Ekologiczne detergenty Greenscents

Ekologiczne detergenty Greenscents – recenzja

Greenscents to brytyjska marka produktów do pielęgnacji domu, której warto się przyjrzeć. Nie bez powodu otrzymała ważne certyfikaty i wyróżnienia. Przetestowaliśmy trzy rodzaje detergentów, po które sięgamy w naszym domu: płyn do WC, płyn do mycia naczyń i płyn do podłogi.

Choć staram się, aby nasz dom był sprzątany za pomocą najprostszych środków czystości, którym jak najbliżej kategorii zero waste, czasem sięgam po gotowce. Przede wszystkim dlatego, że nie wszystko umiem zrobić sama. Wybieram jak najbardziej neutralne produkty, aby zminimalizować wpływ na środowisko.

Ekologiczne detergenty Greenscents
Ekologiczne detergenty Greenscents

Co warto wiedzieć o marce Greenscents?

Produkty Greenscents, marki należącej do rodzinnej brytyjskiej firmy, mogą pochwalić się wieloma certyfikatami, a także wyróżnieniem magazynu „Ethical Consumer” w 2017 roku. Wszystkie są cruelty-free, bez składników pochodzenia zwierzęcego, mają atest Allergy UK (przyjazne dla alergików), a także są ekologiczne – certyfikat Soil Association Organic. Do produkcji używana jest krystaliczne czysta woda z rzeki Exmoor.

Produkty są skoncentrowane, dzięki czemu opakowanie starcza na więcej użyć. Nie zawierają substancji, których sobie nie życzymy w detergentach: SLS i podobnych, fosforanów, enzymów (to istotne dla wegan), chloru, a nawet glutenu i alkoholu. Użyte olejki eteryczne są pozyskiwane z upraw organicznych.

Detergenty Greenscents: certyfikaty
Detergenty Greenscents: certyfikaty

Opakowania Greenscents są produkowane z bioplastiku (biopolietylenu), wytworzonego z trzciny cukrowej – mają oznaczenie I’m green. Same produkty są biodegradowalne i nie szkodzą przydomowym oczyszczalniom ścieków.

Greenscents – płyn do WC o zapachu mięty i rozmarynu

Do kupienia: BetterLand

Także w wersji cytrusowej: BetterLand

Cena: 22,39 zł za 500 ml

Miętowy płyn do C Greenscents
Miętowy płyn do WC Greenscents

Fantastyczny pomysł, żeby toaleta dla odmiany pachniała miętą! Myślę, że także cytrusowy zapach może być bardzo przyjemny, ale w tym wypadku mięta jest dla mnie strzałem w dziesiątkę.

Płyn jest bardzo wydajny – do jednego użycia ściskamy butelkę raz, a płyn rozprowadzamy po muszli szczotką klozetową. W razie potrzeby czekamy 10 minut i spłukujemy.

Wszystkie składniki są naturalne. Płyn do WC nie tylko ma właściwości czyszczące z osadu czy kamienia, ale także odkażające.

Miętowy płyn do WC Greenscents
Miętowy płyn do WC Greenscents

Ponieważ polubiłam jego zapach, sięgam po niego często i naprawdę jedno ściśnięcie butelki wystarczy, żeby odświeżyć muszlę klozetową. Dla mnie znakomity produkt. 

Oczywiście chciałabym, żeby opakowanie było większe albo można było dokupić skoncentrowany zapas do uzupełniania. Płyn jest na tyle bezpieczny, że nie powinno być z tym problemów.

Greenscents – płyn do mycia naczyń cytrusowy

Do kupienia: BetterLand

Także w wersji bezzapachowej: BetterLand

Cena: 20,99 zł za 400 ml

Cytrusowy płyn do mycia naczyń Greenscents
Cytrusowy płyn do mycia naczyń Greenscents

Bardzo rzadko zmywamy coś ręcznie, więc u nas każdy płyn do mycia naczyń służy miesiącami. Sądzę jednak, że ten płyn do naczyń jest wydajny: jedno ściśnięcie butelki starcza na komorę zlewu pełną wody. Przy mocniejszych zabrudzeniach używam szczotki, przy zwykłym zmywaniu wystarczy myjka konopna.

Greenscents jest dość gęsty i ma świetny zapach, natomiast nie pieni się tak mocno, jak zwykłe płyny. Mnie to nie przeszkadza, natomiast być może są osoby, które nie wyobrażają sobie zmywania bez wielkiej piany. To kwestia składników, które są naturalne i łagodne dla skóry.

Płyn do mycia naczyń Greenscents
Płyn do mycia naczyń Greenscents

Greenscents – płyn do podłogi cytrusowy

Do kupienia: BetterLand

Także w wersji bezzapachowej: BetterLand

I ziołowej: BetterLand

Cena: 24,99 zł za 400 ml

Nie ukrywam, że w płynie do mycia podłóg najbardziej oczekuję zapachu. Nasze mieszkanie jest tak małe i na tyle czyste, że możemy spokojnie używać do mycia podłóg samej wody (mamy kafelki i lakierowaną klepkę). Lubię, kiedy podczas sprzątania (za którym nie przepadam) towarzyszy mi przyjemna woń. Zalety takie jak działanie odkażające traktuję jak pozytywny dodatek, natomiast wiem, że dla wielu osób to jest najważniejsze w płynie do podłogi.

Płyn do mycia podłóg Greenscents
Płyn do mycia podłóg Greenscents

Płyn Greenscents w wersji cytrusowej ma bardzo przyjemny, odświeżający zapach, teraz jednak myślę, że wersja ziołowa mogłaby spodobać mi się bardziej. Zapach nie jest intensywny i po jakimś czasie ulatnia się z wiadra, więc najlepiej umyć podłogę od razu po przygotowaniu płynu. Jeśli posłuchamy się producenta – wlejemy do wiadra tyle płynu, ile wyleci po jednym naciśnięciu butelki – to będzie to bardzo wydajny płyn do podłogi.

Podsumowanie

Detergenty Greenscents z pewnością warte są tego, aby się im przyjrzeć. Wiem, że nie zadowolą osób dążących do zero waste, ale są znakomitym wyborem dla tych, które sięgają po ekologiczne gotowce. W dodatku są skondensowane, dzięki czemu naprawdę starczają na długo. Naturalny skład i zapachy (choć są i wersje bezzapachowe) mają dla mnie duże znaczenie.

Co do opakowania z trzciny cukrowej, nie mam pojęcia, czy w Polsce będzie prawidłowo zrecyklingowane. Liczę, że kiedyś firma postawi na opakowania uzupełniające lub zwrotne. A także, że zrobi ziołową wersję zapachową płynu do toalet!

A Wy jaki zapach lubicie czuć przy sprzątaniu?

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

1 thought on “Ekologiczne detergenty Greenscents – recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge