Jak zrobić kulki nasienne? Przepis na łąkę kwietną w kulkach

– Zróbcie kulki nasienne – poradził mi Łukasz Nowacki (którego możecie znać z >> działań permakulturowych oraz z przedmowy do >> mojej książki), gdy narzekałam na jałową glebę na działce, która dodatkowo podczas suszy staje się niemal martwa. Bardzo bym chciała znowu posiać łąkę kwietną dla zapylaczy, owadów tak ważnych dla nas i całej przyrody. No dobrze, wypróbujemy sposób z kulkami nasiennymi!

Na >> wyjeździe w Portugalii miałam kilka warsztatów permakulturowych i lepiłam bomby nasienne (seed bombs). Kulki nasienne nie są aż tak duże i niekoniecznie muszą służyć miejskiej partyzantce ogrodniczej (czyli podrzucaniu nasion np. na zaniedbane trawniki, żeby wyrosły na nich piękne, lokalne kwiaty albo nawet drzewa). W tym wypadku wystarczą nieduże kulki, bo i nasiona są małe – niektóre naprawdę mikroskopijne jak… ziarenka maku.

Nasiona na łąkę kwietną
Nasiona na łąkę kwietną

Zrobienie kulek nasiennych okazało się bardzo proste, choć potrzebowaliśmy do tego gliny i ziemi. Glinę wygrzebaliśmy sobie akurat z gliniastego rowu, ale można ją też kupić w sklepach ogrodniczych. Podobno nasza glina nie jest wysokiej jakości, najważniejsze jednak, że skleiła się w kulki.

Muszę przyznać, że w tym trudnym czasie, kiedy większość dni dzieci mają e-szkołę, zabawa gliną była niezwykle przyjemna i dająca poczucie sensu. Jasne, ubrania nieco ucierpiały, dlatego jeśli zamierzacie zrobić kulki z dziećmi, najlepiej ubierzcie je w coś niewyjściowego albo posadźcie na golasa. Przygotujcie też teren – najlepiej robić kulki na powietrzu (na działce, w lesie, w ogrodzie). Jeśli nie macie innej możliwości, rozłóżcie na podłodze w domu folię i bawcie się dobrze!

Jak zrobić kulki nasienne?

Tak naprawdę potrzebujemy tylko:

 • mokrej gliny,
 • ziemi ogrodowej lub kompostu,
 • nasion.

Glinę mieszamy z ziemią/kompostem mniej więcej w proporcjach: 5 porcji gliny i 3 porcje kompostu, a do tego nasiona.

Mieszanie gliny z ziemią
Mieszanie gliny z ziemią

Cała zabawa polega na tym, żeby nie używać rękawiczek, tylko mieszać i lepić kulki gołymi rękami Dzięki temu nasze ciało ma bezpośredni kontakt z ziemią, co działa jak odprężająca terapia.

Kulki mogą być nieduże, o średnicy np. 2 cm. Ponieważ lepiły je nasze dzieci, którym dałam wolną rękę, kulki wyszły różne. Powstały nawet dwie, które według mnie wyglądają raczej jak bomby.

Odłożyliśmy je do wyschnięcia, żeby nasiona nie zaczęły przedwcześnie kiełkować. Za kilka dni powinny być gotowe.

Jak to działa? Porozkładamy kulki w różnych zakątkach działki. Nasiona schowane w glinie będą czekały na deszcz, który sprawi, że otoczka zmięknie, a to zapoczątkuje proces kiełkowania. Dzięki zapasowi ziemi nasiona będą miały podłoże do wzrostu, a same będą chronione np. przed zjedzeniem przez ptaki. Mam nadzieję, że ten sposób zadziała na naszej działce, gdzie deszcze padają jakoś wyjątkowo słabo.

Kulki nasienne naszych dzieci
Kulki nasienne naszych dzieci

Co wsadziliśmy do kulek nasiennych?

Przyznaję, że nasiona mieliśmy nieco z łapanki, bo akurat takie udało mi się kupić podczas niezaplanowanej wizyty w sklepie. Gdybym przygotowała się lepiej, to i wybór były ciekawszy, i ilość nasion byłaby pewnie kilkukrotnie większa. Jednak uznałam, że musi nam wystarczyć to, co mieliśmy, czyli:

 • smagliczka nadmorska,
 • żmijowiec babkowaty,
 • szałwia błyszcząca,
 • chaber bławatek,
 • facelia dzwonkowata,
 • mak polny,
 • len wielokwiatowy,
 • lawenda wąskolistna,
 • mięta pieprzowa,
 • szałwia lekarska,
 • kocimiętka,
 • lwia paszcza.

To kwiaty w dużej mierze miododajne, które kwitną w różnym czasie (niektóre nasiona muszą przezimować). Mam nadzieję, że choć część z nich wzejdzie na naszej suchej działce. Będę przyglądała się bacznie (na pewno razem z dziećmi) wszystkim miejscom, gdzie trafią kulki.

Lepienie kulek nasiennych
Lepienie kulek nasiennych

Czy mieliście kiedyś przyjemność lepić take kulki nasienne? A może nawet bomby, podrzucane w ciekawych miejscach? Napiszcie!

Kulki nasienne w Pytaniu na Śniadanie

Pytanie na Śniadanie zaprosiło mnie, żebym pokazała, jak zrobić kulki nasienne. >> Obejrzyj cały materiał.

Kulki nasienne w Pytaniu na Śniadanie
Kulki nasienne w Pytaniu na Śniadanie

Może przeczytasz także:

Jak zrobić mleko na kozim mleku?

Jak zrobić mydło na kozim mleku

Do przepisu na mydło na kozim mleku podchodziłam jak pies do jeża. Dlaczego? Ponieważ wydawało
Przepis na żel do WC

Przepis na żel do WC

Ten przepis na żel do WC sprawdziłam wielokrotnie na własnej muszli klozetowej. Jeśli sklepowe żele
Jak zrobić atrament z maków?

Zrób atrament z maku polnego

Jak zrobić atrament z maku polnego? Niech to będzie Wasze wakacyjne wyzwanie! To bardzo prosta

10 thoughts on “Jak zrobić kulki nasienne? Przepis na łąkę kwietną w kulkach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge