Co zrobić ze zużytą kartą płatniczą?

Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą czy kartę EKUZ?

Cykliczna wymiana kart płatniczych czy kart EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest koniecznością, czy chcemy tego, czy nie. Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą i co zrobić, żeby wyrzucić ją w sposób odpowiedzialny? W końcu na kartach są zakodowane nasze dane. Co gorsza, na EKUZ-ach nasze dane są po prostu nadrukowane i łatwo dostępne.

Przez lata gromadziłam różne karty, w moich zbiorach znajdowały się naprawdę zabytkowe egzemplarze, jeszcze z moim poprzednim nazwiskiem! Głównie dlatego, że zniechęcało mnie zajęcie się tematem ich poprawnej utylizacji. Oczywiście wiem, gdzie wyrzucać takie odpady, ale przecież nie wyrzucę do śmieci kawałka plastiku z nadrukowanym moim nazwiskiem czy numerem karty płatniczej.

Zbiory zużytych kart (płatniczych, lojalnościowych, EKUZ)
Zbiory zużytych kart (płatniczych, lojalnościowych, EKUZ)

Co zrobić ze zużytą kartą płatniczą i kartą EKUZ?

Po pierwsze, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoich danych. Jeśli na karcie znajduje się nasze nazwisko lub nawet PESEL, koniecznie potnijmy kartę na kawałki. Szczególną uwagę zwróćmy na chipy i paski magnetyczne.

Jeśli chodzi o nieaktualny dowód osobisty, mnie szkoda go wyrzucać, stanowi ciekawą pamiątkę – jak zmieniała się moja twarz, a także jak zmieniały się wzory dokumentów. Zarówno dowody osobiste, jak i paszporty zachowuję je w specjalnej skrzyneczce. Możecie jednak oddawać nieaktualne dokumenty do urzędu podczas odbierania nowych.

Po drugie, taka zużyta karta nie przyda się do recyklingu. Zużytą kartę płatniczą – uprzednio rozdrobnioną – wrzucamy do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą?
Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą?

Tnij i wyrzucaj

Cięciem kart zajął się mój mąż. Szczególnie upierdliwe były EKUZ-y – na szczęście mogliśmy zmieszać kawałki kilkunastu kart, więc zakładamy, że nikt nie będzie bawił się w układanie puzzli, żeby odzyskać nasze dane. Przy zwykłej karcie z chipem i paskiem magnetycznym wystarczą dwa cięcia.

Ścinki z kart
Ścinki z kart

Niestety czeka mnie jeszcze wielki worek wszelkiego rodzaju faktur i naklejek z przesyłek. To, co mogę, kompostuję (no jasne, że można kompostować stare faktury), ale plastikowych naklejek nie pozbędę się tak łatwo. Najczęściej jest na nich nasze nazwisko, adres, telefon. Czuję, że muszę usiąść sobie wygodnie z nożyczkami i pociąć te zapasy w drobny mak.

A może Wy macie swoje sposoby na dokumenty, karty i naklejki z przesyłek?

Może przeczytasz także:

Olej palmowy

Jak ugryźć olej palmowy

Hasło olej palmowy mało kogo pozostawia bez emocji. Może to być poczucie winy, kiedy przywołujemy
Bateria z recyklingu

Baterie: co musisz o nich wiedzieć

Baterie, ogniwa, akumulatory – bywają wielkości pestki cytryny, a nawet takie małe mogą być zarówno
5 grzechów narciarstwa zjazdowego

5 grzechów narciarstwa zjazdowego

Jakie mogą być ekogrzechy narciarstwa zjazdowego? Tak naprawdę zaczęłam o tym myśleć dopiero kilka lat

6 thoughts on “Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą czy kartę EKUZ?”

  1. Kart nie wyrzucam wcale, bo nie ufam bezpieczeństwu takiego wyrzucania. Mam po prostu pudełko na zużyte karty i tam sobie siedzą na wieczność. Aż tyle miejsca to nie zajmuje, żeby mi przeszkadzało, nie musi być łatwo dostępne, może zająć zapomniany kąt szafki.

    Wszelkie papiery z moimi danymi [stare rachunki, koperty po pismach, itp] wożę do pracy, do służbowej niszczarki. Mamy takową w biurze, a firma ma podpisaną umowę na odbiór i utylizację z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa – więc robię drobną prywatę i używam służbowego sprzętu do własnych papierów.

  2. Ostatnio podpytałem i w Credit Agricole można wyrzucać do dedykowanych pojemników karty, zarówno z ekotworzywa, jaki i te tradycyjne, plastikowe.

  3. Ja co roku mam nową limitowaną kartę mBank z WOŚP. Po prostu kolekcjonuje. Jak bym wiedział że licytujący ma czysto kolekcjonerskie intencje, to z wielką radością przekazał bym je na licytację WOŚP. A tak to, mam coś oryginalnego w kolekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge