Menu Zamknij

Etyczne podróżowanie. Airbnb kontra Fairbnb

Ten wpis, mam nadzieję, wypchnie Was choć na chwilę ze strefy komfortu beztroskiego podróżowania. Powstał na prośbę czytelniczek, które pytały, czemu krytykuję Airbnb. Tu jedno zdanie odpowiedzi nie wystarczy. Poznajcie najgorsze wady Airbnb oraz jego etyczną konkurencję: Fairbnb.

Podróżowanie jest dziś takie łatwe i takie dostępne (przynajmniej dla nas, Europejczyków). Tanie bilety lotnicze sprawiają, że możemy wyrwać się na kilka dni do jakiegoś europejskiego miasta, gdzie – zamiast wynajmować nudny pokój w hotelu – mieszkamy w apartamencie tuż przy centrum. Płacimy, lecimy, mieszkamy. I tak masowo.

Jak podróżować etycznie? La Maddalena, Sardynia
Jak podróżować etycznie? La Maddalena, Sardynia

Airbnb

Na czym polega platforma Airbnb? Na udostępnianiu ofert wynajmu mieszkań, domów czy pokoi w najróżniejszych zakątkach świata, bezpośrednio od właściciela. Z dowolnego miejsca na świecie można zarezerwować nocleg nawet po drugiej stronie globu.

Kilka faktów:

 • Airbnb zostało założone w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Twórców było trzech: Brian Chesky, Joe Gebbia i Nate Blecharczyk.
 • Początkowo nazwa brzmiała Airbed & Breakfast, w 2009 roku zmieniono ją na Airbnb.
 • W 2017 roku Airbnb wchodzi do Chin pod nazwą Aibiyng.
 • W 2019 roku ma w ofercie ponad 6 milionów miejsc do wynajęcia, w prawie 100 tys. miast, w 191 krajach.
 • W ofercie jest ponad 14 000 małych domów, ponad 4000 zamków i ponad 2400 domków na drzewie.
 • Airbnb angażuje się w akcje społeczne, np. w 2017 roku popierało przyjmowanie uchodźców, jest też partnerem International LGBTQ+ Travel Association Foundation (IGLTAF).

Wszystko to wygląda bardzo zachęcająco, a przede wszystkim jest łatwo dostępne. Początkowo celem platformy było umożliwienie integracji między gośćmi a gospodarzami. Jednak czas pokazał, że Airbnb stało się częścią ogromnego biznesu, który mniej zważał na dobro turysty czy goszczącego go miasta, a więcej – na możliwość zarobienia naprawdę dużych pieniędzy przez właścicieli mieszkań. Choć regulamin serwisu tego zabrania, dla wielu właścicieli lokali nie jest to działalność poboczna, a główne źródło zarobku.

Efekt Airbnb

Nawet najbardziej turystyczne miasta, przyzwyczajone do tłumów odwiedzających (przynoszących przecież spore dochody), zaczęły odczuwać negatywne skutki dostępności noclegów. Przede wszystkim ucierpieli na tym (i dalej cierpią) mieszkańcy tych miast, nagle zmagający się z nowym zjawiskiem: zmiany dostępności mieszkań oraz wywindowaniem cen lokali na wynajem.

Źródło: materiały prasowe Airbnb
Źródło: materiały prasowe Airbnb

Kiedy okazało się, że mieszkanie (pokój, dom…) tak łatwo wynająć, a chętnych nie brakuje, właściciele lokali zaczęli to wykorzystywać i postawili na noclegi krótkoterminowe. Można na nich znacznie więcej zarobić niż na wynajmie długoterminowym, który z kolei stał się trudniej dostępny i droższy. Żeby mieć zysk z turystów, przestano się troszczyć o własnych mieszkańców (na przykład studentów). Ceny mieszkań stały się zaporowe.

Bogaci inwestorzy potrafią wykupić większość albo wszystkie mieszkania w kamienicy i przeznaczyć je na wynajem. Z rynku znikają mieszkania dla lokalnych mieszkańców, zwłaszcza te w dobrych lokalizacjach. W centrach mogą mieszkać już tylko najzamożniejsi, co z kolei prowadzi do gentryfikacji dzielnic (gentryfikacja to zmiana charakteru dzielnicy z dostępnej dla wszystkich na zamieszkaną przede wszystkim przez zamożne klasy społeczne; objawia się to także w ofercie sklepów czy punktów usługowych – znikają np. sklepy spożywcze, zaczynają dominować banki i apteki).

Czynsze są tak windowane, że przeciętnego mieszkańca nie stać na wynajem mieszkania w dobrej lokalizacji. Następuje wyludnianie się dzielnic, w których zostają biura, luksusowe punkty usługowe i lokale na wynajem.

Ale to niejedyny problem.

Stefan i Julek. Płyniemy do Palau, portu na Sardynii
Stefan i Julek. Płyniemy do Palau, portu na Sardynii

Szara strefa

Trudno oszacować, ile ofert wynajmu jest legalnych, tzn. ilu właścicieli lokalu naprawdę odprowadza podatki od zarobków. Niektóre miasta podejrzewają, że może to być połowa lub więcej mieszkań wystawianych na Airbnb. Władze miejskie nie mają szans na sprawdzenie każdej oferty. Z kolei serwis uchyla się od odpowiedzialności za weryfikację ogłoszeniodawców (o czym niżej).

Poza wymiarem etycznym (który nie każdego przekona, dla niektórych przecież unikanie podatków to chwalebny sport) ogromne znaczenie ma odcięcie mieszkańców goszczącego miasta od profitów w postaci wracających funduszy. Jeśli turyści płacą spore pieniądze za nocleg, ale wszystkie trafiają do właściciela lokum, który może mieszkać zupełnie gdzieś indziej, to miasto tylko traci. Gdyby wszyscy gospodarze płacili uczciwe podatki za wynajem, zasilaliby między innymi kasę miasta, dzięki czemu mogłoby ono rozwijać sieć komunikacji miejskiej, inwestować w nowe placówki kulturalne czy odnawianie zabytków.

Mam świadomość, że w kapitalistycznym świecie namawianie do płacenia podatków i prowadzenia legalnej działalności może wzbudzić śmiech na sali. Żyjemy w rzeczywistości, w której duzi i silni gromadzą kapitał, a potem narzucają swoje reguły. Mniejsi próbują się dostosować i znaleźć swój sposób na zarabianie. Czy ma więc sens kierowanie się kodeksem etycznym w biznesie?

Przeciw Airbnb protestuje także branża hotelarska, która (podobnie jak taksówkarze w odniesieniu do Ubera) musi spełniać całą listę obostrzeń, żeby móc legalnie wynajmować pokoje, co wiąże się z pozyskaniem licencji i ponoszeniem kosztów. Nie wiem, czy walka ta ma szansę być wygrana przez hotele, które mają swoje specyficzne standardy i nie odpowiadają każdemu. 

Jaka jest przyszłość turystyki? La Maddalena, Sardynia
Jaka jest przyszłość turystyki? La Maddalena, Sardynia

Trudni turyści

Ciągła rotacja lokatorów bywa uciążliwa dla sąsiadów. Jednak większym problemem jest overtourism, czyli po prostu nadmiar turystów, których miasta nie są w stanie obsłużyć. Do miast, które już dawno zaczęły ograniczać dostęp przyjezdnym, należy m.in. Wenecja, która jest dosłownie zadeptywana przez zwiedzających. Wenecjanie mają dosyć tego, że na ulicy trudno im spotkać mieszkańca własnego miasta, do tego dochodzi niszczenie zabytków i zanieczyszczanie kanałów oraz degradacja laguny.

Określenie maksymalnej liczby turystów, których nie tylko można kontrolować, ale też zaoferować im lepsze usługi, może złościć. Staje przecież w sprzeczności z ideałami swobodnego podróżowania. Pomyślmy jednak o tym, że z roku na rok wzrasta liczba turystów i mają oni coraz większy wpływ na odwiedzane miejsca.

Bonifacio, Korsyka
Bonifacio, Korsyka

Brak odpowiedzialności serwisu

Jak się okazuje, limity limitami, przepisy przepisami, kary są wymierzane we właścicieli mieszkań – tymczasem Airbnb uchyla się od odpowiedzialności za nieprzestrzeganie narzucanych zasad.

Koalicja 14 miast europejskich (w tym Amsterdam, Kraków, Barcelona, Paryż) zwróciła się do władz Unii Europejskiej o pomoc w opanowaniu sytuacji. Pośrednio chodzi o  ograniczenie wzrostu cen wynajmu mieszkań i pokoi przez platformy takie jak Airbnb.

W kwietniu 2019 roku rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości orzekł, że Airbnb jest serwisem pośredniczącym między właścicielami mieszkań i wynajmującymi i nie można obarczać go odpowiedzialnością za nieprzestrzeganie przez właścicieli ograniczeń.

Tymczasem musimy poczekać, aż nowo wybrany Parlament Europejski będzie mógł zająć się propozycjami zmian w prawie.

Miasta się buntują

Kolejne metropolie podejmują kroki, aby ograniczyć możliwości wynajmu mieszkań czy pokoi krótkoterminowo. Nie chodzi tylko o Airbnb, ale także o platformę Booking.com czy HomeAway.

 • Amsterdam od dawna odczuwa uciążliwości związane z nadmiarem turystów. W 2019 roku zaostrzył się spór między władzami miasta a Airbnb, ponieważ strony nie są w stanie wypracować porozumienia co do limitu wynajmu (obecnie 60 dni w roku, maksymalnie cztery osoby w lokalu).
 • Czeska Praga dąży do ograniczenia możliwości wynajmu krótkoterminowego do 60 dni w roku na mieszkanie. Właściciele mieliby też płacić wyższe stawki za każdego nocującego turystę.
 • Barcelona (zmagająca się z nadmiarem turystów od lat) karze wysoką grzywną wystawianie ofert wynajmu mieszkań bez zezwolenia. Jeden właściciel może mieć licencję na jedno mieszkanie.
 • Madryt dąży do ograniczenia możliwości wynajmu krótkoterminowego do 90 dni w roku i do zakazu przekształcania całych budynków w lokale na wynajem.
 • Palma na Majorce zakazała wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych.
 • Paryż narzuca ograniczenie 120 dni wynajmu w roku, wynajmujący muszą mieć też licencję.
 • W Berlinie wynajmiemy pokój czy mieszkanie bez przeszkód, o ile jest to główny lokal właściciela – jego kolejne mieszkanie może być wynajmowane przez 90 dni w roku.
 • W Reykjaviku limity dotyczą dni wynajmu i kwoty, jaką można zarobić. Mimo to wciąż brakuje miejsc noclegowych dla tubylców.

Również w Polsce niektóre miasta są zmęczone nadmiarem turystów krótkoterminowych. Są to przede wszystkim Sopot i Kraków. Polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki ma pomysł, aby ograniczyć możliwości wynajmu krótkoterminowego do 30 dni w roku. Czy ma to szansę się udać, zobaczymy.

Fairbnb: odpowiedź na Airbnb

Fairbnb powstało jako koalicja mieszkańców miast mających dość nieokiełznanej turystyki. Początkowo skupiało Amsterdam, Bolonię, Wenecję, Walencję i Barcelonę. Dziś miast jest więcej, a nawet znajdziemy jedną ofertę w Sopocie. Dzięki platformie internetowej już wkrótce będzie można zarezerwować i wynająć mieszkanie czy pokój, a część kwoty, którą zapłacimy, zostanie przekazana miastu na rozwój projektów lokalnych.

Oferty Fairbnb
Oferty Fairbnb

Podstawą jest idea świadomego podróżowania i prawdziwego uczestnictwa w życiu odwiedzanego miejsca. Podczas gdy Airbnb nie zapewnia żadnej partycypacji w lokalnych wydarzeniach, Fairbnb nie zostawia wyboru. Każda rezerwacja wiąże się bowiem z przekazaniem części kwoty na lokalny projekt, a jeśli chcemy – w osobistym uczestnictwie.

https://www.instagram.com/p/BsvMw7hlxaC/

Zasady Fairbnb są proste: jeden gospodarz może mieć tylko jedno mieszkanie na wynajem. Gospodarze dzielą się informacjami z władzami miasta, żeby miały one wiedzę o wpływie turystyki na okolicę. Każda działalność wynajmującego jest zarejestrowana. Platforma należy do osób zaangażowanych w uczciwą turystykę. Decyzje, które podejmują, są dyskutowane i głosowane w sposób demokratyczny.

Jeśli będę miała okazję planować kolejne wakacje za granicą, nie omieszkam spróbować skorzystać z Fairbnb. Nigdy nie korzystałam z Airbnb, więc nie będzie to dla mnie strata, natomiast Was zachęcam do przyjrzenia się swojemu modelowi turystyki. Czy udaje Wam się unikać łatwych rozwiązań na rzecz bardziej odpowiedzialnych? Czy rozumiecie niechęć barcelończyków czy wenecjan do turystów? Jestem ciekawa – napiszcie!

Do poczytania

Opublikowano wpodróże

Podobne wpisy

17 komentarzy

 1. Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

  Zgadzam się z częstym brakiem odpowiedzialności serwisu . Czasem zdarzają się oferty, które nie istnieją, a problem ma właściciel, który musi zgłaszać sytuację. Jednak kiedy moje mieszkanie okazalo się inne, udało mi się dogadać z portalem. Nie było to łatwe:-)

  Jednak co do podwyżki cen mieszkań nie zgodzę się w każdym przypadku. Analizuję ceny wynajmu co jakiś czas, rozmawiam z wynajmującymi i wszystko zależy od miejsca. Poza tym gdyby nie było Airbnb noclegi w hotelach byłyby niesamowicie drogie. Można powiedzieć, że podróżowałoby mniej osób, ale podróże to też moda i turysta znajdzie sposób by zobaczyć miejsce. A z drugiej strony warto spojrzeć jak czasowy wynajem mieszkań wpłynął na standard noclegów. Tam gdzie jest konkurencja- jest o wiele lepiej.

  Pozdrawiam serdecznie

 2. Kasia | Ograniczam Się

  Asiu, świetny artykuł i bardzo merytoryczny! Ja dość często korzystam z ofert AirBnb i Booking.com, nawet nie wiedziałam o istnieniu Fairbnb – zachęciłaś mnie, żeby się temu przyjrzeć. Żeby jeszcze ofertę mieli większą!

 3. Kasia z poprostulepiej

  Korzystałam z Airbnb i nie byłam świadoma, że platforma sprawia aż tak duże problemy. Nie winiłabym samej platforny za wywindowanie cen mieszkań. Idziemy w jedną stronę, drożeje wszystko, nie tylko zakwaterowanie.
  Podoba mi się idea Fairbnb i gdybyśmy mieli ją w Polsce, na pewno rozważałabym skorzystanie z niej.

 4. Mariusz

  1. Nie mogę sobie przypomnieć jakichś zorganizowanych akcji przeciwko cenom usług hotelarskich, które 10-12 lat temu, w takich miastach jak np. Amsterdam, osiągały absurdalne pułapy. Kiedy uszczuplono przychody wpływowej branży, natychmiast podniosło się larum.
  2. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się bardzo sensownie. Nie można obciążać serwisu odpowiedzialnością za niepłacenie podatków, bo do tego potrzebne są przede wszystkim narzędzia. Uprawnień organów podatkowych nikt im nie zapisał i pewnie tego nie zrobi.
  3. Jak się okazuje bycie „fair” może funkcjonować, ale tylko na koszt turystów. Dlaczego nie wymagamy takiej partycypacji od branży hotelowej. Ich turyści „nie zadeptują miast”?

 5. Daniela

  To prawda, że ceny długoterminowego wynajmu mieszkań w ostatnim czasie mocno wzrosły. Pewnie to nie tylko wina airbnb, ale możliwe, że po części też. Studio, w którym w zeszłym roku mieszkałam w Wilnie właścicielka postanowiła przestać wynajmować studentom a zacząć wystawiać na airbnb dla turystów.

 6. Places and Plants

  Znam problem dużych miast opisywanych przez Ciebie. Natomiast wydaje mi się, że to jest tylko jedna strona medalu, która dotyczy dużych i popularnych turystycznie miast. Zrobiło się po prostu wypaczenie idei. Natomiast AirBnB to też niesamowita szansa na zarobek np dla ludzi mieszkających w miejscach gdzie oprócz turystki są niewielkie możliwości. Duże hotele też niekoniecznie płacą takie podatki jak powinny, szczególnie sieciowe. A jeśli nawet, to pieniądze niekoniecznie są potem inwestowane w to dane miejsce.
  My np na Zanzibarze mieszkaliśmy raz u Szwajcarki, która bardzo dużo pomagała w wiosce w której miała dom, a raz u miejscowych. To wsparcie bezpośrednie ludzi na miejscu dzięki AirBnb. Duże hotele – nawet jeśli płacą tam jakiś podatek, (a nie idzie łapówa), to i tak większość tego podobno zgarnia Tanzania kontynentalna, a wyspę i jej rozwój ma gdzieś. To tylko jeden z przykładów. Także myślę, że to zależy jak i gdzie z tym AirBnb.
  Places and Plants ostatnio pisze o…Czy warto stosować olejek z konopii z CBD? Jak działa? Moja historiaMy Profile

  • joanna

   Dla mnie podsumowaniem Twojej wypowiedzi jest fragment „na Zanzibarze mieszkaliśmy u Szwajcarki”. Czyli bogaci kolonizują kraje rozwijające się. Piszę to pół żartem, pół serio, ale to pokazuje, w jakim świecie żyjemy.

   • Irena

    „„na Zanzibarze mieszkaliśmy u Szwajcarki”. Czyli bogaci kolonizują kraje rozwijające się. ”
    – co jest w tym dziwnego? wystarczy zajrzeć do podręcznika od historii…
    Niestety nie mogę się zgodzić z Twoimi opiniami, są one odrealnione i bardzo jednostronne – wyobraź sobie, że znajdujesz się w światowym 1% i wtedy przeczytaj od nowa swój artykuł – zgodziłabyś się wtedy ze sobą?
    Takie luźne pytanie: co jest złego w byciu bogatym?
    Nie wiem, czy dobrze sobie radzisz kiedy ktoś się z Tobą nie zgadza, nie znam Cię dobrze, na tego bloga wchodziłam dotychczas po proszki do prania i nie czytałam nic innego.
    Jeśli masz ochotę na konstruktywną dyskusję, daj znać.

    • joanna

     Trochę mnie rozbawił Twój komentarz (bez urazy), bo kto jak kto, ale bogacze mają w nosie moje artykuły :) Myślenie o 1% bogatych ludzi na świecie, którzy wg mojej opinii o mnie nie myślą wcale, jest ciekawym ćwiczeniem. Jestem przekonana, że ich światopogląd jest odległy od mojego jak Ziemia od Słońca, czy to mnie jakoś dziwi? Jedynie smuci, że wciąż mamy tak głębokie podziały klasowe/społeczne, że tylu jest potrzebujących i że świat kręci się wokół konsumpcjonizmu (który wg mnie jest złem) i kapitalizmu (znowu zło).

     Nie ma nic złego w byciu bogatym, ale mnóstwo zła wiąże się z pozyskiwaniem, utrzymywaniem i mnożeniem bogactwa. Można sięgnąć do Nowego Testamentu, jeśli ktoś jest wierzący (a nawet i niewierzący), bo przypowieść o wielbłądzie i uchu igielnym ładnie obrazuje problem. Bogactwo łatwo zaślepia i znieczula.

     Cieszę się, że czytasz nie tylko o proszkach do prania. Piszemy tu również o innych ciekawych sprawach!

 7. Agnes

  Ja korzystam tylko i wyłącznie z ofert hotelowych, nigdy nie byłam zwolenniczką Airbnb- bo to kręcenie się obcych ludzi po czyimś osiedlu. Uważam, że tak nie powinno być. Mieszkam w mieście gdzie jest pełno turystów i z tego tytułu wiem jak turyści potrafią uprzykszać życie osobom, które mieszkają i pracują, i są u siebie. Oni są na wakacjach i wydaje im się,że mogą imprezować do woli. Niestety mieszkaniec często musi iść rano do pracy. Z tego tytułu gdy ja jestem turystką staram się szanować mieszkańców i ich spokój. Od noclegów są hotele. I na tym pozostanę.

 8. Julia

  Witaj. Twoje tezy są ogólnie może i słuszne, w dużych miastach, ale wierz mi – są też ludzie którzy są gospodarzami na Airbnb i robią to fair. Mieszkam na wsi i wynajmuję też na wsi. Płacę podatki od każdej wizyty moich gości. Dochód z Airbnb umożliwia mi godne życie, a nie bogacenie się. stać mnie na opał, kolonie dzieciom, nową pościel czy wyjazd z dziećmi na weekend nad morze. Poza Warszawami i Krakowami tez istnieje Polska – ta „klasy B” – gdzie ten dodatkowy dochód (oprócz mojej i męża pracy zawodowej, bez konieczności rejestrowania firmy) umożliwia nam wzięcie oddechu na 3 miesiące w roku i spokojne lato.
  Podróżujcie w takie miejsca, nie do zabetonowanych miast, a w zapadłe wsie na wschodzie Polski, gdzie naprawdę można odpocząć. Tak wspierajcie lokalne społeczności. Pozdrawiam serdecznie. Julia

 9. makeitabetterplace.eu

  Nie słyszałam wcześniej o FairBnB – brzmi ciekawie, chętnie przyjrzę się ich ofercie, kiedy będę gdzieś wyjeżdżać i potrzebować noclegu (z tego, co widzę, nie ma chyba jeszcze możliwości rezerwowania przez tę platformę).

  Jeśli chodzi o AirBnb to owszem – istnienie tej platformy przyczynia się do wzrostu cen najmu dla zwykłych mieszkańców miast. Miałam okazję obserwować taką sytuację w Dublinie, gdzie mieszkałam przez 2 lata. Niemniej, uważam, że sytuacja nie jest zerojedynkowa i nawoływanie do całkowitego bojkotu AirBnb nie w każdym przypadku ma sens. Dlaczego tak sądzę? Oto kilka powodów:

  – tak, jak pisał ktoś powyżej – AirBnb daje możliwość dodatkowego zarobku nie tylko inwestorom i właścicielom licznych nieruchomości, ale też po prostu osobom, chcących wykorzystać w ten sposób nieużywaną przestrzeń w domach. Kilka lat temu nocowałam (za pośrednictwem AirBnb) u młodej mieszkanki Belgradu – doktorantki na Wydziale Biologii. Wynajmowała ona turystom nieużywane pokoje w swoim dość dużym rodzinnym domu, co pomagało jej pospinać budżet (pewnie skromny, jako że była pracownikiem naukowym). Na przestrzeni lat widziałam sporo podobnych przypadków. AirBNB w swojej ofercie ma nie tylko noclegi w miejscach obleganych przez turystów, ale także w mniejszych miejscowościach i z dala od cywilizacji, gdzie zainteresowanie wynajmem długoterminowym nie jest wielkie, niewielkie natomiast są możliwości znalezienia sposobu na zarabianie. Nie wydaje mi się w porządku pozbawianie takich osób możliwości zarabiania za pośrednictwem platform.
  – AirBnB (i podobne platformy) nie są jedynym winnym zjawiska overtourism. W ten sam sposób miasta „zadeptują” osoby korzystające z AirBnB, jak i klienci hoteli, hosteli użytkownicy kempingów, osoby wynajmujące miejsca noclegowe bezpośrednio u mieszkańców, itp. Będą to również robić użytkownicy FairBnb, jeśli platforma udostępni oferty w najbardziej turystycznych miastach. Tutaj problemem jest raczej to, że niektóre miejsca są po prostu modne i mają status tzw. „must see” – więc masy osób chcą zaliczyć pobyt w takim miejscu. Tutaj rozwiązaniem byłoby szukanie alternatywnych miejsc wypoczynku. Miejsc mniej znanych, ale również atrakcyjnych, ciekawych, pozwalających wypocząć i wyciszyć się. Do tego jednak potrzeba nieco więcej przygotowań i kreatywności niż do zorganizowania wyjazdu w „oklepane” miejsce.
  – AirBnB nie jest jedynym winnym omijania podatków i innych nieuczciwych czy nieetycznych praktyk. Swoje za uszami mają też duże hotele, hostele i osoby wynajmujące swoje lokale bez pośrednictwa platform. Jeśli chodzi o rozwiązania nieprzyjazne środowisku, to bardziej prawdopodobne jest, że stosować je będzie duża sieć hoteli, a nie właściciel jednego czy kilku mieszkań na wynajem (bardzo polecam przeczytać rozdział o Dubaju w książce Overbooked Elizabeth Becker).
  – Nawet jeśli na AirBnB zarabia nie „zwykły człowiek”, a inwestor/właściciel większej liczby nieruchomości to a) nie zawsze jest prawdą, że taka osoba będzie migać się od podatków b) nie zawsze jest prawdą, że taka osoba nie zainwestuje (pośrednio lub bezpośrednio) części zarobionych środków w rozwój lokalnej społeczności c) samo w sobie inwestowanie w nieruchomości i zarabianie na nich nie jest czymś moralnie nagannym.

  Podsumowując, nie wydaje mi się, żeby AirBnB samo w sobie było zjawiskiem jednoznacznie złym i nie sądzę, aby można wszystkie oferty tam się znajdujące do przysłowiowego „jednego wora”. Przy odrobinie chęci i dokładnej analizie profilu gospodarza/referencji można stwierdzić, czy jest nim nieruchomościowy potentat czy zwykła osoba
  chcąca podreperować domowy budżet dzięki nieużywanej przestrzeni w swoim domu. Wydaje mi się, że można też wysłać do gospodarza zapytanie o kwestie rozliczania przez niego podatków. Natomiast instytucje państwowe i międzynarodowe powinny we współpracy z platformami wypracować takie rozwiązania, aby reguły korzystania z serwisów były klarowne, a unikanie płacenia podatków – maksymalnie utrudnione.
  makeitabetterplace.eu ostatnio pisze o…Plant the Air, czyli studenci kontra smogMy Profile

 10. mom

  Jesli chcemy byc eko, fair, sustainable itd to nie 'uprawiajmy’ turystyki w ogole ;-) Zmuszanie do placenia podatkow serwisow, wynajmujacych itd nie zmiania nic. Oplata carbonowa nie powoduje, ze tlenek wegla zniknie – przelot samolotem zostal wykonany, wyemitowalismy i tak kilkaset ton gazu cieplarnianego, zeby przelecic sie gdzies, gdzie kiedys lokalni mieszkancy zyli w spokoju, ciszy, lokalna fauna i flora miala sie relatywnie dobrze i nic tego nie cofnie. Firmy Carbon free nie dzialaja tak, ze nie emituja CO2 czy odpadow, robia to tak samo jak inne firmy, tylk np. zasadza kilka drzew zeby teoretycznie to zrownowazyc (dzrewa wyprodukuja tlen za ok 30 lat), odpady sa ale 'w 100 % nadajace sie do przetworzenia (czyli plastik, ktory mozna przetworzyc; mozna przetwozyc na kolejne plastikowe butelki – 50% zuzytego tworzywa + 50 % nowego lub butelka jest w 100 % z przetworzonego ale nakretka, pompka juz nie i znowu wychodzi produkcja plastiku na plus…). Niektore np, czerpia energie ze zrodel odnwialnych – ale czu to jest powod do umieszczania na etykiecie ???? To powinna byc podstawa i juz nie ma kraju ktory w czesci korzysta z tej energii (pewnie Polska ma gora 3 %) wiec statystycznie kilka firm 'eko’ z niej korzysta.
  To jest znowu zrzucanie winy na kogos, kogo najlatwiej dostrzec… AirBandB czy w ogole B&B w wiekszosci dzialaja bardzo dobrze – zatrudnieni lokalni, jedzenie lokalne, naczynia, reczniki wielorazowe, dostep do kuchni (w restauracjach hotelowych marnuje si najwiecej jedzenia), sniadanie robione pod klienta – czyli jesli chce 3 jajka, to tyle dostanie…. Nie problem jest z B&B tylko z duzymi firmami wykupujacymi budynki pod ten cel. Tak samo jak budowanie apartamentowcow i wynajmowanie mieszkan za 4 000 euro miesiecznie – nie ma na nie chetnych ale z cena nikt nie zejdzie. Jest kryzys mieszkaniowy, bo przecietna rodzine stac na 2 000 euro miesiecznie, nie ma gdzie mieszkac i mimo, ze maja prace na pelen etat – nie maja dachu nad glowa albo spia w samochodzie albo porozdzielani u rodziny co i tak jest dobrze). To jest problem, nie serwis. Tak jakby winic dostawce internetu, ze zostalam oszukana przez sklep internetowy…. Zeby to wszystko sie zmienilo i Wencja nie byla niszczona przez turystow, trzeba przekonywac ludzi, ze nie musza jezdzic tam, zeby w 45 stopniowym upale dusili sie w tloku, czekali na obiad 1,5 godziny i umierali ze zmeczenia bo w nocy nie da sie oka zmruzyc tylko po to, zeby na F..kbooku pochwalic sie fotkami! Mozna odpoczywac inaczej, w ciszy, spokojum poza sezonem, wsrod fajnych ludzi i spanie i pobyw w swietnym miejscu za grosze…. Jest opcja wynajmowania pokoi/ mieszkan za free – nastepnym razem tamta ekipa/rodzina zattrzyma sie u Ciebie za free – mozliwe ze teraz nazywa sie to FairBandB, do tej pory nie mialo nazwy… itd itd… Naprawdy niezly interes na tej ekologii, byciu fair itd. Jak najbardziej uwazam sie za osobe zyjaca bardzo ekologicznie – od sposobu odzywania, do produkwania odpoadow, poruszania sie itd – ale ten marketing, przepisy, ustawy, nprawde tylko powpduja, ze ludzie znowu staja sie bardzie anty niz pro… A temat podatkow – naprawde uwazacie, ze placenie np. podatku za sprzedaz mieszkania i za jego zakup, nastepnie za dzialke na ktorej stoi np. dom. Pozniej podatek od uslug, mebli, zarcia, wody i pradu, z ktorych korzystam w tym wlasnie budynku. Nastepnie od prezentow, ktore dostalam, kredytu, smieci….za fair ?? Przeciez to jest haracz i nie ma instytucji, ktora przed tym ochroni. Urzad skarbowy to nic innego jak mafia, tylko zalegilazowana i nikt sie nie burzy, ze odprowadza czasem podatek 3krotnie od jednego przedmiotu (produkcja, sprzedaz,kupno, sprzedaz). Malo tego, nie moge nawet postawic lepianki na wasnej ziemi za ktora juz zaplacilam – bo z dbania o moje zdrowie i zycie, musze wynajac firme, ktora postawi mi odpoiwednia lepianke – wiadomo, znowu haracz…przepraszam podatek od uslugi wykonanej, zgodnie z zaleceniami nadzoru, ktory musi przez 4 lata analizowac dokumenty dla naszego dobra….

  • joanna

   Skomentuję tylko ostatni fragment, z którym się całkowicie nie zgadzam. Tak, podatki są fair i powinny być płacone. Systemy podatkowe bywają niesprawiedliwe, łupią biednych, chronią bogatych – ale same podatki są potrzebne i jestem za tym, by były wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies