Menu Zamknij

Jak czytać oznaczenia na kosmetykach z filtrem UV?

Oznaczenia na kosmetykach z filtrem UV mogą wydawać nam się nieistotne, poza oczywistym symbolem SPF. Czy wiecie jednak, dlaczego napis UVA zwykle jest w kółku? Albo czym są nanocząsteczki w filtrach mineralnych? Przedstawiam Wam krótki przewodnik po symbolach na kosmetykach do opalania.

Ponieważ wybór kosmetyków do opalania co roku wzbudza duże zainteresowanie i kontrowersje, postanowiłam podpowiedzieć Wam, na co szczególnie warto zwracać uwagę podczas kupowania filtrów przeciwsłonecznych.

Nie polegajcie na filtrach roślinnych!

Bardzo Was uczulam na krążące w sieci informacje o naturalnych sposobach ochrony przeciwsłonecznej za pomocą olejów roślinnych (z pestek malin czy marchewki). Nie ma wiarygodnych badań, które w sposób bezdyskusyjny potwierdzałyby, że taki a taki olej roślinny daje ochronę SPF wysokości 30 czy 40, ponieważ oleje mogą mieć różne właściwości zależne od sposobu tłoczenia, przechowywania, a nawet odmiany użytej rośliny. Dlatego proszę Was, abyście nie polegali wyłącznie na takiej ochronie przeciwsłonecznej, ale wybrali kosmetyk sprawdzony, z zadeklarowanymi przez producenta właściwościami.

Olej z nasion dzikiej marchwi, wbrew temu, co piszą niektórzy, ma SPF około 6.

Jak czytać oznaczenia na kosmetykach z filtrem UV?

Zawsze przy okazji pisania o filtrach przeciwsłonecznych podkreślam fakt, że nie ma takiego kosmetyku, który chroniłby nas przed zachorowaniem na raka skóry ani poparzeniem. Jeśli nakładacie krem do opalania z wysokim SPF i dzięki temu czujecie się bezkarni pod względem czasu i intensywności ekspozycji na słońce, uważajcie! Znacznie mądrzej i bezpieczniej jest unikać opalania się w ogóle. Słońce jest naszym sprzymierzeńcem, ale pod warunkiem, że korzystamy z jego działania rozsądnie.

Przypominam także, że dzieci do 3. roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca!

Kosmetyki do opalania Anthyllis

Poniższe zestawienie prezentuję na przykładzie kosmetyku do opalania Anthyllis włoskiej firmy Pierpaoli.

Kosmetyki tej firmy wybieramy od lat i stosujemy całą rodziną.

Możecie je kupić w Better Land, czyli >> tutaj. Cena: 82,49 zł za 100 ml, SPF 20

Obowiązkowe ostrzeżenie na kosmetykach do opalania sprzedawanych Unii Europejskiej
Obowiązkowe ostrzeżenie na kosmetykach do opalania sprzedawanych Unii Europejskiej

SPF: UVA i UVB

SPF to sun protection factor, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Aby najprościej wyjaśnić to oznaczenie kosmetyku z filtrem, posłużę się przykładem.

Jesteśmy na plaży, jest południe i słońce grzeje bardzo mocno. Nasza skóra, która ma swoje mechanizmy ochronne, do pewnego momentu poradzi sobie z promieniowaniem UVA i UVB (mechanizmem ochronnym jest m.in. opalenizna). Jednak w pewnym momencie ilość promieni słonecznych przekroczy jej możliwości obrony. Ten czas, w jakim skóra wystawiona na słońce nie ulegnie poparzeniu, jest taką jednostką, do której odnosimy SPF. SPF to liczba, przez którą mnożymy czas bezpieczny dla naszej skóry wystawionej na słońce. Czyli np. SPF 30 wydłuża ten czas 30 razy (pod warunkiem, że się nie spocimy, nie wykąpiemy lub nie wetrzemy kosmetyku w ręcznik).

W Unii Europejskiej kosmetyki do opalania mogą mieć najwyższe oznaczenie 50+, aby nie zachęcać użytkowników do beztroskiego korzystania ze słońca. Zresztą różnice w zatrzymywaniu promieni słonecznych między wysokimi filtrami są niewielkie i np. między SPF 30 a SPF 50+ wynoszą około 1 punktu procentowego (około 98 i 99%).

Jak czytać oznaczenia na kosmetykach z filtrem UV?
Jak czytać oznaczenia na kosmetykach z filtrem UV?

Spójrzcie na opakowanie kosmetyku do opalania. Jesteśmy przyzwyczajeni do szukania informacji o SPF UVB, ponieważ te promienie wydają nam się groźniejsze – powodują poparzenia słoneczne. Dzięki temu, że ich działanie łatwiej zmierzyć (opalenizna, podrażnienie), producentom łatwiej też zadeklarować, jaką ochronę przed UVB daje kosmetyk. Jednak promieniowanie UVA także jest groźne dla skóry. Wnika głębiej niż UVB, powoduje zmiany w głębszych warstwach skóry, niszczy zawarty w niej kolagen i elastynę, zmienia DNA, przyczynia się do przyspieszenia starzenia, a także rozwoju nowotworu skóry.

Dlaczego oznaczenie UVA jest w kółku?
Dlaczego oznaczenie UVA jest w kółku?

Dlaczego oznaczenie UVA jest w kółku?

To bardzo ważna informacja, jednocześnie wymóg Komisji Europejskiej wobec kosmetyków do opalania sprzedawanych w Unii Europejskiej. Producent deklaruje w ten sposób, że kosmetyk chroni nas w pewnym stopniu także przed promieniowaniem UVA, a konkretnie, że ochrona przed UVA wynosi co najmniej 1/3 SPF UVB.

Filtry chemiczne i mineralne

W kosmetykach do opalania można zastosować filtry przeciwsłoneczne mineralne (tlenek cynku, dwutlenek tytanu w postaci rutylu) oraz filtry chemiczne (np. ethylhexyl methoxycinnamate). Czasem kosmetyki zawierają oba rodzaje ochrony przeciwsłonecznej.

Tylko filtry mineralne są filtrami naturalnymi, dopuszczonymi przez jednostki certyfikujące w kosmetykach naturalnych i ekologicznych. Działają jako fizyczna bariera przed promieniowaniem. Kiedy smarujemy się filtrami mineralnymi, na naszym ciele powstaje powłoka broniąca nas przed promieniami UV i ta ochrona działa od razu. Nieco inaczej jest z filtrami mineralnymi w postaci nanocząsteczek (o czym niżej).

Tylko filtry fizyczne (mineralne)
Tylko filtry fizyczne (mineralne)

Filtry chemiczne w przeciwieństwie do filtrów fizycznych (mineralnych) działają wewnątrz skóry i potrzebują czasu, żeby się wchłonąć i zacząć działać. Stąd zalecenie, aby filtrami chemicznymi smarować się pół godziny przed opalaniem. Badania wskazują, że część filtrów chemicznych może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ przenikają do naszego organizmu i mogą zachowywać się np. jak hormony (oxybenzone, octinoxate (octylmethoxycinnamate), homosalate, octisalate, octocrylene)..

>> Więcej o filtrach chemicznych pisałam tutaj.

Wybieram filtry mineralne, które uważam za bezpieczniejsze od chemicznych, nawet jeśli niektóre trudniej się rozsmarowują, chronią jednocześnie przed UVA i UVB. Są także stabilne, przy czym tlenek cynku jest pod tym względem lepszy (dane Environmental Working Group).

Nanocząsteczki

Wokół nanocząsteczek narasta coraz więcej kontrowersji. Ich obecność w naszym środowisku może być naturalna (powstają np. podczas wybuchów wulkanów) lub sztuczna. Nie znamy do końca skutków bezpośredniego kontaktu z naszym organizmem cząsteczek pozyskanych w wyniku świadomego działania człowieka.

Nanotechnologia zajmuje się pozyskiwaniem i używaniem cząsteczek o wielkości liczonej w nanometrach (nm), Jeden nanomentr to jedna milionowa część milimetra (10−9 m). Nanocząsteczki są coraz popularniejsze, pojawiają się w medycynie, elektronice, kosmetologii… Wiadomo, że nanocząsteczki mają inne właściwości niż normalne cząsteczki danego związku (na przykład inną temperaturę topnienia, inny kolor itp.). Zachodzi duże prawdopodobieństwo (badania trwają, a naukowcy się spierają), że nanocząsteczki filtrów mineralnych mogą zachowywać się pod wpływem promieni słonecznych inaczej, niż zwykłe cząsteczki dwutlenku tytanu i tlenku cynku.

0% nanocząsteczek i 0% filtrów chemicznych
0% nanocząsteczek i 0% filtrów chemicznych

W kosmetykach do opalania są wykorzystywane nanocząsteczki dwutlenku tytanu i tlenku cynku, które o wiele łatwiej się rozsmarowują, dzięki czemu filtr mineralny nie pozostawia na skórze widzialnej powłoki. Badania na ludziach nie są jednoznaczne, dlatego nanotechnologia w kosmetyce nie jest zabroniona. Mimo to wielu producentów świadomie unika nanocząsteczek w składzie kosmetyków, a nawet otwarcie informuje, że kosmetyk ich nie zawiera.

Więcej informacji o kontrowersjach znajdziecie >> w tym artykule.

PAO (symbol otwartego słoiczka)

PAO, czyli period-after-opening, to bardzo istotna informacja, jak długo dany kosmetyk zachowa swoje właściwości od momentu napoczęcia opakowania. Jest istotna na równi z datą ważności, ponieważ określa, ile czasu krem z filtrem (i każdy inny kosmetyk) będzie równie skuteczny, co w dniu otwarcia.

Symbol PAO
Symbol PAO

Symbol PAO składa się z rysunku otwartego słoiczka oraz liczby miesięcy (np. 6 M).

Warto na opakowaniu pisać datę napoczęcia kosmetyku, żeby nie wyrzucać kremów wciąż dobrych tylko dlatego, że minął sezon (czasem PAO to 12 miesięcy!). Z drugiej strony z filtrami do opalania nie ma żartów i jeśli mają skutecznie pomagać w ochronie naszej skóry, powinny być maksymalnie wysokiej jakości.

Data ważności

Data ważności mówi nam, kiedy kosmetyk (nieotwarty) przestanie spełniać normy deklarowane przez producenta. Co ciekawe, kosmetyki z PAO o wartości 30 lub więcej miesięcy nie muszą mieć podanej daty ważności.

Data ważności kosmetyku
Data ważności kosmetyku

INCI (ingredients)

INCI to International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków. Każdy kosmetyk musi mieć na opakowaniu podany skład, a jeżeli opakowanie jest na to za małe, do kosmetyku powinna być dołączona ulotka.

Składniki kosmetyków sprzedawanych w Unii Europejskiej są podawane:

  • w języku angielskim (nazwy związków chemicznych),
  • po łacinie (nazwy roślin).

Do tego w INCI dostajemy informację, czy któryś ze składników jest np. z upraw ekologicznych.

Kolejność wymienionych składników ma kolosalne znaczenie, ponieważ zawsze są one ustawione w kolejności wg ilości. Na pierwszym miejscu występuje substancja, której jest najwięcej, potem kolejno są to składniki o malejącym udziale.

Spis składników (INCI) na kosmetykach jest obowiązkowy
Spis składników (INCI) na kosmetykach jest obowiązkowy

Co ciekawe, jak pisze >>Kosmopedia

Składniki użyte w stężeniach 1% lub poniżej mogą być wymienione w dowolnej kolejności, po składnikach w stężeniach większych niż 1%.

Kompozycje zapachowe lub aromatyczne (stosowane np. w błyszczykach do ust) określa się odpowiednio wyrazami „Parfum” lub „Aroma”.

Barwniki wymieniane są najczęściej po innych składnikach (nawet, jeśli jest ich więcej, niż 1%), w dowolnej kolejności, zgodnie z ich numerami CI (Color Index).

KE ustaliła też listę 26 potencjalnych alergenów – substancji zapachowych – których obecność musi być wyraźnie zaznaczona, nawet gdy występują śladowo.

Certyfikaty kosmetyków naturalnych i ekologicznych

Takie oznaczenie kosmetyku pozwala nam dowiedzieć się o nim więcej. Czy wszystkie (możliwe) składniki są pochodzenia naturalnego? A może pewien ich procent stanowią składniki pochodzenia organicznego?

Warto szukać oznaczeń i sprawdzać, jakie warunki musi spełniać kosmetyk oraz producent, aby zasłużyć na certyfikat.

Kosmetyki Anthyllis mają certyfikat kosmetyków ekologicznych włoskiej jednostki certyfikującej ICEA.

Certyfikat ICEA i Vegan
Certyfikat ICEA i Vegan

Certyfikat Vegan

Ten certyfikat oznacza, że kosmetyk jest przeznaczony dla weganów, czyli jego składniki nie są pochodzenia zwierzęcego i nie były testowane na zwierzętach.

Certyfikat EcolCare

Wciąż mało popularny certyfikat, a niezwykle ważny w wypadku kremów do opalania, których używamy podczas kąpieli w morzu, jeziorze, rzece…

Certyfikat nadawany jest kosmetykom, które nie zagrażają organizmom wodnym, nie zatruwają środowiska, czyli – jednym słowem – są bezpieczne dla mieszkańców wód.

Certyfikat EcolCare A+++
Certyfikat EcolCare A+++

Testowane na obecność metali ciężkich

Przyznaję, że nie spotkałam się z takimi deklaracjami producentów poza producentami włoskimi. Ta informacja ma szczególne znaczenie dla osób cierpiących na alergie kontaktowe na nikiel, chrom i kobalt. Ilość cząsteczek tych metali nie może przekroczyć 1 ppm, czyli 1 części na milion innych części kosmetyku.

Informacja o zawartości metali ciężkich
Informacja o zawartości metali ciężkich

Czy macie jeszcze jakieś wątpliwości co do oznaczeń na kosmetykach do opalania? Napiszcie, czym się kierujecie w ich wyborze!

Wpis powstał we współpracy z Better Land i zawiera linki afiliacyjne. Z kodem rabatowym ORGANICZNI na zakupy w >> Drogerii Ekologicznej Better Land uzyskacie 5% zniżki.

Jeśli skorzystacie z kodu lub linku, dostaję prowizję, dzięki czemu mogę pisać więcej ciekawych tekstów.

Better Land nie ingeruje w treść tekstów.

Do poczytania m.in:

Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja, ochrona przeciwsłoneczna

Podobne wpisy

26 komentarzy

  1. Monika

    Zastanawiam się czy kosmetyk 100% naturalny z oznaczeniem SPF 50 chroni również przed UVA, jeśli takiej informacji nie ma.

    • joanna

      Dzięki, Iwono :) Siedzę w temacie od kilku lat i wiem, że takiej wiedzy nigdy dość. Sama też się dowiaduję czasem nowych rzeczy, np. nie sądziłam, że nawet naukowcy mają już duże wątpliwości co do nanocząsteczek. Pozdrawiam!

  2. Mama pod prąd

    Jak zwykle bardzo rzetelny wpis. Dużo mi wyjaśnił. Dziękuję.
    My używamy trochę tańszych kosmetyków do opalania, ale również jedynie z filtrami mineralnymi (zwracam uwagę, żemy zarówno Zinc Oxide (tlenek cynku) , jak i Titanium Dioxide – (dwutlenek tytanu) w nich występowały.
    Dla nas dorosłych stosujemy Nacomi Emulsja do opalania SPF 30 150 ml, cena ok 30 PLN, a dla naszego małego synka: Dermedic Baby Sunbrella krem ochronny dla dzieci do twarzy SPF 50 od 1 miesiąca życia 50 g, cena ok 20 PLN.
    Mama pod prąd ostatnio pisze o…„Alya i trzy koty”, czyli moje koty napisały książkę!My Profile

    • joanna

      Ważne, żeby kosmetyk był sprawdzony i naprawdę chronił przed słońcem, a przy okazji nie robił krzywdy naszej skórze (parabeny itd.). A dzieci to najlepiej chronić przed słońcem ile się da. Oczywiście wiem, że nie zawsze można :)

  3. MAK

    Takiego artykulu szukalam, wszystkie niezbedne informacje pod reka. Ja uzywam praktycznie caly rok kremu z filtrem, ale nie znalazalam jeszcze tego bezpiecznego dla siebie.

  4. Magda

    Z tego co pamiętam to jakiś czas temu filtry mineralne przestały być oficjalnie uznawane za odpowiednią ochronę przed słońcem. Ciekawa jestem, ile w tym prawdy, a ile lobbowania ze strony firm produkujących kremy z filtrem chemicznym.

    • joanna

      Szczerze mówiąc, pierwsze słyszę, była owszem mowa o tym, czy każdy rodzaj dwutlenku tytanu jest odpowiedni (rutyl, anataz), ale to już dawno wyjaśnione. Problemem są raczej nanocząsteczki i ich nie do końca poznane działanie.
      Bałabym się dziś używać filtrów chemicznych!

  5. Proste Miasta

    Super artykuł, bardzo dużo przydatnych informacji. Dobrze, źe trochę odczarowałaś filtry roślinne. Zdarza mi się czytać artykuły w których neguje się każdy inny sposób ochrony przed słońcem niż naturalne oleje – ja mimo wszystko wolę zachować ostrożność i używać bardziej sprawdzonych kosmetyków.

  6. Aleksandra

    Mam drobną, ale istotną uwagę co do znaczka Vegan. Po pierwsze, dla wegan, nie weganów ;) Po drugie, oznacza TYLKO, że kosmetyk nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. To znaczy niby ten konkretny produkt też nie może być testowany na zwierzętach, ale jeśli komuś zależy na tej kwestii, to raczej chce, żeby cała firma była od tego wolna. Nie jest to wymagane do otrzymania znaczka na produkcie.

    • joanna

      „Weganów” na równi z „wegan” i jednak wolę tę dłuższą wersję.
      Jeśli chodzi o certyfikat Vegan, to widać ma on swoje uzasadnienie dla części weganów, skoro jest stosowany. Choć rozumiem, że niektórzy wymagają więcej :)

  7. Ewelina

    a co z oznaczeniem PA+++… ? Wyczytałam gdzieś, że tylko kosmetyki z oznaczeniem PA+++ chronią nas przed UVA.. to jak to jest? Musi być oznaczenie PA, czy nie?

  8. Dot

    Zastanawiam się, jak aktualnie wygląda sytuacja z używaniem dwutlenku tytanu w kosmetykach, odkąd w najnowszych badaniach okazało się, że wykazuje silne działanie chorobotwórcze (także w przypadku stosowania go w żywności)…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies