Co zrobić ze zużytą kartą płatniczą?

Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą czy kartę EKUZ?

Cykliczna wymiana kart płatniczych czy kart EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest koniecznością, czy chcemy tego, czy nie. Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą i co zrobić, żeby wyrzucić ją w sposób odpowiedzialny? W końcu na kartach są zakodowane nasze dane. Co gorsza, na EKUZ-ach nasze dane są po prostu nadrukowane i łatwo dostępne.

Przez lata gromadziłam różne karty, w moich zbiorach znajdowały się naprawdę zabytkowe egzemplarze, jeszcze z moim poprzednim nazwiskiem! Głównie dlatego, że zniechęcało mnie zajęcie się tematem ich poprawnej utylizacji. Oczywiście wiem, gdzie wyrzucać takie odpady, ale przecież nie wyrzucę do śmieci kawałka plastiku z nadrukowanym moim nazwiskiem czy numerem karty płatniczej.

Zbiory zużytych kart (płatniczych, lojalnościowych, EKUZ)
Zbiory zużytych kart (płatniczych, lojalnościowych, EKUZ)

Co zrobić ze zużytą kartą płatniczą i kartą EKUZ?

Po pierwsze, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoich danych. Jeśli na karcie znajduje się nasze nazwisko lub nawet PESEL, koniecznie potnijmy kartę na kawałki. Szczególną uwagę zwróćmy na chipy i paski magnetyczne.

Jeśli chodzi o nieaktualny dowód osobisty, mnie szkoda go wyrzucać, stanowi ciekawą pamiątkę – jak zmieniała się moja twarz, a także jak zmieniały się wzory dokumentów. Zarówno dowody osobiste, jak i paszporty zachowuję je w specjalnej skrzyneczce. Możecie jednak oddawać nieaktualne dokumenty do urzędu podczas odbierania nowych.

Po drugie, taka zużyta karta nie przyda się do recyklingu. Zużytą kartę płatniczą – uprzednio rozdrobnioną – wrzucamy do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą?
Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą?

Tnij i wyrzucaj

Cięciem kart zajął się mój mąż. Szczególnie upierdliwe były EKUZ-y – na szczęście mogliśmy zmieszać kawałki kilkunastu kart, więc zakładamy, że nikt nie będzie bawił się w układanie puzzli, żeby odzyskać nasze dane. Przy zwykłej karcie z chipem i paskiem magnetycznym wystarczą dwa cięcia.

Ścinki z kart
Ścinki z kart

Niestety czeka mnie jeszcze wielki worek wszelkiego rodzaju faktur i naklejek z przesyłek. To, co mogę, kompostuję (no jasne, że można kompostować stare faktury), ale plastikowych naklejek nie pozbędę się tak łatwo. Najczęściej jest na nich nasze nazwisko, adres, telefon. Czuję, że muszę usiąść sobie wygodnie z nożyczkami i pociąć te zapasy w drobny mak.

A może Wy macie swoje sposoby na dokumenty, karty i naklejki z przesyłek?

Może przeczytasz także:

Ekos Pierpaoli kosmetyki w szkle

Kupuję kosmetyki w szkle, a Ty?

Kosmetyki w szkle? Czy to ma większy sens niż plastik? Intuicyjnie chętniej sięgam po produkty

Podróże. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie koło Opoczna odwiedziłam dość spontanicznie, dzięki zorganizowaniu wycieczki przez Małgosię

Czy kompostowalne worki na bioodpady mają sens?

Bioodpady, największa część naszych domowych śmieci, czyli resztki kuchenne (i ewentualnie ogrodowe). Wierzę, że nasze

4 thoughts on “Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą czy kartę EKUZ?”

  1. Kart nie wyrzucam wcale, bo nie ufam bezpieczeństwu takiego wyrzucania. Mam po prostu pudełko na zużyte karty i tam sobie siedzą na wieczność. Aż tyle miejsca to nie zajmuje, żeby mi przeszkadzało, nie musi być łatwo dostępne, może zająć zapomniany kąt szafki.

    Wszelkie papiery z moimi danymi [stare rachunki, koperty po pismach, itp] wożę do pracy, do służbowej niszczarki. Mamy takową w biurze, a firma ma podpisaną umowę na odbiór i utylizację z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa – więc robię drobną prywatę i używam służbowego sprzętu do własnych papierów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge