietoperze?
- Do wyjścia idziemy przez komory: Białą, Głęboką i Ruin.

Jaskinia jest przepiękna i bardzo ciekawa. Podziwiałam niezwykłe formy utworzone przez naturę, czasem do złudzenia przypominające np. głowę czy organy. Stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, o których uczyłam się w szkole, nabrały tu kształtów i mogłam podziwiać, w jaki sposób powstają. Bardzo polecam, oczywiście osobom, które nie mają problemu z byciem w zamknięciu, a czasem w całkowitej ciemności.
Dojazd
Jaskinia Bielańska znajduje się w Słowacji, w Tatrach Bielskich. Aby się do niej dostać, należy dojechać do Tatrzańskiej Kotliny, do miejsca, skąd zaczyna się szlak do wejścia. Szlak prowadzi zboczem, do góry, na jego pokonanie dobrze zarezerwować 20 minut. Na dole jest płatny parking.
Przykładowo z Zakopanego jest to około 40 km.
Wstęp i zwiedzanie
Zanim wybierzemy się do jaskini, warto sprawdzić wcześniej na stronie >> Zarządu Jaskiń Słowackich, w jakich godzinach są wejścia. Wejście jest tylko z przewodnikiem i jeśli jest dużo chętnych, organizowane są dodatkowe sesje oprowadzania.
Jaskinię zwiedza się przez 70 minut. Trasa obejmuje ponad 860 schodów, dlatego osoby zwiedzające muszą być sprawne, nie zabierzemy też dziecka w wózku.
Bilety kupuje się w kasie przed wejściem. W 2020 roku bilety kosztowały 9 euro i 4,5 euro (dzieci w wieku od 6 do 15). Studenci i seniorzy płacą 8 euro.
Uwaga, żeby fotografować wnętrze jaskini, razem z biletami należy wykupić specjalne pozwolenie (10 euro).
Przewodnicy pytają grupy, ile osób jest z Polski, rozdają polskie miniprzewodniki i w razie potrzeby tłumaczą na polski ważniejsze informacje.
W czasach pandemii w jaskini należy mieć zasłonięte nos i usta.

Znacie Jaskinię Bielską? Byliście w niej? A może polecicie inną jaskinię w Tatrach?
Jeszcze nie udało się nam dotrzeć na Słowację,ale mamy to w planach. Na pewno odwiedzimy tę jaskinię,uwielbiamy takie klimaty :)
Cudowne miejsce, nie słyszałam nigdy wcześniej o tej jaskini . Ale z tego co piszesz warto się tam wybrać.
Jaskinia jest przepiękna i niezwykła. A do tego wiadomo, że nawet jak pada, nic nie popsuje nam wycieczki ;)
Tak niedaleko q sumie A tak interesujące miejsce. Nic tylko pakować plecak i jechać:)
Tam jest przepięknie! Dziękuję że mi przypomniałaś ;) Ostatni raz byłam tam chyba w liceum i pamiętam że byłam oczarowana miejscem i klimatem❤️
To miejsce zostaje w pamięci :)
Wow! Cudowne miejsce! Koniecznie muszę odwiedzić!
Niedługo będziemy w okolicy, wiec może uda nam się odwiedzić to miejsce, wyglada zachęcająco
Byłam i polecam! Świetna atrakcja dla dużych, jak i dla małych! :)
Bardzo ciekawa jaskinia, chętnie bym odwiedziła. Polecam także jaskinie Postojna na Słowenii, byliśmy w zeszłym roku: robi ogromne wrażenie i jest bardzo fotogeniczna :) . Pozdrawiam Cie serdecznie!
Dziękuję za tę wskazówkę – może kiedyś pojedziemy do Słowenii, w ogóle Bałkany znam bardzo mało.
Nie byłam, ale zachęcasz.
Generalnie boję się jaskiń. Byłam w kilku, lęk przełamałam.
Jak tylko będę na Słowacji w tych okolicach, to zwiedzę, zapisałam do listy ciekawych miejsc.
Widzę, że jaskinia robi duże wrażenie i jest atrakcyjnym miejscem.
Pozdrawiam :-)
Irena -Hooltaye w podróży ostatnio pisze o…Tajlandia – Malowane wzgórza
Rozumiem, tu zwiedzanie jest dość długie i trudno wyjść w połowie, więc nie mówię, że na pewno Ci się spodoba. Jeśli tak, będzie wspaniale.