Menu Zamknij

Berlin w styczniu. 15 atrakcji dla całej rodziny

Checkpoint Charlie

Przedłużony weekend w Berlinie zaplanowałam pod kątem intensywnego zwiedzania, z uwzględnieniem miejsc, które ucieszą naszych synów. Pojechaliśmy pod koniec stycznia, więc zaplanowałam przede wszystkim zwiedzanie muzeów, z mniejszym udziałem spacerów. Latem pewnie wyglądałoby to inaczej, tymczasem chcę Wam polecić niemiecką stolicę w sezonie pozaturystycznym.

Plan był bardzo bogaty, udało się go zrealizować w większości, choć czasem w innej kolejności, niż zakładałam.

Wyjazd przez chwilę wisiał na włosku, bo Deutsche Bahn (koleje niemieckie) postanowiły strajkować akurat wtedy, na kiedy mieliśmy wykupione bilety na pociągi (przy okazji: jeśli planujesz pojechać do Berlina pociągiem, porównaj koniecznie ceny biletów na ten sam przejazd z tym, co oferuje PKP – zaoszczędziliśmy ponad połowę na tym, że wybrałam DB zamiast polskiego przewoźnika). Okazało się, że podróż będzie mniej komfortowa i zamiast bezpośredniego połączenia z Warszawy mieliśmy dwie przesadki: w Rzepinie do autobusu, we Frankfurcie nad Odrą do pociągu lokalnego. Najważniejsze, że dojechaliśmy nawet nie tak dużo później niż według planu.

Berlin w styczniu. Nadziemna stacja podziemnej kolejki
Berlin w styczniu. Nadziemna stacja podziemnej kolejki

Berlin w styczniu. Dzień pierwszy

Po wyjściu z pociągu kupiliśmy dwie trzydniowe karty Berlin WelcomeCard (jedna kosztowała 54 € z przejazdami w strefach komunikacyjnych A i B oraz wejściem do muzeów na Wyspie Muzeów). Dzięki temu mogliśmy jeździć U-Bahnem, tramwajami i autobusami w dwóch centralnych strefach Berlina (S-Bahnem też, ale akurat strajkował), a także mieliśmy spore zniżki na wejścia do muzeów. Co ważne, z kartą można podróżować z dziećmi do 14 r.ż. bez opłat.

Katedra Berliner Dom i wieża telewizyjna
Katedra Berliner Dom i wieża telewizyjna

Ten dzień był najbardziej intensywny, ponieważ odwiedziliśmy najwięcej punktów. Zaczęliśmy od zostawienia walizki w automatycznej przechowali bagażu na dworcu (6 €). Mieliśmy zarezerwowaną wizytę w Reichstagu (siedzibie  niemieckiego parlamentu) i wiedzieliśmy, że nie wpuszczą nas raczej z 20-kilową walizą. Słusznie zrobiliśmy: kontrola bezpieczeństwa jest jak na lotnisku. Na szczęście obsługa była wyrozumiała i dziwny przedmiot w plecaku Julka (antyperspirant w sprayu) został potraktowany z przymrużeniem oka.

Berlin. Kopuła Reichstagu
Berlin. Kopuła Reichstagu

Zarezerwowanie wizyty w kopule Reichstagu wymaga wcześniejszego zarejestrowania się. Zwiedzanie jest bezpłatne. Bardzo polecam, z tarasu i kopuły można zobaczyć panoramę Berlina. To dobry pomysł, żeby zorientować się, jak w ogóle miasto wygląda.

Brama Brandenburska to symbol Berlina, który po prostu trzeba zobaczyć – z Reichstagu poszliśmy do niej spacerem. Przy ładnej pogodzie można zrobić sobie eleganckie zdjęcia z dawną bramą wjazdową do miasta.

Brama Brandenburska, symbol Berlina
Brama Brandenburska, symbol Berlina

Niedaleko bramy znajduje się Pomnik Pomordowanych Żydów Europy wg projektu Petera Eisenmana.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)

Jeśli zdecydujecie się wejść do niewielkiego muzeum w podziemiach pomnika, bądźcie przygotowani na przygnębiające świadectwo Zagłady i relacje z mordowania Żydów w Europie przez nazistów. Nie byłam w stanie obejrzeć wszystkiego. W porównaniu do wszystkich innych miejsc, które zobaczyliśmy, według mnie to wymaga przygotowania psychicznego na zetknięcie się z najbardziej ponurą odsłoną historii. Wstęp jest bezpłatny.

Przez The Mall of Berlin, gdzie zjechaliśmy ogromną zjeżdżalnią (25 m), doszliśmy do naszego wynajętego mieszkania kilkanaście minut piechotą od Potsdamer Platz (nasze lokum było czymś na kształt kawalerki na parterze, w dobrej lokalizacji). Zjedliśmy coś w pobliskich knajpkach i ruszyliśmy dalej – w końcu zostawiliśmy na dworcu naszą walizkę.

Pojechaliśmy na Wyspę Muzeów, żeby obejrzeć choć jedno muzeum tego dnia. Akurat był czwartek i Neues Museum było otwarte do 20:00. Dzieci już były bardzo zmęczone, długi dzień dał się nam wszystkim we znaki, więc sztukę starożytną podziwiałam głównie ja i Tadek.

Wystawa sztuki Starożytnego Egiptu w Neues Museum
Wystawa sztuki Starożytnego Egiptu w Neues Museum

Oprócz Egiptu w Altes Museum znajdują się eksponaty archeologiczne z terenów Niemiec.

Czaszka neandertalczyka, a za nią zrekonstruowana twarz, Neues Museum
Czaszka neandertalczyka, a za nią zrekonstruowana twarz, Neues Museum

Na koniec, ponieważ widziałam, że muszę poprzestawiać elementy planu, żeby zobaczyć wszystko, co najważniejsze, stwierdziłam, że idziemy na wieżę telewizyjną (Berliner Fernsehturm). To droga wycieczka (za 4 osoby ze zniżką zapłaciliśmy ponad 60 €) i zazwyczaj wymagająca wcześniejszej rezerwacji, ale nie w styczniu i nie wieczorem. W zasadzie od razu weszliśmy do środka, kupiliśmy bilety i przeszliśmy do windy, która wzniosła nas na wysokość 203 m. Wyżej znajduje się restauracja na obrotowej platformie, niestety bez rezerwacji nie można jej nawet zobaczyć.

Widok z wieży telewizyjnej na nocny Berlin
Widok z wieży telewizyjnej na nocny Berlin

Nocny widok Berlina jest wspaniały, choć na pewno za dnia dostrzeglibyśmy więcej.

Po tych wszystkich atrakcjach został nam tylko dworzec, walizka i dotarcie do domu.

Berlin w styczniu. Dzień drugi

Rozdzieliliśmy się z samego rana – ja pojechałam do Museum Europäischer Kulturen oglądać wystawę Lauft/Flow, o której piszę tutaj:

Lauft/Flow. Menstruacja na wystawie w Museum Europäischer Kulturen

Pogoda była średnia, więc w planach były wnętrza. Tadek z chłopcami pojechali do Classic Remise, miejsca z zabytkowymi samochodami, które można oglądać, a nawet kupić. Wstęp jest wolny.

Classic Remise w Berlinie
Classic Remise w Berlinie

Popołudnie spędziliśmy w Niemieckim Muzeum Techniki. I choć sądziłam, że zajmie nam to jakieś 3 godziny i zdążymy jeszcze do Muzeum Przyrodniczego, bardzo się przeliczyłam! To muzeum, które można odwiedzać wielokrotnie i eksplorować je przez wiele godzin. Chyba zabrakło nam dobrej mapki, jak poruszać się między budynkami, a jest ich kilka. Obejrzeliśmy działy poświęcone kolei, rzemieślnictwu, fotografii, komputerom, tekstyliom oraz robiącą ogromne wrażenie wystawę poświęconą historii awiacji (w tej samej części jest też wystawa na temat historii żeglugi).

Niemieckie Muzeum Techniki
Niemieckie Muzeum Techniki

Po wyjściu z muzeum, kiedy szliśmy w poszukiwaniu obiadu, okazało się, że nie zauważyliśmy jednego budynku! Nie zwiedziliśmy fragmentu wystawy poświęconego motoryzacji, a to akurat jest temat, który bardzo interesuje Julka. Może uda nam się zajrzeć tam następnym razem?

Wstęp dla dzieci do 18 r.ż. jest bezpłatny.

Niemieckie Muzeum Techniki
Niemieckie Muzeum Techniki

Zrezygnowaliśmy z odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego, ale sprawdziłam, że Muzeum Szpiegostwa jest otwarte do 20:00. To był strzał w dziesiątkę – mimo zmęczenia dzieci odżyły tam i nie chciały wyjść do zamknięcia, aż zaczęto nas dyskretnie wypraszać…

Muzeum Szpiegostwa w Berlinie: laserowa ścieżka i szukanie pluskwy
Muzeum Szpiegostwa w Berlinie: laserowa ścieżka i szukanie pluskwy

W muzeum znajdzie się dużo atrakcji dla osób w różnym wieku. Tor przeszkód z laserami wzbudził wiele emocji, podobnie wykrywacz kłamstw (czy działa, zdania są podzielone). Wśród eksponatów nie zabrakło wymyślnych pistoletów, trucizn i różnych szpiegowskich atrybutów. Można nawet wcielić się w Jamesa Bonda i odegrać jego słynny strzał z czołówki filmów.

Wstęp z kartą zniżkową za 4 osoby wyniósł nas 35 €.

Po tym szpiegowskim wieczorze wróciliśmy do domu spać.

Berlin w styczniu. Dzień trzeci

W sobotę mogliśmy trochę pospać, bo muzeum, które było w planach jako pierwsze, otwierało się o 12:00. Zaczęliśmy więc od przespacerowania się w okolicach Checkpoint Charlie (teraz wiem, że warto zwiedzić Muzeum Muru, które jest obok – zrobimy to następnym razem).

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Mieliśmy dużo czasu, więc skoczyliśmy do pobliskiego Trabi Museum, czyli muzeum z trabantami. Właściwie muzeum to dużo powiedziane. W kilku salach można oglądać najróżniejsze trabanty, a nawet usiąść za kierownicą. Sama zostałam w przedsionku, Tadek poszedł z chłopcami (wstęp 9 €, dla dzieci do 15. roku życia za darmo).

Stefan w trabancie. Trabi Museum w Berlinie
Stefan w trabancie. Trabi Museum w Berlinie

O 12:00 poszliśmy zobaczyć chyba najdziwniejsze muzeum – Muzeum Odrażającego Jedzenia (bilet rodzinny 36 €).

Muzeum Obrzydliwego Jedzenia
Muzeum Obrzydliwego Jedzenia

To miejsce nie jest szczególnie związane z Berlinem, ale chciałam, żeby dzieci oprócz oglądania miasta miały trochę zabawy. Na wstępie dostaliśmy torebki na wypadek wymiotów, które podobno się zdarzają…

Część eksponatów to odwzorowanie dziwnych, niepokojących potraw z różnych stron świata (swoją drogą ciekawe, co niektórych brzydzi). Filmy prezentują czasem makabryczne sposoby przyrządzania np. drinków z bijącym jeszcze sercem węża albo hodowlę psów na mięso. Ogląda się to z ciężkim sercem.

Wącham surströmming w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia
Wącham surströmming w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia

Najciekawsze było wąchanie śmierdzących potraw, z których najsłynniejszy jest kiszony śledź, jednak to nie surströmming był najstraszniejszy. Francuskie sery to pikuś, podobnie słynny owoc durian. Za to po powąchaniu sfermentowanego rekina grenlandzkiego nic już nie będzie mi straszne.

Wystawę kończy się degustacją suszonych robaków i innych przysmaków. Bardzo polecam!

Po tych wrażeniach pojechaliśmy obejrzeć East Side Gallery. Najpierw myślałam, że zajrzymy do muzeum, które jest przy murze, ale okazało się nieciekawe. Zrobiliśmy sobie spacer wzdłuż pozostałości muru. Mieliśmy szczęście, że była ładna pogoda. Mur ciągnie się i ciągnie, a to, co dziś przyciąga uwagę, to obrazy, które namalowali na nim artyści. Jest to więc taka długa zewnętrzna galeria.

East Side Gallery
East Side Gallery

Po obejrzeniu części muru zjedliśmy obiad w hinduskiej restauracji pod trasą S-bahnu i udaliśmy się przez Alexander Platz na Wyspę Muzeów. Sobotnie zwiedzanie zakończyliśmy w Altes Museum.

Altes Museum, gdzie znajduje się m.in. słynna rzeźba chłopca z cierniem
Altes Museum, gdzie znajduje się m.in. słynna rzeźba chłopca z cierniem

Akurat trafiliśmy na moment, kiedy chyba najsłynniejsze muzeum, czyli Pergamon, przechodzi gruntowny remont i jest zamknięte. Ponieważ budynki są już wiekowe, a stoją na wyspie, zaczęły się trochę rozpadać. Wiem, że nasi chłopcy nie zdzierżyliby jeszcze jednej miejscówki ze starożytnymi skarbami. Mam nadzieję, że za parę lat będą inaczej podchodzić do tego, co udało im się zobaczyć.

Berlin w styczniu. Dzień czwarty

Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy w Berlinie, było Muzeum Żydowskie. Po spakowaniu naszego bagażu pojechaliśmy z walizką do muzeum, gdzie na szczęście mogliśmy zostawić nasz bagaż w szatni. Tam również przeszliśmy kontrolę bezpieczeństwa.

Budynek Muzeum Żydów w Berlinie
Budynek Muzeum Żydów w Berlinie

To muzeum, które na pewno warto zobaczyć ze względu na ciekawy budynek zaprojektowany przez Daniela Liebeskinda.

Samo muzeum jest ciekawie przygotowane, nie ma tu wielu eksponatów, jest duża różnorodność (filmy, muzyka, zabawy typu: sprawdź, czy jesteś Mesjaszem, obrazy…). Niestety nie mogliśmy wejść do sali, która podobno robi ogromne wrażenie – z metalowymi maskami na ziemi, po których się chodzi.

Muzeum Żydów w Berlinie na pewno nie jest typowym muzeum!
Muzeum Żydów w Berlinie na pewno nie jest typowym muzeum!

Spędziliśmy tam około 2 godzin, musieliśmy zdążyć na przesiadkę do polskiego pociągu w Rzepinie. Na szczęście wszystko nam się udało i wróciliśmy szczęśliwie do Warszawy.

Jestem bardzo zadowolona, że udało nam się zobaczyć Berlin. Choć były to niezwykle intensywne dni, a dzieci doceniły tylko fragment mojego planu zwiedzania, myślę, że jeszcze tam wrócimy. Inną porą roku, żeby przejść się na spokojnie Unter der Linden i pojechać na jezioro.

A na koniec bardzo polecam Berlin także w styczniu. Nie ma tłumów turystów i pewnie jest o wiele spokojniej niż w sezonie.

Opublikowano wmiejsca, podróże

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies